Vánoční statistika nuda není...
Zaujalo nás
Někdo začíná strojit vánoční stromek; jiný už má odpracováno, takže u pohádkového televizního programu pomalu odpočítává hodiny zbývající do štědrovečerní hostiny. A pro tu speciální skupinu, která zrovna nemá co na práci, je tu EuroFotbal se svým netradičním vánočním speciálem shrnujícím neobvyklou formou podzimní dění v anglické Premier League...
Když jsem nad ránem přemýšlel co napsat úvodem a jak se zároveň vyhnout ohraným klišovitým zvoláním jako "Veselé Vánoce!", ocitl jsem se ve slepé uličce. Takže jsem nakonec právě na tomto jednoduchém přání vystavěl celý koncept svého speciálu. Zároveň ale samozřejmě přicházím i s dalšími větami: v první řadě i za kolegu Marka Ustohala děkuji těm výjimečným jedincům, kteří nám napříč sezonou projevují přízeň čtením našich preview a reportů. V řadě druhé, avšak stejně významné, potom děkuji i všem diskutérům PL sekce za vytváření většinou příjemné atmosféry před zápasy, během nich a také po jejich skončení. A nakonec samozřejmě všem uživatelům EuroFotbalu vinšuji co nejvíc nervů při sledování vlastních týmů - protože bez nich by to nebylo ono - a stejně tak co možná největší porci zábavy s tou vůbec nejatraktivnější ligou. Ať se zrovna hraje za Pyrenejemi, na Apeninském poloostrově, před či za kanálem La Manche nebo přímo tady, u nás, v České, případně Slovenské republice. Šťastné a veselé, přátelé!
Vánoce by mělo skrz naskrz špikovat štěstí, chcete-li všeobecně dobrá nálada, na podzim si však něčeho takového přirozeně neužíval každý mančaft. Úplným úvodem svého speciálu se tedy zaměřím na pár zmařených sérií. Kupříkladu Stoke City vůbec premiérově dovolilo některému ze střelců dosáhnout na Britannia Stadium hattricku. Samozřejmě tedy jen v rámci Premier League, i tak Demba Ba v poslední říjnový den utnul předlouhou šňůru 61 duelů. Dále se pak třeba ManCity mohlo stát prvním nečlenem takzvané Big Four, jemuž by se v novodobé éře nejvyšší anglické soutěže povedlo naplno bodovat osmkrát v řadě - nestalo se tak, když jej příhodně zabrzdil jeden ze členů uzavřené společnosti, a sice Liverpool. Ale našly by se i optimistické konce zaběhlých pořádků. Letos například uplynulo již 34 let od posledního triumfu WBA na půdě Newcastlu; a přece se s výsledkem 2:3 tohle pravidlo smazalo. Nebo Potters, to byl další takový pozitivní případ. Rovných 30 let se jim v první lize nestalo, že by zvítězili čtyřikrát po sobě; a hle, letos to 17. prosince klaplo.
Enormní množství pokračujících a zdánlivě nekonečných šňůr bych mohl na tomto místě také vypsat, pochopitelně. Jako v kterémkoliv jiném období jakékoliv sezony. Já pro vás každopádně vybral ty z mého pohledu nejzajímavější, co možná nejrůznorodější či nejméně "provařené". Začneme talismanem jménem Wayne Rooney, při jehož gólové oslavě na Old Trafford si vždy můžete být zatraceně jisti, že se budou on a jeho spoluhráči radovat i po uplynutí 90 minut. Zatím se tak totiž v lize dělo pokaždé - již v 45 případech. Dále je tu David Moyes, který pořád ještě nezná recept, s nímž by byl schopen triumfovat na půdě některého z členů tradiční Big Four. Ani na 39. pokus se mu to letos na Arsenalu nepovedlo (24 proher, 15 remíz). Podobné trauma přitom tíží i Aston Villu - tentokrát v souvislosti s konkrétním datem. 21. listopad jí totiž nepřinesl vítězství už přesně 80 let. Naposledy Villans toho dne roku 1931 zvládli birminghamské derby 3:2 - od té doby v tomto čase odehráli osm zápasů, a už ani ťuk. Letos podlehli Tottenhamu 0:2. U něj bych se mimochodem rád zastavil: zrovna v tomto zápase totiž Emmanuel Adebayor vstřelil oba góly - hattricku se ale nedočkal, čímž jenom deklaroval prokletí své i obecně kohoutí. Samotnému tožskému forvardovi letos už třikrát scházel jediný krůček; na svůj první hattrick od září 2008 nicméně dál čeká. A pro překonání této osobní mizérie si v létě nevybral vhodné prostředí: žádný fotbalista Tottenhamu totiž takového úspěchu nedocílil déle než dva roky. Naposledy Defoe pětkrát zatížil konto Wiganu v listopadu 2009 (letos se ve vzdálenosti jediného gólu ocitli ještě Van der Vaart s Balem). Ale na závěr zase zpátky k optimistickým tématům: Sunderland ještě nikdy neokusil hořkost porážky po utkání řízeném rozhodčím Anthonym Taylorem; a Newcastle, jenž v součtu s koncovkou minulého ročníku vydržel bez prohry dlouhých 14 kol, tímto překonal své více než 61 let staré maximum.
Stoke City, to by mohlo statistiku držení míče prodávat do širého světa. Například v posledním předvánočním kole proti ManCity jako by si Potters hráli svou hru. Finální procentuální vyjádření bylo výmluvné a přiléhavé: v první půli měli Pulisovi svěřenci balon na svých kopačkách pouhých 19% času. Se závěrečným hvizdem poskočili na procent 24; a to i přesto, že poslední pětiminutovka byla charakterizována drtivým poměrem 95:5. Citizens za celých 90 minut zkompletovali neuvěřitelné množství 842 přihrávek, akorát 82 předávek jim nevyšlo (od sezony 2003/04 nikdo v PL neměl takový zájem na kombinační hře). Potters jich zkazili 78, to však z celkového počtu 280 pokusů. Více než čtyřikrát větší snahu tedy fotbalisté vedoucího celku tabulky vyvinuli pro to, aby se co možná nejvíce těšili z kulatého nesmyslu; navíc vystřelili hned 22krát, zatímco soupeř pouze třikrát. Také v tomto zvláštním ohledu nicméně, světe div se, zažívají ve Stoke-on-Trent revoluční sezonu: krom toho, že si Potters zahráli v pohárové Evropě a předvedou se v ní i na jaře, ke všemu poprvé ve vlastních dějinách Premier League hned ve druhém kole proti Norwichi překročili padesátiprocentní hranici ve statistice...držení míče. O čísle 53,3% se Pulisovi a jeho svěřencům ve všech 115 předcházejících zápasech vesměs ani nesnilo.
Echt výjimečnou sezonu každopádně nyní zažívají rovněž v Albionu jako celku. Hlavně tedy co do gólové sklizně. Vždyť v 11 vzájemných zápasech aktuálně elitní pětice (oba Manchestery, Tottenham, Chelsea, Arsenal) diváci viděli již 44 branek, což dává v průměru skvostné čtyři góly na jeden souboj. Pod tento výsledek se ale samozřejmě nejcitelněji podepsaly dva řádně proprané duely, v nichž vždy v různých rolích působili londýnští Gunners. Nejprve dostali "nakládačku" od ManUtd (2:8), pak neomylně vyloupili Stamford Bridge (5:3). Bez těchto střetnutí by už ten průměr klesl na hranici 2,9 - ale ani to snad není zlé. Navíc těch argumentů, proč by měl být letošní ročník Premier League z tohoto úhlu pohledu vpravdě unikátní, mám v záloze povícero: pěkný gólový diametr (3,64) nashromáždila i jedenáctka utkání s výkopem v tradičním sobotním čase 13:45; úvodní "desetikolka" čítající 99 zápasů, 295 branek a průměr téměř na úrovni tří gólů na jednu bitvu - takhle dlouhý a zároveň minimálně stejně plodný interval dosud Premier League nikdy neregistrovala; a pak samozřejmě...zrovna v posledním předvánočním kole se novodobá éra nejvyšší anglické soutěže dočkala svého 20 000. gólu. Jeho autorem se stal teprve 22letý Marc Albrighton z Aston Villy, jenž tak vhodně navázal na jistou birminghamskou tradici. Tu před lety započal Andy Townsend, jehož úder do týlu Southamptonu, právě v dresu Villans, značí pětitisícové jubileum. A v tomtéž trikotu do historických análů vešel rovněž James Milner, když zároveň s Delapem poměrně nedávno stanovil hranici 17 000. Mimochodem na to, který klub bude pod kulatou 20tisícovou hranicí navždy podepsán, se i hromadně vypisovaly kurzy: a v pravděpodobnostním žebříčku populární britské sázkové kanceláře Betfred se Aston Villa umístila až na 10. příčce i za QPR, Fulhamem, Sunderlandem či Evertonem.
Luis Suárez do Premier League určitě nepřicházel s pověstí neomylného střelce; ovšem to, co zatím předvádí v tomto ročníku, překonává i ta nejtemnější očekávání. Na jedno jeho ligové vystoupení připadají 4,4 střely - přitom se ale ve všech soutěžích raduje po každém desátém pokusu! Právě hlavně Suárezovým dílem je potom skutečnost, že rovnice střela = gól nejhůře funguje právě v jeho Liverpoolu. Číselným vyjádřením by to bylo 8,5 procent. Pro srovnání: letošní mistr této disciplíny, Manchester City, má tuto statistiku nastavenou na bezmála 22%, přičemž ligový průměr činí 13,6%. Za vrchol červené nemohoucnosti koneckonců můžeme považovat právě poslední předvánoční představení Liverpoolu na Wiganu: v něm se diváci dočkali letošního maxima v počtu střel (40) zároveň do kupy splňujících podmínku, že ani jedna z nich nebyla gólová. Nejvíce ran mimochodem v průměru na jedno ligové střetnutí vyprodukuje Wayne Rooney - téměř pět -, on se však aspoň v Premier League trefil už 13krát. Zatímco Suárez docílil pěti zářezů; tedy stejného počtu jako křídelník Adam Johnson, jenž se dosud v základu objevil jen pětkrát a spolykal pouhých 518 minut (oproti Suárezovým 1367).
Éjhle, chyba! Určitě i tento ročník Premier League nezklamává v dodávce vtipných či donebevolajících přehmatů. Hned dvě minely, které přímo vedly k inkasovaným gólům, byly přitom napočítány rovnou čtveřici hráčů z pole. Norwichský de Laet je stihl nashromáždit v pouhých čtyřech úvodních kolech, než se raději zranil; Figuerou z Wiganu jakožto stabilního člena základu neohrozily, takže si bez jednoho poločasu odkroutil kompletní možnou porci ligových minut; John Terry dal jednou svým pronásledovatelům vzpomenout na své podklouznutí v penaltovém rozstřelu finále Ligy mistrů 2007/08, když jeho pád šikovně doprovodil Maloudovu mizernou přihrávku a Van Persieho vítěznou trefu (tohle jeho zaváhání se však do této statistiky nejspíš nepočítalo); a Per Mertesacker...zeptejte se fanoušků Arsenalu, jak jsou letos zvyklí z něj kvést. K tomuto do smutna laděnému bodu bych jinak ještě rád připojil, že Liverpool už letos stihl 17krát nastřelit brankovou konstrukci - a jestliže bychom vzali v úvahu statistiku platnou na konci loňského ročníku, už jen tímto stavem po 17 odehraných zápasech by Reds trumfli 15 z 20 ligových účastníků.
V Blackburnu se zatím letos vše nese v duchu protestů. Úplně ke konci listopadu se tu v rámci celonárodního pozdvižení demonstrovalo proti změnám ve vyplácení důchodů, které se dotkly doktorů, policajtů, učitelů, hasičů...zkrátka všech, dalo by se říct. Co nejspíš nezasáhlo úplně všechny obyvatele tohoto lancashireského města, ale o to intenzivnější dojem ony protesty budily a budí, to bylo podzimní počínání domácích Rovers na kolbištích Premier League. Tři porážky na úplný úvod ročníku - tehdy se dalo hovořit o nejhorším klubovém startu do sezony za posledních 60 let. Deset bodů ze 17 zápasů - to překonalo Ince, který byl v této fázi sezony popraven s 13 body na kontě, a samozřejmě i Allardyce, sedícího s týmem v čase vlastního vyhazovu dokonce na 13. příčce. Minulým dvěma manažerům Rovers se tedy měsíc prosinec stal beze zbytku osudným; Kean přežívá Štědrý den a nedávno oslavil stěží uvěřitelný rok v čele Blackburnu. Ačkoliv jsem ho sám v preview vyhodil již nejmíň šestkrát, fanoušci před Ewood Parkem protestovali v pravidelných intervalech, mám dojem, už třikrát a nenávistné transparenty se v ochozech objevovaly i při indickém turné. Takhle organizovaný a vytrvalý hon na některého z manažerů v Anglii zkrátka nepamatuji. Koneckonců takový Steve Bruce v Sunderlandu skončil po pouhých dvou dnech protestování! Snad tedy zabere vůbec první demonstrace nemířená proti Keanovi (koneckonců, kdo z nás by v jeho pozici ukotveného záskoku a s pověstí nejméně schopného manažera v lize sám rezignoval?), nýbrž proti indickým majitelům. Její datum ani místo ovšem dosud nejsou známy a navrch...bratři Raové posledně duel Blackburnu navštívili v listopadu a o klubu se prakticky nevyjadřují. Všimnou si tedy něčeho takového vůbec?
Ámen má být se šancemi Manchesteru United na titul? Kdepak. To, že jeho městský rival prvně od roku 1929 okouší, jaké to je vést o Štědrém dnu ligovou soutěž, totiž z historického pohledu pranic neznamená. Pouze osmkrát z 19 případů se v rámci Premier League vánoční mistr transformoval i do pozice celkového vítěze. Také samotnému City se koneckonců nezadařilo ani jednou ze tří předešlých pokusů. A pak...minule se něco takového sice povedlo MU (dokonce s nejmenším počtem bodů, jakým se kdy za poslední dekádu zimní lídr pyšnil) a k úspěšnému konci dovedla Chelsea svou misi i rok předtím, o Vánocích 2008 však například později slavící Red Devils seděli až na čtvrté příčce. A Arsenal v prosinci 1998 trčel dokonce na šestém fleku a 13 bodů za vedoucím týmem - přesto nakonec došplhal na piedestal (úplnou absurditou je pak v tomhle ohledu sezona 1981/82, která ještě o Vánocích měla Liverpool za 12. nejlepší tým soutěže - aby o něm nakonec hovořila jako o tom úplně top). Na daleko pevnější půdě se tedy rozkládá automatická domněnka pojící zákonitý sestup s klubem, jehož hráči kráčí pod stromeček s vědomím, že jsou součástí toho nejhoršího, co aktuálně nejvyšší anglická soutěž nabízí. Zatím jsme totiž v poměrně krátké historii Premier League registrovali jediný vskutku neuvěřitelný comeback, když se WBA mohutně vzepjalo v sezoně 2004/05. Před 25. prosincem na dně tabulky s jedním vítězstvím z 18 kol a pouhými deseti body - nakonec 17. s více než trojnásobkem korálků. Rovers jsou na tom před Vánoci shodou okolností bodově úplně stejně jako před sedmi lety Baggies (jen mají zápas k dobru)...prolomí tedy znovu ono téměř železně fungující pravidlo?
Neuvěřitelné věci dokázal s Chelsea nepochybně talentovaný, avšak stále stěží přesvědčující Portugalec André Villas-Boas. Jestli si vzpomínáte, první jeho kroky provázelo sebevědomí a fandové Blues si pomalu začínali pískat...jenže netrvalo dlouho a už polykali jednu hořkou pilulku za druhou. Koncem října Blues prvně za poslední dekádu prohráli s nováčkem - leč se tak stalo na pozadí teatrálního výkonu sudího Foye. O malou chvíli později šlo zkonstatovat další strašidelnou věc: že v oněch deseti letech zároveň Chelsea nikdy nevydržela být bez čistého konta tak dlouho jako nyní pod Boasem - osm utkání v řadě. A když už se hned poté nula udržela proti Blackburnu, statistické centrum Infostrada pro změnu bilancovalo jiným směrem. Patnáct inkasovaných branek po 11 kolech? Mourinhova pověstná defenzíva ze sezony 2004/05 tolikrát kapitulovala napříč celou ligovou sezonou. Nejhorším dnem pro partu kolem Villase-Boase se potom ukázal být 20. listopad. To přišla opravdu drtivá rána: modří poprvé v Abramovičově epoše zápasem s Liverpoolem nezvládli dva po sobě jdoucí mače před domácím publikem. Prodloužení této černé série na tři zápasy - a tedy nejhorší bilanci od roku 1994 - už portugalský manažer nedovolil: odporu Wolverhamptonu se velmi úspěšně bránil s nejmladší zahajovací jedenáctkou za poslední tři léta. A na Stamford Bridge si pak ještě jednou spravil chuť, když odčaroval neporazitelnou auru ManCity. Přesto se stále jen stěží může nadechnout z plných plic; což mu asi ještě pár dalších kol vydrží...
O styl jde vždy především Wiganu. Takový Franco Di Santo se v počáteční fázi sezony trefoval zásadně jen za přispění soupeřovy teče. A celý tým si potom dlouhých 11 úvodních kol udržel tvář mančaftu, který se trefuje pouze ze země. Až proti Blackburnu Caldwell prvně, a po více než 1000 minutách, zavěsil hlavou...shodou okolností se tak stalo zrovna během jediného klání, v němž atleti překročili magickou hranici dvou vstřelených branek. Ve velkém stylu ale letos jednal i Bolton: sedmizápasovou šňůru bez bodu utnul příkladnou odplatou Stoku za jednoznačné semifinále FA Cupu. Porážku 0:5 mu vrátil přesně v opačném gardu, čímž zároveň zaznamenal svou nejvyšší výhru v rámci Premier League.
Celé Ostrovy se dohadují, čeho je ještě schopná ofenzíva Manchesteru City. Ta má totiž ve svém středu hned čtyři výjimečné borce. David Silva se s "kanadskou" bilancí 5+8 dělí s Nanim (jemuž hraje do karet více vstřelených branek) o první příčku v tabulce produktivity. Mario Balotelli před Arsenalem skóroval ve všech pěti ligových utkáních, do nichž naskočil od samotného počátku. Agüero doma zaznamenal více branek než kdokoliv jiný (9), přičemž mimochodem v rámci všech soutěží dosud nerozvlnil síť nikde jinde než v Manchesteru (11), nebo Londýně (4). A Džeko se ještě 17. listopadu mohl pyšnit statistikou, podle níž se v lize trefoval každou 58. minutu; kdybych měl potom rouhavě srovnávat, Torresova minutáž by byla vyjádřena číslem 373. To vše dohromady dalo po letošních 12 kolech (a v kombinaci s dvěma posledními loňskými) vůbec nejdelší sérii s dvěma a více dosaženými brankami na utkání za celé minulé půlstoletí, dva roky a ještě dalších pár dní navrch. A aby toho nebylo málo, 49 zářezů Citizens po 15 zahajovacích kolech, to zase představovalo nejvýznamnější dosaženou porci za posledních 49 let (příhodně) - roku 1962 se Tottenham za tento časový úsek stihl vyšplhat až na hranici 54 gólů.
Evidentní je pokračující "odangličťování" Premier League. Ani nováčci často nenastoupí alespoň s těmi šesti domácími hráči, aby se dosáhlo nadpoloviční většiny. K dobru jim ale nicméně lze přičíst, že pokud bychom brali v úvahu všechny Ostrovany, pořád by v této disciplíně neoddiskutovatelně patřili mezi užší ligovou špičkou. Ani za tohoto předpokladu by ale pochvalu neobdržela minimálně polovina ligového osazenstva. Letošním nejstrašidelnějším případem je zatím z tohoto pohledu duel posledního listopadového kola mezi Arsenalem a Fulhamem. Do něho od začátku naskočila jen trojice Angličanů (Walcott/Zamora, Murphy). Mezi Gunners se pak navíc našel už jen jediný vyslanec anglofonní země (Ramsey), zatímco Cottagers by alespoň takto svůj cizinecký nádech umně zkrotili (Schwarzer, Baird, Dempsey, Etuhu + střídající Johnson). Jiný extrém pak v tomto směru dál představuje Blackburn: s pouhými šesti Angličany z 23 hráčů, kteří letos okusili atmosféru áčkového střetnutí, není moc divu, že se 17. prosince stal Scott Dann prvním domácím střelcem Rovers od února tohoto roku.
Když jsem nad ránem přemýšlel co napsat úvodem a jak se zároveň vyhnout ohraným klišovitým zvoláním jako "Veselé Vánoce!", ocitl jsem se ve slepé uličce. Takže jsem nakonec právě na tomto jednoduchém přání vystavěl celý koncept svého speciálu. Zároveň ale samozřejmě přicházím i s dalšími větami: v první řadě i za kolegu Marka Ustohala děkuji těm výjimečným jedincům, kteří nám napříč sezonou projevují přízeň čtením našich preview a reportů. V řadě druhé, avšak stejně významné, potom děkuji i všem diskutérům PL sekce za vytváření většinou příjemné atmosféry před zápasy, během nich a také po jejich skončení. A nakonec samozřejmě všem uživatelům EuroFotbalu vinšuji co nejvíc nervů při sledování vlastních týmů - protože bez nich by to nebylo ono - a stejně tak co možná největší porci zábavy s tou vůbec nejatraktivnější ligou. Ať se zrovna hraje za Pyrenejemi, na Apeninském poloostrově, před či za kanálem La Manche nebo přímo tady, u nás, v České, případně Slovenské republice. Šťastné a veselé, přátelé!
Vánoce by mělo skrz naskrz špikovat štěstí, chcete-li všeobecně dobrá nálada, na podzim si však něčeho takového přirozeně neužíval každý mančaft. Úplným úvodem svého speciálu se tedy zaměřím na pár zmařených sérií. Kupříkladu Stoke City vůbec premiérově dovolilo některému ze střelců dosáhnout na Britannia Stadium hattricku. Samozřejmě tedy jen v rámci Premier League, i tak Demba Ba v poslední říjnový den utnul předlouhou šňůru 61 duelů. Dále se pak třeba ManCity mohlo stát prvním nečlenem takzvané Big Four, jemuž by se v novodobé éře nejvyšší anglické soutěže povedlo naplno bodovat osmkrát v řadě - nestalo se tak, když jej příhodně zabrzdil jeden ze členů uzavřené společnosti, a sice Liverpool. Ale našly by se i optimistické konce zaběhlých pořádků. Letos například uplynulo již 34 let od posledního triumfu WBA na půdě Newcastlu; a přece se s výsledkem 2:3 tohle pravidlo smazalo. Nebo Potters, to byl další takový pozitivní případ. Rovných 30 let se jim v první lize nestalo, že by zvítězili čtyřikrát po sobě; a hle, letos to 17. prosince klaplo.
Enormní množství pokračujících a zdánlivě nekonečných šňůr bych mohl na tomto místě také vypsat, pochopitelně. Jako v kterémkoliv jiném období jakékoliv sezony. Já pro vás každopádně vybral ty z mého pohledu nejzajímavější, co možná nejrůznorodější či nejméně "provařené". Začneme talismanem jménem Wayne Rooney, při jehož gólové oslavě na Old Trafford si vždy můžete být zatraceně jisti, že se budou on a jeho spoluhráči radovat i po uplynutí 90 minut. Zatím se tak totiž v lize dělo pokaždé - již v 45 případech. Dále je tu David Moyes, který pořád ještě nezná recept, s nímž by byl schopen triumfovat na půdě některého z členů tradiční Big Four. Ani na 39. pokus se mu to letos na Arsenalu nepovedlo (24 proher, 15 remíz). Podobné trauma přitom tíží i Aston Villu - tentokrát v souvislosti s konkrétním datem. 21. listopad jí totiž nepřinesl vítězství už přesně 80 let. Naposledy Villans toho dne roku 1931 zvládli birminghamské derby 3:2 - od té doby v tomto čase odehráli osm zápasů, a už ani ťuk. Letos podlehli Tottenhamu 0:2. U něj bych se mimochodem rád zastavil: zrovna v tomto zápase totiž Emmanuel Adebayor vstřelil oba góly - hattricku se ale nedočkal, čímž jenom deklaroval prokletí své i obecně kohoutí. Samotnému tožskému forvardovi letos už třikrát scházel jediný krůček; na svůj první hattrick od září 2008 nicméně dál čeká. A pro překonání této osobní mizérie si v létě nevybral vhodné prostředí: žádný fotbalista Tottenhamu totiž takového úspěchu nedocílil déle než dva roky. Naposledy Defoe pětkrát zatížil konto Wiganu v listopadu 2009 (letos se ve vzdálenosti jediného gólu ocitli ještě Van der Vaart s Balem). Ale na závěr zase zpátky k optimistickým tématům: Sunderland ještě nikdy neokusil hořkost porážky po utkání řízeném rozhodčím Anthonym Taylorem; a Newcastle, jenž v součtu s koncovkou minulého ročníku vydržel bez prohry dlouhých 14 kol, tímto překonal své více než 61 let staré maximum.
Stoke City, to by mohlo statistiku držení míče prodávat do širého světa. Například v posledním předvánočním kole proti ManCity jako by si Potters hráli svou hru. Finální procentuální vyjádření bylo výmluvné a přiléhavé: v první půli měli Pulisovi svěřenci balon na svých kopačkách pouhých 19% času. Se závěrečným hvizdem poskočili na procent 24; a to i přesto, že poslední pětiminutovka byla charakterizována drtivým poměrem 95:5. Citizens za celých 90 minut zkompletovali neuvěřitelné množství 842 přihrávek, akorát 82 předávek jim nevyšlo (od sezony 2003/04 nikdo v PL neměl takový zájem na kombinační hře). Potters jich zkazili 78, to však z celkového počtu 280 pokusů. Více než čtyřikrát větší snahu tedy fotbalisté vedoucího celku tabulky vyvinuli pro to, aby se co možná nejvíce těšili z kulatého nesmyslu; navíc vystřelili hned 22krát, zatímco soupeř pouze třikrát. Také v tomto zvláštním ohledu nicméně, světe div se, zažívají ve Stoke-on-Trent revoluční sezonu: krom toho, že si Potters zahráli v pohárové Evropě a předvedou se v ní i na jaře, ke všemu poprvé ve vlastních dějinách Premier League hned ve druhém kole proti Norwichi překročili padesátiprocentní hranici ve statistice...držení míče. O čísle 53,3% se Pulisovi a jeho svěřencům ve všech 115 předcházejících zápasech vesměs ani nesnilo.
Echt výjimečnou sezonu každopádně nyní zažívají rovněž v Albionu jako celku. Hlavně tedy co do gólové sklizně. Vždyť v 11 vzájemných zápasech aktuálně elitní pětice (oba Manchestery, Tottenham, Chelsea, Arsenal) diváci viděli již 44 branek, což dává v průměru skvostné čtyři góly na jeden souboj. Pod tento výsledek se ale samozřejmě nejcitelněji podepsaly dva řádně proprané duely, v nichž vždy v různých rolích působili londýnští Gunners. Nejprve dostali "nakládačku" od ManUtd (2:8), pak neomylně vyloupili Stamford Bridge (5:3). Bez těchto střetnutí by už ten průměr klesl na hranici 2,9 - ale ani to snad není zlé. Navíc těch argumentů, proč by měl být letošní ročník Premier League z tohoto úhlu pohledu vpravdě unikátní, mám v záloze povícero: pěkný gólový diametr (3,64) nashromáždila i jedenáctka utkání s výkopem v tradičním sobotním čase 13:45; úvodní "desetikolka" čítající 99 zápasů, 295 branek a průměr téměř na úrovni tří gólů na jednu bitvu - takhle dlouhý a zároveň minimálně stejně plodný interval dosud Premier League nikdy neregistrovala; a pak samozřejmě...zrovna v posledním předvánočním kole se novodobá éra nejvyšší anglické soutěže dočkala svého 20 000. gólu. Jeho autorem se stal teprve 22letý Marc Albrighton z Aston Villy, jenž tak vhodně navázal na jistou birminghamskou tradici. Tu před lety započal Andy Townsend, jehož úder do týlu Southamptonu, právě v dresu Villans, značí pětitisícové jubileum. A v tomtéž trikotu do historických análů vešel rovněž James Milner, když zároveň s Delapem poměrně nedávno stanovil hranici 17 000. Mimochodem na to, který klub bude pod kulatou 20tisícovou hranicí navždy podepsán, se i hromadně vypisovaly kurzy: a v pravděpodobnostním žebříčku populární britské sázkové kanceláře Betfred se Aston Villa umístila až na 10. příčce i za QPR, Fulhamem, Sunderlandem či Evertonem.
Luis Suárez do Premier League určitě nepřicházel s pověstí neomylného střelce; ovšem to, co zatím předvádí v tomto ročníku, překonává i ta nejtemnější očekávání. Na jedno jeho ligové vystoupení připadají 4,4 střely - přitom se ale ve všech soutěžích raduje po každém desátém pokusu! Právě hlavně Suárezovým dílem je potom skutečnost, že rovnice střela = gól nejhůře funguje právě v jeho Liverpoolu. Číselným vyjádřením by to bylo 8,5 procent. Pro srovnání: letošní mistr této disciplíny, Manchester City, má tuto statistiku nastavenou na bezmála 22%, přičemž ligový průměr činí 13,6%. Za vrchol červené nemohoucnosti koneckonců můžeme považovat právě poslední předvánoční představení Liverpoolu na Wiganu: v něm se diváci dočkali letošního maxima v počtu střel (40) zároveň do kupy splňujících podmínku, že ani jedna z nich nebyla gólová. Nejvíce ran mimochodem v průměru na jedno ligové střetnutí vyprodukuje Wayne Rooney - téměř pět -, on se však aspoň v Premier League trefil už 13krát. Zatímco Suárez docílil pěti zářezů; tedy stejného počtu jako křídelník Adam Johnson, jenž se dosud v základu objevil jen pětkrát a spolykal pouhých 518 minut (oproti Suárezovým 1367).
Éjhle, chyba! Určitě i tento ročník Premier League nezklamává v dodávce vtipných či donebevolajících přehmatů. Hned dvě minely, které přímo vedly k inkasovaným gólům, byly přitom napočítány rovnou čtveřici hráčů z pole. Norwichský de Laet je stihl nashromáždit v pouhých čtyřech úvodních kolech, než se raději zranil; Figuerou z Wiganu jakožto stabilního člena základu neohrozily, takže si bez jednoho poločasu odkroutil kompletní možnou porci ligových minut; John Terry dal jednou svým pronásledovatelům vzpomenout na své podklouznutí v penaltovém rozstřelu finále Ligy mistrů 2007/08, když jeho pád šikovně doprovodil Maloudovu mizernou přihrávku a Van Persieho vítěznou trefu (tohle jeho zaváhání se však do této statistiky nejspíš nepočítalo); a Per Mertesacker...zeptejte se fanoušků Arsenalu, jak jsou letos zvyklí z něj kvést. K tomuto do smutna laděnému bodu bych jinak ještě rád připojil, že Liverpool už letos stihl 17krát nastřelit brankovou konstrukci - a jestliže bychom vzali v úvahu statistiku platnou na konci loňského ročníku, už jen tímto stavem po 17 odehraných zápasech by Reds trumfli 15 z 20 ligových účastníků.
V Blackburnu se zatím letos vše nese v duchu protestů. Úplně ke konci listopadu se tu v rámci celonárodního pozdvižení demonstrovalo proti změnám ve vyplácení důchodů, které se dotkly doktorů, policajtů, učitelů, hasičů...zkrátka všech, dalo by se říct. Co nejspíš nezasáhlo úplně všechny obyvatele tohoto lancashireského města, ale o to intenzivnější dojem ony protesty budily a budí, to bylo podzimní počínání domácích Rovers na kolbištích Premier League. Tři porážky na úplný úvod ročníku - tehdy se dalo hovořit o nejhorším klubovém startu do sezony za posledních 60 let. Deset bodů ze 17 zápasů - to překonalo Ince, který byl v této fázi sezony popraven s 13 body na kontě, a samozřejmě i Allardyce, sedícího s týmem v čase vlastního vyhazovu dokonce na 13. příčce. Minulým dvěma manažerům Rovers se tedy měsíc prosinec stal beze zbytku osudným; Kean přežívá Štědrý den a nedávno oslavil stěží uvěřitelný rok v čele Blackburnu. Ačkoliv jsem ho sám v preview vyhodil již nejmíň šestkrát, fanoušci před Ewood Parkem protestovali v pravidelných intervalech, mám dojem, už třikrát a nenávistné transparenty se v ochozech objevovaly i při indickém turné. Takhle organizovaný a vytrvalý hon na některého z manažerů v Anglii zkrátka nepamatuji. Koneckonců takový Steve Bruce v Sunderlandu skončil po pouhých dvou dnech protestování! Snad tedy zabere vůbec první demonstrace nemířená proti Keanovi (koneckonců, kdo z nás by v jeho pozici ukotveného záskoku a s pověstí nejméně schopného manažera v lize sám rezignoval?), nýbrž proti indickým majitelům. Její datum ani místo ovšem dosud nejsou známy a navrch...bratři Raové posledně duel Blackburnu navštívili v listopadu a o klubu se prakticky nevyjadřují. Všimnou si tedy něčeho takového vůbec?
Ámen má být se šancemi Manchesteru United na titul? Kdepak. To, že jeho městský rival prvně od roku 1929 okouší, jaké to je vést o Štědrém dnu ligovou soutěž, totiž z historického pohledu pranic neznamená. Pouze osmkrát z 19 případů se v rámci Premier League vánoční mistr transformoval i do pozice celkového vítěze. Také samotnému City se koneckonců nezadařilo ani jednou ze tří předešlých pokusů. A pak...minule se něco takového sice povedlo MU (dokonce s nejmenším počtem bodů, jakým se kdy za poslední dekádu zimní lídr pyšnil) a k úspěšnému konci dovedla Chelsea svou misi i rok předtím, o Vánocích 2008 však například později slavící Red Devils seděli až na čtvrté příčce. A Arsenal v prosinci 1998 trčel dokonce na šestém fleku a 13 bodů za vedoucím týmem - přesto nakonec došplhal na piedestal (úplnou absurditou je pak v tomhle ohledu sezona 1981/82, která ještě o Vánocích měla Liverpool za 12. nejlepší tým soutěže - aby o něm nakonec hovořila jako o tom úplně top). Na daleko pevnější půdě se tedy rozkládá automatická domněnka pojící zákonitý sestup s klubem, jehož hráči kráčí pod stromeček s vědomím, že jsou součástí toho nejhoršího, co aktuálně nejvyšší anglická soutěž nabízí. Zatím jsme totiž v poměrně krátké historii Premier League registrovali jediný vskutku neuvěřitelný comeback, když se WBA mohutně vzepjalo v sezoně 2004/05. Před 25. prosincem na dně tabulky s jedním vítězstvím z 18 kol a pouhými deseti body - nakonec 17. s více než trojnásobkem korálků. Rovers jsou na tom před Vánoci shodou okolností bodově úplně stejně jako před sedmi lety Baggies (jen mají zápas k dobru)...prolomí tedy znovu ono téměř železně fungující pravidlo?
Neuvěřitelné věci dokázal s Chelsea nepochybně talentovaný, avšak stále stěží přesvědčující Portugalec André Villas-Boas. Jestli si vzpomínáte, první jeho kroky provázelo sebevědomí a fandové Blues si pomalu začínali pískat...jenže netrvalo dlouho a už polykali jednu hořkou pilulku za druhou. Koncem října Blues prvně za poslední dekádu prohráli s nováčkem - leč se tak stalo na pozadí teatrálního výkonu sudího Foye. O malou chvíli později šlo zkonstatovat další strašidelnou věc: že v oněch deseti letech zároveň Chelsea nikdy nevydržela být bez čistého konta tak dlouho jako nyní pod Boasem - osm utkání v řadě. A když už se hned poté nula udržela proti Blackburnu, statistické centrum Infostrada pro změnu bilancovalo jiným směrem. Patnáct inkasovaných branek po 11 kolech? Mourinhova pověstná defenzíva ze sezony 2004/05 tolikrát kapitulovala napříč celou ligovou sezonou. Nejhorším dnem pro partu kolem Villase-Boase se potom ukázal být 20. listopad. To přišla opravdu drtivá rána: modří poprvé v Abramovičově epoše zápasem s Liverpoolem nezvládli dva po sobě jdoucí mače před domácím publikem. Prodloužení této černé série na tři zápasy - a tedy nejhorší bilanci od roku 1994 - už portugalský manažer nedovolil: odporu Wolverhamptonu se velmi úspěšně bránil s nejmladší zahajovací jedenáctkou za poslední tři léta. A na Stamford Bridge si pak ještě jednou spravil chuť, když odčaroval neporazitelnou auru ManCity. Přesto se stále jen stěží může nadechnout z plných plic; což mu asi ještě pár dalších kol vydrží...
O styl jde vždy především Wiganu. Takový Franco Di Santo se v počáteční fázi sezony trefoval zásadně jen za přispění soupeřovy teče. A celý tým si potom dlouhých 11 úvodních kol udržel tvář mančaftu, který se trefuje pouze ze země. Až proti Blackburnu Caldwell prvně, a po více než 1000 minutách, zavěsil hlavou...shodou okolností se tak stalo zrovna během jediného klání, v němž atleti překročili magickou hranici dvou vstřelených branek. Ve velkém stylu ale letos jednal i Bolton: sedmizápasovou šňůru bez bodu utnul příkladnou odplatou Stoku za jednoznačné semifinále FA Cupu. Porážku 0:5 mu vrátil přesně v opačném gardu, čímž zároveň zaznamenal svou nejvyšší výhru v rámci Premier League.
Celé Ostrovy se dohadují, čeho je ještě schopná ofenzíva Manchesteru City. Ta má totiž ve svém středu hned čtyři výjimečné borce. David Silva se s "kanadskou" bilancí 5+8 dělí s Nanim (jemuž hraje do karet více vstřelených branek) o první příčku v tabulce produktivity. Mario Balotelli před Arsenalem skóroval ve všech pěti ligových utkáních, do nichž naskočil od samotného počátku. Agüero doma zaznamenal více branek než kdokoliv jiný (9), přičemž mimochodem v rámci všech soutěží dosud nerozvlnil síť nikde jinde než v Manchesteru (11), nebo Londýně (4). A Džeko se ještě 17. listopadu mohl pyšnit statistikou, podle níž se v lize trefoval každou 58. minutu; kdybych měl potom rouhavě srovnávat, Torresova minutáž by byla vyjádřena číslem 373. To vše dohromady dalo po letošních 12 kolech (a v kombinaci s dvěma posledními loňskými) vůbec nejdelší sérii s dvěma a více dosaženými brankami na utkání za celé minulé půlstoletí, dva roky a ještě dalších pár dní navrch. A aby toho nebylo málo, 49 zářezů Citizens po 15 zahajovacích kolech, to zase představovalo nejvýznamnější dosaženou porci za posledních 49 let (příhodně) - roku 1962 se Tottenham za tento časový úsek stihl vyšplhat až na hranici 54 gólů.
Evidentní je pokračující "odangličťování" Premier League. Ani nováčci často nenastoupí alespoň s těmi šesti domácími hráči, aby se dosáhlo nadpoloviční většiny. K dobru jim ale nicméně lze přičíst, že pokud bychom brali v úvahu všechny Ostrovany, pořád by v této disciplíně neoddiskutovatelně patřili mezi užší ligovou špičkou. Ani za tohoto předpokladu by ale pochvalu neobdržela minimálně polovina ligového osazenstva. Letošním nejstrašidelnějším případem je zatím z tohoto pohledu duel posledního listopadového kola mezi Arsenalem a Fulhamem. Do něho od začátku naskočila jen trojice Angličanů (Walcott/Zamora, Murphy). Mezi Gunners se pak navíc našel už jen jediný vyslanec anglofonní země (Ramsey), zatímco Cottagers by alespoň takto svůj cizinecký nádech umně zkrotili (Schwarzer, Baird, Dempsey, Etuhu + střídající Johnson). Jiný extrém pak v tomto směru dál představuje Blackburn: s pouhými šesti Angličany z 23 hráčů, kteří letos okusili atmosféru áčkového střetnutí, není moc divu, že se 17. prosince stal Scott Dann prvním domácím střelcem Rovers od února tohoto roku.
Komentáře (359)
Přidat komentářveselé vánoce
Demba a jeho hattrick.
Celkově si myslím, že se mu zatím hodně daří v Anglii, budu mu fandit dál.
Jinak všem přeju příjemně prožité svátky.
Demba Ba has scored 20 goals in just 24 Premier League starts.
Stastne a vesele vanoce
Nejlepší článek v historii lidstva
Mohlo být něco tučně.. aby to bylo přehledný
Tučně sou první písmena jednotlivých odstavců, což má zároveň svou symboliku...
A navíc, když si to přečteš poctivě celý, tak nepotřebuješ tučný písmena.
Nebo tak...brzo se snad dá přijít na to, že co odstavec, to "kapitola"...
Však jasné, mně se ten nápad/článek líbí takovej, jakej je.
já si chtěl přečit jen jméno a co.. neztrácet čas omáčkou okolo
Na to je dobrý kalendář, u článků musíš počítat s textem.
Tak.
na V si nevedel vymysliet ine slovo ako Vianoce?
Proč bych vymejšlel, když se mi to hodilo do krámu.
A vymyslel sem ještě předložku V!
Ty bys radši Vidiče a Valenciu co?
Případně Výprask od City
Hmmm, to asi ještě předělám.
Zlej Vánoční Rssa.
Vánoční R(o)ssa prej
haha
dneska sem se poprvé dostal k sledování záznamu zápasu Manchesteru na ČT4 a můžu říct , že komentátoři byli otřesní a dost mi kazili zážitek z výhry.Možná by nebylo naškodu ponechat anglický komentář...
Jinak Berbův gól byl luxusní
Hlavne me strasne bavilo, jak maji dva dny starej zaznam a presto se jim opakovane stava, ze mluvi o nejake kokotine a Kozohrosky s Karochem se tvari strasne prekvapene, prestoze presne vi, kdy ty goly padnou a mohli komentovat uz celou predchazejici akci.
ČT4 má právo na vysílání EPL?
Jen MUTV = zápasy ManUtd.
A minimalne s jednodennim zpozdenim tusim
V pondělí no. A zatim jim to vždycky vycházelo, protože MU snad ty pondělní dohrávky nehraje - nebo letos nehrálo.
Ted uz asi bude, kdyz budou hrat EL ve ctvrtek..
ono to vyjde na stejno, mají mít 2 dny přestávku po čtvrtku nebo před ním (asi bude záležet na tom, kde se bude hrát)
Aha, díky.
Skvelej clanek.
Vsem stastne a vesele!
To o Stoke a drzeni mice je dokonaly.
Článek plný čísel a statistik, ale zároveň srozumitelný. Skvělá práce.
V duchu jsem si říkal, co vymyslíš na É ... pobavilo
jsem si to dočet a až teď jsem si všim proč jsou ty písmena vlastně tučně
Vážně moc povedený článek
Ale už na začátku mi bylo jasné, kdo ho napsal, fantomasi, Tvé články jsou čím dál lepší, líbí se mi, že jsi snad i něco pobral od alegreho, stylem mi ho připomínáš, ačkoliv jsou Tvé články víc "konzistentní", chválím
kdy bude anketa o nejlepší hlášku ?? letos to s přehledem vyhraje Messi s tím, že se o něm píše že je nejlepší na světě
Doufám, že bude jako tradičně na Silvestra...
Zavedl bych anketu o největšího bez prominutí dementa pohybujícího se v diskuzích... Byl bys skvělej kandidát.
pro mě je to vítěz bez nějaké ankety, co komentář, to výkal a co jsem koukal, tak nejenom při jeho snaze o buzerování pod PD
Tak sám v tom určitě nebude.
takových je víc, ale spousta z nich se sníží k tomu, že jednou za čas napíše něco normálního
cos to vyblil?
Pěkný
Povedlo se
VESELÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK VŠEM .. VÁM PŘEJU
Už se těšim na hlášky roky. Myslím, že tam budeš velkej favorit
Tak to bude zas smutnej ročník ovšem...
já mám uloženných pár dobrých kousků
to si nemyslím
mě štve, že už teď je prakticky jisté, že to bude fraška, jelikož na fotbalovém webu se nebude moc jednat o hlášky o fotbale, ale spíš nějaké výstřiky do tmy
Tak ty jsi měl hodně zářezů, takže bych se nedivil, kdybys byl aspoň 2x nominovaný.
to vyřeším podobně jako v loňském roce a až se ke mně dostane seznam hlášek, tak případné své hlášky okamžitě vyřadím a posledních třicet budu vybírat bez nic
loni to tedy nestačilo, i přes tenhle postup se tam něco ode mě dostalo
To je blbost, tvoje hlášky jsou dobrý, zbytečný je nechávat stranou.
no já si z drtivou většinu z nich spíš připadám trapně
Tak nech výběr na někom nezaujatém, tvoje hlášky by tam neměly chybět.
cca 60 hlášek z těch uživateli nahlášených vybere PJ, to pak pošle několika lidem a ti vybírají posledních 30
To by byl střet zájmů, proto bys neměl o svých hláškách rozhodovat ty!
takovej menší OT, toho 31. v kolik by měli začít zápasy? doufám, že to vezmou pškně přes odpoledne a ne až na večer
*měly
Liverpool - Newcastle 30.12. 20:45
ManUtd - Blackburn 31.12. 13:45
a zbytek 31.12 16:00
perfektní
Jojo, ale premyslim kterej zapas budu sledovat v 16:00. Asi podporim Wolves v boji o zachranu proti Boltonu.
A teda samozřejmě...speciální vánoční přání věnuju tý nejsympatičtější fanouškovský základně na EF, čili tý arsenalský! Jmenovitě hlavně pevnému jádru tvořenému Counterem, SunFellsem, Fenrim, herbem, afc, djourouem, svýho času spellforcem i Waškem...a tou lepší polovičkou Wata.
To jsi napsal moc pěkně.
Ale díky.
Musím súhlasiť. Čo čítam diskusie pod PL cca 2,5 roka, tak Gooners názory si čítam najradšej
btw skvelý článok
Vidiš, kdybys furt neměnil přezdívky, nezapomenu na tebe.
Ty mi toho Ramseyho ne a ne zapomenout, co?
Jo! A ještě RvP..
Copak, copak? Taky vedeš s fantíkem Ramseyválku?
Řek bych, že ne tak brutální jako ty.
Jaky maji nazor na Ramseyho?
Že je to nemastnej neslanej hráč.
.....
Dobře no, řek to jen Rssa.
Neřekl bych. Trefil jsem na zápasy, kdy byl mínusovej.
Jj, Rssa taky...jenže on si z toho udělal všeobecnej názor, kterej už nikdy nezmění no.
Tak Ramsey to v sobě má, ale nesmí se bát. Taky bůhví, co po nich Wenger chce. Jestli se sehraje trojka Song-Wilshere-Ramsey, tak já budu víc než spokojenej.
Jj, Rssa víceméně ani to, že to "v sobě má", nepřizná...
Já viděl velkou část vašich zápasů, ale Ramsey nikdy se neprojevil nějak, že by v něm třímalo něco výjimečného, na rozdíl třeba od Wilsherea.
Což je naprostá blbost a věděl bys to, kdybys tu část, o který mluvíš, opravdu viděl. Je to asi stejný, jako bych já řikal o vašem Cuencovi, že je to šmatlák no...
Tak Cuenca je cucák, je jasné, že hodně zápasů zahraje průměrně, když je to jeho první sezóna v áčku. A něco výjimečného v něm taky nevidím, jen dobře plní svoji roli (stejně jako Pedro). V podstatě stejný případ jako Ramsey, akorát vzhledem k jeho větším zkušenostem a předváděné hře je na tom Cuenca lépe. Nevím, ale jak už jsem psal minule, pokud se změní jeho hra a bude se mu dařit, milerád se ti omluvím.
Ramsey prakticky taky hraje první sezonu v áčku. Celou i fakticky.
A omlouvat by ses mi měl už teď no...fakt tu nikdo z rozumných uživatelů tvuj názor nezastává, pokud vim, což by tě možná mohlo zarazit.
Zaslepenost mnohých zvýrazňuje mojí pravdu
. Ale nechme toho, jsou Vánoce, takže přeji i Ramseymu
Ramsey má sice světlé chvilky, ale zatím mě také moc nepřesvdčil, že má na to pravidelně kopat v základu týmu jakým je Arsenal
Pokud je odpočatej, tak je to v pohodě. Je aktivní a souboje vcelku ustojí. Jakmile je vyčerpanej (střídával bych ho kolem 65. minuty), tak v těch soubojí nevydrží a nás pak často soupeři kvůli měkčímu středu přehrávají. Ale to víceméně není jeho vina.
Jojo, ted ke konci byl už vyždímanej...holt ne každej je takovej blázen jako Wilshere. Snad mu teda sedne cukroví a nakopne ho to, navíc teď jeden zápas přes Vánoce určitě může vynechat s tim losem...(a čekám to i u Robina)
Co sem to napsal...
Kde je Carrie?
No na EF prakticky ne.
Tak když tam máš svýho času...
Jj, jistěže sem zapomněl...
Hm budu se snažit zapsat do historie EF tak, abych příští rok v tvém výčtu nechyběl.
Jinak taky šťastný a veselý všem. :)
V jádru zatim nejsi nó, ale to se třeba časem spraví.
(a stejně sem odtamtud zapomněl na Carrie no..)
až 4.
Ty můžeš bejt vůbec rád, že tam seš.
jen počkej
jinak díky
jako gunneři musíme spolu táhnout, příští rok bude fanouškovsky krušný
dik,aj tebe a ostatnym vsetko dobre.
OT: předem přeju pěkné Vánoce všem.. .) chtěl bych se zeptat místních fantařů, na kterém webu free fantu hrajete? Nemám s tím zkušenosti žádné, ale chtěl bych to taky začít hrát..
premierleague.com
EF fanta classic zatím 4 místo
Šťastné a veselé Vánoce přeji všem Eurofotbalákům!
Dík fantíku.
krásné a veselé Vánoce všem
Éjhle
Veselé Vánoce všem. Speciálně GUNNERŮM!!
Gaunerům??
Totéž, ne?
Nevím, jestli bude speciální vánoční článek, jako každý rok, ale tento se mi zdá dost vhodný na to všem popřát. Kdyžtak si to pak překopíruju jinam.
Chtěl bych poděkovat redakci EF a všem pravidelným přispěvatelům za rok 2011, za zdejší články a diskuze. A hlavně jim popřát co možná nejklidnější Vánoce, i ten odpočinek od fotbalu alespoň na den dva, a zejména hodně štěstí pro kluby vašeho srdce v novém roce.
I když prostě globalizaci internetu člověk nezastaví a vzhledem k takřka generační obměně uživatelů se tu diskuze dost změnili, je stále EF nejlepším fotbalovým webem u nás a o té krásné hře s kulatým nesmyslem si těžko lépe popovídáte někde jinde, a za to patří dík.
Rád bych poděkoval zejména diskutérům v italské sekci, kteří se snaží aby se tam ta diskuze úplně nerozpadla. Černomodrým - tedy zejména Interistovi, který po odchodu Santona ten náš prapor za starou gardu drží vlastně už úplně sám. Červenočerné skupině ve složení GEGE, Tsigi, kryštof, San Siro, Sheva, Xyonek a Capo di tutti capi GATTUSO. Obrovské enklávě bíločerných, kteří pod vedením itala a 10ky zásobení příspěvky Pinta a Bianca vlastně diskuzi již dávno ovládli, ale ta má pod jejich patronátem pořád smysl. A pak samozřejmě fanouškům ostatních klubů, mezi kterými bych vyzvednul Trewa, Tomu, Pipa a Miccoliho a terryho.
Těm všem speciálně patří můj díky za diskuzi a přání klidných svátků.
EF bych pak popřál zejména to, aby někteří uživatelé přispívali více (je jasné, že jde o mereho a GATTUSA) a někteří naopak méně...
Takže hodně dárků a žijte blaze.
FORZA INTER!
Obyčejně vycházej kolem čtvrtý, co sem tak koukal, takže nejspíš budeš kopírovat...
co už...každopádně Tobě taky šťastný a veselý...
Nápodobně.
A začni zas na jaře myslet na EL fantu, at je to na čele zajímavější.
pokusím se, ale je to škoda. Měl jsem už poměrně solidní náskok, ale poslední dvě kola jsem to prostě vůbec nestíhal. To první se ještě uhrálo samo setvačností. To druhé, vzhledem k tomu, že už polovina týmů měla jisté postupy, prostě bez změn v kádru a střídání rozumně uhrát nešlo. Ale tak moje chyba, měl jsem si udělat čas. Každopádně na jaře se zase pokusím, ještě to není ztracené
Blucerchiati zpátky do Serie A!
no tak Tobě ty krásné Vánoce popřeju ze srdce rád!!!
Děkuji a tobě též
Veselé Vánoce, hlavně pro Goonery a některé sympatické fanoušky United.
ako pozerám, tak gunneri tu majú z PL snáď najväčšie zastúpenie, ešte s mufanmi.
A je to dobře, nechci tu číst ty žvásty fanoušků čukotky a $ity
Šťastné a veselé Vánoce přeju všem
i když nikdo si to vůbec nezaslouží
Pokoj a dobro všem, nejen na Vánoce.
Townsend se o 5000. branku deli se Suttonem, neznalku
Nehodilo se mi to do krámu..
Útočník Liverpoolu Luis Suarez se stal fotbalistou roku v anketě televizní stanice Sky Sports, a to i přesto, že fanoušci Reds obvinili Sky Sports, že anketu zmanipulovala.
Prostě borec
To je spis ostuda, ze to vyhraje nekdo, kdo v lize je sotva pul sezony a krome par ufnukanejch ksichtu, simulaci a nastrelenejch tycek nam toho moc nepredvedl v porovnani s ostatnima.
Predvedl ale to ze co se techniky tyce tak se mu muze rovnat jen par lidi v cely soutezi.
Takovej Luiz ho strčí do kapsy.
Ty si ňouma fakt.
Tuhle techniku ma i Taarabt a taky mu nikdo zadnou cenu nedal
a tu by si podla seba urcite zasluzil
hrubas ho má rád?
aha, tam je "seba", sorry, neviem čítať, prečítal som "teba".
Ani nevíš jak..
Chtěl ho místo Scholese, ale QPR ho prostě nepustilo.
ok, nerobte si srandu z toho, že som analfabet.
Jj, to jo. Škoda, že PL nekope nákej freestyler, ten by to asi vyhrával rok co rok potom a všechno by bylo v pořádku...
najlepšiu techniku má Sesegnon
A co má technika společné s kvalitou hry?
Nehraje špatně, ale byla by to stejná fraška jako v případě Suáreze... Tu cenu by měl prostě dostat nekdo z dvojice v. Persie/Silva...
Nepochopitelný, jouda Suaréz dá 9 gólu za rok, RvP útočí na rekord, dal jako 2. nejvíc gólu v historii Premier League.
Aspoň kdyby to byl sympaťák, ale on je to takovej vocas.
Prostě uplně o hovně webová anketa, což už tady píšu potřetí, kterou stačí chytře rozeslat a vyhrál by to klidně i N'gog.
Šťastné a veselé přeji! Hlavně, ale fanouškům Calcia(ať už milanisti,interisty nebo juventíni) ale samozřejmně i ostatním a děkuji EF za pravidelný přínos aktualit a novinek:) Forza Milan!
*interisti
Hezký
Hlavně štaštné a veselé a fotbalově halvně do červené části Manchestru a k Wolves.
West Brom have lost all of their five Premier League games on Boxing Day
http://www.youtube.com/watch?v=mhGVOtRp1UI&feature=player_embedded Balotelli
Pěkný vánoce všem co mě nemají rádi a taky všem, kteří mě nesnášejí.
aj tebe, to si sám vymýšľal?
to si piš
Stačilo napsta první tři slova, víc ses nemusel namáhat
24 – The number of Premier League wins for Manchester City in 2011. Štastné a Veselé
Dost suchá statistika.
Jj, takova nevanocni
Buon Natale!
a speciálně Milanistům, FORZA CALCIO!
OT: Pro modráky: http://www.youtube.com/watch?v=5hoW3nJDYI4
hmm, to musí Terryho pekne srať, že okrem neho tam sú len samé "black cunts" a jeden Rom.
Jj, mne to taky napadlo, ze pro nas Evropanu by bylo vhodnejsi, kdyby po JT tam byl treba Cech, Ivanovic, Lampard, ... Malouda cert vem, misto Africanu.
Ten Romeu je prostě takovej nesympaťák.
nejlepší záložník Chelsea a jeden z nejlepších záložníku PL
Jj, staci se nedivat
Nu..co je z Barcelony sympaticke?
jejích prohry?
tak to si toho moc neužíváte, když jejich počet po každé sezóně spočítáte na prstech od ruky
Jejich vysledky mi nevadi, spis to pitomy chovani..
jejich postoj k Mourinhovi
Je to odchovanec Barcelony, tam moc sympatáků nenajdeš.
za to v Moudridu se s něma roztrhl pytel
Nemáte si co vyčítat.
vesmír je stále v rovnováze
Nevím jak v Moudridu,ale v Madridu se s nima pytel roztrhl.
* Romelu
O Lukakovi se nebavíme
To je sympoš
Oba dva, když už to musí bejt.
No co, nemůžu mít každýho hrát. Hraje dobře, ale mně prostě sympatickej neni.
Pro me je zase jeden z nejsympatictejsich od vas, zajimavy.
http://www.youtube.com/watch?v=P0I4tqzWrIo&feature=relmfu pro tebe
Napravo mas pak vsech.
Nj, Silvicka. Ď.
som jediný kto zo srdca neznáša Vianoce? celý rok sa k sebe správame ako hovädá a zrazu na Vianoce je všetko ok a každý je milý, že mi je z toho na
Z extrému do extrému. Čo tak to spriemerovať a správať sa normálne celý rok? Navyše v telke chodia tie storočné rozprávky ktoré som už videl 1255 krát.
Dobrý článek :), šťastné a veselé vánoce všem!
stastne a vesele vianoce vsetkym hlavne ale fan liverpoolu ale aj normlanym fandom dalsich klubov
BTW v clanku je ze chelsea prehrala s liverpoolom ked vyhravala co si pamatam tak skore otvoril maxi,sturridge vyrovnal a glen rozhodol...
?? co sa ti nezda??
Nic, to bylo spíš na mě.
Rovněž přeji části zdejších uživatelů snažících se zde alespoň trochu kultivovaně a erudovaně diskutovat (né, tobě opravdu ne FIlipe12) šťastné a veselé Vánoce (pro sebe a podobné milovníky Vánoc spíše rychlé, krátké a bezbolestné
)
http://www.youtube.com/watch?v=mhGVOtRp1UI&feature=player_embedded
Šťastné a veselé Vánoce, co nejvíc spokojenosti a co nejmíň starostí Vám přeji! :)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XngYF0UiZ-M
Poslední trofej co Fergie potřebuje.
já sem rád že takovou ťafku dostali, na hře je to hodně znát.
http://i40.tinypic.com/1z1s85e.jpg
Šťastné a veselé
http://www.youtube.com/watch?v=mhGVOtRp1UI&feature=player_embedded
Dával jsem to výš.
Odpusť
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pylujR4pBcw
'Have a very Merry Christmas
and a Happy New Year,
We're FC United,
We're still fucking here!''
http://www.guardian.co.uk/football/quiz/2011/dec/24/mario-balotelli-manchester-city-quiz?CMP=twt_gu
Balotelli picked up a truant and drove him back to the school to sort out the problem between the boy and the pupil who had been bullying him
Tam je skoro všechno úplně dokonalý.
Já měl 5 bodů, ale nepochopil jsem to.
6/10
Já to dělal z prdele a nakonec na 2 body
...měls vybírat ty, co sou správně.
Já to bral podle toho, co mě nejvíc pobavilo.
Právě no.
6/ 10
ty vole 9/10 jenom to s maminkou sem neuhodl...
Last christmas I gave you my heart, but the very next day your body rejected the transplant and you died.
Vesele Vianoce vsetkym...specialnejsie neskor,ked sa trosku preberem
Veselé Vánoce a na půnoční nezapomeňte zapálit svíčku... http://alturl.com/duhdv
OT: http://www.youtube.com/watch?v=mhGVOtRp1UI&feature=relmfu
Jaky by to byly Vanoce, aby Supermario nic nepokazil?!
http://youtu.be/uCQkEgrAEtg
Stastne a Vesele
díky za počteníčko fantíku a pěkný svátky
Tak sem přispěji také a popřeji veselé vánoce a šťastné oslavy a přípravy na rok nadcházející, popřeji elitě EF, troglodytům a koneckonců i gloryhunterům, ať z toho vyrostou.
Po přečtení fantomasova komentáře, když přál jmenovitě určitým fanouškům arsenalu, hned mě napadlo, že udělám to samé, jenže mi potom došlo, že tady většina fanoušku Chelsea jsou jenom volové
Možná když jenom tak matně vyjmenuju někoho, tak Ustyho a Talkerse, jinak doopravdy nevím. Ale jelikož jsou vánoce, svátky klidu a míru, dneska mám rád opravdu všechny bez vyjímky a VŠEM Vám přeji veselé vánoce
Masopust přece!
vitasrp, Talkers, terry, $trike Lampard, Arbiter + speciální případ Masopust.
Miky???
Miky je takovej bi-curious.
Že tam nejsi ty, tomu se nedivim...
Aspoň na vánoce mi nechte, že sleduju víc týmů
zabudol si na najvacsieho a podla mna za najlepsieho fan chelsea na tomto portali-vitasrp
ano, toho musím ještě přidat, pravda
ano, toho musím ještě přidat, pravda
Šťastný a Veselý
http://www.youtube.com/watch?v=tbTXz2GVahs
dlhe a nuda
tak stastne a vesele sviatky prajem vsetkym sympatizantom Man United
Jingle bells,
Chelsea smells,
City go away,
Arsenal sucks,
Liverpool yack,
United all the way!
Jingle bells
Jingle bells
Jingle all the way
Oh, what fun to see
United win away.
nechybí ti tam něco?
Oh what fun it is to see,
United win away - oh!
wow, to je kreatívne!
vedel som, ze to ocenite
to si dlho vymyslal ze?
nie, opisal som to z webu LFC
takze kreativita nula bodov..co ine by sme ale mohli cakat
no popravdě. Aj trochu jo
šťastné a veselé, fandom a sympatizantom Raya Vallecana
ty egoista
Šťastné a veselé přeju, speciálně ale všem fanouškům Baníku Ostrava a Bayeru Leverkusen![](/res/img/emojis/smile.png?a=1)
300. Pro bramborový salát
neznasam ho, no co
Tiež ho nesnášam
Ale jen od maminky/babičky
No tak to pochopitelně.
od dědy
OT: ake mate chody na stedry vecer?
my: oplatky s medom, bobalky (opekance) s makom a mliekom, jucha s hubami (to je ta kysla stava s kapusty), kapustnica, hrach (privarok) a ryba so zemiakmi
voda, chleba, sůl, PJ zase neposlal výplatu
Heh, tak to sem asi dostal tu tvou...
oplátky s medom, mliečna šošovicová, šalát s kaprom a koláče podľa vlastného výberu
samozrejme aperitív, druhý aperitív, varené víno...
hrachová polívka, smažený tofu a bramborovej salát
smažený tofu je velká chuťovka no
To samy, akorat bez hrachu a k rybe je salat.
salat robime aj my, ale mne mama robi zvlast opekane zemiaky
Jj, uz vidim vys.
Ja, kdyz jsem byl maly, to taky nechtel, ted je salat pro me parada!
kapustnica je výborná, ale dlouho jsem jí u vás nejedl, protože jsem myslel, že je z kapusty
kapusta=zelí
kel=kapusta
no, aha, u nás je kel kel a zelí se říká aj kapusta...
to som si spomenul na jednu prihodu, ked vychodniari dosli do Ceska, isiel si jeden kupit baggetu a horovi: poprosim vas bez pařadajek a více kapousty
kapusta je hnusnejsi zeli
polévka, ryba s bramborovým salátem, cukroví, perníky, ryba se salátem, cukroví, pivo, svařák, půlnoční, pivo, svařák
pivo, hrachová polívka, pivo, losos s bramborovou kaší, pivo, rumové kuličky, pivo
hmm, to ste na tom s tými tradíciami pekne, my máme kapustnicu, kapra so majonézovým šalátom a konec. Potom už do seba chceš len koláče, aké chceš.
vychod no, tam sa tradicie dodrzuju...a to este u rusnakov maju macanku (to by som menil z hrach
) a niektori este aj pirohy (na slano)...to uz je ale masaker 7-8 chodov
hej a uplne by som zabudol...
Feed the scousers, let them know it's Christmas time
to plati aj pre teba, aj pre kazdeho!!!
Podobné video natočili i pro chudáky fandy Realu
http://www.youtube.com/watch?v=fiygJBWIPdk&feature=player_embedded
ty si teraz normalne rozdvojena osobnost...mas krmit aj byt krmeny
Já jsem opatrný a díky Barce nikdy nestrádám!
Šťastné a veselé všem, obzvláště pak těm, co mají rádi nejlepší ligu na světě - PL
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele