předkola - 3. předkolo - hlavní část - 1. zápasy
08.08.2024 20:00 CET
1 : 2
(1:0)

Daniel Vašulín (© FC Viktoria Plzeň)

Plzeň otočila první duel s Kryvbasem. Panoš se stal nejmladším českým střelcem v Evropě

Plzeň zvládla úvodní duel třetího předkola Evropské ligy proti ukrajinskému Kryvbasu, když k obratu po nevýrazném prvním poločase zavelel šestnáctiletý Jiří Panoš. Talentovaný záložník nádhernou střelou v úvodu druhého poločasu vyrovnal a stal se tak nejmladším českým střelcem v pohárové Evropě. O titul přitom plzeňský mladík obral Adama Hložka, jenž se ve věku 17 let a 21 dní trefil do sítě tureckého Trabzonsporu. Utkání ve slovenských Košicích po krásné přihrávce Pavla Šulce rozhodl Daniel Vašulín a Viktoria tak zvítězila 2:1.

Viktoria Plzeň se ve třetím předkole Evropské ligy představila ve východoslovenských Košicích, kde hraje domácí utkání v evropských pohárech ukrajinský Kryvbas. Největším překvapením v základní sestavě Západočechů byl šestnáctiletý Jiří Panoš, jinak trenér Miroslav Koubek vsadil na zkušený kádr, který v loňské sezoně došel až do čtvrtfinále Konferenční ligy. Plzeňští se na své úspěšné tažení snažili navázat hned v úvodu zápasu, třetí tým tabulky loňského ročníku ukrajinské ligy je však do žádné větší šance nepustil.

Dlouhé minuty se hrálo bez náznaku jakékoliv šance pouze mezi oběma šestnáctkami, ve 20. minutě však plzeňské obraně po levé straně unikl Ivan Dibango, nacentroval před branku a volný Prince Kwabena Adu poslal domácí do vedení. Plzeň po inkasovaném gólu dostala Kryvbas pod tlak, Ukrajinci ale byli i nadále nebezpeční z rychlých protiútoků. Ve 38. minutě si do plzeňského pokutového území opět naběhl Dibango a jeho střelu musel likvidovat Marián Tvrdoň. Viktorka si žádnou větší příležitost nevytvořila ani po zbytek prvního poločasu, a tak do kabin mohli jít výrazně spokojenější svěřenci trenéra Jurije Vernyduba.

Do druhého poločasu Plzeň nastoupila bez nevýrazného Matěje Vydry, kterého na hrotu útoku nahradil Daniel Vašulín. A hned ve 48. minutě bylo vyrovnáno, když se před hranicí velkého vápna opřel do balonu teprve šestnáctiletý Panoš, který nádherně vymetl šibenici a stal se tak nejmladším českým střelcem v evropských pohárech. Do vedení mohla Viktorka jít o pět minut později, když se míč od Pavla Šulce odrazil přímo do běhu Lukáši Červovi, český reprezentant však střílel těsně vedle branky.

Rozhozená domácí obrana opět zazmatkovala v 56. minutě, Šulce však z bezprostřední blízkosti vychytal Andrij Kliščuk. V 67. minutě o sobě dali po delší době vědět domácí, když hlavou nebezpečně zakončoval Oleksandr Romančuk. O minutu později měl Kryvbas další šanci - v samostatném úniku před Tvrdoněm se zjevil Daniel Sosah, ale plzeňský gólman ho však skvěle vychytal. Lekci z produktivity udělili Západočeši ukrajinskému týmu v 69. minutě, když Šulc nádherně našel před brankou Vašulína, pro nějž už nebyl problém překonat bezmocného Kliščuka.

Výsledek se neměnil ani v pětiminutovém nastavení, a tak si Plzeň z Košic přivezla velmi nadějný výsledek do odvety.

Autor: Livesport.cz / Lukáš Wild