Ozvěny z Bundesligy: Teorie velkého třesku. Jak si vede maturant z prváku ve Freiburgu?
Zná to každý student, jenž musel absolvovat zkoušku z dospělosti. Někdy je to o štěstí, jakou otázku si vytáhne. A nový kouč Freiburgu si skládání tohohle nepříjemného testu v podstatě musí vytrpět znovu. Velkou překážkou je pro něj nejen mladý trenérský věk, ale rovněž silná hodnotící komise. Juliana Schustera totiž může pořád konfrontovat s Christianem Streichem.
V dlouhodobém kontextu nepatří Freiburg k pevným bundesligovým stálicím. Mezi elitu se vůbec poprvé prokousal až v devadesátých letech minulého století, od té doby ho potkaly hned čtyři pády do druhé nejvyšší soutěže. V prvních letech tohoto tisíciletí se každopádně na top levelu pevně usadil. A po posledním sestupu z roku 2015 a opětovném, bleskovém návratu už nyní kroutí svou devátou sezónu.
Na tom, že je v dnešní době tenhle klub respektován napříč celým Německem, má zásluhu právě bývalý lodivod Christian Streich. Na lavičce působil nepřetržitě od konce roku 2011 až do letošního června, deset zápasů mu zbývalo k tomu, aby dosáhl na magickou pětistovku odtrénovaných zápasů u Breisgau-Brasilianer. Zajímavé je, že ve 490 duelech se celkové skóre zastavilo na bilanci 714 vstřelených a 714 inkasovaných branek. Jako by právě tahle statistika jasně dokazovala, jak si Freiburg chce dlouhodobě počínat, tedy stabilně a bez větších výkyvů.
Kdo byl Christian Streich
Pod velením Streicha si v Bádensku-Württembersku zahráli třikrát hlavní fázi Evropské ligy, v ročníku 2013/14 měl mimochodem německý celek ve své skupině H také českého zástupce Slovan Liberec. Abychom historii v souvislosti s českými soupeři doplnili kompletně, vůbec první účast na evropské scéně registruje Freiburg v roce 1995. Tehdy vypadl v prvním kole Poháru UEFA, neboť v dvojzápase uspěla pražská Slavia. Ta, která následně došla až do semifinále, což je doteď bráno jako ten největší úspěch nějakého českého výběru v pohárové Evropě.
Pokud jedním pohledem mrkneme na úspěchy Freiburgu na německé frontě, tím největším je kvalifikace do finále DFB-Pokalu z roku 2022, kdy se musel sklonit až před celkovým vítězem z Lipska. Streichovo panování dále přineslo dvě páté příčky v letech 2013 a 2023, jedno šesté místo z roku 2022, sedmé a osmé z roku 2017, respektive z roku 2020. Ano, objevily se za Streichovy éry sezóny, během nichž se mužstvo pohybovalo v dolních patrech tabulky. Prakticky neustále se ale etablovalo do soupeře, jehož není radno podceňovat.
SC Freiburg a jeho deset uplynulých ročníků
Když v březnu oznámil devětapadesátiletý stratég odchod, tedy prakticky k výročí 120 let od založení klubu ve Freiburgu im Breisgau, jednalo se nejen v souvislosti s Freiburgem, ale i s celou Bundesligou, o přelomovou zprávu. Není zkrátka obvyklé, aby se někdo držel ve funkci takhle dlouho jako právě Streich. Ten nedostal padáka, ani když tým jednou nedovedl zdárně k záchraně. Trpělivost, nadhled a neunáhlená řešení nakonec přinesly svoje ovoce.
Všichni se pak ptali, zda je dobrou volbou zrovna Julian Schuster, který až na jaře příštího roku oslaví čtyřicítku a dosud neměl s trénováním na takové úrovni vůbec žádné zkušenosti. Vězte však, že jeho jmenování je vlastně přesně to, co byste od bafuňářů z Mooswaldstadionu očekávali. Schuster se na každý pád pustil do hodně náročného úkolu. A nebude pro něj vůbec jednoduché, aby minimálně navázal na to, co tu po léta vybudoval Streich.
Schuster trenérským Sheldonem Cooperem
Jako kdyby rodák z Bietigheimu-Bissingen přeskočil několik ročníků a z prváku šel rovnou k maturitě. Prostě takový Sheldon Cooper ze známého televizního seriálu Teorie velkého třesku, který začal pracovat na své diplomové práci už ve 14 letech. Asi z téhle čáry startoval Schuster své nové dobrodružství v klubu, kde jako hráč strávil 10 let a později tam figuroval jako kapitán. Nikdy ve své profesní kariéře neopustil spolkovou zemi.
Funkcionářští představitelé mu dali šanci hlavně z jednoho prostého důvodu. Je prostě s Freiburgem spjatý už velmi dlouho. Po skončení kariéry, tedy v létě roku 2018, působil jako hlavní koordinátor pro rozvoj talentů, byl prostředníkem mezi mládeží a profesionálním mužstvem, a to až do svého nástupu k áčku. Není to žádný najatý žoldák, který by přišel na pohovor s dlouhým seznamem získaných trofejí a jiných úspěchů a sliboval, že právě on zaručí cestu za slávou.
Kdo je Julian Schuster
Je to jednoduše domácký chlapík, který má k Freiburgu srdečný vztah. Zná jeho prostředí moc dobře, ví, jak funguje, propojení s profi týmem už zde za dlouhá léta existovalo. Nezdary budou zrovna jeho určitě sžírat třikrát více než někoho zvenčí. A bude naopak vynakládat násobně větší úsilí pro to, aby se situace lepšila, chyby se možná co nejméně opakovaly a jeho mančaft působil co nejstabilněji.
Schuster má pak bezpochyby velkou motivaci ukázat nejen všem, kteří do něj vložili důvěru, ale také fanouškům, že jeho povýšení dává smysl. Že má na to vést bundesligový kolos. Že tuhle káru utáhne. Může to přitom v klidu a bez většího stresu ukázat. Nedočkavost, to nepatří do charakteristiky Freiburgu. Tady se myslí dlouho dopředu, ne v krátkodobém či střednědobém horizontu.
Ne že by třeba případný sestup z nejvyšších pater nemohl přece vyvolat Schusterovo odvolání. Na tohle by nový lodivod neměl spoléhat, ostatně dnešní doba spjatá s důrazem na výkonnost a výsledky v tomhle ohledu nefandí žádnému trenérovi. Ale buďte si jistí, že o tomhle by se vedly za zavřenými dveřmi velké, několikahodinové diskuze. Zatím se každopádně Schuster žádného černého scénáře bát nemusí, vždyť jeho celek se drží v kontaktu s příčkami zaručující pohárovou Evropu, což je dokonce i ona nadstandardní varianta. Při prvním roce jde totiž spíš o to, aby se seznámil naplno s tím, co obnáší role hlavního kouče. A kdyby se konal pohyb ve středu průběžného pořadí, nikdo by se nezlobil.
Streich kontra Schuster? Oba jsou jiní, zní z Freiburgu
Trochu možná podceňujeme Schusterovy zkušenosti. Přízvisko nadaného maturanta, dokonce geniálního Sheldona, v jeho případě asi úplně nesedí, neboť s trenérskou visačkou na krku působí už nějakou dobu. Má i profi licenci UEFA, není žádným nevzdělancem, který by se mohl chopit kormidla jenom proto, že má vyloženě zářnou hráčskou minulost. Ovšem oproti tomu, co ve Freiburgu vybudoval Streich, je vážně zobákem, z něhož by si mazácká bundesligová elita mohla dělat srandu. I tohle je určitý stimul, který může současného šéfa lavičky v Bádensku-Württembersku hnát kupředu. Nemá ale z tohoto pohledu vůbec snadnou pozici.
Aby se Schuster opravdu necítil jako černý pasažér, snaží se mu všichni okolo něj pomoci. Pozor, není to myšleno tak, že je vedený za ručičku. To nejlepší, co se vlastně dá udělat, je bezmezně věřit v jeho práci. A stát za ním. "Bylo by totálně nefér srovnávat Streich a Schustera,” uvedl Christian Günter, kapitán Freiburgu, v červencovém rozhovoru na startu přípravy pro regionální veřejnoprávní stanici Südwestrundfunk. "Každý z nich má své přednosti a své slabiny. Jde o to, abychom jako tým drželi pohromadě. Stojíme stoprocentně za Julianem.”
To je v podstatě to nejdůležitější, co Schuster mohl slyšet. A nejenom on, avšak také Jochen Saier, sportovní ředitel klubu. Trenérovo angažování evidentně nijak nenarušuje pohodu v kabině, která byla léta zvyklá na zcela jiné panování. "Do všech těch promluv jsem vstupoval s velkým přesvědčením. A už se těším na spolupráci,” přitakával pro SWR. "V mých očích je to dobrý řečník a komunikátor. Dokáže kluky strhnout. Je rozhodný a ví, co chce,” vyzdvihoval pozitiva.
O angažování Juliana Schustera
Že už Freiburg bude fungovat odlišně, než jako tomu bylo pod velením Streicha, moc dobře ví i Vincenzo Grifo. Jednatřicetiletý italský ofenzivní hráč, jemuž mimochodem zbývá 16 branek k dosažení 100 klubových přesných zásahů a 21 gólů k vyrovnání historicky nejlepšího střelce Nilse Petersena. "Spousta toho tady bude jinak,” říkal pro SWR. "Julian je úplně jiný typ. Streich měl dlouholeté zkušenosti a zaváděl snadněji své automatismy. Julian je o něco mladší. Má jiné zásady a filozofii. Bude to prostě jiné. Ale těšíme se."
Poloplná nebo poloprázdná sklenice?
Pojďme na konkrétní balancování. Jakkoli můžeme Schusterovi bezmezně fandit, nebo jsme spíše zastánci jistějších řešení v podobě angažování zkušených mužů, čísla zkrátka nikdy nelžou. Musíme však ještě jednou připomenout, že hodnotit současnou práci po několika zápasech by bylo přinejmenším nečestné. Obzvláště, když mluvíme v souvislosti s Freiburgem, u něhož důležitost aktuálních výsledků není faktorem číslo jedna. Je příliš, příliš brzy.
Streich přenechal svému následovníkovi mužstvo bez evropských pohárů. Závěrečné pasáže minulé sezóny se totiž moc nepovedly, a ačkoli Freiburg vykázal shodný počet bodů jako Brémy a Heidenheim, nakonec jako poslední z Bundesligy prošel na tuhle scénu posledně jmenovaný konkurent z Bádenska-Württemberska. Což je možná dobře pro Schustera, protože nemusí řešit stres s nahuštěným kalendářem. Má na starost výhradně domácí scénu, právě na ni může implementovat své nápady jen s ohledem na suspendace a na zranění, ne v souvislosti s potřebnou rotací sestavy vlivem únavy.
Zhruba první polovina soutěžních zápasů dopadla pro Schustera velmi slušně. V prvních deseti utkáních, včetně DFB-Pokalu, se kromě porážek na půdě Bayernu a Lipska dá hodnotit dost negativně jenom tvrdý výpadek s nováčkem ze St. Pauli. Od téhle série přišlo na řadu dalších šest duelů a tam už to taková sláva nebyla. Freiburg zvítězil jednou, navíc vypadl z Německého poháru v osmifinále. Což by možná nebyla taková tragédie, kdyby se prohra nekonala s Arminií Bielefeld, tedy účastníkem 3. Ligy.
SC Freiburg od začátku sezóny
Jak vlastně během hodnocení tohoto pohárového střetnutí připomněl německý magazín Kicker, může to být pro celý Freiburg velká lekce. A ve finále se může "hodit” do dalších měsíců. "Tahle porážka bude pro hlavního trenéra jakožto nováčka velmi poučná. Je to ale také velmi hořké pro celý klub, protože Schuster a jeho tým nemohou situaci v krátkodobém horizontu napravit,” stálo v článku. "Nálada v Breisgau je nerozhodná. Hodně se diskutuje o tom, zda je sklenice poloplná nebo poloprázdná,” napsal filosoficky renomovaný časopis po minulé plichtě v derby s Hoffenheimem.
Wolfsburg a Leverkusen, to jsou dva soupeři, na které ještě Freiburg narazí do konce roku. Schuster zatím rozhodně nezklamal, nicméně se na něj také nepějí oslavné chorály. Pokud na každý pád udrží jeho tým postavení kolem pozic zajišťující pro další ročník alespoň Konferenční ligu, nebude atmosféra ponurá. Určitě ne. Ba naopak. To, že se něco nepovede, s tím se pro letošní "přechodnou” sezónu tak nějak počítá. Umístění v horní polovině tabulky jednoduše nemůže představovat velké zklamání.
Dá se očekávat, že Freiburg nepůjde se svými standardy směrem dolů, minimálně by tedy výkonnostní křivka neměla malovat strmý pád. I proto, že vedení klubu Schusterovi nepřenechalo během léta žádný rozprodaný lazaret. Kádr je opravdu ustálený. Některé zavedené procesy není nutné vypínat, jen se musí hodit do lepšího upgradu, což pochopitelně nějaký čas potrvá. Schuster verze 2.0 si ještě bude hledat svou optimalizaci. Ani zmiňovaný Sheldon Cooper přece nezískal Nobelovu cenu hned v první sérii.
Oh Julian Schuster du alter Gauner #FCHSCF #altergauner pic.twitter.com/8PHzMBPC3b
— Georg Sauer(@Schorsch92) September 21, 2024
Více otázek můžou padat na roky následující. Není totiž jasné, na jak dlouho mají klíčoví hráči své smlouvy, neboť ve Freiburgu nejsou zvyklí zveřejňovat přesnou délku kontraktů. Jen tak na okraj, pokud vynecháme teenagera Johana Manzambiho, známé jsou pouze u čtveřice hráčů ve složení Kiliann Sildillia, Matthias Ginter, Ricu Dóan a Florent Muslija. I tady si však můžeme troufonout odhadnout, že existuje dlouhodobý plán. Ostatně přesně tak klub přemýšlel, když dopředu věděl o skončení Streichovy epochy.
Komentáře (3)
Přidat komentářTo porovnanie so Sheldonom mi trosku nesedi, ved Schuster 2018-2024 pracoval s mladezou Freiburgu, to neni zas uplne malo. Navyse ma skoro 40, cize patri medzi mladsich trenerov, ale uplny priekopnik to vo svojom veku neni. Trenerov do 40 je v lige hned niekolko.
Za mna proste normalka zacinajuci trener v malom klube, kde bol predtym dlhorocny hrac. Na to, aby bol tak trochu futbalovym Sheldonom, by sa mi skor hodili zaciatky trebars Nagelsmanna alebo Villasa Boasa, ale toto mi pride take celkom “bezne”.
tak "běžně" kluby na profi úrovni nenajímají trenéry, kteří nemají absolutně žádnou zkušenost z trénováním na top úrovni... něco jinýho je trénovat U19 a mít tam za to plnou zodpovědnost než u áčka, kde se točí miliony eur
i když tady to dává logiku - proč zaměstnávat někoho zvenčí, když tu máš frajera, co ten klub zná od A do Z... průkopník to není, ale krom toho Nagelsmanna mi v BL nenapadá vlastně nikdo jinej, kdo by tím Sheldonem mohl ještě bejt
Zas podla mna to neni az tak neobvykle, ze v BL dostane sancu trener, ktory predtym netrenoval inde nez v juniorke daneho klubu - Skripnik, Nouri, Tuchel, Nagelsmann, vlastne aj samotny Streich, Skibbe, Frank Neubarth, Kohfeldt, Covic,.. to len tak zopar, co mi napadaju.
Za Sheldona dnesnej generacie by som oznacil Hürzelera, ten nastupil k St. Pauli ozaj velmi mlady a navyse je tiez z Texasu ako samotny Sheldon
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele