Zápisky z Copy América 2021 - souhrn 3. hracího dne

24.06.2021, 08:23, aktualizováno 24.06.2021, 08:23
Komentáře a souhrny
Eduardo Vargas (© AFP)
Po dalším kole se hlásím opět se zhodnocením výkonů jednotlivých týmů na turnaji. Blížíme se pomalu k závěru skupinové fáze a některé z týmů už mají zajištěnou účast ve vyřazovací fázi. Kdo si tedy toto kolo vedl nejlépe a kdo by naopak měl poslední zápas hodit rychle za hlavu?

Skupina A

Argentina - Paraguay 1:0

22.06.2021 02:00

Góly: 10. Alejandro Gómez

Duel těchto dvou týmů skutečně moc fotbalové krásy nepobral. Argentina sice svým fotbalem nijak zvlášť nebaví, nelze jí však upřít perfektní plnění taktických pokynů, díky kterým ze hřiště naprosto vymazala ofenzivu svých posledních dvou soupeřů. Naopak Paraguay v útoku působila unaveným dojmem, a má tedy do dalších bojů co zlepšovat.

Argentinci potvrdili, že vstupy do zápasů jsou jejich velkou předností a hned na začátku svého soka zatlačili do obrany. Skvělým výkonem se prezentoval zejména maličký Alejandro "Papu" Gómez. První 100% gólovku měla Argentina už v 7. minutě, když Robert Piris nepochopitelně šel do hlavičkového souboje s vlastním spoluhráčem a hlavičkou přichystal míč Sergiu Agüerovi, který ale tváří v tvář Silvovi přestřelil.

Nemuselo ho to ale nijak zvlášť mrzet, protože už v 10. minutě skóroval Gómez po perfektní průnikové přihrávce Di Maríi. Blízko gólu měl i Lionel Messi po přímém kopu těsně za hranicí pokutového území, branku však minul. V další fázi zápasu Argentina bránila s naprostým přehledem a Paraguayce tím doslova deptala.

Klíčovým momentem zápasu byl incident zhruba z poloviny 1. poločasu, kdy Nicolás Tagliafico šel do souboje o míč s Gustavem Gómezem zbytečně surovým zákrokem, kdy Gómezovi oběma nohama došlápl na nárt. Sudí však faul nejprve neodpískal a VAR tento hodně tmavě oranžový zákrok neposoudil jako dostatečný pro udělení červené karty. Tagliafico tak za brutální zákrok nebyl nijak potrestán. Na konci prvního poločasu jsme ještě mohli vidět vlastní gól v podání Paraguaye, ten ale nebyl Argentině uznán, jelikož předtím Messi ovlivnil hru z ofsajdového postavení.

Druhý poločas už byl pak jen ukázkou absolutní argentinské defenzivní dominance. Paraguay platonicky obléhala pokutové území svého soupeře a za celý zápas zahrávala také 9 rohových kopů, do žádné velké šance se ale nedostala. A protože Argentina se také vůbec nehnala do útoku, viděli jsme opravdu velice nezáživný poločas. Argentina tak zvítězila nejtěsnějším možným rozdílem a už druhému soupeři v řadě nedovolila vytvořit si jedinou větší příležitost skórovat.

Více informací k zápasu

Uruguay - Chile 1:1

21.06.2021 23:00

Góly: 66. Arturo Vidal (vl.) - 26. Eduardo Vargas

Zápas skončil remízou, se kterou těžko některé z mužstev bude spokojené. Uruguay sice konečně prolomila střelecké trápení, pomohl jí k tomu ale jen vlastní gól Artura Vidala, který při něm navíc pravděpodobně byl faulován. Chile zase v zápase přišlo vinou zranění o Guillerma Maripána, Eduarda Vargase, Artura Vidala a Ericka Pulgara, jejichž zdravotní stav zatím zůstává nejistý.

Navíc se na Chilany nabalují problémy mimofotbalového rázu, když byli za porušení karantény potrestáni Arturo Vidal a Gary Medel. V médiích se navíc objevila spekulace, že 6 hráčů si mělo na hotel pozvat ženskou návštěvu.

Nyní už ale k samotnému zápasu. Aktivnější vstup do utkání měli uruguayští fotbalisté, kteří jednoznačně chtěli prolomit střelecké trápení. V 8. minutě se do vyložené šance dostal Edinson Cavani, který z bezprostřední blízkosti nedokázal míč usměrnit za Bravova záda, nicméně vůbec to nevadilo, jelikož pomezní stejně zvedl praporek. O minutu později se ke své druhé střele v zápase dostal Giorgian De Arrascaeta, který donutil Brava jít rychle na zem, situaci ale chilský gólman zvládl.

Utkání nabízelo celkem sympatickou podívanou a ve 26. minutě jsme po větším množství nedotažených náznaků šancí viděli konečně i gól. Jeho autorem byl Eduardo Vargas, který využil Breretonova sklepnutí a z poměrně ostrého úhlu vypálil nechytatelnou bombu na zadní tyč. Ve 38. minutě muselo Chile nuceně střídat velmi dobře hrajícího stopera Maripána, který kvůli zranění v dolní části těla musel hřiště opustit na nosítkách.

Postupně upadající aktivitu Uruguaye se trenér Tabárez pokusil oživit změnou rozestavení na 3-5-2 a vysláním na hřiště Cácerese a Nándeze. Ze hřiště byli naopak staženi De La Cruz a González. Uruguay svou hru sice zlepšila, do šancí se však nedostávala. Změnilo se to až s příchodem mladého Facunda Torrese v 60. minutě. Ten hned chvíli po svém vstupu na hřiště parádním volejem zamířil k tyči, kde byl ale včas bravurní Claudio Bravo.

V 66. minutě už ovšem svůj tým zachránit nedokázal, když po rohovém kopu Torrese prodloužil za sebe míč Matías Vecino, Arturo Vidal se jej pokusil odvrátit, ale střetl se s nohou Luise Suáreze. Míč po odrazu skončil v bráně a na řadu přišel VAR, zda šlo o faul či nikoliv... a poměrně překvapivě rozhodl ve prospěch uruguayského útočníka - 1:1.

Uruguay gól po čtyřech bezgólových zápasech nakopl, ale přes obranu soupeře se nemohli dostat. Radikální změna v zápase přišla okolo 80. minuty zápasu. Erick Pulgar hrál evidentně delší dobu se zraněním, a právě v tuto chvíli definitivně odešel ze hřiště, jelikož pokračovat už nemohl. Chile už však vypotřebovalo tři okna pro střídání a muselo dohrávat jen s 10 hráči. Uruguay mocně tlačila, ale když gólem neskončila ani nadějná hlavička Cavaniho z 85. minuty, musela se spokojit pouze s bodem.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZVRPSB
1.Argentina32103:17
2.Chile31203:25
3.Paraguay21013:23
4.Uruguay20111:21
5.Bolívie20021:40
Skupina B

Kolumbie - Peru 1:2

21.06.2021 02:00

Góly: 53. Miguel Borja (pen.) - 17. Sergio Peña, 64. Yerry Mina (vl.)

"Inkům" se podařilo napravit si reputaci po nepříjemném debaklu s domácí Brazílií. Naopak Kolumbie pokračuje v sestupné tendenci výkonů a před posledním duelem s Brazíilci má na kontě pouze čtyři body.

Hned v první minutě utkání se do zakončení dostal kolumbijský Zapata, mířil však jen po zemi doprostřed brány. Sledovali jsme nesmírně aktivní nástup z obou stran, kdy oba soupeři měli v prvních pěti minutách několik náznaků dobrých šancí. Například Kolumbijec Juan Cuadrado se dostal do gólové šance, když se mu podařilo dostat za obranu, na poslední chvíli mu ale zakončení překazil jeden z vracejících se obránců.

Aktivní byli sice směrem do útoku oba soupeři, blíž ke gólu však měli Kolumbijci. Aktivní Cuadrado svou krásnou střelu ze střední vzdálenosti ale těsně nevměstnal mezi tři tyče. Jak už to tak ale bývá, opět se potvrdilo otřepané pravidlo "nedáš-dostaneš". V 17. minutě Renato Tapia parádní bombou orazítkoval tyč, od které se míč odrazil k nehlídanému Sergiu Peñovi, který zaznamenal první gól zápasu. Smolařem gólové situace byl levý bek Tesillo, který při snaze odklidit míč jej v podstatě soupeři zpracoval.

Kolumbijci se logicky snažili nepříznivý vývoj otočit a vrhli se opět do útočení. Prakticky okamžitě mohl vyrovnat Miguel Borja, ale gólman Pedro Gallese dobře hru přečetl a výběhem šanci zmařil. Kolumbie mačkala svého soupeře, gól však stále nepřicházel. Do kabin tak týmy odešly za stavu 0:1.

Začátek druhého poločasu byl opět v režii Kolumbie. Nejlepší kolumbijský útočník na turnaji Miguel Borja dokázal po kličce gólmanovi vybojovat v 51. minutě penaltu, kterou sám také proměnil - 1:1. Po inkasované brance se Peru probralo a Lapadula z úhlu alespoň prověřil pozornost gólmana Davida Ospiny. V 58. minutě ale mohlo být s Peruánci zle. Obrana si opět nepohlídala Borjův náběh, ale naštěstí pro ni kolumbijský útočník netrefil bránu.

Z ničeho nic se tak radovalo Peru. Po rohovém kopu ze 65. minuty si totiž míč do vlastní brány srazil Yerry Mina. David Ospina sice předvedl úctyhodnou robinzonádu, míč však vytáhl až zpoza brankové čáry. V 69. minutě mohlo být opět srovnáno, ale aktivní Borja po rohovém kopu nechal jen vyniknout Galleseho. Jelikož další gól už v zápase nepadl, zapsalo Peru první výhru na turnaji, její soupeř naopak první prohru.

Více informací k zápasu

Venezuela - Ekvádor 2:2

20.06.2021 23:00

Góly: 51. Edson Castillo, 90+1. Ronald Hernández - 39. Ayrton Preciado, 71. Gonzalo Plata

Na stadionu Níltona Santose v Riu de Janeiru se na nepříliš kvalitním hřišti odehrál infarktový duel s překvapivým výsledkem. Venezuela totiž už podruhé za sebou přežila několik vyložených šancí soupeře a získala tak nad svým soupeřem možná rozhodující výhodu. Evidentně nervózní Ekvádor naopak musí v dalším zápase bezpodmínečně porazit Peru, protože případný bodový zisk proti suverénní Brazílii je spíš v rovině teorie.

Do zápasu vstoupil aktivněji Ekvádor. Leonardo Campana bohužel po pěkném centru Estupiñána nastřelil pouze tyč. V 8. minutě pak Preciado hezkým pasem za obranu vybídl ke skórování, centr byl však příliš dlouhý a Valencia z ostrého úhlu zakončoval pouze do boční sítě. O chvíli později pak poprvé zahrozila Venezuela, Cásseresova střela šla však hodně vysoko nad branku. Další šance byla k vidění až ve 25. minutě, kdy se po rohovém kopu dostal k hlavičce ekvádorský Campana, který ovšem z hranice malého vápna minul.

Obecně v prvním poločase Ekvádor dokázal relativně snadno otevírat venezuelskou obranu, v klíčových momentech však hráče zrazovalo zpracování či zakončení. Hráči ve žlutomodře pruhovaných dresech se dočkali až ve 39. minutě, kdy balón doslova protlačili obranou Venezuely zásluhou Ayrtona Preciada. Ekvádor se evidentně uklidnil a do konce prvního poločasu dominoval na míči, skórovat se mu už však nepodařilo.

Začátek druhého poločasu navázal na konec toho prvního a Ekvádor se dostal do několika náznaků šancí. Jako blesk z čistého nebe však udeřila Venezuela. Pozičně velmi špatně hrající Estupiñán nechal odcentrovat Alexandera Gonzáleze, který našel ve vápně trestuhodně osamoceného Edsona Castilla, který v 51. minutě otevřel střelecký účet Venezuely na turnaji. Toto byla obrovská chyba v defenzivě Ekvádoru.

Hned o tři minuty později ale mohlo být vyrovnáno. Estupiñán našel centrem ve vápně Campanu, který se už už radoval z gólu, stopku mu však vystavil neskutečný zákrok Faríñeze, který navíc dobře mířenou hlavičku dokázal jednou rukou zastavit na místě. Kdyby míč vyrazil, snadno by se k němu dostal dobíhající Ángel Mena. Po tomto momentu Ekvádor znervózněl a poprvé za tři zápasy jsme mohli sledovat i delší útočné snahy Venezuely. Žádnou šanci si však proti opařenému Ekvádoru nevytvořili, a tak přišel protiúder v podobě brejku střídajícího rychlíka Platy, který po špatně zahraném rohu soupeře proběhl přes celé hřiště a s velkým štěstím a přispěním spoluhráče Noboy protlačil na několikrát za skvělého gólmana Venezuely.

V 78. minutě pak přišel moment, který silně ovlivnil další průběh zápasu. Plata skvěle vysunul do úniku Ennera Valenciu, který bránu sice minul, hned po kopnutí do míče jej však přes nohy "přebrousil" stoper Mago. Rozhodčí ani VAR však penaltu neodpískali. Ekvádor pohodlně kontroloval hru a zdálo se, že si dojde pro důležité tři body, jenže pak v nastaveném čase Edson Castillo vyslal nádherný pas přes půl hřiště za obranu, který si našel Ronald Hernández a hlavou jej usměrnil do sítě.

I při tomto gólu naprosto trestuhodně zaspala obrana Ekvádoru, konkrétně stoper Arboleda, který vůbec nereagoval na snahu spoluhráčů vystavit Hernándeze do ofsajdu. Závěrečné slovo ale musel říct ještě jednou venezuelský fantom v bráně, který v poslední minutě vychytal hlavičku Platy z hranice malého vápna. Venezuela tak získala svůj druhý bod na turnaji a získala nad Ekvádorem možná rozhodující výhodu.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZVRPSB
1.Brazílie22007:06
2.Kolumbie31112:24
3.Peru21012:53
4.Venezuela30212:52
5.Ekvádor20112:31

Argentina - hodnocení výkonu 9/10


1. Ukázka absolutní defenzivní dominance
Ve fotbale jsou momenty, které běžný fanoušek opravdu neocení, ačkoliv by si zasloužily jen samá slova chvály. Jedním takovým příkladem byla defenzivní hra Argentiny v posledních dvou zápasech. Toto zlepšení má jednoho společného jmenovatele, a tím je Cristian Romero. Nejlepší stoper uplynulého ročníku Serie A dostal konečně pořádnou šanci v základní sestavě a využil ji perfektně. Při zranění Otamendiho vytvořili společně s Germánem Pezzellou proti Paraguayi doslova zeď. Chudák hroťák Gabriel Ávalos byl sice na hřišti, zároveň však na něm nebyl, protože byl zcela vymazán. Nechci teď znít neuctivě vůči Otamendimu, ale určitě nejeden fanoušek Argentiny doufá, že výkon stoperů proti Paraguayi byl dostatečnou ukázkou, že to jde i bez tohoto zasloužilého veterána, a to vlastně ještě i lépe. Defenzivní dominance Argentiny v posledních zápasech pak byla korunována také prací Lionela Messiho. Málokdy člověk vidí barcelonskou hvězdu pracovat tak spolehlivě směrem dozadu. Jó, letos to konečně vypadá, že Argentina na ten titul opravdu má.

2. U defenzivy však nesmí Argentina zůstat
Do vyřazovacích bojů však musí Argentina předvádět konzistentní výkony také v ofenzivě. Ve druhém poločase proti Paraguayi to totiž vypadalo, že Argentina podřadila tak na druhý rychlostní stupeň a nekreativní Paraguay nechávala "vyblbnout" kolem pokutového území, sama se však nechtěla unavovat žádnými ofenzivními snahami. Myslím, že zápas proti Chile jasně ukázal, že stačí jedna drobná chyba nebo záblesk geniality některého ze soupeřů a v poklidu držený náskok 1:0 bude v prachu. Toho se Argentina musí vyvarovat. Proti soupeřům jako Brazílie se nedá 60 minut pouze pohodlně bránit náskok.

Paraguay - hodnocení výkonu 2/10


1. Kdyby Paraguay zápas proti Argentině neodehrála, vlastně by si toho asi nikdo nevšiml
To je samozřejmě nadsázka, nicméně Paraguay se zmohla pouze na statické držení míče bez jakékoli snahy o neotřelé řešení. Nejkreativnějším Paraguaycem je rodák právě z Argentiny "Kaku" Romero Gamarra, což však Scaloniho svěřenci moc dobře věděli a nedopřávali mu na hřišti naprosto žádný prostor. Ve druhém poločase se dirigentské taktovky ujalo dvojče nejlepšího paraguayského střelce Ángela Romera Óscar, který sice prostoru měl už trochu víc, ale o to lépe Argentinci vyplňovali prostor, kam mohl Romero posílat přihrávky. Hrotový útočník Ávalos s trochou nadsázky zasáhl do zápasu jen formálně, protože za celý zápas zaznamenal jen 19 dotyků s míčem, a to převážně mimo nebezpečné prostory bez šance někomu míč předat. Nejaktivnějším hráčem byl sice Miguel Almirón, jehož aktivita se ale omezovala na snahu o průniky po křídle, které narážely zas a znova na skvěle bránícího Nahuela Molinu. Bázeň z rychlého argentinského přechodu do útoku pak pramenila v pouhé zajišťování Almiróna ze strany beka Arzamendii, který se téměř nenabízel Almirónovi do tandemu. Výsledkem nakonec byla naprostá absence šancí ze strany Paraguaye a zasloužená prohra.

2. Berizzo ví přesně, co chce s Paraguayí hrát
Popis paraguayské hry proti Argentině může evokovat jen samá negativa, pravdou však je, že pod trenérem Berizzem Paraguay hraje to nejlepší, na co současný kádr má. Pryč jsou doby Santa Cruze, Óscara Cardoza nebo Salvadora Cabañase. Současná Paraguay prostě postrádá výraznější individuality. Nejvýraznějšími individualitami jsou Miguel Almirón z Newcastlu a hvězda saúdskoarabské ligy "Kaku" Gamarra z Al-Taawounu. Jenže první jmenovaný je čistě tahovým hráčem, který potřebuje míče do běhu a pro hru do zatažené obrany se vůbec nehodí, druhý jmenovaný pak zdaleka není zvyklý na tak kvalitní soupeře, navíc jde o poměrně náladového hráče, u kterého předem nevíte, jak se mu zápas vydaří. Eduardo Berizzo tak sází zejména na týmový projev se zabezpečenou obranou a snahou o přímočarý přechod do útoku. Postupný útok sice není pro Paraguayce vyloženě cizí, projevuje se však při něm nižší kvalita kádru a absence kreativity. Například už zmíněný hrotový útočník Ávalos má v popisu práce spíš než střílení gólů práci pro tým a aby byl schopen podržet míč pro rychlá křídla. V případě, že Paraguay inkasuje jako první, nastává proti týmům s kvalitní defenzivou docela zásadní problém.

Uruguay - hodnocení výkonu 5/10


1. Nebyla to už taková hrůza...
Pro tým jako Uruguay je však takové zhodnocení prostě málo. Vlastně se opakovaly úplně ty samé problémy jako ze zápasu s Argentinou, pouze Uruguay trochu přidala na tempu. Každopádně záložní řada stále nefunguje a podpora krajů není dostatečná. Uruguayi zkrátka chybí bojovnost. Zajímalo by mě, jestli v příštím zápase už konečně dostane šanci v základní sestavě Nahitan Nández, který sice hraje "jen" za Cagliari, v reprezentačním dresu však hráče z věhlasnějších týmů lidově řečeno pokaždé strčí do kapsy. Přesně ten typ neúnavného box-to-box záložníka totiž v záložní řadě Uruguaye chybí. Vecino s Bentancurem plní roli posouvačů míče, Torreira si hledí defenzivy a Valverde... no, ten vlastně na hřišti nedělá nic. Pokud Tabárez nechce jet se svým týmem domů už po skupinové fázi, měl by se vydat opět cestou rozestavení 4-3-3, protože...

2. ...se našel konečně pořádný křídelník
Je jím teprve 21letý hráč Peñarolu Facundo Torres. Ten by mohl přinést do týmu konečně potřebnou dravost a kvalitu z křídelního prostoru, který momentálně obhospodařují ortodoxní ofenzivní záložníci De La Cruz a De Arrascaeta. Torres je vlastně už nyní komplexním hráčem připraveným na přestup do Evropy (pokud jej nenapadne zahodit svůj talent v marketingovém tahu jménem MLS). Má přehled, rychlost a skvělou střelu. Po svém nástupu na hřiště proti Chile rázem překlopil převahu na stranu svého týmu. Za těch zhruba 30 minut, které na hřišti strávil, stihl jednu perfektní střelu, kterou ale Bravo zlikvidoval, vytvořit dvě šance a hlavně rozehrát rohový kop, ze kterého dala Uruguay svůj první gól po 4 zápasech. Pokud udrží nastolený trend, pravděpodobně ho po turnaji čeká přestup do některého z věhlasných týmů.

Chile - hodnocení výkonu 7/10


1. Nabalují se problémy
Zápas s Uruguayí sice skončil remízou, z vícero důvodů byly však poslední dny pro chilské fanoušky prohrou. Nejprve byli potrestáni Gary Medel a Arturo Vidal za to, že si do přísné karantény pozvali barbera, aby je zkrášlil na příští utkání. Zaznívaly dokonce hlasy, aby za takto hrubé (a hloupé) porušení předpisů bylo Chile vyloučeno z turnaje. Médii pak dokonce proběhla zpráva, že 6 chilských fotbalistů si pozvalo na hotel blíže nespecifikované dívky. Tato zpráva se však ukázala jako falešná. Incident s kadeřníkem však zejména Vidalovi rozhodně na pohodě nepřidal a překvapivě je zatím asi nejhorším Chilanem na turnaji. Ze zápasu s Uruguayí navíc předčasně odešel kvůli zranění, které na první pohled ale nevypadalo vážně.

Mnohem větším problémem by mohlo být zranění Ericka Pulgara, který se na turnaji na rozdíl od Vidala prezentuje vynikajícími výkony. Jeho absence by asi nebyla adekvátně nahraditelná. Na turnaji podle předběžných zpráv skončil stoper Guillermo Maripán, kterého ve stoperské dvojici (či trojici) budou muset nahradit Francisco Sierralta nebo Enzo Roco (nebo nastoupí oba a Medel). Dobrou zprávou naopak je rekonvalescence Alexise Sáncheze, který by měl být schopen nastoupit už do zápasu s Paraguayí. Troufnu si však říct, že do zápasu zasáhne jen na pár minut, aby se rozehrál a svému týmu pomůže pořádně až ve čtvrtfinále.

2. Herní systém stále funguje
I přes slabou formu Vidala hra Chile baví a patří mezi to nejlepší, co může zatím Copa nabídnout. Zásluhu na tom má zatím zejména trio Charles Aránguiz, Eduardo Vargas a Ben Brereton. Právě Eduardo Vargas vstřelil proti Uruguayi už svůj 14. gól na Copě, čímž se posunul na dělené 5. místo v žebříčku nejlepších střelců v její historii. "Anglický" Chilan Brereton zase dodává potřebný důraz a dravost a je zatím asi největším objevem turnaje. Kvality Charlese Aránguize pak asi ani nemá cenu zdlouhavě rozepisovat, každopádně jeho dirigentské schopnosti jsou pro Chile naprosto klíčové. Vzhledem k tomu, že každý hráč Chile má přesně danou roli v týmu a alternativy do základní sestavy jsou vybírány pečlivě kvůli typologii, nebojím se o Chile, že by nedokázalo nahradit zraněné hráče či hráče bez formy. Největším problémem by tak byla absence výšky Ericka Pulgara, který společně s Maripánem a Sierraltou vypomáhal maličkému Medelovi se vzdušnými souboji. Zase by ovšem nejspíš v případě Pulgarovy absence šanci dostal jeden z velkých talentů současného Chile - Tomás Alarcón.

Kolumbie - hodnocení výkonu 3/10


1. Dají se výkony Kolumbie vůbec považovat za zklamání?
Já myslím, že nedají. I sami fanoušci Kolumbie byli ke svému týmu po zranění Jamese Rodrígueze skeptičtí. Navíc forma ofenzivních fotbalistů snad až na Miguela Borju a solidního Juana Cuadrada je ta tam. Duván Zapata svému týmu prakticky vůbec nepomáhá a Luis Muriel z lavičky taky neposkytuje potřebné oživení. Jedinými pozitivy ve hře Kolumbie tak je aktivní podpora ofenzivy ze strany Stefana Mediny a Williama Tesilla. Druhý jmenovaný však zároveň nechtěně asistoval na první gól Peru, když odražený míč od tyče ve snaze odkopnout míč zpracoval Sergiu Peñovi. V případě obdržených gólů Kolumbie zkrátka nejde o systémové chyby, ani nějaké hrozivé chyby jednotlivce, spíš o nešťastné náhody a drobné nedorazy, které potom ústí v pohromu. Kolumbie má však velké štěstí, že se výsledky ostatních týmů sešly tak, že téměř jistě skončí lépe než na 4. místě skupiny a vyhnou se tak zatím velmi dobře hrající Argentině.

2. Přece jen je kam sáhnout
Jak vyřešit problémy v ofenzivě? No, upřímně těžko, ale o něco se trenér Rueda pokusit musí. Jak už jsem zmínil, světlým bodem v kolumbijské hře je hrotový útočník z domácí ligy Miguel Borja, který odvádí přesně tu práci, kterou měl mít na starosti Zapata. Měnit rozestavení "za pochodu" nemá smysl, proto se nabízí pravděpodobně spíš personální změny. Myslím, že stejně jako Murielovi, i Zapatovi by prospěla trocha odpočniku, proto by mohl své schopnosti předvést rychlík Yimmi Chará. Proti Brazílii bude Kolumbie stejně vycházet ze zabezpečené defenzivy, proto by se druhý rychlý a silný forvard k Borjovi hodil. Neodstranitelným problémem však zůstane slabá kreativita ve středu pole, kterou musí kompenzovat z křídel Cardona s Cuadradem. Kvalitního kreativního záložníka totiž v kolumbijském kádru nenajdeme. A zdá se, že vedení útoků téměř výhradně po křídlech je pro soupeře až příliš snadno bránitelné.

Peru - hodnocení výkonu 5/10


1. Pomalu se Peru zlepšuje
Po čtyřech porážkách v řadě v rámci kvalifikace na MS 2022 se Peru zvedlo v zápase s Ekvádorem a konečně se mu podařilo zvítězit. Aby byla krize Peru ještě zřetelněji viditelná, pak vězte, že poslední vítězství v soutěžním zápase si Peru připsalo 4. července 2019 v semifinále minulé Copy América! Nyní se však Peruánci konečně postupně dostávají zpátky ke své hře. Hlavním faktorem tohoto probuzení je Gianluca Lapadula, který konečně dokáže plnit Guerrerovu roli tím samým způsobem, jak to dělávala peruánská legenda. Zároveň ale je nutno říct, že k dokonalému napodobení Lapadulovi chybí góly. Díky jeho práci však Peru už není v útoku zcela bezzubé. Objektivně řečeno ale zatím Peru dělá opravdu pouze postupné krůčky k nalezení bývalé formy. V zápase s Kolumbií totiž rozhodně lepším týmem nebylo a vítězství se dá považovat za šťastné. Peru stále své soupeře pouští každý zápas do několika šancí, což zřetelně ukázalo klání s Brazílií, kde právě hrubky v obraně soupeř nemilosrdně trestal a utkání skončilo debaklem. Uvidíme, jestli se podaří odveta Ekvádorcům. Pokud ne, je Peru ve čtvrtfinále.

2. Zatím chybí výraznější individuální výkony
Sice jsem zmiňoval útočníka Beneventa Gianlucu Lapadulu, ten však spíš předvádí zatím dobrou a poctivou práci pro tým, než že by každý zápas svými výkony oslňoval fanoušky. Skutečně ani jeden z peruánských fotbalistů nijak nevybočuje z průměru. Vysloveně zklamáním je zatím vystoupení Andrého Carrilla, který byl tahounem týmu v kvalifikačních duelech na MS 2022. Na Copě však zatím gólově mlčí, a i standard jeho výkonů je obecně výš. Defenzivní záložník Tapia sice občas mívá dobré záblesky, jako třeba střelu do tyče proti Kolumbii, od níž se míč odrazil ke skórujícímu Peñovi, zároveň ale v obraně předvádí nezvyklé množství chyb. Jeho kolega ze středu zálohy Yotún by se pak dal popsat přesně opačným způsobem. V obraně OK, ale v ofenzivní fázi by jeho příspěvek měl být větší. Kreativní Christian Cueva je pak dlouhodobě z formy, na turnaji však působí o něco lépe než poslední dva roky v národním týmu. Bohužel pro Peru ale pouze průměrný výkon ve čtvrtfinále stačit nebude a bojím se, že Peru má jeden z kvalitativně nejužších kádrů na turnaji, takže není moc kde sáhnout pro oživení.

Venezuela - hodnocení výkonu 4/10


1. Nečekaný hrdina
Pokud se Ekvádoru v příštím zápase nepodaří porazit Peru, probrání se na 99 % až do čtvrtfinále, kde už se může stát cokoliv. Pokud se tak doopravdy stane, nebude to zásluhou nikoho jiného než brankáře Wuilkera Faríñeze. O kvalitách stále teprve 23letého gólmana se ví na kontinentu už dlouho, zároveň však v reprezentaci až doposud nepředváděl takové výkony, se kterými by mohl být tým spokojen. Reprezentační formu však našel v pravý čas. Za dva zápasy s Kolumbií a Ekvádorem pochytal 13 střel z 15, které na něj mířily, přičemž většinou šlo o spásu svého týmu. V zápase proti Ekvádoru se vyznamenal zejména ve dvou případech, kdy nejdřív zastavil neuvěřitelným způsobem hlavičku Campany (jakékoliv vyražení by znamenalo dorážku a gól) a v nastaveném čase svůj tým zachránil znovu.

Faríñez je gólman ze staré jihoamerické školy, který má svůj styl založený téměř výhradně na naprosto fantastických reflexech. Nebudu přehánět, když řeknu, že na čáře patří rozhodně mezi tu nejužší brankářskou světovou špičku. Přitom pozičně Faríñez nijak zvlášť neexceluje (na druhou stranu nemá to zapotřebí, navíc s přibývajícími zkušenostmi tento aspekt zlepší) a kvůli svým pouhým 181 cm téměř nechodí na centrované míče. Zapracovat by také rozhodně měl na stabilitě výkonů, jelikož si poměrně často neodpustí nějaký vyložený kiks. Žádná tutovka však proti venezuelskému gólmanovi není 100%, to mi věřte.

2. Pohádka o Covidové Popelce?
Ale kdeže... Venezuela si moc nezaujatých fanoušků opravdu nezíská. Připomíná trochu takové jihoamerické fotbalové Finsko, které celý zápas brání, a to ještě stylem, že soupeře pustí za zápas do spousty šancí a zachraňovat je musí gólman, ale pak z každé střely na bránu skóruje. K tomu si připočtěte kouskování hry při každé příležitosti a povalování se po trávníku, a dostanete Venezuelu. Venezuelu navíc proti Ekvádoru opravdu výrazně podržel sudí a VAR, kteří nepochopitelně neposoudili Magův skluz na Valenciu jako penaltový. Snad jedině, že přihlédli k tomu, že Valencia v té chvíli už zakončil, míč však byl stále na hrací ploše ve chvíli, kdy Mago doslova přejel ekvádorského útočníka. I takové momenty však nabízí sledování fotbalu a zpětně s tím nikdo nic neudělá. Faktem tedy zůstává, že extrémně efektivní Venezuela je krůček od postupu do čtvrtfinále. Má všechno ve vlastních rukou.

Ekvádor - hodnocení výkonu 6/10


1. Toto se nemělo stát
Ekvádor je mužstvo s líbivým herním projevem. Bohužel je ale také psychicky velice křehký a momentálně je ve stavu, kdy nervozita z Ekvádorců na hřišti jen čiší. Což o to, když máte v základní jedenáctce 6 hráčů, kterým je 24 let a méně, nemůžete čekat strojový vyspělý projev, problémem je ale absence přirozeného lídra. Měl by jím být asi Enner Valencia, který ale působí nejnervózněji ze všech. Možná na něm leží tíha toho, že se mu stále nedaří překonat rekord Agustína Delgada v počtu vstřelených gólů za reprezentaci? Kdo ví, každopádně Enner Valencia v klíčovém duelu s Peru nebude k dispozici kvůli trestu za žluté karty. Dokáže trenér vybrat vhodnou náhradu? Ekvádor je totiž jednou nohou venku z turnaje a bude muset bezpodmínečně zvítězit nad svými jižními sousedy z Peru. Právě rivalita s Peru by ale teoreticky mohla být tím, co konečně donutí Ekvádorce pořádně "zapnout". Poslední zprávy hovoří o tom, že Ekvádor chystá proti Peru opravdu velké změny.

2. S některými hráči došla fanouškům trpělivost
Trenér Gustavo Alfaro má své oblíbence, kteří ovšem na turnaji předvádějí tristní výkony. Na prvním místě musím zmínit především hráče Villarrealu Pervise Estupiñána. Nevím, možná jsem příliš náročný, ale člověk by od obránce pravidelně hrajícího LaLigu čekal třeba alespoň jen náznak toho, aby uměl bránit. Estupiñán je bezesporu ofenzivně laděným bekem s výbornou technikou, ale přesně z toho důvodu mi přijde, že se trochu minul postem. Proti Venezuele Pervis vypadal, že si před zápasem dopřál trochu zakázaného bílého prášku, který je pro oblast severozápadní části Jižní Ameriky typický. Létal totiž po hřišti s neuvěřitelnou intenzitou a byl na hřišti úplně všude, jen ne tam, kde skutečně být měl.

Jak je fanouškovská kritika na hvězdu ze španělské ligy ve všech směrech oprávněná, gólman Ortíz si ji příliš nezaslouží. Sice u obou gólů zamrzl podobně jako Milan Heča, ale ruku na srdce, milí Ekvádorci, oba góly jdou na vrub obraně a gólman s nimi nemohl téměř nic udělat. Podobně nezasloužená kritika se snesla na veterána Nobou, který sice už zdaleka nemá kvalitu na to, aby reprezentoval svou zemi, proti Venezuele ale díky jeho doplnění ofenzivy mohl Plata zvýšit na 2:1. Pokud si někteří veteráni naopak kritiku za Venezuelu zasloužili, byli to stoper Arboleda, Ángel Mena a kapitán Valencia. Pro posledního jmenovaného ale musí mít zápas o to horší pachuť, že po faulu na něj měl Ekvádor kopat za stavu 2:1 penaltu, ze které mohl zápas rozhodnout. Možná by se ale v Anglii našli někteří, kteří by stejně jako sudí kosu přes oba kotníky bez míče za penaltový zákrok nepovažovali.

Naopak pochválit se dá trenér Alfaro za nasazení mladého útočníka Leonarda Campany, který exceloval v dresu reprezentační "dvacítky" na zlatém šampionátu. Zároveň také Gonzalo Plata ukázal, že role žolíka do unavenější obrany mu sedí mnohem víc než místo v základní jedenáctce. Tuto stať o problémech sestavy Ekvádoru zakončím tím, že 19letý stoper Piero Hincapié je sice nesmírně talentovaný a jeho hra nohama je na stopera fantastická, zároveň však jeho nezkušenost a zatím podprůměrná poziční hra výrazně napomohla Venezuele k vyrovnání. Ještě před několika týdny bych nevěřil, že to řeknu, ale do sestavy by se měl vrátit zkušenější Xavier Arreaga.

Autor: Jaroslav Novotný / marca.com, wikipedia.org, facebook.com

Komentáře (13)

Přidat komentář
wishmaster

skoda, ze tento preview a cela Copa je v tieni ME, aj by som si to prestudoval ci pozrel nejaky zapas, ale casovo to nie je mozne stihat dva sampionaty

Reagovat
Reggie

Reagovat
Kily8

Ja stíham

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
smazaný uživatel

Ty noční herní časy jsou dost na pytel

Reagovat
Messiáš

Kolumbie fakt des a bida, Argentina ubojovana a upachtena, chybi tomu lehkost, ale zase je hezky videt to obetovani, je to takovej Cholo style, ktery by on sam asi naordinoval, pokud by mel jednou repre vest.

Reagovat
veikko

S tou Argentinou a Simeonem jsi to vystihl. Já bych neřekl, že je to upachtěné, spíš si doteď byli vědomi toho, že jim rychlý nástup do zápasu prostě stačil. Paraguay ani Uruguay tady fakt nejsou kreativní. Hlavně Uruguay hrozné zklamání a pokud Tabárez nesáhne k nějakým radikálním změnám, aby se ukázali i dravější hráči, tak je Bolívie dneska porazí. A nebo taky ne a budu za vola.

Reagovat
patas92

Neviděl jsem jediný zápas, ale podle výsledků a toho, co tady čtu, mi to vychází na další finálovou prohru proti Brazílii.

Reagovat
smazaný uživatel

Já doufám, že než brazilci dojdou do finále, tak je někdo ubetonuje a na penalty vyřadí

Reagovat
Banikovec7

v ČF budou mít Chile nebo Uruguay, tak snad

Reagovat
veikko

Chile s dost velkou pravděpodobností přišlo o Maripána a Pulgara. Hlavně Pulgar je pro ně nenahraditelný. Kdyby radši vypadl naprosto otřesný Vidal. Uruguay se trochu zlepšila, ale upřímně to spíš bylo špatným výkonem Bolívie, působila nějak unaveně a přešle. Kdo ví, jestli v týmu není těch Coviďáků mnohem víc, protože fakt vypadali úplně bez šťávy.

Reagovat
smazaný uživatel

Autor si dává sám celou copu?

Reagovat
veikko

Bohužel jo, radši už se moc nedívám do zrcadla.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele