02.06.2024 17:30 CET
1 : 1
(0:1)

Jan Suchan (© Dynamo České Budějovice)

Dynamo v baráži uhájilo prvoligovou příslušnost, domácí síla Táborska k obratu nestačila

České Budějovice uhrály v odvetě barážové bitvy o udržení se ve Fortuna lize na hřišti Táborska remízu 1:1, čímž si definitivně zajistily záchranu v nejvyšší soutěži. Modrobílí nastupovali do utkání s nadějí, že mohou na vlastní půdě, na které od startu sezony prohráli pouze jednou, otočit nepříznivý stav z prvního klání. Jejich šance však už v 18. minutě snížil Jan Suchan, jenž zaznamenal gól v obou vzájemných soubojích, a stal se tak hlavním hrdinou Dynama. Domácí sice po změně stran zásluhou Petra Plachého vyrovnali, k postupu mezi českou smetánku to ovšem nestačilo.

Trenér Českých Budějovic Jiří Lerch se nechal slyšet, že nezvládnutý boj o záchranu s podceňovaným sousedem je nemyslitelný. Modrobílí tomuto scénáři dodali reálnější obrysy v nastavení první půle úvodního klání, v němž proměnil penaltu Bojan Djordjič. Dynamo nicméně po změně stran otočilo skóre a vzdálilo se tomu, aby se stalo prvním celkem nejvyšší soutěže, který od zavedení nadstavby nezvládl baráž.

Vyprodaný stadion v Táboře mohl vybuchnout radostí už v 11. minutě. Nebezpečný centr z levého kraje mířil do malého vápna, kde se nacházel Jakub Šašinka, jenž ale netrefil letící míč. Na druhé straně byl o chvíli později úspěšnější Suchan. Autor úvodní trefy Dynama z prvního barážového zápasu zužitkoval pas z kopačky Waleho Musy Alliho a nikým nehlídaný přesně zakončil. Blízko k navýšení náskoku Budějovic měl Florent Poulolo, jehož pokus však vyrazil Martin Pastornický. Po půlhodině hry se v šanci znovu objevil Šašinka, kterého ale vychytal Dávid Šípoš. Nebezpečně se v závěru poločasu prezentoval i Djordjič, budějovického brankáře ovšem nezaměstnal.

Po změně stran mohl potrestat chybu hostující defenzivy Vladimír Zeman, jenž však Šípoše nepropálil. Zasloužené vyrovnání Tábroska tak přišlo až po odehrané hodině. Plachý se na hranici vápna dostal k odraženému míči a pohotově jej umístil ke vzdálenější tyči. Chvíli nato se ocitl ve velké příležitosti Jakob Tranziska, který ale se zakončením otálel tak dlouho, až jeho nadějný pokus zablokoval domácí kapitán Pavel Novák. V 89. minutě měl jedinečnou příležitost srovnat skóre dvojzápasu Plachý, jenž si zaběhl za obranu a osamocený hlavičkoval. S pokusem 26leté opory Táborska si však poradil výborný Šípoš.

České Budějovice tak s vypětím všech sil udržely remízu, která jim stačila k udržení nejtěsnějšího náskoku z úvodního klání. Zástupcem jižních Čech v nejvyšší soutěži tím pádem zůstalo Dynamo.

Autor: Livesport.cz / Dominik Souček