Souhrn evropské kvalifikace o MS 2014 - úterý 16.10.
Belgie - Skotsko 2:0
Góly: 68. Christian Benteke, 71. Vincent Kompany
Fotbalisté Belgie by se rádi po dlouhé době dostali na vrcholný turnaj a zatím to po čtyřech zápasech vypadá, že šance určitě existuje. Belgie v tuto chvíli bojuje s Chorvatskem, se kterým má na kontě shodně deset bodů a před ostatními účastníky ve skupině má toto duo náskok šesti bodů. Belgie dokázala potřetí zvítězit a proti Skotsku naprosto zaslouženě získala tři body po výsledku 2:0. Předtím vyhrála 2:0 ve Walesu a také 3:0 v Srbsku.Především výhra v Bělehradu se nečekala a Belgie ukázala, že minimálně na druhé barážové místo rozhodně má. Skotsko naopak jako jediný celek skupiny ještě nezvítězil a po remízách se Srbskem a Makedonií je se dvěma body na posledním místě tabulky. Skotsko totiž překvapivě prohrálo na půdě Walesu a jeho šance na světový šampionát výrazně klesly. Hosté sice drželi nadějný výsledek, nakonec ale o něj přišli během tří minut, kdy dvakrát inkasovali.
Belgie zatlačila soupeře na jeho půlku od samého začátku a už ve třetí minutě mohla jít do vedení, ovšem díky obětavým zákrokům obránců i gólmana Skotska Alana McGregora se skóre neměnilo. Skotové poprvé zahrozili přesně v polovině prvního poločasu, kdy z hranice vápna napřáhl Gary Caldwell a brankář Courtois naprosto fantastickým zákrokem zamezil brance. Do konce poločasu dále však spíše hrozila domácí reprezentace.
Deset minut před koncem byl blízko vedoucí brance Moussa Dembele, jenže střelou z hranice vápna minul o pár decimetrů pravou tyč. Tlak favorita pokračoval i po přestávce, v 50. minutě se k hlavičce dostal Christian Benteke a hlavou trefil břevno. Domácí výběr se nakonec dočkal v 69. minutě a opět u toho byl Benteke. Ten si naskočil na rohový kop a nikým nehlídán s přehledem pokořil McGregora - 0:1.
Neuběhly ani tři minuty a klid belgickým fanouškům dal obránce Vincent Kompany. Ten se po kombinační hře po zemi dostal do vápna a tvrdou střelou propálil vše před sebou včetně brankáře McGregora. Belgie pak až do samého závěru kontrolovala průběh hry a Skotsko do ničeho nepustila, opět ukázala svou skvělou defenzívu, která v kvalifikaci ve čtyřech utkáních inkasovala pouze jednou.
Makedonie - Srbsko 1:0
Góly: 59. Agim Ibraimi (pen.)
Svou první výhru v kvalifikačním cyklu o postup na mistrovství světa do Brazílie získali fotbalisté Makedonie. Šance Srbů na zisk alespoň druhé pozice ve skupině je už přitom nyní na minimální hodnotě. Jedinou branku vsítil Agim Ibraimi ze značky pokutového kopu, po němž hosté dohrávali utkání v deseti.Experiment se trenérovi Sinišu Mihajlovičovi nepovedl. Od minulého zápasu s Belgií nechal na lavičce kapitána Branislava Ivanoviče a do hry zasáhl od začátku Nenad Tomovič. Byl to ale právě obránce Fiorentiny, který nechal v 59. minutě pláchnout Hasaniho, fauloval ho ve vápně, načež nařízená penalta rozhodla celý zápas.
Zápas ve Skopje bralo Srbsko jako náhražku za čtyři dny nepovedené střetnutí s Belgií. Po čtyřech kolech má ale na kontě jen čtyři body a už šest ztrácí na vedoucí dvojici. V březnu příštího roku zavítají srbští orli do nepřátelského Záhřebu a soudě podle tohoto utkání se nedá očekávat, že by proti Chorvatsku uhráli pozitivní výsledek.
První poločas na krásném stadionu Filipa II. nebyl příliš záživný. V úvodní čtvrthodině bylo k dispozici několik standardek, po Tadičově centru pálil Tošič, ale nenašel správnou mušku. Poté střílel z přímého kopu Kolarov, avšak ani on nebyl neúspěšný. Největší příležitost si vytvořil domácí Ivanovski.
Velkou hrubku přitom vyrobil Nastasič, po které si míč podržel makedonský forvard, ovšem ani on bránu netrefil. Po obrátce se zdálo, že jen čas přinese branku v tu dobu lépe hrajícímu Srbsku. Jenže pak je osprchovala hodně studená voda, po níž se již hosté nevzpamatovali - vyloučení Tomoviče a Ibraimiho gól z penalty.
Mihajlovič se snažil ještě s nepříjemně se vyvíjejícím utkáním něco udělat, do hry poslal už i Ivanoviče s Lekičem, jenže ani tyto změny nepomohly. Tadič byl vyrovnání asi nejblíže, Kolarov to často zkoušel z dálky, mužstvo však bylo v závěru pod těžkou dekou. Bylo zkrátka na první pohled vidět, že se vyrovnání nedočká.
Chorvatsko - Wales 2:0
Góly: 27. Mario Mandžukić, 57. Eduardo
Favorizované Chorvatsko doma bez problému porazilo Wales 2:0 a svojí kvalifikační skupinu má rozehranou fantasticky. Výhra domácích Chorvatů se rodila už v prvním poločase, kdy se trefil Mario Mandžukič, ve druhé půli pak kontroloval další trefou Eduardo.Chorvati byli lepší od samého začátku a hostující Wales byl nucen pouze bránit. Proti Srnově ráně musel zasáhnout brankář Price, a tentýž muž vytáhl fantastický zákrok i po střele Badelje! O tři minuty později už se měnilo skóre ve prospěch domácích. Williams přihrávkou dostal do tlaku brankáře Price, který ve snaze míč odkopnout napálil dotírajícího Mandžukiče, pro něhož bylo trefení prázdné branky lahůdkou - 1:0 pro Chorvatsko. A svěřenci Slavena Biliče byli nadále lepším týmem. Hlavičkující Mandžukič z vyložené pozice netrefil míč a Eduarda zablokoval na poslední chvíli jeden z hostujících zadáků. Domácí jasně ovládli první poločas a zaslouženě vedli. Wales toho zatím příliš nepředvedl a jeho pozice se nikterak nezměnila ani po změně stran.
Druhou půli totiž začali lépe opět Chorvaté. Perišičovu dobrou ránu zablokoval Williams. Od 56. minuty si Chorvatsko vypracovalo celou řadu šancí a ve finále vstřelilo druhou branku. Nejprve zlikvidoval Perišičovu dělovku Price a poté zakončení stejného muže vyhlavičkovával z branky Williams. V 58. minutě už se Chorvaté zaradovali. Na rohový kop si naskočil Perišič a Price musel zasahovat, na dorážku Eduarda už byl ale krátký, a tak Chorvaté vedli 2:0!
Velšané ohrozili branku Pletikosu jen málokrát, vůbec poprvé v 67. minutě, ale brankář domácích zastavil míč na brankové čáře. Zbytek zápasu patřil opět Chorvatům, ti měli další šance, ale ke změně skóre už nedošlo. Wales nepředvedl v Záhřebu vůbec nic a po zásluze odjíždí s nepořízenou. Chorvaté se následně vyšvihli do čela skupiny A.
Itálie - Dánsko 3:1
Góly: 34. Riccardo Montolivo, 37. Daniele De Rossi, 54. Mario Balotelli - 45+1. William Kvist
Pablo Osvaldo byl v polovině zápasu vyloučen, přesto domácí nadělili brankáři Andersenovi tři góly. Hosté odpověděli jen jedním, odjíždějí tedy bez bodu a ocitají se v problémech.Italům k cenné výhře pomohla silná pětiminutovka z konce prvního poločasu, kdy se trefili pilíře záložní řady Riccardo Montolivo a římský Daniele De Rossi. Hosté díky brance Kvista Jörgensena utkání zdramatizovali, nicméně zasloužené tři body stvrdil útočník Mario Balotelli deset minut po změně stran.
V první větší šanci utkání se ocitla dánská útočná věž se jménem Bendtner, jemuž je díky angažmá v turínském Juventusu Itálie druhým domovem. Jeho hlavička ale minula De Sanctisovu bránu. Riccardo Montolivo zkoušel své štěstí z dálky, obrana hostí zlikvidovala střelu Pabla Osvalda. V dresu dánského výběru září záložník Eriksen, tentokrát ale produkt pověstné akademie Ajaxu Amsterdam střílel nad bránu De Sanctise.
Ofenzivní snahy Squadry Azzurri podporovali také její krajní obránci Balzaretti s Abatem, po centru milánského beka se neprosadil Osvaldo. De Sanctis musel zasahovat proti střele Kvista Jörgensena, tu vytáhl konečky prstů na rohový kop. Z něho se neprosadil Nicklas Bendtner.
Poté se ale již skóre zápasu měnilo. Svou nepostradatelnou roli v týmu ukázal Mario Balotelli, který nahrávkou vybídl k přesnému zakončení Riccarda Montoliva. Hráč milánského AC tedy poslal domácí tým do vedení. Sotva se hosté z Dánska stačili vzpamatovat, Italové jim zasadili další úder. Daniele De Rossi neprožívá pod trenérem Zemanem nejideálnější chvíle kariéry, vše si ale vynahrazuje v reprezentaci. Po centru Andrey Pirla se římský záložník nemýlil a stanovil průběžné skóre 2:0.
Ještě v rámci jedné nastavované minuty ale přišlo drama. Centrující Jacobsen našel v italském pokutovém území volného Williama Kvista, který si se zakončením nedělal starosti a gólem naznačil, že druhá půle bude ještě velmi napínavá!
Pablo Osvaldo je známý proměnlivostí své formy. Někdy dokáže rozhodovat zápasy, jindy se nechává strhnout svými emocemi k chybám v disciplíně. Dnes si vybral druhou variantu, když skluzem na Stockholma a následnou červenou kartou oslabil svůj tým. Zároveň tím ale dal vyniknout Mariu Balotellimu, který je v roli jediného útočník chvílemi famózní.
Což se projevilo deset minut po změně stran. Pirlův centr si útočník Manchesteru utéci nenechal a přesnou střelou překonal brankáře Andersena - 3:1 pro domácí Azzurri.
Dánové se pokoušeli s vypětím sil o zvrat, střely Aggera a Krohna-Dehliho se ale míjely účinkem. Požadovaný efekt nepřinesla ani střela Christiana Eriksena, mladý záložník střílel mimo De Sanctisovu bránu. Je pochopitelné, že v souvislosti se svou typickou náturou oslabení Italové nikam nespěchali, přesto mohli ranou Montoliva přidat poslední gól. Nicméně, jeho střela se do brány nevešla a tak se výsledek nezměnil. Italové vedou "českou" kvalifikační skupinu s deseti body, Dánové si komplikují cestu do Brazílie a jsou pátí.
Česko - Bulharsko 0:0
Góly: -
Čeští reprezentanti zakončili letošní boje v kvalifikaci o postup na mistrovství světa bezbrankovou remízou s Bulharskem. Na pražské Letné nenavázali na páteční výhru s Maltou a po úvodním nerozhodném výsledku v Dánsku podruhé v soutěži ztratili body.Češi zůstávají v tabulce skupiny B třetí a ztrácejí bod na Bulharsko, které ale má zápas k dobru. Tým kouče Michala Bílka v listopadu čeká poslední setkání v roce při přípravném utkání se Slovenskem.
Jestliže se fotbalisté těšili na to, že je páteční výhra nad Maltou i přerušení střeleckého trápení nastartují k sebevědomějším výkonům, hlavně první poločas utkání s Bulharskem je vrátil do "šedivé" reality. Čechům nepomohlo ani to, že poprvé pod koučem Bílkem dvakrát za sebou nastoupili ve stejné základní sestavě.
Bulharský celek se zodpovědně připravil na silné stránky českého týmu, který byl s osamoceným útočníkem Pekhartem na hrotu pramálo nebezpečný. Pekhart měl daleko k tomu, aby navázal na svůj páteční první reprezentační gól a od spoluhráčů se mu dostalo minimální podpory.
Ze hry se Bílkův tým k přímému ohrožení brány Michajlova téměř nedostal, výjimkou byl průnik Jiráčka v desáté minutě zakončený jen ostrým centrem do malého pokutového území. Bulhaři se museli bát jen při standardních situacích: na dva rohy Plašila naskočili Sivok s Jiráčkem, ale ani jednou ve slušných pozicích neuspěli. Hosté se z propracovaného defenzivního bloku na zteč také příliš nevydávali, ovšem hlavička stopera Bodurova těsně před přestávkou byla jasně největší příležitostí prvního dějství.
To jako by Bulhary, kteří už osm let chyběli na velké akci, nabudilo: hned po poločase se znovu uvedli dobře zahraným rohem a v 57. minutě se brankář Čech už jen bezmocně ohlížel, jak se další hlavička Georgiho Milanova odráží těsně mimo brankovou konstrukci. Bulharský výběr v těch chvílích viditelně netrpěl komplexem z toho, že s českou reprezentací prohrál všechny tři zápasy a před jedenácti lety na Letné dokonce utrpěl šestibrankový debakl.
Kouč Bílek strnulý tým zkusil probudit stažením Rajtorala s Pekhartem a nasazením Vydry s Daridou. A právě Darida se krátce po svém příchodu uvedl pokusem, který v 73. minutě poprvé vážně prověřil Michajlova.
K ofenzivnímu vzepětí přispěl i Vydra, po jehož pasu chyběl krok ke gólové dorážce dalšímu "žolíkovi" z lavičky Lafatovi, před nímž na poslední chvíli odkopl míč mimo bránu Minev. Už v nastaveném čase se dral do zakončení Jiráček, ale neuspěl stejně jako vzápětí Limberský po rozehraném signálu. Češi tak už bezbrankovou remízu neodvrátili, stejným výsledkem skončily tři z jejich posledních čtyř zápasů.
Německo - Švédsko 4:4
Góly: 8. Miroslav Klose, 15. Miroslav Klose, 39. Per Mertesacker, 55. Mesut Özil - 62. Zlatan Ibrahimović, 64. Mikael Lustig, 76. Johan Elmander, 90+3. Rasmus Elm
Další neobyčejné představení si pro nás přichystalo Německo, které po drtivém vítězství v Dublinu opět nazulo střelecké kopačky a se Švédy se rozešlo divokou remízou 4:4. Svěřenci Jogiho Löwa se dostali už do čtyřbrankového vedení, nakonec však definitivně v nastaveném čase o "jisté" tři body přišli.Nationalelf podle očekávání přivedl na berlínský trávník s kapitánskou páskou Philipp Lahm, ten se však nečekaně postavil k levé postranní čáře, kde nahradil Marcela Schmelzera, napravo zůstal Jérôme Boateng. Ve středu zálohy se pak představila dvojice Kroos - Schweinsteiger. Eric Hamrén provedl čtyři změny: Martina Olssona, Källströma, Willhelmssona a Ranégieho posadili Safari, Holmén, Rasmus Elm a Elmander.
Hned od úvodního hvizdu se domácí ekipa ujala dirigentské taktovky, držela míč na soupeřově polovině a postupnou kombinací se dostávala na dostřel Isakssonovy svatyně. Seveřané se "zabarikádovali" před vlastním pokutovým územím a to se jim záhy mohlo stát osudným: Boateng oslovil Müllera, ten ale nejdříve na hostujícího brankáře nevyzrál, aby pak namířil kulatý nesmysl jen do tyče!
Výrazné nebezpečí Švédům hrozilo především z krajních prostor, kde si DFB-Team, zejména na levé straně, dělal, co se mu zrovna zachtělo. Právě odtud po pěti minutách zahřmělo: Lahm předal Reusovi, ten ještě našel lépe postaveného Kloseho, pro kterého už nebyl problém uklidit balón nekompromisně pod břevno - 1:0. Mladičký středopolař Dortmundu si společně s Özilem dělal z hostujících hráčů doslova a do písmene slalomové kužely a po další akci těchto dvou, do které svým dílem přispěl i Müller, se na malém vápně ocitl na chviličku volný Klose a bezpečně si zapsal svůj 67. reprezentační zásah (!), na legendárního Gerda Müllera už tak ztrácí pouhopouhý jednu jedinou branku.
Jednoznačný scénář nadále pokračoval... Další hřebíček do švédské rakve mohl přidat ve 38. minutě sám Reus, pohotový Isaksson byl ovšem proti a Özil následně mířil pouze do boční sítě! Pouze o minutu později ale Müllerův centr propadl na zadní tyč, kde se nejlépe zorientoval Mertesacker a pohotově zakončil - 3:0.
Po změně stran musela přijít z hostujícího pohledu neodkladná změna a na hřišti se rázem objevily rovnou dvě nové tváře: zkušeného Kima Källströma doplnil osvědčený žolík Alexander Kacaniklic, jimž uvolnila místo nevýrazná dvojka Wernbloom - Holmén. Ani to však nedokázala zastavit ofenzivní galapředstavení Löwových oveček, Özil s Reusem připravili další tutovku pro Müllera, ten však napálil pouze Isakssona!
Švédi výrazně přidali na agresivitě, zběsilá útočná snaha ovšem pochopitelně nechávala otevřená zadní vrátka, což se dříve nebo později muselo, při současném rozložení sil, vymstít. Tato slova se naplnila v padesáté páté minutě hry, kdy Müller dalším přesným centrem našel pro změnu Özila a středopolař madridského Realu si už věděl rady - přízemní střela zaplula nechytatelně k pravé tyči - 4:0.
Zdálo se býti hotovo, opak byl ale pravdou. Německo pod dojmem nedostižitelného náskoku ochabilo v koncentraci, Källström za pár okamžiků poslal do pokutového území nadýchaný balón a Ibrahimović i díky zaváhání Badstubera pohodlně snížil na 4:1. Stoper Bayernu očividně neměl svůj den, neboť hned záhy se po dalším Källströmově pasu ocitl za jeho zády Lustig a velkého úhlu dokázal propasírovat mičudu za brankovou čáru podruhé - 4:2. Záhy mohl ten samý hráč přidat další zářez, avšak po Ibrahimovičově prodloužení nemířil do prostoru ohraničeného třemi tyčemi.
Tyto momenty pochopitelně Seveřany ještě více nabudily, Nationalelf rázem přeskupila síly a zaměřila se daleko více na defenzivu. Ani to však domácím nebylo moc platné: Kacaniklic předal do střelecké pozice Elmanderovi, a ten přes stínujícího Badstubera nasměroval kulatinu na vzdálenější tyč Neuerovy svatyně - 4:3. Do konce pak stále chyběla celá čtvrthodina! V 85. minutě mohl korunovat švédskou snahu čerstvě příchozí Sana, ovšem z hranice vápna nedokázal najít opuštěnou branku! Už v nastavení však Ibrahimović ve vzdušném souboji předčil Mertesackera a Elm následně dělovkou srovnal na konečných 4:4.
Rakousko - Kazachstán 4:0
Góly: 24. Marc Janko, 63. Marc Janko, 71. David Alaba, 90+3. Martin Harnik
Dvě nepovedená vystoupení z domácího pohledu budiž zapomenuta a po výhře nad Kazachstánem se mohou svěřenci Marcela Kollera opět směle dívat kupředu. Konkurence však nespí a Rakousko musí v nastaveném trendu vytrvat!Utkání se podle očekávání rozbíhalo v pozvolném tempu, obě strany hrozily zejména dalekonosnými pokusy, ovšem výraznější nebezpečí se z toho nereflektovalo. Přesto mohl být euro-asijský stát hned dvakrát vděčný Sidelnikovi, jenž udržel čisté konto proti ráně Harnika a následně za svá záda nepustil ani hlavičkový pokus Junuzoviče. Ve 24. minutě už však opakovaný Alabům centr našel Janka, a ten otevřel skóre - 1:0.
Svou troškou chtěl "do mlýna" přispět i Arnautović, tomu ale překazil radost opět kdo jiný, než duchapřítomný strážce kazašské branky! Hodně na sebe poutal pozornost zejména David Alaba, čerstvě uzdravený klenot mnichovského Bayernu byl po dlouhé přestávce při chuti a ve dvacáté osmé minutě natáhl zpoza vápna - kulatinu však nasměroval jen do tyče Sidelnikovovy brány!
Druhá půlka začala tak, kde skončila ta první - šancí Alaby, při které se znovu vyznamenal brankář FK Aktobe. Stále teprve 20letý rychlík se však dočkal, i když zprostředkovaně, po hodině hry, kdy jeho nabídku dopravil na místo určení opět pohotový Janko - 2:0. Premiérový reprezentační branka však byla z Alabova pohledu minulostí v 71. minutě, kdy skvělou individuální akci zakončil nechytatelně pod břevno a definitivu pak dostal výsledek v nastaveném čase zásluhou Harnika - 4:0.
Faerské ostrovy - Irsko 1:4
Góly: 69. Arnbjørn Hansen - 46. Marc Wilson, 53. Jonathan Walters, 73. Pól Justinussen (vl.), 88. Darren O'Dea
Irové splnili povinnost a Fearské Ostrovy porazili na jejich hřišti 4:1. Částečně tím odčinili páteční debakl s Německem. Irové byli před zápasem jasným favoritem a houževnatému soupeři chtěli co nejrychleji vstřelit gól a vyvarovat se podobnému trápení, jaké zažili třeba Švédové.Jenže Fearské ostrovy předvedli dobrou obranu a první poločas udrželi bez inkasované branky. Irové zlomili odpor domácích až po změně stran, ale právě první branka jim nakonec pomohla nahodit gólostroj. Vše odstartoval ve 46. minutě parádní ranou Marc Wilson, který ještě předtím obešel dva protihráče - 1:0 pro Irsko. Za dalších sedm minut už vedli hosté o dvě branky. Na centr Wilsona si naskočil Jonathan Walters a bylo to 2:0.
V 68. minutě domácí snížili a vykřesali tak naději na bodový zisk. Arnbjorn Hansen přetavil ve snižující branku centr Naese a Faerské ostrovy tak alespoň na okamžik zdramatizovali utkání. Výsledek 2:1 ale vydržel opravdu krátce. Za dalších pět minut si totiž vstřelil vlastence Justinussen a Irové vedli opět o dvě branky. Poslední zásah zlomeným Faeřanům zasadil Darren O'Dea! Irové vyhráli 4:1 a alespoň částečně odčinili debakl s Německem.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Německo | 4 | 3 | 1 | 0 | 15:6 | 10 | |
2. | Švédsko | 3 | 2 | 1 | 0 | 8:5 | 7 | |
3. | Irsko | 3 | 2 | 0 | 1 | 7:8 | 6 | |
4. | Rakousko | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:2 | 4 | |
5. | Kazachstán | 4 | 0 | 1 | 3 | 1:8 | 1 | |
6. | Faerské ostrovy | 3 | 0 | 0 | 3 | 2:9 | 0 |
Maďarsko - Turecko 3:1
Góly: 31. Vladimir Koman, 50. Ádám Szalai, 57. Zoltán Gera (pen.) - 22. Mevlüt Erdinç
V nesmírně důležitém a zajímavém utkání si Maďarsko připsalo vítězství nad Tureckem a zemi půlměsíce zadělalo na pořádné problémy. Turci tento kvalifikační dvojzápas vůbec nezvládli a výrazně si zkomplikovali cestu na šampionát. Naopak Maďaři po výhře 3:1 obsadili druhou pozici za zcela suverénním Nizozemskem.Atmosféra na stadionu Ference Puskáse byla opravdu výtečná a hned v úvodu napověděla, že by se mohl odehrát fantastický duel. A tak se také stalo. Turci vstoupili do utkání lépe a potvrzovali roli mírného favorite. V 19. minutě si domácí málem vstřelili vlastní gól, Kádár ve snaze odvrátit pořádně vyděsil maďarské příznivce. O tři minuty později už se Turci radovali, Mevlüt Erdinc přetavil povedený centr do pokutového území ve vedoucí gól, brankář Bogdán byl bezmocný - 1:0 pro Turecko.
Turci byli další minuty na koni, ale byli to domácí, kterým se podařilo vstřelit další branku. Vladimir Koman odcentroval a nabíhající Szalai natolik zmátl brankáře Demirela, že ten si srazil míč do sítě. To bylo už druhé výrazné zaváhání tureckého brankáře během dvou kvalifikačních zápasech. Každopádně Maďaři mohli do poločasu skóre otočit, jenže Szalai nebyl s koncovkou dostatečně rychlý a vše z pozice Turků zachránil rychlým zásahem Korkmaz.
Oba celky vstupovaly do druhého poločasu s cílem vstřelit rozhodující branku a zvítězit. A to se nakonec povedlo Maďarům. Hned pět minut po změně stran předvedli domácí pohlednou akci, na jejímž konci byl přízemní centr Kádára a zblízka neomylné zakončení Szalaie - 2:1 pro Maďarsko. Domácí byli po druhé brance pořádně při chuti a v 56. minutě měli možnost zahrávat pokutový kop. Komana totiž fauloval Altintop a sudí neváhal. Neváhal ani Zoltán Gera, jenž nařízenou penaltu bezpečně proměnil - 3:1 pro Maďarsko.
Tím utkání zdaleka nekončilo. Turci se mohli vrátit do zápasu kdyby Yilmaz proměnil stoprocentní šanci,výtečný zákrok přitom předvedl brankář Bogdan. Opora Maďarů se předvedla ještě jednou, když při rohovém kopu Bogdanovi míč vyklouzl, stihl ho ještě na brankové čáře zachytit. Maďaři už dvoubrankové vedení nepustili, Turky přestříleli 3:1 a v tabulce se posunuli na druhé místo za suverénní Nizozemce.
Rumunsko - Nizozemsko 1:4
Góly: 40. Ciprian Marica - 9. Jeremain Lens, 29. Bruno Martins Indi, 45+1. Rafael van der Vaart (pen.), 86. Robin van Persie
Fotbalisté Rumunska zatím proplouvali kvalifikací MS opravdu skvěle, nicméně na domácí půdě narazili na silnou oranžovou bariéru a utrpěli krutou porážku. Ve velmi těžké skupině se s devíti body na kontě propadli o skóre na třetí místo za Maďarsko, které dokázalo v domácím prostředí zdolat Turecko. V tuto chvíli to vypadá, že právě vzájemné souboje těchto dvou výběrů rozhodnou o postupujícím do baráže. Nizozemsko je bez ztráty bodu první.Oranjes totiž zatím všem ukazují, že jsou jasnými favority skupiny a dvanáct získaných bodů se skóre 13:2 to jenom potvrzuje. Hosté rozhodli o svém vítězství již v prvním poločase, kdy vsítili tři branky a poté ještě v druhém dějství přidali jednu. Rumunsko živilo naději na bodový zisk pět minut před koncem prvního poločasu po snížení Maricy, ovšem ve druhé minutě nastavení zmařil jejich ambice Robin van Persie, který se v utkání trefil dvakrát.
Přitom domácí mohli jít už v 5. minutě do vedení, kdy Torje trefil z hranice vápna břevno a obránce Vlaar s vypětím všech sil odkopl míč do bezpečí. O čtyři minuty později ale hosté na druhé straně skórovali. Po rohovém kopu dokázal Tatarusanu vyrazit míč na hranici vápna k Jermenu Lensovi, který hlavou otevřel skóre zápasu. Rumunský gólman se nestačil vrátit do branky a míč zapadl přímo pod břevno.
V 11. minutě mohlo být srovnáno, po centru Goiana a následné střele Maricy vytáhl fantastický zákrok gólman Stekelenburg. Hosté však postupem času přebírali otěže zápasu. Nejprve van Persie hlavičkoval z dobré pozice těsně nad, ve 29. minutě po přímém volném kopu už ale zasunul míč do branky Bruno Martins Indi. Domácí se vrátili zpátky do duelu ve 40. minutě, kdy Marica elegantně obešel protihráče a z osmnácti metrů trefil dolní růžek.
Ve druhé nastavené minutě prvního poločasu ale fauloval ve vápně Tamas a Van der Vaart s přehledem proměnil pokutový kop - 1:3. Ihned po přestávce mohl stejný hráč navýšit, ale jeho hlavičku skvěle vrazil Tatarusanu. Na druhé straně hrozil Stancu, Stekelenburg ovšem též vytáhl parádní zákrok. Závěrečnou branku vsítil Van Persie v 86. minutě, když využil centru Narsingha a tvrdou ranou rozvlnil rumunskou síť počtvrté.
Andorra - Estonsko 0:1
Góly: 57. Andres Oper
Vyhráli. Jinak ale estonští fotbalisté bůhvíjak šťastní nejsou: největšího trpaslíka své kvalifikační skupiny sice na jeho hřišti porazili, ale bylo to hodně těžký boj. Jediný a rozhodující gól zajistil až ve druhé půli legendární Anders Oper.Stálice estonských útočných řad rozhodla utkání v 57. minutě, když proměnila přesný centr střídajícího Martina Vunka - sám Vunk nejprve trefil tyč, ale Oper následně neomylně zamířil za záda domácího gólmana. Pro Estonce to bylo vzhledem k množství šancí, které si vypracovali, zasloužené vítězství.
Hosté začali v utkání dvou prozatím nejslabších celků skupiny lépe, ale andorský gólman Josep Antonio Gomez byl bezchybný. Jeho zákroky estonské střelce dokonale zdeptaly - nakonec se však papírový favorit přece jen prosadil. Třiačtyřicetiletý Oper dokonale využil Vunkovu nabídku a poslal domácí do zaslouženého vedení.
Pyrenejský outsider se po tomto úderu už nezvedl a nadále tak zůstává přikovaný ke dnu skupiny D. Estonci naopak alespoň kosmeticky napravili svůj špatný kvalifikační start a stále tak zůstávají v teoretické hře o postupové pozice.
Albánie - Slovinsko 1:0
Góly: 37. Odise Roshi
Nečekaná domácí porážka s Islandem je po důležité výhře nad Slovinskem snad už definitivně zapomenuta a svěřenci Giovanni de Biasiho se tak se šesti body dotahují na Island, hned před nosem pak mají i druhé Nory.Emocemi nabitý duel provázela od prvního okamžiku útočná snaha obou týmů, rozložení sil ve skupině E totiž hovořilo jasnou řečí a případná porážka by pro jeden celek znamenala takřka konečnou v boji o závěrečný turnaj v Brazílii. Zatímco Sadiku a Bulku se z albánského pohledu spíše zastřelovali, tak Berisha musel následně zasahovat za minutu dvanáct proti Dedičovi, který nakonec o míč přišel.
Ten samý hráč měl i další možnost, ale ani tentokrát na domácího strážce svatyně recept nenašel, podobně skončil i Kirm. Kontroval opět nebezpečný Sadiku, tentokráte hlavou, avšak znovu nedokázal zamířit do prostoru branky! Matavž následně z dálky neuspěl a to se záhy ukázalo jako dost možná rozhodující moment, neboť Vila po půlhodině hry oslovil Roshiho a jeho hlavička už byla úspěšná - 1:0.
Asistent se mohl po obrátce pasovat do střelecké role, ta mu však seděla výrazněji méně. Srovnat krok tak mohl Iličić, palermskému hráči ale vystavil důraznou stopku Berisha! Činit se musel i hostující brankář, kterému přidělával neustálé potíže Roshi, jeho vizitku ovšem už podruhé za svá záda nepustil. Slovinci měli do konce hned několik možností, ani jednu z nich však nevyužili a zapisují si další porážku.
Island - Švýcarsko 0:2
Góly: 66. Tranquillo Barnetta, 79. Mario Gavranović
Fotbalisté Švýcarska zatím ve velmi vyrovnané skupině předvádějí nejlepší výkony a díky tomu se po čtyřech utkáních nacházejí na prvním místě tabulky s deseti body. Nyní si to o první místo ve skupině E rozdali s Islandem a na jeho půdě uspěli stoprocentně. Vítězství 2:0 se hodně cenní a navíc to znamená přiblížení se světovému šampionátu v Brazílii. Švýcarsko zatím zaváhalo pouze doma s Norskem po remíze 1:1, Island prohrál podruhé.Island dokázal porazit silné Norsko a vyhrál i v Albánii, hodně mrzet ho však musí prohra v Kypru, a proto je se šesti body na čtvrtém místě tabulky. Utkání nebylo na pohled příliš lichotivé a v prvním poločase bylo k vidění velmi málo šancí. Duel začal být zajímavý až v druhé polovině druhého poločasu, kde se zrodily i obě branky utkání. Island hrál se soupeřem vyrovnanou partii, nicméně v koncovce se mu tolik nedařilo.
První vážnější možnost se zrodila po necelé čtvrthodině hry, kdy z dvaceti metrů vypálil Gylfi Sigugdsson a po teči obránce Djouroua musel fantastický zákrok vytáhnout gólman Diego Benaglio, který odvrátil míč na rohový kop. Domácí byli v prvním poločase o něco lepší a soupeře nepustili do žádné šance, sami navíc pět minut před přestávkou spálili velkou příležitost. I nyní byl proti Benaglio, který brilantně vytáhl ránu Alfreda Finnbogasona.
Po změně stran začalo být Švýcarsko o něco nebezpečnější, první možnost si vytvořilo po hodině hry. Ke střele se dostal Shaqiri, perfektní zákrok ale předvedl gólman Halldórsson. Z následného rychlého protiútoku mohl skórovat Bjarnason, jenže trefil pouze břevno. Švýcarsko dokonale využilo situace v 66. minutě a soupeře pořádně nahlodalo. Brankáři Haldórssonovi vypadl míč z rukavic a po přihrávce Rodrigueze střílel k tyči Tranquillo Barnetta.
Domácí mohli srovnat v 78. minutě, kdy si na centr Sigurdssona naskočil Finnbogason, jenže proti jeho prudké hlavičce opět zasáhl hrdina zápasu Benaglio. O minutu později navíc Švýcarsko pojistilo svůj náskok a nakonec soupeře definitivně zlomilo. Po krásné kombinaci po zemi uvolnil Gavranovič ve vápně Stephana Lichtsteinera a ten s přehledem pokořil islandského gólmana podruhé - 0:2.
Kypr - Norsko 1:3
Góly: 42. Stathis Aloneftis - 45. Brede Hangeland, 81. Tarik Elyounoussi (pen.), 83. Joshua King
Fotbalisté Norska potvrdili poslední uhranou remízu 1:1 na půdě lídra skupiny ze Švýcarska i venku na Kypru a dostali se na druhé místo. Až do 81. minutě vše nasvědčovalo, že se body budou dělit i tentokrát, hosté však stihli vsítit dva vítězné góly. Domácí v tomto kvalifikačním cyklu prohráli již potřetí.Kypr mohl prolomit soupeřovu hradbu už po dvanácti minutách hry. Efrem dostal výborný centr a byl ve vyložené pozici před gólmanem Jarsteinem. Ten jeho střelu stačil lehce tečovat, a ta tak skončila na tyčce. Hned z protiútoku zahrozili také hosté, ale ani Elyounoussi jí nedovedl do gólového konce.
V 16. minutě E. Charalambous vyslal do šance Christofiho, který si narovnal míč na kopačku a hezky vypálil. Jarstein tentokráte zasahovat nemusel, pokus zamířil jen vedle. O šest minut později to byli zase Norové, kdo orazítkovali brankovou konstrukci. Hangeland kombinoval s Riisem, ten nacentroval na hlavu Forrena, jenž trefil tyčku.
Deset minut před koncem zahodil další tutovku Forren společně s Hangelandem, po přihrávce Jenssena také Soderlund. Norsko navyšovalo tlak a pět minut před koncem mělo hned po sobě dvě možnosti - tu první neproměnil po spolupráci s Braatenem forvard Elyounoussi, napodruhé Jenssen pálil hodně slabě.
Minutu na to přitom načal skóre utkání z ničeho nic Kypr. Aloneftisův centr možná ještě lehce tečoval Christofi, gólman Jarstein byl přitom lobem tak zaskočený, že nakonec skončil za jeho zády. O dvě minuty později Norsko srovnalo stav, když ve vápně trefil jen brankáře Kissase neúspěšný Soderlund, pak ale doklepl míč do brány přece jenom Hangeland.
Druhé dějství bylo rovněž hodně vyrovnané a rozhodlo až závěrečných deset minut. Po standardce Ruuda prodloužil Hangeland hlavou míč na Elyounoussiho, jenž v koncovce úspěšný nebyl. Chvilku na to byl nebezpečný Elyounoussi v dobré pozici znovu, avšak po skvělé práci Braatena zase neskóroval.
V 63. minutě Elyounoussi do třetice všeho zlého jen přestřelil. Největší příležitost Kypru zahodil čtvrthodiny před koncem Efrem, který se probil mezi obránce a hezky to zkusil na Jarsteina, ten ale zasahovat nemusel, střela zamířila jen do zámezí. Rozhodující byla v utkání 80. minuta.
Rozhodčí Pawel Gil totiž pískal penaltu, když E. Charalambous fauloval ve vápně pronikajícího Kinga. K pokutovému kopu se postavil Elyounoussi a nezaváhal. O dvě minuty později pečetil tři body naopak King. Jeho krásně vyslal Elyounoussi a náhradní gólman Georgallides na následující přízemní střelu nedosáhl.
Portugalsko - Severní Irsko 1:1
Góly: 79. Hélder Postiga - 30. Niall McGinn
Severní Irsko připravilo Portugalcům dokonalý šok: ostrovní celek, který doteď sbíral nepřesvědčivé výsledky, urval na hřišti vysoce favorizovaného soupeře remízu 1:1!A nemuselo zůstat jen u toho: Portugalsko, které je v žebříčku FIFA o celých 114 míst výše, ještě 10 minut před koncem prohrávalo. Hvězdný Cristiano Ronaldo však nakonec dokázal domácímu celku zajistit alespoň bod, a tak byli diváci na stadionu v Portu nakonec uchráněni před velkou blamáží. Konečný rezult nicméně postavil semifinalistu posledního Eura na úroveň slabšího Izraele, s nímž se Portugalci momentálně dělí o průběžné druhé místo.
Měl to být Ronaldův večer. Podle mnohých nejlepší fotbalista světa hrál svůj jubilejní stý zápas v reprezentaci, k čemuž mu před výkopem poblahopřál i věhlasný Luis Figo, ale oproti všem předpokladům to byli hosté, kdo se díky perfektně sehranému brejku dostal do vedení. Ronaldo a spol. sice utkání bezpečně ovládali, ale bod jim zajistil až deset minut před koncem zajistil Hélder Postiga.
Ronaldo se snažil skórovat už od začátku, nicméně jeho dalekonosná rána mířila těsně vedle - stejně jako další výzva směrem k severoirskému gólmanovi. Obě tyto střely zaznamenala hvězda Realu Madrid už v úvodních pěti minutách. Do další střelecké šance se následně dostal i Joao Moutinho, kterého odzbrojil soustředěný Jonny Evans.
Obránce Manchesteru United následně ukázal svoji třídu opět proti Ronaldovi a také brankáři Patriciovi. Hráč s číslem 7 se následně pokoušel prolomit obrannou hráz hostí alespoň z přímého kopu, nicméně mířil těsně vedle. A jelikož se Portugalcům stále nedařilo skórovat, přišla řada na hosty.
Skvělý Evans poslal míč dopředu na Kyle Laffertyho, který jej ideálně zpracoval a zamířil kupředu. Portugalská defenziva jako by toto nebezpečí podcenila, a Lafferty tak mohl do ideální pozice vyslat McGinna, který tváří v tvář Patriciovi zachoval chladnou hlavu a perfektním lobem poslal svůj tým do šokujícího vedení.
Portugalci odpověděli útočnou smrští a Ronaldovi chyběly ve 35. minutě centimetry - nabídnutý centr však usměrnil pouze do tyče. Další gólovku pak opět zachránil vynikající Evans.
Druhá půle začala stejně, jako ta první skončila - Portugalsko na hřišti jasně dominovalo, ale ne a ne se dostat k síti. Ruben Micael pálil zdálky vedle, a v 55. minutě poslal Ronaldo Velosův centr hlavou pouze k bránícímu Carrollovi. Madridská superstar přitom zakončovala z velkého vápna.
Portugalci vzhledem k nepříznivému skóre tlačili, a málem to vyústilo ve vlastní gól. Dvacet minut před koncem se pak málem dostali ke kýženému gólu, ale Ronaldovu střelu z brankové čáry odklidil obětavý Aaron Hughes. Na druhé straně se ve vzácné šanci ocitnul McGinn, kterému perfektně nabil Norwood, nicméně jeho snaha byla rovněž neúspěšná.
Portugalci se však zaslouženého vyrovnání nakonec dočkali. V 80. minutě vyslal střídající Eder centr do vápna, míč z první dále poslal Nani, a do té doby nenápadný Postiga konečně propálil bezmocného Carrolla.
Domácí pak mohli strhnout výhru na svoji stranu, ale ani Eder, ani Postiga už podruhé zamířit přesně nedokázali. Severoirští bojovníci si tak z Porta odváží cenný, i když nezasloužený bod.
Izrael - Lucembursko 3:0
Góly: 13. Tomer Hemed, 35. Eden Ben Basat, 48. Tomer Hemed
Izraelci i nadále žijí. Jejich existenční dvojzápas s lucemburským trpaslíkem dopadl ideálně: tým od Rudého moře po venkovní výhře 6:0 zareagoval domácím triumfem a vrátil se tak do postupové hry.Favoritem na první místo ve skupině F zůstává i nadále Rusko, ale Izrael díky domácí výhře 3:0 drží krok s druhým Portugalskem, se kterým se momentálně díky sedmibodovému zisku dělí o druhou pozici.
Ráz utkání s outsiderem určili už v první půli Tomer Hemed a Eden Ben Basat, jejichž góly nenechaly nikoho na pochybách, že si favorit tuhle šanci ujít zkrátka nenechá. Hemed následně přidal ještě třetí branku v druhé půli, a definitivně tak pohřbil jakékoliv lucemburské naděje.
První branku zaznamenal Hemed už ve 13. minutě, když perfektně zužitkoval přesný pas z dílny Bebarse Natcha. Deset minut před přestávkou pojistil vedení valencienneský forvard Ben Basat - jeho perfektní lob nedal hostujícímu gólmanovi žádnou šanci. A když ve 48. minutě zvýšil Hemed vynikající hlavičkou po centru Elada Gabaie už na 3:0, nebylo pochyby, kdo si z dnešního zápasu odnese všechny body.
Lucemburský gólman Joubert sice vychytal několik pěkných izraelských šancí, ale jeho spoluhráči se už k ničemu nezmohli. Ambiciózní výběr Izraele tak splnil povinný úkol, a díky šesti bodům z tohoto dvojzápasu se zavěsil na záda favoritů své kvalifikační skupiny.
Rusko - Ázerbájdžán 1:0
Góly: 84. Roman Širokov (pen.)
Fotbalisté Ruska zvládli i svůj poslední kvalifikační zápas tohoto roku a počtvrté zvítězili, i když tentokráte nepředvedli nijak obdivuhodný výkon. To ale nic nemění na tom, že se v tabulce nacházejí na prvním místě a díky zaváhání Portugalska se Severním Irskem mají pětibodový náskok před ostatními soupeři. Navíc disponují skvělou defenzívou, která ani ve čtvrtém utkání kvalifikace MS neinkasovala a skóre 8:0 je více než lichotivé.Ázerbájdžán sice předvedl výkon na hranici svých možností, jenže v útoku byl bezzubý a kýženou branku nedokázal vsítit. Kvůli tomu je stále na pátém místě tabulky s jedním bodem. Ve třech utkáních dokázal skórovat pouze jednou, a to v úvodním klání s Izraelem. Domácí se tentokráte v ofenzívě také hodně trápili a vypadalo to, že nakonec překvapivě remizují, nakonec jim ale sedm minut před koncem pomohla proměněná penalta Romana Širokova.
Rusko se do první vážnější akce dostalo po necelých dvaceti minutách hry, kdy vystřelil z hranice vápna Denisov. Jeho rána ale skončila těsně vedle pravé tyče hostující svatyně. Ve 25. minutě střílel z hranice pokutového území Kokorin, jeho projektil ale šel těsně nad ázerbájdžánskou branku. Po půl hodině hry poslal Kokorin dlouhý pas na Keržakova a ten z deseti metrů napálil jen břevno, tlak domácích pokračoval i nadále.
Obrovské příležitosti byly k vidění v závěrečné pětiminutovce úvodního dějství. Nejprve Agayev vytěsnil střelu Keržakova na roh, o něco později hlavičkoval o pár centimetrů vedle Kombarov a stejně úspěšný byl se svou střelou i Denisov. Po změně stran tempo domácích opadlo a ty začali tlačit až v závěrečné dvacetiminutovce. V dobré šanci se objevil Glušakov, teké on ale pálil mimo tři tyče.
Rusové poté tlačili a bušili do obrany soupeře, k velké příležitosti se však dostat nemohli. Nakonec je vysvobodila 82. minuta. Otáčející se Bystrov byl ve vápně jasně podražen Gokdmerem a sudí ukázal na značku pokutového kopu. K němu se postavil Širokov a s přehledem do protipohybu gólmana vsítil jediný gól zápasu. Rusové se pak do zakončení už příliš nehrnuli a chtěli dohrát těžký duel v poklidu, což se jim nakonec povedlo.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rusko | 4 | 4 | 0 | 0 | 8:0 | 12 | |
2. | Izrael | 4 | 2 | 1 | 1 | 10:5 | 7 | |
3. | Portugalsko | 4 | 2 | 1 | 1 | 6:3 | 7 | |
4. | Severní Irsko | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:4 | 2 | |
5. | Ázerbájdžán | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:5 | 1 | |
6. | Lucembursko | 4 | 0 | 1 | 3 | 2:12 | 1 |
Slovensko - Řecko 0:1
Góly: 63. Dimitris Salpingidis
Velkou ztrátu dnes utrpěli Slováci, kteří v dost možná klíčovém utkání pro celý další průběh kvalifikace nestačili na Řecko a ze třetí pozice sledují čelo se tříbodovým odstupem. Aténský celek vytěžil z minima maximum a drží se suverénní Bosny.Očekávané střetnutí nabízelo hned od první minuty ofenzivní podívanou. Jako první zahrozil domácí Saláta, jeho hlavičkový pokus se však mezi tři tyče nevešel. Odpověď však měla o poznání důraznější charakter: Kuciak špatně odhadl centrovaný míč, jenž se následně ocitl u nohou Katsouranise, zkušený záložník neváhal ani minutu, a pokusil se lobem, poslat balón do opuštěné branky, avšak mířil nepřesně.
Podobně jako slovenský stoper, tak ve dvacáté první minutě se k hlavičce protlačil i hostující člen defenzivní formace - Siovas ale napodobil Salátu a branku nenašel. Hrálo se nahoru dolu, přece jen více práce však měl domácí strážce branky. Během dvou minut byly na programu hned dvě vyložené šance: Torosidis nejprve ideálně nabil Salpingidisovi, ten však z halfvoleje nemířil přesně a vzápětí se k ráně z velkého úhlu odhodlal Katsouranis, svůj jubilejní 100. zápas v národním týmu si však neosladil a branku přestřelil. Nato mohl trestat hned dvakrát Hamšík a Breznaník, ani jednomu ale přáno nebylo!
Krátká přestávka výraznější změnu do obrazu hry nepřinesla. Hned po minutě sice hlavičkoval aktivní Salpingidis, jinak se však nadále pokračovalo dle slovenských not... Saparův rohový kop prodloužil Škrtel a na zadní tyči celou akci "zavíral" Hamšík, ve skluzu už však na kulatý nesmysl jednoduše nedosáhl. Zkoušel to i Kucka, další pohotovou ránu vyslal Breznaník, ovšem Karnezis byl vždy připravený.
Tradiční "nedáš-dostaneš" platilo i pro tentokrát: Katsouranis po rychlém protiútoku předal míč Salpingidisovi, jenž z bezprostřední blízkosti nedal Kuciakovi žádnou šanci k vyniknutí - 0:1. Slováci se nadále snažili, rozhodně nesložili zbraně, avšak Breznaník dvě minuty před koncem mířil jen do brankové konstrukce, a zmatku v hostující defenzivě pak nedokázal využít ani Hološko.
Bosna a Hercegovina - Litva 3:0
Góly: 29. Vedad Ibišević, 35. Edin Džeko, 41. Miralem Pjanić
Bosna a Hercegovina pokračuje dál ve veselé gólové krasojízdě a po vítězství 3:0 nad Litvou má společně s Řeckem po čtyřech kolech deset bodů. Na prvním místě je díky jasně lepšímu skóre. Domácí pokořili soupeřovu obranu třikrát v prvním poločase zásluhou Ibiševiče, Džeka a Pjaniče, takže ten druhý mohli bez větších starostí jen dohrát.Skóre zápasu načal ve 28. minutě Ibiševič. Do té doby se toho v Zenici moc neudálo, Litva byla zatažená na vlastní polovině, zatímco svěřenci trenéra Safeta Sušiče se teprve rozehrávali. Pak ale Pjanič našel krásně svého spoluhráče, jenž střelou z místa, kde je pokutová značka, neměl problém skórovat.
Pobalťané jako by se od této chvíle sesypali. Bosně a Hercegovině dodala vstřelená branka hodně na klidu a o pět minut později navýšila účet. Tentokráte Pjanič trochu náhodou našel stojícího Džeka, kanonýra anglického Manchesteru City, který se z takovýchto pozic z bezprostřední blízkosti brány prostě nemýlí.
Definitivně rozhodnuto bylo čtyři minuty před obrátkou. Aktivní Pjanič si také připsal na své konto zaslouženou branku, když mu střeleckou pozici svou zkušeností a chytrostí připravil Džeko. Litva věděla, že pokud chce tenhle zápas alespoň nějakým způsobem zdramatizovat, musí ve druhém dějství zabrat.
A i když se opravdu poněkud zlepšila a na hřišti byla v některých momentech vidět, ani ke snížení to zkrátka nevedlo. Ve 49. minutě mohl ještě navíc skórovat Salihovič, ale svůj pokus z přímého kopu poslal mimo. V 63. minutě vyslal hezký dalekonosný pokus hostující Panka, mezi třemi tyčemi však stál připravený brankář Begovič.
Lotyšsko - Lichtenštejnsko 2:0
Góly: 29. Vladimir Kamešs, 77. Edgars Gauračs
Lotyši splnili svoji povinnost a porazili lucemburského trpaslíka. Nutno říct, že se žádná kanonáda nekonala: tým, který si čeští fanoušci dobře pamatují z mistrovství Evropy 2004, doma vyválčil výhru 2:0. Lotyši však mohou být spokojeni, neboť získali své první kvalifikační body.Reprezentanti pobaltského státu dokázali urvat vůbec první úspěch díky brankám Vladimira Kamesse a Edgara Gauracse; co poločas, to úspěšná trefa. Lichtenštejnci, dohrávající v deseti po vyloučení obránce Daniela Kaufmanna, se na odpor nezmohli. Kaufmann inkasoval dvě žluté karty v rozmezí tří minut a dokonale pohřbil šance svého týmu.
Skóre otevřel Kamess ranou z 15 metrů - a právě v té době se zřejmě rozhodlo o osudu celého utkání. Kaufmannovo vyloučení totiž odsoudilo hosty do úlohy věčně bránícího celku. A domácí toho využili: Gauracs se probil do pokutového území a bez problémů pojistil vedení svého týmu.
Povinné vítězství sice posunulo Lotyše blíže postupovým příčkám, ale pokud se chtějí následovníci slavné osm let staré generace dostat až na brazilský Mundial, musí bodovat i proti silnějším soupeřům. Lichtenštejnsko pobaltským bojovníkům těžkou zkoušku neukázalo.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Bosna a Hercegovina | 4 | 3 | 1 | 0 | 15:2 | 10 | |
2. | Řecko | 4 | 3 | 1 | 0 | 5:1 | 10 | |
3. | Slovensko | 4 | 2 | 1 | 1 | 5:3 | 7 | |
4. | Litva | 4 | 1 | 1 | 2 | 3:6 | 4 | |
5. | Lotyšsko | 4 | 1 | 0 | 3 | 5:8 | 3 | |
6. | Lichtenštejnsko | 4 | 0 | 0 | 4 | 1:14 | 0 |
San Marino - Moldavsko 0:2
Góly: 72. Sergej Dadu (pen.), 78. Alexandru Epureanu
Fotbalisté Moldavska po nepovedeném začátku kvalifikace na MS dokázali na závěr letošního kalendářního roku zaznamenat první výhru a díky tomu se posunuli na čtvrté místo tabulky se čtyřmi body. Na postup zřejmě myslet nemohou, ale určitě si spravili chuť. Nejprve uhráli v domácím prostředí bezbrankový stav 0:0 s Ukrajinou a postarali se o překvapení, nyní vyhráli 2:0 na půdě San Marína a částečně napravili úvodní porážky 0:5 s Anglií a 0:2 v Polsku.San Maríno zůstává po třech duelech na jasném posledním místě bez jediného získaného bodu a skóre 0:13 určitě není nijak lichotivé. Trpaslík ale dokázal v úvodním poločase držet krok a i přes vcelku velký tlak hostů uhrál nerozhodný výsledek. San Maríno sahalo po bodu až do 72. minuty, kdy byl stav vyrovnaný. Poté však hosté udolali protivníka dvěma brankami v rozmezí šesti minut, o které se postarali Sergej Dadu z penalty a Alexandru Epureanu.
V prvním poločase měli hosté míč na kopačkách a tvořili hru, jenže do velké šance se dostat nemohli. Teprve pět minut před koncem úvodního dějství byla k viděn první vážnější situace, když se po krásné kolmici do vápna ocitl před domácím gólmanem Simoncinim hostující hráč Suvorov, avšak v tváří tvář nakonec trestuhodně neuspěl.
O osudu utkání rozhodla 72. minuta. Sergej Dadu se totiž dostal do vápna a byl jasně stažen za dres, rozhodčí neváhal ani vteřinu a odpískal pokutový kop. Sám faulovaný si postavil míč na penaltový puntík a s přehledem střelou k tyči otevřel skóre. Moldavsko se definitivně uklidnilo v 78. minutě, když z dobrých pětadvaceti metrů napřáhl Epureanu a trefil přesně do horního rohu. Domácí se pak do útoku už nedostali a důstojně utkání dohráli.
Ukrajina - Černá Hora 0:1
Góly: 45. Dejan Damjanović
Fotbalisté Ukrajiny v žádném případě nezažívají povedený podzim kvalifikace na MS a po velice cenné úvodní remíze v Anglii nedokázali uspět v dalších dvou duelech. Nejprve velice překvapivě uhráli bezbrankový výsledek na půdě Moldavska a to se určitě nečekalo, v úterním duelu prohráli doma s Černou Horou a navíc ještě hosté neproměnili penaltu. Ukrajině se proto zkomplikoval boj o postup na šampionát a to výrazně.Černá Hora naopak ukázala, že to minimálně s baráží myslí vážně. Po úvodní domácí remíze s Polskem snadno vyhrála na půdě San Marína v poměru 6:0 a nyní si připsala další tři cenné body, díky tomu je se sedmi body po třech utkáních na druhém místě tabulky. Hosté rozhodli o své výhře v poslední minutě prvního poločasu a dostali soupeře na kolena. Do té doby byla Ukrajina mírně lepším celkem a měla k brance o něco blíže.
Do první šance se domácí dostali přesně v polovině prvního poločasu. Po střele z dvaceti metrů zareagoval gólman Božovič skvěle na teč a míč těsně před brankovou čarou dokázal zkrotit. Deset minut před přestávkou se ke střele dostal Gusev, jenže jeho pokus šel těsně vedle hostující svatyně. Ukrajina tlačila i nadále, jenže v 45. minutě přišel na druhé straně nečekaný protiúder, kdy se prosadil Dejan Damjanovič.
Ten si naběhl na čtyřicetimetrový pas za obranu, kdy ukrajinská defenzíva naprosto zaspala a s čistou hlavou pokořil gólmana Pjatova. Po přestávce domácí opět tlačili, jenže branku Černé Hory nedokázali ohrozit. Necelou čtvrthodinu před koncem musel navíc Pjatov zasáhnout proti ráně z dvaceti metrů a míč odvrátil konečky prstů, následně chytil penaltu kapitánovi Jovetičovi a zlikvidoval i následnou dorážku. Domácí celek se v sestavě bez Ševčenka už ale gólově neprosadil a ztratil velmi cenné tři body.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Anglie | 3 | 2 | 1 | 0 | 11:1 | 7 | |
2. | Černá Hora | 3 | 2 | 1 | 0 | 9:2 | 7 | |
3. | Polsko | 2 | 1 | 1 | 0 | 4:2 | 4 | |
4. | Moldavsko | 4 | 1 | 1 | 2 | 2:7 | 4 | |
5. | Ukrajina | 3 | 0 | 2 | 1 | 1:2 | 2 | |
6. | San Marino | 3 | 0 | 0 | 3 | 0:13 | 0 |
16.10. 21:00 | Polsko - Anglie |
Španělsko - Francie 1:1
Góly: 25. Sergio Ramos - 90+4. Olivier Giroud
Na stadionu Vicente Calderona se nakonec zrodila remíza! Španělé v prvním poločase zásluhou Ramose vedli, utkání ale v samém závěru zdramatizoval střídající Olivier Giroud.Před zraky diváků na stadionu Vicente Calderona v Madridu vyběhla velmi silná jedenáctka, i když ji nepodpořil například zraněný Carles Puyol. Svého spoluhráče zastoupil Sergio Busquets, univerzální hráč katalánské Barcelony. Hosté ze země Galského kohouta přijeli pro tři body, odpovídala tomu také sestava v čele s Benzemou, Menézem a Ribérym. Pátý start za první tým své země dnes prožil mladý talent Maxim Gonalons.
Vincent Del Bosque se zatím presentuje zvláštní taktikou. Těžko říct, zda se mu nelíbí forma jeho útočníků, nebo zda chce v základní jedenáctce prostě jen vyzkoušet co největší počet záložníků. Každopádně, také do tohoto zápasu nastoupili domácí bez typického hrotového zakončovatele.
V úvodu nechybělo mnoho Fabrégasovi, jeho odvážný průnik zastavil až Sakho. Po sérii kombinací domácích hráčů přišla pro Del Bosqueho první špatná zpráva - kvůli zranění musel hřiště opustit David Silva. Jeho místo zaujala nová posila londýnských Gunners, záložník Santi Cazorla.
Hosté ze země dobrého sýra, vína a Tří mušketýrů sice nastoupili s ofenzivnějším rozestavením, na jejich stylu hry to ale znát nebylo, většina vážnějších akcí se odehrávala ve středu pole. Po nepříliš pohledné pasáži ale přišel první zlomový okamžik zápasu. Po rohovém kopu domácích hráčů nejprve Sergio Ramos osamocen hlavičkoval, jeho volání vyslyšela tyč. To byl ale pouze začátek, z dohrané akce se míč dostal ke stoperovi Realu Madrid podruhé a tentokrát již Ramos skóroval. Po pětadvaceti minutách jsme tak mohli vidět Ramosovo oslavné salto a domácí vedli 1:0!
Francouzům začalo být jasné, že brankář Lloris bude nejméně pravděpodobným střelcem a tak přesunuli své snahy blíže k bráně Ikera Casillase. O první vážnější zakončení se postaral klenot Realu Madrid, útočník Karim Benzema. Jeho ránu ale španělský brankář vyrazil.
Pět minut před poločasovou přestávkou udeřili zničehonic hosté, když se po závaru v pokutovém území prosadil Jeremy Menéz, sudí Brych ale branku kvůli ofsajdovému postavení neuznal!
Frustrovaní Francouzi by rádi vyrovnali, stalo se ale něco naprosto odlišného - Laurent Koscielny ve vápně fauloval pronikajícího Pedra Rodriguéze a hlavní rozhodčí nekompromisně nařídil pokutový kop. O jeho proměnění byl nejvíce přesvědčen Cesc Fabrégas, na Llorisovi si ale vylámal zuby a skóre se neměnilo!
Hugo Lloris dnes prostě měl svůj den. Po chybě hostující obrany zneškodnil nadvakrát střely Fabrégase a potvrdil, že se jedná o jednoho z nejlepších hráčů mezi třemi tyčemi. Sudí Brych pochopil, že do konce hrací doby se již skóre nezmění a první poločas ukončil.
Druhý poločas začali aktivněji domácí Španělé. Stadionu Vicente Calderona se představil také obránce Juanfran, který nahradil Arbelou. Novou krev poslal na hrací plochu také trenér Didier Deschamps, když statického Gonalonse vystřídal rychlíkem Valbuenou.
Zdařilého zakončení se dočkali také příznivci hostí, když Casillasovu obratnost vyzkoušel jeho spoluhráč z Realu Benzema, španělská gólmanská jednička ale útočníkovo bohaté umění výborně zná. Spolupráce vysunutého Benzemy se střídajícím Sissokem zakončila střela posledně jmenovaného nad Casillasovu bránu. Dvacet minut před koncem utkání se Španělsko dočkalo svého toreadora, Iniestu nahradil po gólech hladový Fernando Torres, který je s prostředím stadionu Atlétika Madrid obeznámen více než dobře.
Po zbytek utkání se Francie snažila napadat provizorní, ale flexibilně fungující obrannou řadu Španělů, bez střídajícího Benzemy se zdálo, že její útočná hrozba pominula. Přesto se v závěru odhodlala k několika zajímavým pokusům. Většina z nich ale skončila nezdarem. Mnoho domácích centrů mířilo na blonďatý magnet pobíhající na polovině soupeře, obránci v bílém ale Torrese eliminovali. Když se domácí viděli v šatně, přišel trest! Franck Ribéry nacentroval před bránu, kam si naběhl střídající Olivier Giroud a přesnou hlavičkou překonal Ikera Casillase! Španělé poprvé v kvalifikaci ztrácejí body, v Madridu se zrodila remíza.
Bělorusko - Gruzie 2:0
Góly: 6. Renan Bressan, 28. Stanislaw Drahun
Bělorusko získalo první body ve své kvalifikační skupině. Východoevropský tým totiž zvládl domácí zápas s Gruzií a zejména zásluhou naturalizovaného Brazilce Ronana Bressana zvítězil 2:0.Bressan, hvězda nejúspěšnějšího běloruského klubu BATE, ukázal svoji kvalitu už po šesti minutách, kdy poslal svůj tým do vedení. Autorem druhého gólu byl Stanislav Dragun, jehož aktivita výrazně zahýbala gruzínskou obranou už v samém úvodu: jeho střela ve druhé minutě se jen těsně nevešla mezi tyče.
Domáci to však nemuselo mrzet, jelikož po pouhých pěti minutách rozvlnil síť agilní Bressan: jeho rána k pravé tyči měla nechytatelné parametry. A špílmachr BATE svoji důležitost potvrdil po necelé půlhodině hry, kdy přesně nacentroval na hlavu Draguna, který už měl lehkou úlohu a zdvojnásobil běloruské vedení.
Bressan mohl následně daný průběh ještě potvrdit, ale ani jedna z jeho dvou šancí gólem neskončila. Gruzie sice zahrozila přímými kopy Tarmagadzeho, ale bez úspěchu - stejně jako na druhé straně Rodionov, kterého o gólovou radost obral pozorný gólman Nukri Revišvili.
Domácí tým v Minsku jasně vládl a málem se dočkal zvýšení skóre, ale Radionovi nebylo zkrátka přáno - trefil pouze tyč. A když se na druhé straně z dobrých šancí neprosadili ani Alexander Kobachidze, ani Levan Kenia, odnesli si Bělorusové zasloužené (a vůbec první kvalifikační) vítězství.
Komentáře (434)