Souhrn kvalifikace o postup na MS - středeční zápasy

09.09.2009, 19:27, aktualizováno 10.09.2009, 00:02
Komentáře a souhrny
Češi splnili povinnost, San Marinu nastříleli sedm branek. Čtyřikrát se trefil Milan Baroš. Favorizovaná Belgie podlehla v Arménii, Litva ztratila na Faerských ostrovech a Finsko v Lichtejnštejnsku. Švédsko těsně vyhrálo na Maltě. Bělorusko se s Ukrajinou rozešlo bez branek. Smírně doma hrála také Bosna, Černá Hora i Rumunsko. Izrael rozstřílel Lucembursko. Remízy se zrodily také v Albánii, Lotyšsku a Moldavsku. Po třech bodech si připisují Slováci, Slovinci, Němci, Nizozemci, Portugalci a Norové. Roli favorita potvrdila v souboji s Bulharskem Itálie, stejně tak Rusové s Walesem. Angličané si pojistili postup vysokou výhrou nad Chorvatskem, kvalifikaci si naopak komplikuje Francie, která remizovala v Srbsku. Suverénní Španělsko porazilo Estonsko.
Skupina 1

Malta - Švédsko 0:1

09.09.2009 18:30

Góly: 82. Ian Azzopardi (vl.)

Malta byla blízko získání svého druhého bodu. Švédy spasil až deset minut před koncem paradoxně právě hráč domácích - Azzopardi si totiž vstřelil vlastní branku.

Skandinávský tým tak nadále drží šanci na postup do Jihoafrické republiky, díky dnešnímu zisku tří bodů se ze třetího místa posunul o příčku výš - o dva body předskočil Maďarsko, které ale ještě čeká zápas s Portugalskem. Naopak Malta je stále beznadějně poslední - s jediným bodem a skóre 0:22 může zápas před koncem kvalifikace doufat leda ve vylepšení koeficientu.

Švédové byli v úvodu zápasu lepším týmem. Svou převahu ale nedokázali vyjádřit jak góly, tak prakticky ani střelami a tedy ani šancemi. Jedinou vážnější zbraní hostů tak v první půli byly standardní situace. Z ní také přišla prvotní šance Skandinávců - Olof Mellberg ale hlavičkoval přímo do náručí brankáře Maria Muscata.

Následoval prakticky stejný průběh jako po Mellbergově šanci. Švédové svého soupeře sice zatlačili, do ohrožení branky se ale již nedostali. Několikrát na sebe zkoušel vzít odpovědnost útočník Barcelony Zlatan Ibrahimović, těsně před střelou mu ale vždy míč stihl ukopnout jeden z bránících hráčů.

Druhý poločas začal mnohem živěji než ten úvodní. Prakticky ihned po rozehrání ze středového kruhu ze ve velice slibné palebné pozici ocitl Kim Källström. Reprezentant hostujícího týmu ale svou dělovkou pouze nastřelil tyčku Mustacovy branky. Po atraktivním začátku ale opět následovalo trápení. Hosté ne a ne si vytvořit solidní příležitost. Po hodině hry se do míče opřel Rasmus Elm, stejně jako Källström ale ani on nemířil přesně.

Když se již zdálo, že Švédsko ztratí dva velice důležité body na evropském ostrově, zjevil se u míče útočník Bröndby Mikael Nilsson, který za pomoci teče obránce Iana Izzopardiho dopravil míč za záda bezmocného brankáře. Švédové si již těsné vedení pohlídali, a i když se značnými problémy, nakonec mohou domů odjíždět spokojeni.

Více informací k zápasu

Albánie - Dánsko 1:1

09.09.2009 20:30

Góly: 51. Erjon Bogdani - 40. Nicklas Bendtner

Menší ostudu na mezinárodní scéně si uštědřil dánský fotbal. Dánská reprezentace totiž odjela z Albánie pouze s remízou 1:1.

Jenomže od začátku utkání tomu ne vše nasvědčovalo. Dánové byli aktivnějším a domácí se drželi jen díky výbornému výkonu Samira Ujkaniho v brance. První šanci utkání si však připsali překvapivě domácí, jenomže hlavička Lorika Cany po rohovém kopu přeci jen skončila těsně vedle levé tyče.

Od té doby však jakoby na hřišti existovalo pouze jedno mužstvo, k nevoli domácího publika to hostující. Dánští reprezentanti dokázali svou územní převahu zúročit ve 40. minutě, kdy si po týmové akci připsal další zářez na světové scéně útočník Arsenalu Nicklas Bendtner. Dánové se tak dostali do vedení pět minut před koncem první půle, jenomže do té druhé vstoupili jako vyměnění.

Toho dokázali Albánci bleskurychle využít, vždyť Bogdani srovnal jen pět minut po nástupu ze šaten. Dánové se rychle probrali z částečné letargie a reakcí na to bylo i střídání Grønkjaera za Poulsena tři minuty po inkasovaném gólu. Právě nový muž na trávníku vlil hostujícímu týmu novou krev do žil, sám se dvakrát dostal do nadějné šance, ale stejně jako jeho kolega Bendtner ji neproměnil.

Ve skupině A se tak zrodil další pozoruhodný výsledek, Dánové nedokázal utkání v ateistické zemi dovést do vítězného konce a domů se vracejí s ostudou.

Více informací k zápasu

Maďarsko - Portugalsko 0:1

09.09.2009 20:45

Góly: 10. Pepe

Portugalsko zabralo v pravý čas a alespoň pro tuto chvíli odvrátilo blamáž v podobě nepostupu na světový šampionát. Svěřenci Carlose Queiroze ale stále nemají vyhráno a na šampionát je nemusí posunout ani dvě výhry z posledních zápasů.

Portugalci během kvalifikace poztráceli hodně důležitých bodů a případná prohra v maďarsku by zřejmě byla tím poslednm hřebíčkem do jejich rakve, že tomu bude naopak ale ukázala již devátá minuta. Deco zahrával trestný kop, Pepe skvěle načasoval naběhnutí a hosté vedli.

Rychlá branka se podepsala především na výkonu Portugalců, kteří poté nikam nespěchali a snažili se pouze kontrolovat hru. Maďarsko se na dostřel brány soupeře příliš často nedostávalo a když už, bylo to z rychlého protiútoku.

Po změně stran se na obrazu hry nic nezměnilo, domácí si nedokázali vypracovat žádnou pořádnou šanci a portugalští fotbalisté měli na konci dvě šance na to přidat pojistku. V té první pálil jenom do Babose Cristiano Ronaldo, v závěru pak z ideální pozice minul Nani.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Dánsko853015:418
2.Švédsko84319:315
3.Portugalsko834110:513
4.Maďarsko84139:513
5.Albánie91445:97
6.Malta90180:221
Skupina 2

Izrael - Lucembursko 7:0

09.09.2009 20:00

Góly: 9. Elyaniv Barda, 15. Aviram Baruchyan, 21. Elyaniv Barda, 43. Elyaniv Barda, 58. Omer Golan, 62. Ben Sahar, 84. Ben Sahar

Izrael si díky jasné výhře 7:0 nad Lucemburskem stále drží naději na postup. Sedmibrankové vítězství je vůbec nejlepším výsledkem, na který Izraelci během posledních deseti let dosáhli.

Domácí tak před vlastním publikem odčinili dvě prohry a dvě remízy, které se během jejich posledních čtyř zápasů urodily. Naproti tomu Lucemburkové nenavázali na solidní výkon z Moldávie a další body do skupiny 2 nezískali. Modří se díky dalším třem bodům přiblížili druhému Řecku na rozdíl jediného bodu, balkánský tým ale ještě čeká zápas s Moldávií.

Kanonádu započal již po deseti minutách hry útočník Genku Elyaniv Barda. O pět minut později přidal druhý gól Baruchyan. Do poločasu určil konečné skóre na pro hosty hrozivých 4:0 opět Barda, který tak ještě před koncem poločasu zkompletoval hattrick. Rozjezd domácích po přestávce byl trochu pomalejší, úvodní gól druhé pětačtyřiceti minutovky přišel "až" v 58. minutě. Autorem byl Golan. Na konečných 7:0 poté dvěma brankami upravil talent anglické Chelsea Ben Sahar.

Hosté se ani na pobřeží Středozemního moře nestačili pořádně rozehrát a již museli stahovat jednobrankové manko. V deváté minutě totiž využil skvělý pas od Tamira Cohena kanonýr Elyaniv Barda. Druhý gól přišel prakticky okamžitě. Pro vývoj zápasu to ale bohužel nebyl vyrovnávací gól, ale další branka domácích. Tentokrát z 18 metrů napřáhl Baruchyan a ani on se proti brankáři soupeře nemýlil.

Brankostroj Izraelců se ani po druhém gólu nezastavil. Ve 21. minutě běžel na brankáře osamocený Yossi Benayoun, místo aby ale sám zakončil, tak ještě přihrál lépe postavenému Bardovi. Ten pouze doklepl míč do prázdné branky - 3:0. Minutu před koncem poločasu pak svůj hattrick Barda završil. Forvard Genku se postavil ke standardní situaci a trefil se i potřetí.

Úvod druhé půle patřil opět Izraelcům, dlouho se jim ale nedařilo své šance dovést ke zdárnému gólovému konci. Až v 58. minutě se opět prosadil Golan, který zblízka nedal brankáři hostů příliš nadějí. Po pěti minutách se skóre měnilo zase. Střídající Ben Sahar předvedl krásnou sólovou akci, jenž také dokázal bezchybně zakončit - 6:0 pro domácí. Poslední branka padla šest minut před koncem řádné hrací doby a měl ji na svědomí opět kmenový hráč Chelsea Ben Sahar. Tentokrát se prosadil proti Lucemburkům z dorážky po Yitzhakiho střele.

Více informací k zápasu

Moldavsko - Řecko 1:1

09.09.2009 20:30

Góly: 90. Valeriu Andronic - 33. Theofanis Gekas

Řekové sice živili před zápasem v Moldávii své naděje na přímý postup, po závěrečném hvizdu však výběru kouče Rehhagela zbyly pouze oči pro pláč. Konečná remíza 1:1 tak výrazně posouvá do Jižní Afriky celek Švýcarska.

Do utkání přitom nastupovali i se středopolařem Karagounisem, který se na trávník vrátil po zranění. Zamotaný vývoj ve skupině hře Řeků v první půli rozhodně neprospěl. Hosté totiž kupili příliš mnoho chyb v rozehrávce, čehož bezstarostní Moldavané využívali k rychlým přechodům do útoku. Přesto to byli právě mistři Evropy z roku 2004, kteří si vypracovali první vážnější příležitost.

Už ve 12. minutě našel vytáhlý forvard Angelos Charisteas svým dlouhým centrem naběhnutého Gekase, jehož hlavičku ale bez větších potíží lapil moldavský gólman Namasco. O pár chvil později se do role zakončovatele převtělil sám Charisteas, tentokrát však jeho pokusu chybělo pár centimetrů.

Gólově tak Řekové vyjádřili svou snahu až ve 33. minutě. Centr Samarase sice ještě domácí brankář vyrazil, jenže odražený míč se dostal přímo na kopačku Spiropoulose, jehož ránu dorazil za Namascova záda nikým nehlídaný Theofanis Gekas. Moldavané sice vzápětí odpověděli pěkným pokusem Calincova, ten ale skončil těsně vedle.

Jihoevropané i nadále působili aktivnějším dojmem a nechtěli si připustit zbytečné drama. Divákům na stadionu v Kišiněvě zatrnulo po přímém kopu Karagounise, nicméně prudký míč o kousek minul levou tyč Namascovy klece. Tentýž hráč zanedlouho poté posadil načechraný míč přímo na hlavu liverpoolského obránce Kyrgiakose, kterého však opět vychytal skvělý moldavský gólman.

S přibývajícím časem tlak Řeků uvadal, čehož využívali také domácí reprezentanti. Poprvé měli blízko ke gólu v 74. minutě, kdy hlavičku Catinsuse zastavila až pravá tyč hostující branky. Rehhagelovy ovečky ale toto varování nebraly příliš vážně, a tak přišel zákonitý trest. V první minutě nastaveného času se totiž kolem nevýrazného Papadopoulose protáhl Bulat a jeho krásný centr přetavil ve vytoužené vyrovnání nádherným volejem střídající Andronic.

A jelikož si také Lotyšsko v souboji se Švýcarskem připsalo cennou remízu, je nyní situace ve skupině č. 2 pořádně zamotaná. Řekové totiž mají stejně jako Lotyši stejný počet bodů a rozhodovat tak může vzájemný duel obou mužstev, který se uskuteční v sobotu 10. října v Aténách. Vývoj naopak zcela jasně nahrává do karet Švýcarům, jež by mohl o postup připravit už pouze malý zázrak.

Více informací k zápasu

Lotyšsko - Švýcarsko 2:2

09.09.2009 20:30

Góly: 62. Aleksandrs Cauņa, 75. Vitālijs Astafjevs - 43. Alexander Frei, 80. Eren Derdiyok

Přestože se domácím Lotyšům povedl plně otočit stav utkání, do vítězného konce měli přece jen daleko. Jakékoliv debaty o švýcarské ostudě ukončil Eren Derdiyok.

Do první šance se v Rize dostali také domácí, veterán Andrejs Rubins připravil míč pro Marise Verpakovskise, ale střelec jediného gólu Lotyšů na ME 2004 proti ČR jí opovrhl. Hra připomínala spíše veselohru o kočce a myši, nicméně jak vypadá efektivita ukázali Švýcaři. Tranquillo Barnetta našel dlouhým míčem dopředu Huggela, pro nějž nebyl sebemenší problém přihrát Alexandru Freovi, jenž uklidil míč do prázdné branky.

Domácím se ale zaplaťpánbůh pro ně povedlo srovnat okamžitě. Aleksandrs Cauna využil chyby brankáře Benaglia, jenž jej v poslední době předvedl na jeho úroveň až moc. Lotyši byli najednou jako politi živou vodou. Cauna skvělým centrem oklamal stopery hostujícího celku a pro Vitalijse Astafjevse nebyl problém míč dopravit do branky. Pro tým ze země Alp to byla studená sprcha.

Poslední slovo však měli přeci jen "lyžaři". Mladík Eren Derdiyok vstřelil svůj druhý gól v mezinárodní kariéře po rohovém kopu švýcarského muže utkání Alexandera Freie.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Švýcarsko852115:817
2.Řecko842213:714
3.Lotyšsko842213:814
4.Izrael833217:912
5.Lucembursko81253:205
6.Moldavsko80353:123
Skupina 3

Česko - San Marino 7:0

09.09.2009 17:20

Góly: 28. Milan Baroš, 44. Milan Baroš, 45+3. Milan Baroš (pen.), 47. Václav Svěrkoš, 66. Milan Baroš, 86. Tomáš Necid, 90+4. Václav Svěrkoš

Čeští fotbalisté v osmém utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa porazili San Marino po vytrvalé převaze 7:0. Vysoké vítězství znamená vyrovnaný rekord v rozdílu skóre a uchování naděje na konečné druhé místo ve třetí skupině, které by přineslo postup do baráže.

Nejméně do večerního zápasu Severní Irsko - Slovensko může český tým věřit i v konečné první místo. Čtyři branky dnes vstřelil Milan Baroš, v nastaveném čase navíc neproměnil Svěrkoš penaltu.

Událostí dne byl i návrat Tomáš Rosického. V Uherském Hradišti odehrál první soutěžní zápas po 592 dnech. V reprezentačním dresu se objevil dokonce po dlouhých 22 měsících.

Reprezentace se zpočátku rozjížděla pomalu. V nečekaně chladné atmosféře na vyprodaném stadionu chvíli trvalo, než si hráči zvykli na neobvyklé rozestavení na trávníku. Chyběla jim nápaditost a pohyb tří hrotových hráčů.

Dlouho proto ve statistikách přibývaly jen zápisy o počtech nepřesných střel na české straně a faulů soupeře. Někteří jeho hráči dělali všechno pro to, aby čas co nejvíce utíkal. Radost udělaly divákům snad jen trestné kopy Plašila a také Rosického, který hrál spíše opatrně.

Nejaktivněji z českého týmu působil Baroš, který se dlouho jen zastřeloval, ale v závěru poločasu nakonec připomněl své nejlepší časy a čistým hattrickem v rozmezí dvaceti minut rozhodl o vítězi. Nejnápaditější byl jeho první gól, kdy na pravé straně prošel přes tři hráče a míč propálil do sítě. Podruhé se prosadil na opačné straně šestnáctky a nakonec byl v nastaveném čase stažen a sám proměnil nařízenou penaltu.

Hráči San Marina viditelně těžce nesli, že tak rychle přišli o naději na přijatelnou prohru, přidali na agresivitě a na jejich kontě přibývaly žluté karty. A těsně po pauze i čtvrtý gól, který s přispěním stopera vstřelil Svěrkoš.

Krátce poté po další faulu na Rosického trenér Hašek zakroutil hlavou a rozhodl se uchránit uzdraveného záložníka před dalšími ataky. Špílmachra vyprovodili v 56. minutě fanoušci hromovým potleskem vestoje. Honba za co nejvýraznějším vítězstvím pokračovala i nadále nátlakovou hrou, která se jen výjimečně ocitla dál než na třicet metrů od hostující branky.

V 66. minutě již počtvrté potvrdil pověst kanonýra Baroš hrající s nesmírnou chutí, tentokrát dorazil míč odražený od tyče. Stal se tak druhým fotbalistou, který v samostatné historii české reprezentace vstřelil v jednom utkání čtyři góly. Naposledy se to podařilo v červnu 2005 v utkání s Makedonií (6:1) Kollerovi, tehdy dokonce v rozmezí deseti minut hracího času. Předtím to naposledy dokázal v roce 1956 Jiří Feureisl, jenž přispěl svými trefami k výhře 6:1 nad Švýcarskem.

Česká muška se však po páté brance zasekla a nepomohla tomu ani hra na tři obránce po celý druhý poločas, ani skutečnost, že v závěru hrál jednoho z nich již čtvrtý klasický útočník Štajner. Hosté zdržovali hru a osm minut před koncem na to doplatil vyloučením simulující Bacciocchi.

V deseti pak inkasovali hosté po přímém zásahu Necida. Dalšího zvýšení skóre se zřekl Svěrkoš, který ve čtvrté minutě nastavení neproměnil penaltu, ale nakonec se mu přece jen podařilo skóre uzavřít.

Více informací k zápasu

Severní Irsko - Slovensko 0:2

09.09.2009 20:45

Góly: 15. Stanislav Šesták, 67. Filip Hološko

Slovensko pokračuje ve výborných kvalifikačních výkonech a ze zrádného Severního Irska si přivezlo důležitou výhru 2:0. O vedení se po patnácti minutách hry postaral Šesták a ve druhé půli zvýšil na konečných 2:0 Hološko.

Kouč slovenské reprezentace, Vladimír Weiss vsadil na mládí a do základní sestavy nastoupili také Vladimír Weiss mladší a Miroslav Stoch. V záloze dostal šanci defenzivní záložník Spartaku Trnava, Kamil Kopúnek. Slovensko bylo jasně aktivnějším týmem už od začátku utkání a díky dobré kombinaci ohrožovalo soupeřovu bránu.

Už po čtvrt hodině hry se hosté zaslouženě ujali vedení, když Weiss ml. svojí typickou akcí vyškolil hned tři domácí obránce a po jeho centru neměl Šesták se zakončením do odkryté brány problémy. Ve 26. minutě hry fauloval Škrtel, Severní Irsko ale z volného kopu nic nevytěžilo.

Ke střele se o pár minut později dostal Healey, mířil ale mimo bránu. Domácím se první poločas nevydařil, nakopávané míče do šestnáctky bez problémů posbírali Škrtel a Ďurica, proto Slovensko v Severním Irsku po poločase vedlo 1:0.

Po přestávce se do hry začali dostávat i domácí a blízko gólu byli po chybě obránce Škrtela, Mucha však zasáhl. Severní Irsko dál pokračovalo v útoku, do gólové šance se však propracovat nedokázalo. V 66. minutě přišel trest, Hughes chyboval a Hološko přesnou střelou zvýšil na 2:0.

Deset minut před koncem zápasu se do šance dostal Weiss ml., jeho následná střela však mířila vysoko nad bránu. Slovensko hrálo v klidu a v nastavení mělo ještě šanci zvýšit vedení, střela Sapary ovšem skončila pouze na tyči. Slovensko vyhrálo v Severním Irsku 2:0 a má mistrovství světa na dosah.

Více informací k zápasu

Slovinsko - Polsko 3:0

09.09.2009 20:45

Góly: 13. Zlatko Dedič, 44. Milivoje Novakovič, 62. Valter Birsa

Slovinsko jasně přehrálo Polsko 3:0 a stále živí naděje na postup na závěrečný šampionát do Jižní Afriky. Aktuálně Slovince dělí od prvního Slovenska pět bodů, přičemž do konce zbývají dva zápasy.

Hlavní postavou úvodních minut zápasu se stal domácí Zlatko Dedič. Ten nejprve v 10. minutě spadl v pokutovém území, za což byl odměněn žlutou kartou za filmování. O tři minuty později se však již stal hrdinou, když otevřel skóre. Pro 24letého Dediče to byla teprve druhá branka v národním dresu. Od té chvíle se stal první poločas pro diváka nudným, což částečně zachránila poslední minuta úvodní pětačtyřicetiminutovky, kdy Dedič vyslal Kirma, který nacentroval do pokutového území a na rozdíl dvou branek zvyšoval Milivoje Novakovič.

O výhře Slovinců definitivně rozhodl v 62. minutě Valter Birsa, jenž těžil z kombinace Kirma s Novakovičem a následně dokázal překonat brankáře Boruce. Poláci se snažili útočit, jenže už bylo příliš pozdě. Slovinsko si tak v pohodě dokráčelo pro důležité vítězství.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Slovensko861121:819
2.Slovinsko842213:414
3.Severní Irsko942313:914
4.Česko833215:612
5.Polsko832319:1111
6.San Marino90091:440
Skupina 4

Lichtenštejnsko - Finsko 1:1

09.09.2009 19:30

Góly: 75. Michele Polverino - 74. Jari Litmanen (pen.)

Kvalifikace plná překvapení a neuvěřitelných počinů outsiderů. O jeden z nich se postaralo také Lichtenštejnsko, které sebralo body Finsku a připravilo ho i teoretickou možnost na postup do baráže. O obrovskou ostudu pro severský celek se postaral Michele Polverino, který okamžitě minutu po finském zásahu srovnal, a i když měli hosté ještě čtvrt hodiny na změnu stavu, už se jim to nepovedlo. Domácí proto získali druhý bod ve skupině a postarali se možná o největší úspěch v historii malého národa.

Finsko má nyní pouze 14 bodů a ztrácí dvě kola před koncem na druhé Rusko nedostižných sedm bodů, což si rozhodně nepředstavovalo. Domácí si dokázali vytvořit pár možností díky šutérovi Mariu Frickovi, ten byl ale v zakončení hodně zbrklý a mezi tři tyče v první půli nezamířil. Útoky hostů vedl Jari Litmanen, a i když jich nebylo k vidění příliš, nebezpečně rohové kopy dělaly domácí obraně velké problémy.

Po 20 minutách uvolnil Litmanen Jonatana Johanssona, proti jeho ráně se ovšem perfektně vytáhl brankář Peter Jehle. To byla však až do 70. minuty jediná vážnější šance Finska. Dít věci se začali krátce poté, nejprve totiž Michael Stocklasa stáhl ve vápně Litmanena a 38-letý veterán naložil se šancí více než obdivuhodně, Jahlemu nedal mířenou ranou do protipohybu žádnou naději.

Nicméně jako by si Seveřané řekli, že se jim už nic nemůže stát a jako blesk z čistého nebe přišel úder z druhé strany. O pouhou minut později totiž po ani ne deseti minutách pobytu na hřišti zamířil do černého Michele Polverino, který dokázal přelstít obránce Hannu Tihinena a bouřlivě rozveselil pěknou ranou maličký stánek ještě v menší zemičce. Přitom kuriozitou je, že odcházející Mario Buchler, který byl vystřídán právě Polverinem, odešel jen kvůli tomu, aby nedostal červenou kartu. Díky tomuto tahu umožnil svému spoluhráči vstoupit do síně slávy.

Otřesené Fisnko se na nějaký větší nápor nezmohlo a i když bez příležitostí nebylo, síť už se jim rozvlnit nepodařilo. V příštím už symbolickém duelu přivítá Finsko Wales a pokud prohraje, může ještě přijít i o třetí místo v tabulce. Lichtenštejnsko se pokusí poprvé doma vyhrát nad Ázerbajdžánem a nutno podotknout, že jeho ambice nejsou rozhodně mizivé.

Více informací k zápasu

Wales - Rusko 1:3

09.09.2009 20:45

Góly: 53. James Collins - 36. Igor Semšov, 71. Sergej Ignaševič, 90+1. Roman Pavljučenko

Rusko splnilo roli favorita, vyhrálo ve Walesu a i nadále stíhá vedoucí Německo. Svěřenci trenéra Guuse Hiddinka mají již v tuto chvíli jistou minimálně baráž a co více - na Německo ztrácí jenom jeden bod a svého jediného soupeře v říjnu přivítají na domácí půdě.

Domácí kouč John Toshack, který slavil jubilejní padesátý zápas na reprezentační lavičce, se rozhodl pro variantu s pěti obránci, ke svému vůbec prvnímu utkání za reprezentaci pak nastoupil záložník Doncasteru Stock. V ruské sestavě nechyběl Andrej Aršavin, který doléčil poraněné tříslo.

Jako první zahrozil nováček Stock, jeho rána ze šesté minuty prosvištěla těsně mimo. Velšané byli kritizováni a nedostatek odvahy směrem do útoku, to ale neplatilo v tomto zápase a potvrdil to především Ricketts, který byl hodně aktivní. Po jednom z jeho centrů se od Stocka dostal míč k Edwardsovi a Akinfejev musel vytahovat konečky prstů. O chvíli později centroval znovu Ricketts a zakončoval Edwards, jehož hlavička nakonec úspěch neslavila.

Na druhé straně se jako první osmělili Aršavin s Vladimirem Bystrovem a po jejich spolupráci si málem dal vlastní branku Gabbidon. V úvodu utkání se dařilo oběma gólmanům - Hennessey za svá záda nepustil dělovku Keržakova, Akinfejev zase vychytal Ledleyho.

První gól přišel ve 36. minutě a dali ho Rusové. Skvělou práci odvedl Aršavin, který se uvolnil a poslal míč do běhu Semšovovi, ten se zbavil dotírajícího Stocka a přesnou střelou otevřel skóre - 0:1.

O čtyři minuty později si Aršavin mohl připsat druhou gólovou asistenci, po jeho centru ovšem z malého vápna přestřelil Keržakov.

Po změně stran se rozhodl se stavem něco udělat Bellamy a svou rychlostí hodně trápil ruskou obranu. Z jedné jeho akce rezultoval rohový kop, Ramsey našel Collinse a ten dal dvou druhou branku v národním týmu - 1:1.

Domácí branka nabudila a snažili se přidat další, Gunterovi ovšem chyběla přesnost a o moc lépe si dvakrát nevedl ani Ramsey. V 72. ovšem přišla pro domácí ledová sprcha. Keržakov vybojoval trestný kop, Ignaševič propálil zeď a míč se zastavil až v síti - 1:2.

Toshack na inkasovaný gól reagoval nasazením útočníka Vokese. Rusové mohli odskočit na rozdíl dvou branek, Pavljučenko ale trefil jenom břevno. Útočník Tottenhamu se ale nakonec přece jenom prosadil, v poslední minutě pečetil na konečných 1:3.

Více informací k zápasu

Německo - Ázerbájdžán 4:0

09.09.2009 20:45

Góly: 14. Michael Ballack (pen.), 55. Miroslav Klose, 65. Miroslav Klose, 71. Lukas Podolski

Němci si splnili povinnost a Ázerbajdžán na domácí půdě v Hannoveru porazili bez větších problémů 4:0. Týmu Jogiho Löwa určitě neuškodilo brzké vedení, další branky však přidal až po změně stran, kdy se dvakrát trefil Klose. Hosté dohrávali utkání o deseti mužích.

Bundesteam začal velice aktivně a hostujícího brankáře Agajeva hned plně zaměstnal. V šesté minutě nepříjemně vystřelil Podolski, minutu nato zase vyzkoušel Agajevovi kvality Özil. Poté to zkusili také Schweinsteiger a Ballack, vedoucí branka ovšem padla až ve 14. minutě. Podolski si narazil s Gómezem a v pokutovém území byl faulován, následnou penaltu pak proměnil s jistotou sobě vlastní Ballack - 1:0.

Vzápětí mohl, či spíš měl zvýšit Gómez, ovšem jeho hlavičku z jasné pozice famózně vytěsnil Agajev. Trochu překvapivě to byla ze strany favorita poslední dobrá akce v prvním poločase. Hosté vedení německým koučem Bertim Vogtsem nebránili špatně, hlavním problémem domácích však byla nepřesnost. Ve 37. minutě pak měli hosté dokonce šanci na vyrovnání, do zakončení se dostal Šukurov a přinutil Adlera k dobrému zákroku.

Löw o přestávce reagoval hned dvojnásobným střídáním a brzy to začalo nést své ovoce. Hned v 50. minutě se Ázerbajdžáncům notně přitížilo, druhou žlutou viděl po faulu na Kloseho Abbasov a musel jít do sprch. V 55. minutě pak přišlo pro Němce uklidnění, když Lahm našel zcela opuštěného Kloseho a ten míč bez problémů uklidil k pravé tyči - 2:0. Jeho další gól, který byl v reprezentaci již 47., přišel v 66. minutě. Özil vyslal do křídla Becka, který nacentroval a na přední tyči Klose znovu úřadoval - 3:0.

O pět minut později Němci svůj dnešní gólový sumář uzavřeli. Özil překrásně nacentroval na Ballacka, jenž hlavou sklepnul na Podolského a ten zblízka zatloukl míč volejem do sítě - 4:0. V poslední čtvrthodině měla domácí jedenáctka ještě dalších několik šancí, do černého se už ale netrefila. Důležitý zápas Němce čeká za měsíc, kdy budou hrát v Moskvě o první místo s nažhavenými Rusy.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Německo871024:422
2.Rusko870118:421
3.Finsko842211:1214
4.Wales83056:109
5.Lichtenštejnsko80262:192
6.Ázerbájdžán80171:131
Skupina 5

Arménie - Belgie 2:1

09.09.2009 18:00

Góly: 23. Hovhannes Goharjan, 50. Sargis Hovsepjan - 90+2. Daniel van Buyten

Arménie doma překvapila trápící se Belgičany a vůbec poprvé si v kvalifikaci o mistrovský šampionát připsala tři body. Belgie kvůli páté prohře v řadě definitivně ztratila naději na postup.

Arméni z dosavadních osmi zápasů vytěžili čtyři body - tři za dnešní nečekanou výhru nad Belgií, v pátém zápase pak rovněž doma remizovala 2:2 s Estonci. Právě s tímto pobaltským státem se budou svěřenci Vardana Minasyana prát o páté místo ve skupině 5. Geograficky již stát Asie se dokonce může poprat i o čtvrtou příčku, na které jsou právě bez formy hrající Belgičané.

Domácí tým se k nadšení svých horkokrevných fanoušků dostal do vedení již ve 24. minutě. Střelcem úvodní branky se stal Goharyan. Na svého krajana navázal po změně stran Hovsepyan a zajistil tak svému týmu dvoubrankové vedení. Za hosty dokázal již pouzze v nastavení snížit Van Buyten.

První půle byla zcela v rukou Arménů. Hosté si za celých pětačtyřicet minut nedokázali vytvořit jedinou vážnější příležitost a přenechávali tak roli dirigenta hry svým soupeřům. To se týmu Frankyho Vercauterena vymstilo po půlhodině hry. První střelu Goharyana sice dokázal brankář hostů zlikvidovat, na následnou dorážku stejného hráče byl již ale krátký - zasloužené vedení 1:0.

Domácí měli blízko i ke druhému gólu v úvodním poločase. Jako správný kapitán se ale tentokrát ukázal Timmy Simons, který míč vykopl téměř z brankové čáry. Nápor Arménů pokračoval i ve druhém poločase. Aktivita se jim vyplatila již pět minut po úvodním hvizdu sudího - kapitán domácích Hovsepyan proběhl statickou obranou soupeře a jednoduše překonal brankáře Gilleta - 2:0.

Belgičané se po druhé inkasované brance hnali do útoku, jejich snažení ale nemělo zdárného konce - téměř žádná započatá akce totiž nakonec nevedla k vážnější střele nebo šanci. V poslední minutě se nakonec hosté přeci jen dočkali - alespoň jeden gól totiž v poslední minutě nastavení vstřelil Daniel Van Buyten. Ani jeho snižovací gól ale nakonec tým Beneluxu nezachránil od potupné porážky od 125. týmu žebříčku FIFA.

Více informací k zápasu

Bosna a Hercegovina - Turecko 1:1

09.09.2009 20:00

Góly: 25. Sejad Salihović - 4. Emre Belözoğlu

Bosna a Hercegovina hodně potrápila Turecko a díky remíze 1:1 má stále šanci postoupit na světový šampionát. Turecko se do vedení dostalo díky gólu Emreho už na začátku utkání, ještě v první půli však srovnal Salihovič.

Utkání začalo v obrovské rychlosti, Turecko zakombinovalo a dostalo se do pokutového území Bosny, tam se střela z kopačky Semiha odrazila od obránce domácích, Emre Belozoglu však ve skluzu dorazil míč do brány. Turci byli i dál lepším týmem, Cetin našel hlavičkou Semiha, ten ale šanci nezakončil. Bosna a Hercegovina se však postupem času začala dostávat do příležitostí. Salihovič zkoušel najít útočníka Džeka, ten však na míč nedosáhl. Salihovič byl hodně nebezpečným hráčem a jeho centr musel vyrážet gólman Demirel.

Ve 25. minutě dostal Salihovič šanci zahrávat volný kop a lépe už se mu povést nemohl. Salihovič nádhernou střelou do horního rohu Demirelovi brány srovnal na 1:1. Na druhé straně střílel Altintop, Supič ale míč vyrazil. Misimovič měl těsně před koncem první půle jasnou příležitost ke vstřelení gólu, Cetin ale míč dokázal odrazit mimo bránu.

Po přestávce utekl obraně domácích Yildirim, Supič ale skvělým zákrokem podržel Bosnu. Akce střídala akci a po střele Ibiševiče musel zasahovat Demirel. Turecko muselo za každou cenu vstřelit gól, Semih ale svoji střelu poslal mimo bránu. Pár minut před koncem zápasu předvedl skvělou práci s míčem Arra, jeho pokus však do brány nezamířil.

Více informací k zápasu

Španělsko - Estonsko 3:0

09.09.2009 22:00

Góly: 33. Cesc Fàbregas, 82. Santi Cazorla, 90+2. Juan Mata

Španělé dotáhli i osmé kvalifikační utkání k vítěznému konci, a stále tak mohou pomýšlet na triumf ve skupině bez ztráty kytičky. Při nejmenším mají již jisté místo na mistrovství světa. Estonsko je již nějaký čas bez teoretických šancí na baráž, přesto podalo sympatický výkon, který bohužel gólem neozdobilo.

Estonci hráli až překvapivě vyrovnanou partii, naprosto dali zapomenout na belgické fiasko z před pár dnů. Rychlé útočné výpady dělaly domácím favoritům až nečekaně velké problémy. Ten největší měl na svědomí Oper, který střílenou přihrávkou vybídl k teči těsně před Casillasem Zenjova, míč ale skončil těsně vedle domácí branky.

Poté se konečně začala projevovat i ofenzivní mysl Španělů. Prvně střílel nad z hranice penalty Villa, poté přišla série pálení Torrese. Nejprve měl před sebou v hloubi vápna pouze brankáře, ale přestřelil jeho břevno. Po přiťuknutí od Xaviho v další šanci ztroskotal na dobrém vyběhnutí brankáře a do třetice měl možná až moc času čtrnáct metrů od branky, prováhal okamžik pro střelu a tečovaný míč pak skončil mimo.

První gól tak vzal na svá bedra Fabregas, který získal před soupeřovým vápnem míč, narazil si se Silvou a přesným pokusem ke vzdálenější tyči konečně rozvlnil síť. Poslední čtvrthodinka první půle byla pak o mírném snažení domácích pojistit náskok. Nejblíže k tomu měl v první minutě nastavení Villa, který zpoza vápna protáhl Pareika, ten s potížemi vyrážel na roh.

Prakticky na bod přesně to útočník Valencie zkoušel i na začátku druhé půle, ale i tentokrát si hostující brankář dokázal poradit. V poklidném pokračování zápasu došlo na další zajímavou střelu až po dvaceti minutách od změny stran. Opět se k ní dostal útočník aktivnějšího týmu. Villa tentokrát rozehrával přímý kop z dobrých osmadvaceti metrů, a i když mířil přesně do míst, kde stál Pareika, nebylo od gólu daleko.

Na druhé straně zkoušel domácí fanoušky zaskočit Vunk, který z velké dálky protáhl Casillase. Ten si mohl oddechnout, když míč branku minul. Za domácí zkoušel rozhodnout střelou přes obránce střídající Cazorla, nicméně nemířil dostatečně přesně.

Favorizovaným Jihoevropanům tak muselo pomoci trochu štěstíčka, když se Fabregasovu příhru špatně zpracoval Cazorla. Míč se k němu ale nadvakrát vrátil, a posléze v pádu propálil estonského brankáře.

Zbytek zápasu tak byl již opravdu pouze povinným zakončením povinného zápasu. Přesto v nastaveném čase dolétl přetažený centr Cazorly na Matu, který po zpracování překvapil brankáře střelou k bližší tyči a vsítil tak třetí gól. Španělé tak dali adios i teoretickým vizím na druhé místo a mohou objednávat letenky do Jihoafrické republiky.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Španělsko880021:224
2.Bosna a Hercegovina851221:816
3.Turecko833211:812
4.Belgie821511:187
5.Estonsko81257:225
6.Arménie81165:184
Skupina 6

Bělorusko - Ukrajina 0:0

09.09.2009 19:00

Góly: -

Ukrajina si výrazně zkomplikovala cestu do baráže a nyní bude mít co dělat, aby se ještě přes houževnaté Chorvatsko dostala. Po bezbrankové remíze na půdě podceňovaného Běloruska získala pouze bod a na svého nejbližšího soka ztrácí ještě dva body. Pokud však Chorvaté nebudou bodovat v Anglii, má Ukrajina všechno ve svých rukách. Musí ovšem porazit Andorru a hlavně v domácím prostředí superfavorita Anglii.

Vzhledem k tomu, že na Chorvatsko čeká poslední vystoupení v Kazachstánu, zřejmě obě výhry budou nutné. Ukrajina sice nehrála v souboji dvou bývalých republik Sovětského svazu špatně, avšak nedokázala využít své šance a bez branek se vyhrávat skutečně nedá. Běloruko získalo proto svůj jubilejní desátý bod a pohlídalo si čtvrté místo v přetěžké skupině. Domácí začali od úvodních minut na svého soka tlačit, první šanci si vypracoval Sergey Kornilenko, dobrý zásah ovšem předvedl gólman Andriy Pyatov.

Na druhé straně se prezentoval povedenou střelou z 25 metrů Alexander Kulchya, následnou dorážku poslal Omelyanchuk nad. Pak se naplno rozjela útoční síla hostů, branku zkusil dvakrát vsítit Ševčenko i Dmytro Chygrynskiy, po přihrávce Milevskyho nerozvlnil síť ani Gai. Vždycky byl totiž skvělý gólman Yuri Zhevnov, jenž si poradil se všemi pokusy. Na konci první půle mohl hosty rozesmutnit hlavou Kornilenko, mířil ovšem příliš vysoko.

Druhé dějství ovládli zpočátku domácí a Ukrajina mohla děkovat brankáři Pyatovovo. Ten byl totiž v úvodu úspěšný jak proti pokusu Yarmolenka, tak i Hleba. V dalším průběhu se Pyatovovi tváří tvář dvakrát zjevil Hleb, běloruský špílmachr ale na hrdinu druhé půle nevyzrál. Čtvrt hodiny před hvizdem po přihrávce Hleba tvrdě pálil Kornilenko, horní roh ovšem minul o centimetry.

V poslední minutě se ještě pokusil využít chybu běloruské obrany Milevsky, v jasné možnosti ale propásl vhodný moment ke střele a skóre se již neměnilo. Ukrajina tedy v dalším zápase přivítá doma Anglii a potřebuje tři body, Bělorusko se utká před vlastními fanoušky s Kazachstánem.

Více informací k zápasu

Andorra - Kazachstán 1:3

09.09.2009 20:00

Góly: 70. Óscar Sonejee - 14. Sergej Chižničenko, 29. Ruslan Baltijev, 35. Sergej Chižničenko

Kazachstán již ve skupině 6 nebude poslední. Své páté místo si totiž obhájil i v dnešním zápase proti Andoře, který zvládl 3:1.

Souboj dvou nejhorších týmů vyzněl nakonec lépe pro hosty. Andorra zatím prohrála všechny svá utkání a bez bodů je beznadějně poslední. Přesto by se pro fanoušky pyrenejského týmu našlo jedno pozitivum - jejich tým totiž vstřelil "již" třetí gól v kvalifikaci. Od prvního zápasu s Kazachstánem, který skončil 3:0, se tedy tým na domácím stadionu o jednu branku zlepšil. Díky dnešnímu bodovému zisku by navíc mohli Kazaši zaútočit i na čtvrté místo, které momentálně patří Bělorusům. Ti mají dva zápasy před koncem o čtyři body více.

Pro domácí se začal zápas vyvíjet špatně již od 14. minuty. To totiž přišel první gól hostujícího mužstva. Postaral se o něj osmnáctiletý talent Sergei Kizhnichenko. Po půlhodině hry se nemýlil ani Baltiev, poslední branku hostů si připsal opět Kizhnichenko. Domácí již dokázali pouze snížit v podobě Sonejeeho Masanda.

Úvod zápasu nebyl příliš atraktivní a nezaujatí fanoušci v ochozech stadionu, pokud nějací takoví vůbec byli, se předváděnou hrou bavit příliš nemohli. Nudu prvních minut narušil až ve čtrnácté minutě Sergei Kizhnichenko, a to dost rázně. Mladý kazašský talent napálil míč z úhlu za bezmocného brankáře Gomeze.

O dalších čtrnáct minut později museli začít příznivci domácího týmu doufat v zázrak. Druhý gól Kazachstánu totiž vsítil Baltiev, který si po pěkné kombinaci se spoluhráčem nedělal se zakončením příliš starosti a gólmana domácích jednoduše propálil. Šest minut nato bylo prakticky rozhodnuto. Poločasový výsledek na konečných 0:3 totiž upravil Kizhnichenko, pro něhož to byl již druhý gól v zápase.

Andořané se sice v druhé půli drali do útoku, v zakončení ale příliš nebezpeční nebyli. Jedinou šancí, kterou dokázali proměnit, tak byla ta ze 69. minuty. Jediným autorem branky z domácího týmu až do konce zápasu zůstal Oscar Sonejee Masand, který dvacet minut před koncem překonal dalekonosnou střelou Mokina v bráně hostů.

Více informací k zápasu

Anglie - Chorvatsko 5:1

09.09.2009 21:00

Góly: 7. Frank Lampard (pen.), 18. Steven Gerrard, 59. Frank Lampard, 67. Steven Gerrard, 77. Wayne Rooney - 71. Eduardo

Vše zapomenuto. Před dvěma lety triumfovali Chorvaté ve Wembley nad domácí reprezentací 3:2 a na finálový turnaj EURO 2008 tak místo Albionu putoval výběr Ruska. Tehdy přišel o pozici kouče národního týmu Steve McClaren a jeho nástupce Fabio Capello mu nyní ukázal, jak se takové zápasy zvládají.

Italský stratég se před zápasem rozhodl ponechat na lavičce Wrighta-Philipse, jehož místo zaujala hvězdička z Tottenhamu - Aaron Lennon. Ten patřil k nejlepším hráčům zápasu. Už v sedmé minutě se vřítil do chorvatského pokutového území, kde za záchrannou brzdu musel zatáhnout výrazně pomalejší Josip Simunić a z nařízené penalty se nemýlil Frank Lampard.

O jedenáct minut později se opět v roli hlavního nahravače ocitl Lennon. U pravé postranní čáry zesměšnil několik protihráčů, vyslal do vápna nadýchaný centr, na nějž si vyskočil Steven Gerrard a přesnou hlavičkou do vzdálenějšího rohu branky nedal Runjemu vůbec žádnou šanci. V té době navíc skončilo souběžně hrané utkání v Minsku, které rozhodlo o definitivní jistotě postupu pro Capellovy hochy.

Avšak anglická ofenziva a koncert Aarona Lennona nebraly koncí. Po střelách Barryho a Lamparda musel Runje vytáhnout skvělé zákroky, vzápětí se v šanci po narážečce s Rooneyem ocitl také sám Lennon, ale jeho zakončení chyběla potřebná dávka přesnosti. Poté záložník Tottenhamu brilantně vysunul do jasné šance Heskeyho, proti tomu opět skvěle zasáhl chorvatský brankář Vedran Runje.

Začátek druhé půle však lépe vyšel hostům. Po rohu Srny si nejvýše vyskočil Mario Mandzukič, který ale v čisté gólové šanci ani netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Poté si už opět podmanili hrací plochu domácí fotbalisté. Krátce před dovršením hodiny hry si na centr Johnsona ideálně naběhl Lampard a střelou do růžku zvýšil na 3:0.

Galapředstavení Albionu pokračovalo v 66. minutě, kdy se opět hlavou prosadil Steven Gerrard. Alespoň čestný úspěch zaznamenali čtvrtfinalisté loňského EURA v 73. minutě, když domácí obranu zaskočil hbitý Eduardo, jenže poslední slovo řekli Angličané. Rooney dostal ve vápně až příliš mnoho prostoru a s přehledem upravil konečné skóre zápasu na 5:1. Zatímco Anglie má tedy postup na MS zajištěn, Chorvaté budou muset svést tuhý souboj s Ukrajinou o účast v baráži.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Anglie880031:524
2.Chorvatsko952217:1217
3.Ukrajina843114:615
4.Bělorusko831415:1110
5.Kazachstán820610:236
6.Andorra90093:330
Skupina 7

Faerské ostrovy - Litva 2:1

09.09.2009 18:15

Góly: 13. Súni Olsen, 34. Arnbjørn Hansen - 22. Tomas Danilevičius (pen.)

Faerské ostrovy zažily jedno z nejslavnějších vítězství ve své fotbalové historii. Na domácím stadionu porazily Litvu 2:1 a připsaly si své první tři body v kvalifikaci. Pro tuhle zemi ležící v Severním moři je to první soutěžní výhra v kvalifikaci na MS od roku 2001, kdy porazila Lucembursko.

Faeřané vyhráli naposledy v březnu na Islandu a v roce 2004 doma nad Maltou, jednalo se ovšem jen o přátelská utkání. Ačkoli skončí v tabulce zřejmě na posledním místě, narozdíl od evropských fotbalových trpaslíku se může pyšnit alespoň jedním vítězstvím. Litva naopak ztratila definitivně teoretickou naději na postup do Jižní Afriky.

Všechny branky padly už v prvním poločase. Už po 15 minutách hry otevřel skóre domácí Súni Olsen, o pár minut později ale hosté zásluhou Tomase Danileviče vyrovnali. Poslední slovo udělal ve 35. minutě Hansen, jenž irskému kouči Brianu Kerrovi určitě udělal premiérovou výhrou pod jeho velením velkou radost.

Více informací k zápasu

Rumunsko - Rakousko 1:1

09.09.2009 19:45

Góly: 54. Gheorghe Bucur - 83. Franz Schiemer

Rakouská šance na mistrovství světa žije, ačkoliv je už moc malá. Naši jižní sousedé nezvládli utkání v Bukurešti, odkud si díky Schiemerově trefě odvezli bod.

Velmi mladý rakouský výběr se zapotil poprvé už po deseti minutách, kdy Radoiova hlavička skončila jen těsně vedle branky. Podobně si počínal v devatenácté minutě i Marica, jeho rána byla taktéž vychýlená. Jenomže to bylo z obou stran pro první poločas vše, do druhého poločasu pak poslal rakouský vůdce Didi Konstantini obrovitého Maierhofera.

A právě anglický legionář mohl rozesmutnit bukurešťské publikum, sedm minut po nástupu ze šaten oklamal posledního vzadu Radoie, pohrál si s brankářem Comanem a měl otevřenou cestu do prázdné branky, jenomže trefil pouze boční síť. Odplata přišla rychle. Běžela 54. minuta, když Cristeův rohový kop umístil hlavou do sítě Bucur.

Rakušané museli najednou převzít iniciativu hry a to se mu povedlo zúročit deset minut před koncem. Po vybojovaném rohu náhradníka Wallnera se míč snesl na nohu obránce Schiemera, jenž levačkou srovnal na konečných 1:1.

Více informací k zápasu

Srbsko - Francie 1:1

09.09.2009 21:00

Góly: 12. Nenad Milijaš (pen.) - 36. Thierry Henry

Očekávaný šlágr sedmé skupiny skončil nerozhodně 1:1. Otázkou je, kdo může být s bodem více spokojen. Srbové skupinu nadále vedou se čtyřbodovým náskokem před dnešním soupeřem, po katastrofálním začátku zápasu však musí remízu všemi deseti brát i hráči země galského kohouta.

Srbové hnaní vpřed beznadějně vyprodaným hledištěm na stadioně Crvene Zvezdy v Bělehradě na soupeře vlétli, jak se patří. Ve čtvrté minutě vypálil Kačar, hostující brankář Lloris si ale s jeho nepříjemnou ranou poradil. Oba dva hráči ovšem byli v centru dění i o pět minut později. Kačar vyhrál hlavičkový souboj pro Žigiće, který využil Gallasova zaváhání a s chutí si to pelášil vstříc soupeřově svatyni.

Při pokusu udělat Llorisovi kličku se rukavice hostujícího brankáře a noha domácího útočníka letmo dotkly a Žigić šel k zemi, přičemž sudí Rossetti nařídil pokutový kop a chudáka Llorise navíc vyloučil. K penaltě proti náhradnímu brankáři Mandandovi si stoupl Milijaš a suverénně ji proměnil - 1:0.

Stejný hráč o několik minut později zakombinoval s Kačarem a hostující defenziva v čele s Mandandou se měla co ohánět. Francouzi se postupně probírali z šoku a v tom jim významně pomohla 30. minuta. To z dálky vystřelil Anelka, jehož nepříliš prudkou střelu brankář Stojković trestuhodně neudržel a dobíhající Henry to již měl snadné - 1:1.

Chvíli nato se snažil vrátit domácím vedení Kačar, ale v souboji s Mandandou a Gallasem neuspěl a navíc si zřejmě přivodil menší zranění, kvůli němuž už nevyběhl do druhé půle. Než však přišla přestávka, vzali si slovo hosté. Ve 41. minutě pálil nad branku Anelka, v poslední minutě první půle pak Gourcuff překvapivě zahrál přímý kop rovnou na bránu a Stojković se měl co ohánět, aby míč vyrazil nad břevno.

I první akci po změně stran měli na svědomí hosté, Anelka ovšem pálil stejně jako při svém předešlém pokusu příliš vysoko. V 56. minutě to na bělehradském stadionu mocně zahučelo. Důvodem byla parádní pumelice v podání Ivanoviće, jehož výstavní ránu dokázal Mandanda vyškrábnout na břevno, od něhož se míč vrátil zpět do pole. Tři minuty nato se na druhé straně probíjel Henry, stopku mu musel vystavit až Stojković.

Ve třetí, poslední půlhodině hry už se toho mnoho neudálo. Francouzi, byť o jednoho muže oslabeni, měli míč více na kopačkách, většinou toho ale směrem dopředu moc nevymysleli. Jedinou výjimkou budiž střela dobře hrajícího Henryho, jehož poslední obstojný pokus skončil v boční síti. Na straně domácích měli mírné náznaky šancí Mirković a Ivanović, ale ani jeden se k důslednému zakončení nedostal.

V poslední minutě základní hrací doby se ještě síly na hrací ploše vyrovnali, když červenou kartu z Rossettiho rukou viděl také střídající Lazović. Pokud se některý z diváků vydal domů ještě před koncem zápasu, o nic nepřišel, v posledních minutách a vteřinách se již nic nestalo, a tak blíže k finálovému turnaji na černém kontinentě mají stále srbští reprezentanti.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Srbsko861116:619
2.Francie843110:815
3.Rakousko832311:1111
4.Litva83057:89
5.Rumunsko82339:129
6.Faerské ostrovy81164:124
Skupina 8

Černá Hora - Kypr 1:1

09.09.2009 20:15

Góly: 56. Mirko Vučinić (pen.) - 63. Ioannis Okkas

Reprezentanti Černé Hory zůstávají i po dnešních kvalifikačních zápasech bez výhry. Doma si nedokázali poradit s Kyprem, s kterým remizovali 1:1.

Oba výběry přišly o možnost kvalifikovat se na závěrečný šampionát již před dlouhými měsící, a proto dnes hráli pouze o čest. První poločas skončil bezbrankovou remízou a diváci se nudili. Ty ale zvedl ze sedaček deset minut po přestávce průnik Stevana Jovetiče, jehož v pokutovém území fauloval Satsias a hlavní sudí Cyril Zimmermann nařídil pokutový kop. Ten proměnil zkušený útočník z AS Řím Mirko Vučinič a strhl vedení na domácí stranu.

V tu chvíli Černohorci věřili, že by snad mohli ukořistit své první kvalifikační vítězství, avšak příliš dlouho jejich naděje netrvaly. V 63. minutě totiž vyrovnal Okkas a stanovil konečný výsledek na 1:1. Černá Hora sice v závěru měla velký tlak, ale ten kyperská obrana ustála.

Více informací k zápasu

Itálie - Bulharsko 2:0

09.09.2009 20:50

Góly: 11. Fabio Grosso, 40. Vincenzo Iaquinta

Velký krok k postupu na světový šampionát udělali v Turíně také domácí Italové, kteří nedali Bulharům sebemenší šanci a po výhře 2:0 mají už čtyřbodový náskok před druhým Irskem. Zato Bulhaři se mohou s vidinou postupu pomalu loučit.

Squadrra Azzura začala utkání ve velkém stylu a hned ve čtvrté minutě se před Ivankova dostal Claudio Marchisio, jenže bulharský gólman v tomto případě obstál na výbornou. Tolik štěstí už neměl v 11. minutě, kdy si Fabio Grosso elegantně vyměnil míč s Andreou Pirlem a čerstvá posila Juventusu Turín tak okořenila svůj příchod na domovský stadion Staré dámy vedoucí brankou.

Neuběhlo ani pět minut a vedení domácích mohlo být dvojnásobné. To by však musel Iaquinta naložit se Zambrottovým centrem o poznání lépe. Bulhaři pak málem udeřili jako blesk z čistého nebe, jenže s razantní hlavičkou Petrova si bravurně poradil Buffon. Po půlhodině hry zahrozil Iaquinta, ale jeho hlavička po Pirlově centru skončila těsně nad.

Oba dva si pak stejnou situaci zopakovali také o pár minut později, opět neúspěšně. Nápor domácích sílil a pět minut před koncem první půle se diváci dočkali také druhé branky. Po pohledné kombinaci s Gilardinem na jeden dotek se s přehledem trefil aktivní Iaquinta a de facto rozhodl o vítězi.

Poté se sice osmělili rovněž Bulhaři, jenže pokusům Yankova a Stiliana Petrova chyběla vždy trocha přesnosti. Po šedesáti minutách vystřídal unaveného Gilardina Rossi, který se hned po svém příchodu na trávník uvedl pěknou střelou, s níž měl Ivankov nemalé starosti. Hosté však tušili, že pouze bodový zisk jim může dát alespoň teoretickou naději, ale přímý kop Georgieva hravě pokryl Buffon. Proti průniku Berbatova pak zasahovat vůbec nemusel, neboť bulharský forvard mířil vysoko nad. Zbytek utkání už si Lippiho svěřenci s přehledem pohlídali a po zásluze tak jsou jednou nohou v Jižní Africe.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Itálie862013:320
2.Irsko844010:616
3.Bulharsko825110:711
4.Kypr81348:126
5.Černá Hora80537:135
6.Gruzie80354:113
Skupina 9

Norsko - Makedonie 2:1

09.09.2009 20:30

Góly: 2. Thorstein Helstad, 25. John Arne Riise - 79. Boban Grnčarov

Norsko na závěr kvalifikace porazilo doma Makedonii a posunulo se na druhé místo před Skotsko, které doma nestačilo na Nizozemsko. Na severu Evropy ale z tohoto faktu zase tak velkou radost zřejmě mít nebudou, šance na baráž je totiž hodně malá.

Norové po většinu hrací doby kontrolovali zápas a jejich výhra byla zasloužená. Hodně jim přitom pomohla již druhá minuta, ve které se k odraženému míči dostal Helstad a poslal ho do sítě.

Domácí se po první brance neuspokojili a i nadále svého soupeře přehrávali. Odměnou jim byla 25. minuta, v ní se k trestnému kopu postavil Riise a zvýšil na 2:0.

Makedonie byla v útoku bezzubá a se stavem se něco pokusila udělat až v poslední patnáctiminutovce. Hostům se dokonce podařilo dát kontaktní branku, v 79. minutě se po přihrávce Ibraimiho trefil pod břevno Grncarov a dal svůj vůbec první reprezentační gól. To ovšem bylo z makedonské strany vše.

Více informací k zápasu

Skotsko - Nizozemsko 0:1

09.09.2009 20:30

Góly: 82. Eljero Elia

Skotské naděje skončily společně s holandským gólem. I přes odvážnou hru svěřenců Georgu Burleyho se reprezentace britské země na MS nepodívá.

Oba týmy se museli obejít bez svých brankářských jedniček, nutno však dodat, že oba suplenti své kolegy zastoupili přímo znamenitě. Ačkoliv je třeba přiznat, že David Marshall v domácí brance měl při střele Dirka Kuyta v úvodu utkání pořádné štěstí, vždyť tento gólman inkasoval jedenáct branek ve svých třech reprezentačních vystoupeních.

Skotové, pokud chtěli postoupit, museli hrát na vítězství a šli si za ním od prvních minut. Již v deváté minutě našel centr Browna Alana Huttona, ale z osmi metrů se skotský záložník prosadit nedokázal. Na druhé straně kontroval ve 24. minutě Wesley Sneijder, ale jeho rána z 22 metrů orazítkovala tyč.

Holanďané byli už od samého úvodu utkání nebezpečnější, jenomže v zakončení často nedůslední. Vypovídá o tom i Robbenův pokus ze čtrnácti metrů, s nímž si se vší bravurou poradil Marshall. Holandský gólman Michael Vorm se pro změnu zaskvěl v 38. minutě. Naismithova dalekonosná dělovka mu sice nadělala nemalé potíže, ale jeho zákrok pro dorážce Kennyho Millera jakoby vše smazal.

Po změně stran obě mužstva opět hledala správné rozpoložení a patovou situaci mohl rozluštit až v 69. minutě sám Kenny Miller, jenomže Vorm šťastným zákrokem zaúřadoval. O to více to mohlo Millera mrzet za chvíli.

V 81. minutě totiž dlouhý nákop z vlastní poloviny přeskočil nedůsledného Weira, čehož využil Elia, který si obešel Marshalla a poslal míč do brány i s vracejícím se zadákem. Náhradník Garry O’Connor se sice v závěru mohl postarat o jisté zděšení, ale jeho lob Vorma nepřekonal. Holanďané tak prožili nejúspěšnější kvalifikaci na MS za posledních 28 let, neprohráli ani jedno utkání.

Více informací k zápasu
Tabulka
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Nizozemsko880017:224
2.Norsko82429:710
3.Skotsko83146:1110
4.Makedonie82155:117
5.Island81257:135

Autor: EuroFotbal.cz

Komentáře (393)

Komentáře k článku naleznete zde.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele