Mistrovství světa FIFA - Mistrovství světa 1974 - expres zprávy
Němci inkasovali nejrychleji po 50 letech
Nizozemsko remizovalo ve šlágru s Německem v úterním utkání Ligy národů, vůbec dobře přitom do něj nevstoupil hostující výběr. Němci totiž prohrávali už po 99 sekundách hry a inkasovali nejrychlejší gól po 50 letech. Ve finále mistrovství světa 1974 obdrželi branku už po 86 sekundách, shodou okolností rovněž s Oranjes.
ČTKČtyřicet let uplynue od triumfu Německa
Jubilejní desáté mistrovství světa ve fotbale se konalo v roce 1974 v Německu, v době existence dvou německých států ve Spolkové republice Německo (SRN). Ve finále 7. července porazil domácí tým Nizozemsko 2:1 a získal tak pro Německo druhý titul mistrů světa. Skóre ve finále v Mnichově otevřel hned ve druhé minutě gólem z penalty nizozemský záložník Johan Neeskens, vítězství Němcům zajistili branky Paula Breitnera a Gerda Müllera.
Závěrečného turnaje MS v roce 1974 se zúčastnilo 16 týmů a hrálo se od 13. června do 7. července v devíti německých městech. Třetí skončilo překvapivě Polsko, které v utkání o bronz porazilo Brazílii 1:0 gólem Grzegorze Lata. Lato se stal také se sedmi góly nejlepším střelcem turnaje. K největším hvězdám turnaje tenkrát patřili i Němec Franz Beckenbauer a Nizozemec Johan Cruyff. Československo se turnaje nezúčastnilo, bylo vyřazeno v kvalifikaci.
ČTKZemřel německý mistr světa Hölzenbein
Německý mistr světa z roku 1974 a legenda Eintrachtu Frankfurt Bernd Hölzenbein zemřel po těžké nemoci ve věku 78 let. O jeho pondělním úmrtí informovala německá agentura SID.
Hölzenbein se ve finále MS 1974 proti Nizozemsku zasloužil o penaltu pro domácí, ze které Němci vyrovnali na 1:1 a nakonec slavili titul. Na evropském šampionátu o dva roky později srovnal v duelu o zlato na 2:2, penaltový rozstřel ale zvládlo lépe tehdejší Československo. Startoval i na MS 1978 v Argentině.
Za reprezentaci Hölzenbein odehrál celkem 40 zápasů a vstřelil pět gólů. Dalších 160 jich zaznamenal v dresu Frankfurtu, s nímž v roce 1980 slavil triumf v Poháru UEFA, a je dodnes nejlepším kanonýrem klubu. Na sklonku kariéry působil v USA.
Hölzenbein je šestým zesnulým hráčem z kádru mistrů světa z roku 1974 po Franzi Beckenbauerovi, Gerdu Müllerovi, Jürgenu Grabowském, Horstu-Dieteru Höttgesovi a Heinzi Flohem.
ČTKInfantino: Franz byl přítel fotbalu
Ohlasy na nedělní úmrtí legendárního německého hráče a trenéra Franze Beckenbauera přicházejí ze všech stran. Samozřejmě reagoval na smutnou událost také Gianni Infantino, prezident FIFA. "Franz Beckenbauer je legendou německého a světového fotbalu, navzdory úspěchům a triumfům a své popularitě zůstal 'Císař' vždy skromný a nohama na zemi. V roce 1974 se stal prvním kapitánem, který pozvedl současnou trofej pro mistra světa, a zopakoval to jako trenér v roce 1990. Jeho úmrtí je bolestná ztráta pro německý a světový fotbal. Opravdu skvělý člověk, přítel fotbalu, šampion a skutečná legenda, drahý Franz nikdy nebude zapomenut,” stálo v jeho prohlášení.
ČTKWatzke: Beckenbauer byl nejlepší hráč
Fotbalový svět zasáhla v pondělí smutná zpráva, v 78 letech zemřel legendární Franz Beckenbauer. A kvůli jeho smrti smutnili nejen osobnosti německé kopané z různých sfér, konkrétně například Lothar Matthäus i Hans-Joachim Watzke. "Jeho úmrtí je ztráta pro fotbal i pro celé Německo. Byl jedním z největších jako hráč i trenér, ale také mimo hřiště," uvedl Matthäus, kapitán Beckenbauerových mistrů světa z roku 1990. "Franz Beckenbauer byl rozhodně nejlepším německým hráčem všech dob a jeden z nejúžasnějších lidí, které jsem poznal," dodal Hans-Joachim Watzke, výkonný ředitel Dortmundu a zároveň viceprezident Německé fotbalového svazu (DFB).
ČTKV Austrálii oznámili smrt trenéra Rasice
Ve věku 87 let zemřel trenér Zvonimir Rasic, který v roce 1974 dovedl Austrálii k první účasti na mistrovství světa. Australský svaz o tom informoval na svém webu. Rasic se po příchodu z bývalé Jugoslávie ujal australské reprezentace v roce 1970 v 34 letech. Díky dvanáctizápasové sérii bez porážky s národním týmem postoupil na šampionát v tehdejším Západním Německu. Na mistrovství Australané obsadili bez vstřelené branky a s jedním bodem poslední místo ve skupině a Rasic byl po turnaji odvolán. Na další účast na šampionátu reprezentace čekala až do roku 2006.
ČTK
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele