Trenér Fadrhonc jednou bude v Síni slávy českého fotbalu, nepochybuje Podroužek
Pokud neznáte Františka Fadrhonce, možná vás překvapí, že jde o fotbalového trenéra, který získal dva nizozemské tituly v Tilburgu, koučoval Johana Cruyffa a v roce 1974 vybojoval s tamní reprezentací stříbro na mistrovství světa. Jenže doma se na rodáka z Nymburku zapomnělo. Jeho odkaz až po letech pomohl oživit fotbalový publicista Jan Podroužek, se kterým v Livesport Daily jednoho z nejlepších českých trenérů historie představíme.
"Je to vicemistr světa s Nizozemskou reprezentací a už jenom to, že vedl Johana Cruyffa, je určitý statut. Má dva nizozemské tituly. Kdyby kdokoliv ze současných českých trenérů měl ve své kariéře takový zápis, tak ho rozhodně mezi trenérské osobnosti naší historie budeme řadit. Tím pádem bych tam řadil i Fadrhonce, doufám, že jednou bude v Síni slávy českého fotbalu," popisuje svůj pohled na veleúspěšného trenéra Podroužek.
O to, aby vlast na Fadrhonce zapomněla, se postaral bývalý režim. Fadrhonc totiž z Československa utekl hned v roce 1948 a krom jednoho přátelského fotbalového utkání, kdy se ze strachu před pomstou režimu bál vycházet z hotelu, se už do rodné země nikdy nevrátil. "Dokonce se bál, že ho komunisti budou chtít otrávit, tak na týmové večeři přehazoval talíře všech členů týmu, aby se to nestalo," usmívá se.
A v čem byl tedy jako trenér výjimečný? "Někteří pamětníci v Nizozemsku ho považují za jednoho z prvních lidí, kteří přišli s myšlenkou přelomového totálního fotbalu. Samozřejmě se to těžko dokládá a ukazuje na konkrétních příkladech. Ale jeho svěřenci zmiňují, že například tréninkové metody, které Fadrhonc do tréninků dával a v nichž se dbá na fyzickou přípravu, byly až nelidské. Základní věc pro totální fotbal je přirozená výměna postů mezi hráči a přesně to Fadrhonc po hráčích chtěl. Dokonce se ví, že se inspiroval tím, jak se v Československu hrával hokej, kde hráči útočili i bránili současně," dodává Podroužek.
V dnešní epizodě podcastu Livesport Daily jsme také řešili:
Jak se vlastně po emigraci dostal do Nizozemska?
Proč byl na MS 1974 jen asistentem trenéra, když předtím tým na turnaj dovedl jako hlavní?
Jaký byl jeho vztah s Johanem Cruyffem?
Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách - Spotify a Apple Podcasts.
Komentáře (58)
Přidat komentářDobre tema
Narodil sa v Rakúsku-Uhorsku, emigroval do Holandska, od roku 1966 mal holandské občianstvo, pod ktorým vystupoval, najväčšie reprezentačné trénerské úspechy získal s holandským národným tímom, najväčšie klubové trénerské úspechy s gréckym AEK Atény, zomrel na Cypre, pochovaný je v Holandsku... okrem toho, že pri ČSSR repre robil v mladšom veku maséra tu nevidím jediný relevantný dôvod, pre ktorý by si ho mal československý futbal pamätať a tobôž nič, prečo by mal byť uvedený do Siene slávy českého futbalu...
To je vul
Narodil se v Nymburku, už tím je to pro mě spíše Čech, než třeba Pepi Bican.
Víceméně s tebou souhlasím, ale věřím, že aspoň nějakou "honorable mention" by si i v ČR zasloužil.
To je fakt diskvalifikace, ze se tu nejebal 20 let s ceskymi kopyty a nemusel se kazdy den bat, ze ho zavrou, misto toho budoval fotbal v holandsku a vedl cruyffa no
A jak vnímáš Stana Mikitu?
typek co hral s Bobbym Hullem? Jak se da asi vnimat?
Konecne zajimavy podcast. Ovsem je Skoda, ze zajimave clanky mizi.
Zajímavé téma, bohužel zase jen jako stupidní podcast. Takže si budu muset jinde najít o něm článek
Ja kdyz cist tak radsi text noviny nebo knizka, na netovy obsah tohoto typu, mi prijde lepsi podcast
Jestli čteš tak, jako píšeš, tak radši poslouchej.
vim vim
Mne přijde podcast hrozně zdlouhavý. 45 minutový podcast bych v psané formě přečetl za méně než polovinu času.
lze pustit i rychlejší rychlostí, zvlášť, když jde o Podryho, tak míň jak 1.75x se okrádáš o čas
Já mám nejradši články, které jsou ještě rozdělené na části s nadpisy. Takže si pak můžu přečíst jen co mě zajímá. Na sdělování informací podle mě podcast není dobrý. Ten se hodí na debatování o věcech.
Fadrhonc
Já jsem o něm poprvé četl v knížce Hrdinové - Největší příběhy české kopané (https://www.databazeknih.cz/knihy/hrdinove-nejvetsi-pribehy-ceske-kopane-358941). Určitě doporučuji. Navíc teď se dá sehnat v Levné knihy za 99,-.
"Dokonce se bál, že ho komunisti budou chtít otrávit, tak na týmové večeři přehazoval talíře všech členů týmu, aby se to nestalo,"
Tohle mi přijde jako blbost. Už jenom, jak by to asi prováděl. "Hoši, myslím, že mě chtějí otrávit. Co takhle si prohodit jídla."
Taková ruská ruleta
No hlavně je to od něj dost hnusný. Vždyť by tak otrávil nějakého svého kolegu.
Silnější pes mrda
Hlavně těžko proveditelný. Protože ostatním by bylo divný, proč si s nimi vyměňuje talíře. Vysvětlení, že se bojí otrávení, by je asi neuklidnilo.
Třeba to dělal tajně. Přišel do jídelny jako první, už bylo prostřeno, tak zpřeházel talíře, svůj dal členovi týmu, kterého měl nejmíň rád, a pak jen čekal, jestli umře nebo ne.
Jenže to jídlo tam nosí, až když jsou tam lidi.
Hoši, až řeknu, budeme posunovat talíř k sousedovi doprava, dokud neřeknu "stop".
Podle me ne prohodit, ale svoje nejedl a od kazdyho si vzal kousek
Což je ale úplně něco jiného než tvrdil Podroužek.
Aha musim poslechnout podcast teprve
Je ostuda, že tam dávno není. Niskens (nebo jak se jmenoval) se učil od něj ač to nikdy nepřiznal. A narodil se v Nymburce a ne v Nymburku!
Rinus Michels, nikoliv Neeskens.
Správně jsou oba tvary. Domorodci používají v Nymburce. Ale úřady používají v Nymburku.
Jak píšeš, jsem původní domorodec a obyvatel Nymburka by v životě neřekl v Nymburku.
Podle jakého vzoru se Nymburk skloňuje?
Burka
Podle hradu, kde máš pomocný vzor les.
V Nymburku !!
On nemá medailu zo 74ho. Hlavný tréner bol Michels. (Neuberá mu to kvalitu).
Jako asistent?
Medaili dostávají i asistenti.
I tehdy?
Kouknul jsem se na záznam a on tam medaili nedostal nikdo. Takže těžko říct, kdo jí pak v zákulisí dostal, jestli vůbec někdo. Ale byl prostě člen týmu a to druhé místo má taky.
To byl, ale pokud se nepletu, tak celý tým včetně realizačního dostává medaili až od jisté doby, nevím odkdy.
Našel jsem, že do roku 1978 dostalo medaile jen 11 hráčů ze hřiště v posledním zápase. Ale v roce 2007 FIFA ty medaile pak předala zpětně všem členům. Takže teoreticky jí asi dostal posmrtně.
Nehrál ten styl fotbalu Ajax s Michelsem? Přijde mi to trochu cimrmanovské vidět v tom, že pan Fadrhonc vymyslel totální fotbal. Ale jeho zásluhy snižovat nechci.
Fadrhonc, Cimrman světového fotbalu
To ale nutně neznamená, že ten styl musel vymyslet Michels. Klidně se mohl inspirovat. A ono je taky těžké určit, kdo to vymyslel, protože trenéři se od sebe vzájemně učí. Když navíc nemáme záběry těch zápasů, tak těžko můžeme posoudit, kdo s tím přišel první a kdo přišel s kterými prvky.
Fadrhonc mohl třeba přijít s některými prvky, které Michels převzal vylepšil a přidal k nim další.
Jak jsem psal výš Michels to má od něj alespoň tak jsem to četl v historii fotbalu.
Též jsem na to kdysi narazil.
Si nemůžu pomoct, ale Podroužek je hroznej autista
Když jsme u těch zapomenutých Čechů, tak mě nedávno překvapilo, že jedním z nich byl i Herbert Lom, známý jako inspektor Dreyfus z Růžového pantera.
Mně by třeba zajímalo, který slovenský trenér vymyslel "prešovský beton". Opak totálního fotbalu - totální antifotbal. Ten člověk je zapomenutý génius a patří do Síně slávy slovenského ( světového ) fotbalu. Řecko s tím o mnoho let později vyhrálo Mistrovství Evropy.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele