Profily, historie

Historie evropských pohárů - 2002/2003 - Balkán cup

Toto pejorativní označení pro Pohár UEFA a následně Evropskou ligu se začalo mezi fotbalovou veřejností objevovat na přelomu tisíciletí po velkých reformách evropských klubových pohárů devadesátých let. Nůžky mezi stále populárnější Ligou mistrů a "tím druhým" pohárem se rozevíraly stále víc. Fotbalová kvalita a atraktivita již nebyla tak relativně vyrovnaná jako v době existence tří pohárů, ale výrazně se koncentrovala do Ligy mistrů...

České desetiletí (6): Slavia mistrem po osmi letech

Z uplynulé desetiletky jsme během koronavirové přestávky nestihli probrat všechny důležité věci, pojďme se tedy nyní podívat do roku 2016. Od posledního titulu uplynulo více než sedm let, po pátém kole za sebou navíc slávisté měli jediné vítězné oslavy, k tomu nepřesvědčivé výkony v předkole Evropské ligy. Vše tak nasvědčovalo tomu, že Jaroslav Šilhavý bude s nově převzatým týmem bojovat maximálně o pohárové příčky...

Historie evropských pohárů - 2001/2002 - Sparta, Liberec a čtyři další

Hned šest českých klubů se díky skvělému osmému místu za pětileté období 95/96 - 99/00 mohlo v sezoně 2001/2002 zapojit do evropských pohárů. Například deváté Portugalsko šlo do Evropy již jen se čtyřmi týmy. Vedle pražských S nasazených do kvalifikace o Ligu mistrů se v Poháru UEFA představily Sigma Olomouc, Marila Příbram, Viktoria Žižkov a Slovan Liberec.

Historie evropských pohárů - 2000/2001 - Další ukrajinská stopka

Rozdílné nálady zažívaly české kluby v podzimní části evropských pohárů. Zatímco v boji o Ligu mistrů zbyly Slavii oči pro pláč a Sparta se radovala, následný vývoj přinesl více úspěchů a krásných vzpomínek Slavii. V Poháru UEFA se na svou první (i poslední) účast na evropské scéně těšily Drnovice, zatímco Liberec začal psát své o poznání bohatší pohárové dějiny.

Historie evropských pohárů - 1999/2000 - Spartě sluší Liga mistrů, Slavii Pohár UEFA

Pouze čtyřikrát v historii Ligy mistrů šel český celek přímo do skupin. Poprvé se tak stalo díky dobrému národnímu koeficientu v roce 1999. Mistrovská Sparta toho využila dokonale a postoupila dokonce i ze skupiny. Slavia ukázala, že to umí zase v Poháru UEFA. Zejména díky oběma pražským S Česko zažilo jenu z nejlepších pohárových sezón v historii.

Historie evropských pohárů - 1998/1999 - Penaltové loterie

Za druhou výsledkově nejhorší sezonu českých týmů v evropských pohárech v historii můžou i penalty. Slavii sice přinesly postup, znamenající jediný výraznější úspěch českého klubového fotbalu toho neslavného podzimu, ovšem Spartu stály Ligu mistrů a Jablonec v nich napsal neslavnou tečku v končícím Poháru vítězů pohárů.

Historie evropských pohárů - 1997/1998 - Premiéra v Lize mistrů

Po šesti letech se v Česku díky Spartě opět hrál nejprestižnější klubový pohár. Vůbec poprvé tu byla v základní skupině slyšet hymna Ligy mistrů, v sezoně 1991/1992 šlo totiž ještě o poslední ročník PMEZ. Premiéra Sparty v LM dopadla relativně slušně, podobně zahrály i ostatní tři české kluby, a tak z toho byla lepší sezóna než o rok dříve.

Pozoruhodný případ Jamese Lawrence. Fotbalisty, kterého zradilo datum narození

Téměř určitě jste už o tom slyšeli, a pokud se vám to zrovna hodilo do krámu, možná jste se na to i sami někdy vymluvili. Řešilo se to v souvislosti s vrcholovým hokejem i dalšími severoamerickými sporty. Řešilo se to v souvislosti s mužským fotbalem v Anglii či Itálii, ale i s tím ženským ve Švýcarsku. A zrovna před nedávnem jsme se díky Michielovi De Hoogovi dočkali jedné dokonalé, komplexní případové studie...

Jak běloruská liga a tamní FK Sluck k nezvyklé popularitě přišly

Když se řekne běloruská liga, nebo všeobecně běloruský fotbal, většina běžných fanoušků si vybaví dlouholetou stálici evropského fotbalu Alexandra Hleba či několikanásobnou účast BATE Borisov v Lize mistrů v čele s domácím vítězstvím nad Bayernem Mnichov v sezóně 2012/13. Dnes však tisíce fotbalových fanoušků po celém světě znají týmy a hráče do března letošního roku známé pouze hardcore sázkařům, a může za to čistě pandemie Covid-19...

O Banksovi s Bonettim a síle jednoho momentu

Jejich kariéry jsou pro většinu pamětníků neodmyslitelně spjaté, ale jen jeden z nich vůči tomu mohl být relativně lhostejný. Utvářeli takřka neotřesitelný gólmanský tandem napříč nejlepším čtyřletým cyklem anglické reprezentace i uprostřed zlaté éry britské brankářské školy, ale jen jeden z nich pravidelně sbíral starty. Nyní se s rozestupem zhruba jednoho roku obě nerozlučné legendy odebraly do fotbalového nebe...

Historie evropských pohárů - 1996/1997 - Po hodech přichází půst

Ono otřepané tvrzení platí i v pohárovém životě fotbalových klubů, kde je půst způsoben ztrátou motivace, dojmem, že vše půjde samo či prostě jen obměnou kádru kvůli odchodu úspěšných hráčů. Sezóna 1996/1997 v evropských pohárech z českého pohledu zdaleka nenavázala na úspěšný předchozí ročník.

Díl 2. Samba v podání tria "R": Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho

Psal se 30. červen 1999 a na trávník stadionu Antonia Arandy v Ciudad del Este vybíhá v 70. minutě utkání Copy América mezi Brazílií a Venezuelou supertalentovaný ofenzivní záložník Ronaldo de Assis Moreira, známější pod přezdívkou Ronaldinho. Trenér Vanderlei Luxemburgo tak činí střídání již za rozhodnutého stavu, Brazílie vedla 4:0 a o jejím vítězství nebylo pochyb.

České desetiletí (5): Galácticos ze Střelnice

Sezóna 2013/14 pod vedením Romana Skuhravého skončila v Jablonci absolutní katastrofou. Jedenácté místo a jen pětibodový polštář na sestupové příčky rozhodně nebyly tím, co by si příznivci ambiciózního klubu přáli. Šéf Miroslav Pelta však slíbil fanouškům, že přijdou "rapidní změny a velké posílení kádru".

Historie evropských pohárů - 1994/1995 - Švédská trojka

Ani druhá sezóna samostatných českých klubů v evropských pohárech nepřinesla větší úspěch. Stejně jako o rok dříve i tentokrát usilovala Sparta o Ligu mistrů, Slavia hrála Pohár UEFA a v Poháru vítězů pohárů vystřídala Viktoria Žižkov Brno. Žádný z pražských klubů však velkou díru do světa v sezóně 1994/1995 neudělal.

Díl 1. Les Bleus Trio: Zidane, Henry, Trézéguet

Historie je plná skvělých ofenzivních trojlístků a můžeme se pouze dohadovat, který z nich byl ten úplně nejlepší. Na konci padesátých let vznikla v Realu Madrid legendární trojice Alfrédo di Stéfano, Férenc Puskás, Francisco Gento. Později pobláznila svět "Man Utd's Holy Trinity" Bobby Charlton, George Best, Denis Law a na konci osmdesátých let třeba nezastavitelný holandský trojlístek Van Basten, Gullit, Rijkaard. My se podíváme na historii stále ještě nedávnou a první díl nás zavede na francouzskou reprezentační scénu přelomu tisíciletí.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele