Ohlédnutí za SPL v sezóně 2011/2012
Sezona 2011/2012 je ve Skotsku již minulostí. Celkové prvenství si s neuvěřitelným předstihem zajistil Celtic Glasgow a konečně přerušil nadvládu nenáviděných Rangers. Mimochodem právě pro Jezdce to byla hororová sezona, obrovské problémy nakonec mohly vyústit ve zkázu klubu, ale to se prozatím nestalo. Problémů Rangers využil Motherwell, který si senzačně zahraje předkolo Ligy mistrů. Ale ruku na srdce, skotská liga zažila další propad a budoucí absence Rangers v evropských pohárech národnímu koeficientu i prestiži příliš neprospěje...
Pád Rangers a návrat Celtiku na skotský trůn
Tříletá nadvláda fotbalistů Rangers skončila a nutno říci, že šlo o tvrdý pád. Přitom začátek ročníku se Jezdcům vyvedl, dlouhá série bez porážky okamžitě znamenala usazení se na prvním místě a jelikož tradiční rival Celtic ztrácel, vypadalo to, že čtvrtý titul v řadě je na cestě. Jenže už v té době začaly čím dál více vyplouvat na povrch ekonomické problémy klubu. V prosinci 2011 navíc začali McCoistovo svěřenci výsledkově klopýtat a po slavném Old Firm Derby, které uzavřelo starý rok, se Celtic dostal do čela soutěže. Rangers prohospodařili úctyhodný náskok, ale to nejhorší teprve mělo přijít. Problémy začaly být čím dál většího rázu a nakonec museli na Ibox Parku pod nucenou správu. To znamenalo, že obhájci prvenství bylo odečteno deset bodů! Poté, co se tak stalo, bylo rozhodnuto o titulu. Obrovská ztráta na Celtic už se vzhledem k vzestupné formě rivala nedala dohnat...
Katastrofa postihla Jezdce i na evropské scéně. Jakožto mistři soutěže startovali ve 3. předkole Ligy mistrů, kde narazili na nepříjemné švédské Malmö! Skoti nezvládli hned úvodní duel v Ibrox Parku, když podlehli 1:0. Ve Skandinávii pak díky Jelavičově trefě dlouho drželi stejný výsledek, ale deset minut před koncem poslal Malmö do další fáze Jiloan Hamad. Rangers měli ještě šanci na reparát v předkole Evropské ligy, ale zde pro změnu senzačně zaúřadoval slovinský mistr NK Maribor! Rangers byli definitivně venku, ale skotský prapor ještě držely Celtic, Hearts a Dundee United. Ani druhému glasgowskému týmu se poháry vůbec nepovedly. Nad síly byl švýcarský Sion! Celtic se ale do základních skupin EL přeci jenom dostal. Výsledky se Sionem byly totiž zpětně kontumovány ve prospěch skotského vicemistra, na vině bylo nasazení pěti nových hráčů v době, kdy byl Sion v trestu za starší neoprávněnou transakci. Celtic ale v základní skupině ve společnosti Atlétika, Udinese a Rennes "haló" neudělal a do další fáze se nepodíval.
Tragicky dopadli také Hearts a Dundee United. Srdce z Eidnburgu ve 3. předkole EL vyzráli na maďarský Paksi, ale poté vůbec nestačili na londýnský Tottenham! Na Tynecastle si Kohouti s chutí zastříleli, vyhráli 5:0 a v domácí odvetě si vše v poklidu pohlídali. Dundee United zase nestačilo na polskou Wroclaw, i když v odvetě dvakrát postupově vedlo. Konečný výsledek 3:2 pro Dundee United posunul dál Wroclaw, neboť první duel ovládli Poláci výsledkem 1:0. Skotský koeficient se tak znovu propadnul a vyhlídky do budoucna nejsou optimální.
Vraťme se ještě na okamžik ke glasgowským celkům, Celtiku a Rangers. Pro zelenobílé to byl letos hodně zvláštní ročník. Brzké vyřazení z EL bylo na poslední chvíli zažehnáno diskvalifikací Sionu a obhajoba Rangers byla rozdrcena nucenou správou! Vždyť svěřenci manažera Neila Lennona slavili titul už po základní hrací době! Vyčleněná skupina hrající o titul hrála už jen o konečné obsazení zbylých pohárových příček! První skončil Celtic, druzí Rangers hráli jen o prázdný titul vicemistra a koneckonců třetí Motherwell si náskok v pohodě hlídal. Ve skotské Premier League tak neměl Celtic kdo připravit o titul a dost to vypadá, že ani v příští sezoně ho nikdo neohrozí. Dá se očekávat, že Rangers budou kvůli financím kádr rozprodávat, čímž oslabí svojí konkurenceschopnost. Těžké konfrontace v SPL chybí a kluby posléze na evropské scéně tápou. Znovu se tak nabízí otázka, zda-li by oběma klubům neprospělo zařazení do anglické Premiere league.
Motherwell uloupil bronz, Hearts zachránili sezonu až ziskem poháru.
Tím příjemnějším, co SPL potkalo, byly výkony Motherwellu. Manažer Stuart McCall neměl k dispozici takové prostředky a zázemí, jaké mají Celtic, Rangers nebo Hearts, přesto dokázal tým dovést až ke třetímu místu a klubu zajistit historickou účast v předkole Ligy mistrů. Samozřejmě nebýt problémů Rangers, Motherwell by se horko těžko dostal do předkola milionové soutěže, ale historie se na to ptát nebude. Celek ze severního Lanarkshiru si ale minimálně účast v evropských pohárech zasloužil. Po celou sezonu si udržel výkonnost, a i když proti glasgowským týmům zrovna nezabodoval, ostatní obíral o body jako na běžícím páse.
Čtvrté místo obsadilo Dundee United a navázalo tak na loňskou sezonu. Dundee United si stejně jako Motherwell udrželo dobrou výkonnost po celou sezonu a díky čtvrtému místu bude mít možnost reparátu co se evropské ligy týče. Zda-li zůstane kádr pohromadě, je otázkou, o jisté hráče je zájem. Manažer Peter Houston však bude chtít kádr nechat pohromadě a pokud možno v příští sezoně zaútočit na třetí pozici.
V minulých sezonách se po bok glasgowských týmů řadil finančně zajištěný Hearts of Midlothian. Ovšem i to je již minulostí. U edinburgského celku se rovněž jako u Rangers objevily velké finanční potíže, které měly nelichotivý dopad na herní výsledky. Hráči dlouho nedostávali výplaty a místo narušení nadvlády glasgowským týmů museli Hearts bojovat o postup do první šestky. Týmu manažera Paula Sergia se to nakonec podařilo, ale páté místo samo o sobě neznamenalo úspěch. Nepovedenou sezonu zachránilo až finále ligového poháru. 19. května se Hearts poměřili s městským rivalem Hibernianem a díky dvěma trefám českého záložníka Rudolfa Skácela finále opanovali. Jenže stejně jako u Rangers bude i u Hearts ohrožena konkurenceschopnost pro příští sezonu. Finanční problémy se zdaleka nevyřešily a dá se samozřejmě očekávat rozprodej největších hvězd.
Překvapení jménem St. Johnstone dosáhlo na evropské poháry, Kilmarnock slaví zisk ligového poháru
Nováček ze sezóny 2009/2010 zaznamenal v tomto ročníku prudký růst nahoru a s přehledem se probojoval do nejlepší šestky, což se stalo poprvé od jeho postupu před třemi lety. Kvůli příznivému vývoji ve skotské lize si navíc poprvé zahraje Evropské poháry. Postupuje totiž do druhého předkola Evropské ligy a zažívá tak obrovský úspěch. Jenže závěrečná část se mu nepovedla, v pěti odehraných utkáních nezískal ani bod a z páté pozice klesl na šestou. Přitom Saints se po odchodu čtyřicetiletého kouče Dereka McInnese v říjnu roku 2011 do Bristolu City předpovídaly horší časy. Ovšem jeho o sedm let starší nástupce Steve Lomas zvládl těžkou úlohu na výbornou. S celkem udržel dobré výsledky i výkony a u týmu by měl pokračovat i v příští sezóně. Důležitým aspektem dobrého umístění St. Johnstone v této sezóně bylo udržení útočníka Francisca Sandazy, který po zranění druhého nejlepšího střelce Lee Crofta držel prapor klubu nahoře, v závěru ani on sám nestačil. Španělský útočník nastřílel úctyhodných čtrnáct branek a navíc v zimním přestupovém období ukázal svůj charakter, když odmítl nabídku Rangers. Nicméně jeho angažmá v klubu pro příští ročník je nejisté, o Sandazu se totiž zajímají věhlasné kluby z Kypru, Řecka či dokonce Španělska.
O něco méně úspěšnou sezónu zažil Kilmarnock, který v minulých letech bojoval o pohárové příčky a loni skončil na páté pozici, ze které se však nakonec do pohárové Evropy nedostal. Nyní bojoval ve skupině o udržení a dokázal ji ovládnout, konečné sedmé místo rozhodně není špatným umístěním. K tomu si sezónu okořenil ziskem ligového poháru, když ve finále překvapivě porazil favorita z Celticu a dosáhl tak na jeden z největších úspěchů poslední doby. Ani tento rok si sice Evropskou ligu nezahraje, neboť ve Skotsku pravidlo o vítězi ligového poháru neplatí třeba jako v Anglii. Výkony Kilmarnocku stály především na dvou hráčích. Dean Shiels letos nastřílel třináct branek a stal se nejlepším střelcem klubu, ovšem po sezóně odejde do anglického Doncasteru a pro Killie to bude citelná ztráta. Nicméně irský forvard Paul Heffernan zatím v klubu zůstává, stejně jako další dvě opory James Fowler s Manuelem Pascalim. V klubu působí také otec nejlepšího střelce klubu Kenny Shiels, který usedl na trenérskou lavičku v dubnu roku 2010 a v minulých dnech prodloužil smlouvu, když odmítl angažmá v Anglii. Díky tomuto kroku nyní stále dochází ke stabilizaci kádru a v příští sezóně by mohl sedmý celek letošního ročníku podat ještě lepší výkony.
St. Mirren letos nijak výrazně nepřekvapil, ale ani na druhou stranu nezklamal. Rozhodně však měl pohodlnější sezónu než v loňském roce. V tom totiž dlouho bojoval o záchranu s posledním Hamiltonem a nakonec bral všemi deseti jedenácté místo. Letos se mu dařilo o poznání lépe a konečné osmé místo je vcelku úspěchem. Saints totiž předloni skončili desátí a sestupu byli blíže než v roce 2010, v sezóně 2008/2009 se udrželi až díky lepšímu vzájemnému zápasu s Invernessem. St. Mirren postoupil do nejvyšší soutěže v roce 2006 a od té doby skončil třikrát jedenáctý a dvakrát desátý, nyní tak zažil nejlepší rok. Velký podíl má na tom především letní akvizice z Burnley - Steven Thompson. Ten nastřílel dvanáct branek a dokázal v důležitých chvílích tým podržet. Výraznou měrou se činil také gólman Craig Samson, který odchytal všech 41 mistrovských utkání a do branky nikoho ani na minutu nepustil. Kapitán týmu Jom Goodwin si přál, aby v týmu zůstalo důležité holandské duo Nigel Hasselbaink - Jeroen Tesselaar, oba totiž solidně odehráli většinu utkání. Ovšem ani jednoho se nepodařilo udržet, oba odmítli prodloužit smlouvu. I tak ale Saints ukázali, že nemusí jen do posledního kola bojovat o záchranu a možná je někdy čeká zlatá odměna v podobě umístění v horní polovině SPL.
Aberdeen neoprášil svou zašlou slávu a potřetí v řadě skončil v dolních patrech tabulky. V letech 2007-2009 vždy patřil k tomu nejlepšímu a dokonce skončil na třetím místě tabulky, od té doby se ale spíše hledá. Letošní sezóna probíhala u Dons podobně jako ta loňská. V první polovině sezóny bojovali o záchranu a dokonce chvíli spadli na poslední místo, poté však měli skvělou sérii zápasů a ta jim nakonec stačila k pohodlné záchraně. Deváté místo je zopakování nejlepšího výsledku za poslední tři roky, ovšem Aberdeen by chtěl určitě výše. Celou sezónu se potýkal se zraněními, výrazně chyběl především gólman Jamie Langfield, který kvůli zranění vynechal téměř celou sezónu a odchytal jen čtyři utkání. Jeho náhradník James Brown sice neodchytal špatný rok, ovšem Langfield patří dlouhodobě mezi stálice Dons. Jediným pořádným střelcem v týmu byl Scott Vernon, který se trefil jedenáctkrát, s pěti brankami se mu už pouze přiblížil Novozélanďan Rory Fallon. Na lavičce působí od prosince roku 2010 Craig Brown a u klubu bude také v příští sezóně. Podle jeho vlastních slov doufá, že kádr bude mnohem silnější a dokáže se konečně probojovat do nejlepší šestky. Prozatím si Dons pojistili právě Langfielda, který chtěl před sezónou odejít, dále zůstává i mladíček Josh Magennis.
Očekávaný pád Dunfermlinu neodvrátil ani zkušený kouč Jim Jefferies, slabá sezóna Hibernianu nakonec nebyla vyšperkovaná pohárovou trofejí
Souboj o záchranu se dlouhou dobu nesl v duchu jednoho týmu, který bojoval sám se sebou. V závěru sezóny mu sice svitla jiskřička naděje, ale ani bývalý kouč Heart od Midlothian nic nesvedl. Dunfermline to měl jako nováček soutěže velice těžké, nicméně začal velice dobře. Kde potom nastala chyba, ví asi jen bůh. Možná nováčkovi uškodil náramný vstup do SPL a přílišné sebevědomí, které postupem času vystřídala frustrace a hlavně špatná obrana. V brance se točila trojice brankářů Paul Gallacher, Chris Smith, Iain Turner, jenže ani jeden se zmarem svého týmu nic neudělal. Dvaaosmdesát inkasovaných branek ve osmatřiceti utkáních je opravdu moc.
Kouči Jimu McIntyremu se rozpadala půda pod nohama tak rychle, že nakonec musel koncem března klub opustit. Vše napravit se snažil ještě renomovaný trenér Jim Jefferies, a i když se výkony celku zlepšily, tak nakonec na zázrak nedosáhl. Přitom nováčka soutěže srazila k zemi hlavně jedna věc - paradoxně domácí prostředí. Diváci se totiž nemohli radovat z vítězství téměř celou sezónu! Dunfermline poprvé v McDiarmid Parku zvítězil až ve 35. kole nad Aberdeenem, což ale bylo jediné vítězství v ročníku! V týmu stejně jako u jiných celků padajících o patro níže nyní dochází k velkému třesku, už teď z klubu odchází dvanáct hráčů. V příštím ročníku Dunfermline nahradí suverén druhé ligy Ross County.
Předloňský nováček z Inverness se rychle dostal z pohádkové loňské sezóny a nyní na něj číhala krutá realita. Caledonian letos na lepší než desáté místo opravdu neměli a také byli v pasážích, kdy jim hrozil pád do druhé ligy. Nicméně o něco zkušenější celek než v loňské sezóně řídí od roku 2009 Terry Butcher a ten už ví, jak v těchto obtížných situacích chodit. Kádr sestavený téměř ze samých mladíků doplňovalo jen pár zkušených hráčů jako Ross Tokely, Richie Foran či Ryan Esson. Právě gólman Caledonian hodně zvažoval svou budoucnost v klubu, nakonec před necelým týdnem prodloužil smlouvu o dva roky.
Hibernian letos předváděl nevyrovnané výkony a vypadalo to, že účastník evropských poháru v sezóně 2010/2011 možná spadne do druhé ligy. Vedení na začátku listopadu propustilo Colina Calderwooda s vědomím, že nový kouč vnese do hry Hibs šťávu. Ovšem to ještě vedení netušilo, jak napjatá je situace v klubu, a že to nový kouč Pat Fenlon opravdu nebude mít snadné. V početném kádru se dlouho hledala optimální sestava a navíc se vůbec nedařilo střelecky, s devíti brankami dominoval jednadvacetiletý Leigh Griffiths a za ním byla obrovská díra. Vedení nebylo spokojeno ani s kapitánem Ianem Murraym, který nedokázal dostatečně stmelit družstvo, a proto s ním po skončení ročníku neprodloužilo smlouvu. Jediným světlým momentem byla účast v národním poháru, kde Hibs proklouzlo až do finále. Jenže tam se opět ukázalo, že kvalita není nikterak velká a Hibernian tak po 110. letech trofej nezískalo.
Ideální jedenáctka podle Eurofotbalu: Allan McGregor (Rangers) - Adam Matthews (Celtic) Nicky Law (Motherwell) Andrew Considine (Aberdeen), Charlie Mulgrew (Celtic) - Michael Higdon (Motherwell), Steven Davis (Rangers), Rudolf Skácel (Hearts) - Gary Hooper (Celtic), Anthony Stokes (Celtic), Jonathan Daly (Dundee United)
Nejlepší brankář: Allan McGregor (Rangers)
Nejlepší obránce: Charlie Mulgrew (Celtic)
Nejlepší záložník: Rudolf Skácel (Hearts)
Nejlepší útočník: Gary Hooper (Celtic)
Nejlepší hráč SPL: Gary Hooper (Celtic)
Nejlepší manažer SPL: Stuart McCall (Motherwell)
Česká stopa ve Skotsku
Filip Twardzik (Celtic FC) - 2 zápasy, 0 gólů, 46 minut.
Rudolf Skácel (Heart of Midlothian) - 38 zápasů, 17 gólů, 2534 minut.
Zdeněk Kroča (Kilmarnock FC) - 15 zápasů, 1 gól, 1235 minut.
Pád Rangers a návrat Celtiku na skotský trůn
Tříletá nadvláda fotbalistů Rangers skončila a nutno říci, že šlo o tvrdý pád. Přitom začátek ročníku se Jezdcům vyvedl, dlouhá série bez porážky okamžitě znamenala usazení se na prvním místě a jelikož tradiční rival Celtic ztrácel, vypadalo to, že čtvrtý titul v řadě je na cestě. Jenže už v té době začaly čím dál více vyplouvat na povrch ekonomické problémy klubu. V prosinci 2011 navíc začali McCoistovo svěřenci výsledkově klopýtat a po slavném Old Firm Derby, které uzavřelo starý rok, se Celtic dostal do čela soutěže. Rangers prohospodařili úctyhodný náskok, ale to nejhorší teprve mělo přijít. Problémy začaly být čím dál většího rázu a nakonec museli na Ibox Parku pod nucenou správu. To znamenalo, že obhájci prvenství bylo odečteno deset bodů! Poté, co se tak stalo, bylo rozhodnuto o titulu. Obrovská ztráta na Celtic už se vzhledem k vzestupné formě rivala nedala dohnat...
Katastrofa postihla Jezdce i na evropské scéně. Jakožto mistři soutěže startovali ve 3. předkole Ligy mistrů, kde narazili na nepříjemné švédské Malmö! Skoti nezvládli hned úvodní duel v Ibrox Parku, když podlehli 1:0. Ve Skandinávii pak díky Jelavičově trefě dlouho drželi stejný výsledek, ale deset minut před koncem poslal Malmö do další fáze Jiloan Hamad. Rangers měli ještě šanci na reparát v předkole Evropské ligy, ale zde pro změnu senzačně zaúřadoval slovinský mistr NK Maribor! Rangers byli definitivně venku, ale skotský prapor ještě držely Celtic, Hearts a Dundee United. Ani druhému glasgowskému týmu se poháry vůbec nepovedly. Nad síly byl švýcarský Sion! Celtic se ale do základních skupin EL přeci jenom dostal. Výsledky se Sionem byly totiž zpětně kontumovány ve prospěch skotského vicemistra, na vině bylo nasazení pěti nových hráčů v době, kdy byl Sion v trestu za starší neoprávněnou transakci. Celtic ale v základní skupině ve společnosti Atlétika, Udinese a Rennes "haló" neudělal a do další fáze se nepodíval.
Tragicky dopadli také Hearts a Dundee United. Srdce z Eidnburgu ve 3. předkole EL vyzráli na maďarský Paksi, ale poté vůbec nestačili na londýnský Tottenham! Na Tynecastle si Kohouti s chutí zastříleli, vyhráli 5:0 a v domácí odvetě si vše v poklidu pohlídali. Dundee United zase nestačilo na polskou Wroclaw, i když v odvetě dvakrát postupově vedlo. Konečný výsledek 3:2 pro Dundee United posunul dál Wroclaw, neboť první duel ovládli Poláci výsledkem 1:0. Skotský koeficient se tak znovu propadnul a vyhlídky do budoucna nejsou optimální.
Vraťme se ještě na okamžik ke glasgowským celkům, Celtiku a Rangers. Pro zelenobílé to byl letos hodně zvláštní ročník. Brzké vyřazení z EL bylo na poslední chvíli zažehnáno diskvalifikací Sionu a obhajoba Rangers byla rozdrcena nucenou správou! Vždyť svěřenci manažera Neila Lennona slavili titul už po základní hrací době! Vyčleněná skupina hrající o titul hrála už jen o konečné obsazení zbylých pohárových příček! První skončil Celtic, druzí Rangers hráli jen o prázdný titul vicemistra a koneckonců třetí Motherwell si náskok v pohodě hlídal. Ve skotské Premier League tak neměl Celtic kdo připravit o titul a dost to vypadá, že ani v příští sezoně ho nikdo neohrozí. Dá se očekávat, že Rangers budou kvůli financím kádr rozprodávat, čímž oslabí svojí konkurenceschopnost. Těžké konfrontace v SPL chybí a kluby posléze na evropské scéně tápou. Znovu se tak nabízí otázka, zda-li by oběma klubům neprospělo zařazení do anglické Premiere league.
Motherwell uloupil bronz, Hearts zachránili sezonu až ziskem poháru.
Tím příjemnějším, co SPL potkalo, byly výkony Motherwellu. Manažer Stuart McCall neměl k dispozici takové prostředky a zázemí, jaké mají Celtic, Rangers nebo Hearts, přesto dokázal tým dovést až ke třetímu místu a klubu zajistit historickou účast v předkole Ligy mistrů. Samozřejmě nebýt problémů Rangers, Motherwell by se horko těžko dostal do předkola milionové soutěže, ale historie se na to ptát nebude. Celek ze severního Lanarkshiru si ale minimálně účast v evropských pohárech zasloužil. Po celou sezonu si udržel výkonnost, a i když proti glasgowským týmům zrovna nezabodoval, ostatní obíral o body jako na běžícím páse.
Čtvrté místo obsadilo Dundee United a navázalo tak na loňskou sezonu. Dundee United si stejně jako Motherwell udrželo dobrou výkonnost po celou sezonu a díky čtvrtému místu bude mít možnost reparátu co se evropské ligy týče. Zda-li zůstane kádr pohromadě, je otázkou, o jisté hráče je zájem. Manažer Peter Houston však bude chtít kádr nechat pohromadě a pokud možno v příští sezoně zaútočit na třetí pozici.
V minulých sezonách se po bok glasgowských týmů řadil finančně zajištěný Hearts of Midlothian. Ovšem i to je již minulostí. U edinburgského celku se rovněž jako u Rangers objevily velké finanční potíže, které měly nelichotivý dopad na herní výsledky. Hráči dlouho nedostávali výplaty a místo narušení nadvlády glasgowským týmů museli Hearts bojovat o postup do první šestky. Týmu manažera Paula Sergia se to nakonec podařilo, ale páté místo samo o sobě neznamenalo úspěch. Nepovedenou sezonu zachránilo až finále ligového poháru. 19. května se Hearts poměřili s městským rivalem Hibernianem a díky dvěma trefám českého záložníka Rudolfa Skácela finále opanovali. Jenže stejně jako u Rangers bude i u Hearts ohrožena konkurenceschopnost pro příští sezonu. Finanční problémy se zdaleka nevyřešily a dá se samozřejmě očekávat rozprodej největších hvězd.
Překvapení jménem St. Johnstone dosáhlo na evropské poháry, Kilmarnock slaví zisk ligového poháru
Nováček ze sezóny 2009/2010 zaznamenal v tomto ročníku prudký růst nahoru a s přehledem se probojoval do nejlepší šestky, což se stalo poprvé od jeho postupu před třemi lety. Kvůli příznivému vývoji ve skotské lize si navíc poprvé zahraje Evropské poháry. Postupuje totiž do druhého předkola Evropské ligy a zažívá tak obrovský úspěch. Jenže závěrečná část se mu nepovedla, v pěti odehraných utkáních nezískal ani bod a z páté pozice klesl na šestou. Přitom Saints se po odchodu čtyřicetiletého kouče Dereka McInnese v říjnu roku 2011 do Bristolu City předpovídaly horší časy. Ovšem jeho o sedm let starší nástupce Steve Lomas zvládl těžkou úlohu na výbornou. S celkem udržel dobré výsledky i výkony a u týmu by měl pokračovat i v příští sezóně. Důležitým aspektem dobrého umístění St. Johnstone v této sezóně bylo udržení útočníka Francisca Sandazy, který po zranění druhého nejlepšího střelce Lee Crofta držel prapor klubu nahoře, v závěru ani on sám nestačil. Španělský útočník nastřílel úctyhodných čtrnáct branek a navíc v zimním přestupovém období ukázal svůj charakter, když odmítl nabídku Rangers. Nicméně jeho angažmá v klubu pro příští ročník je nejisté, o Sandazu se totiž zajímají věhlasné kluby z Kypru, Řecka či dokonce Španělska.
O něco méně úspěšnou sezónu zažil Kilmarnock, který v minulých letech bojoval o pohárové příčky a loni skončil na páté pozici, ze které se však nakonec do pohárové Evropy nedostal. Nyní bojoval ve skupině o udržení a dokázal ji ovládnout, konečné sedmé místo rozhodně není špatným umístěním. K tomu si sezónu okořenil ziskem ligového poháru, když ve finále překvapivě porazil favorita z Celticu a dosáhl tak na jeden z největších úspěchů poslední doby. Ani tento rok si sice Evropskou ligu nezahraje, neboť ve Skotsku pravidlo o vítězi ligového poháru neplatí třeba jako v Anglii. Výkony Kilmarnocku stály především na dvou hráčích. Dean Shiels letos nastřílel třináct branek a stal se nejlepším střelcem klubu, ovšem po sezóně odejde do anglického Doncasteru a pro Killie to bude citelná ztráta. Nicméně irský forvard Paul Heffernan zatím v klubu zůstává, stejně jako další dvě opory James Fowler s Manuelem Pascalim. V klubu působí také otec nejlepšího střelce klubu Kenny Shiels, který usedl na trenérskou lavičku v dubnu roku 2010 a v minulých dnech prodloužil smlouvu, když odmítl angažmá v Anglii. Díky tomuto kroku nyní stále dochází ke stabilizaci kádru a v příští sezóně by mohl sedmý celek letošního ročníku podat ještě lepší výkony.
St. Mirren letos nijak výrazně nepřekvapil, ale ani na druhou stranu nezklamal. Rozhodně však měl pohodlnější sezónu než v loňském roce. V tom totiž dlouho bojoval o záchranu s posledním Hamiltonem a nakonec bral všemi deseti jedenácté místo. Letos se mu dařilo o poznání lépe a konečné osmé místo je vcelku úspěchem. Saints totiž předloni skončili desátí a sestupu byli blíže než v roce 2010, v sezóně 2008/2009 se udrželi až díky lepšímu vzájemnému zápasu s Invernessem. St. Mirren postoupil do nejvyšší soutěže v roce 2006 a od té doby skončil třikrát jedenáctý a dvakrát desátý, nyní tak zažil nejlepší rok. Velký podíl má na tom především letní akvizice z Burnley - Steven Thompson. Ten nastřílel dvanáct branek a dokázal v důležitých chvílích tým podržet. Výraznou měrou se činil také gólman Craig Samson, který odchytal všech 41 mistrovských utkání a do branky nikoho ani na minutu nepustil. Kapitán týmu Jom Goodwin si přál, aby v týmu zůstalo důležité holandské duo Nigel Hasselbaink - Jeroen Tesselaar, oba totiž solidně odehráli většinu utkání. Ovšem ani jednoho se nepodařilo udržet, oba odmítli prodloužit smlouvu. I tak ale Saints ukázali, že nemusí jen do posledního kola bojovat o záchranu a možná je někdy čeká zlatá odměna v podobě umístění v horní polovině SPL.
Aberdeen neoprášil svou zašlou slávu a potřetí v řadě skončil v dolních patrech tabulky. V letech 2007-2009 vždy patřil k tomu nejlepšímu a dokonce skončil na třetím místě tabulky, od té doby se ale spíše hledá. Letošní sezóna probíhala u Dons podobně jako ta loňská. V první polovině sezóny bojovali o záchranu a dokonce chvíli spadli na poslední místo, poté však měli skvělou sérii zápasů a ta jim nakonec stačila k pohodlné záchraně. Deváté místo je zopakování nejlepšího výsledku za poslední tři roky, ovšem Aberdeen by chtěl určitě výše. Celou sezónu se potýkal se zraněními, výrazně chyběl především gólman Jamie Langfield, který kvůli zranění vynechal téměř celou sezónu a odchytal jen čtyři utkání. Jeho náhradník James Brown sice neodchytal špatný rok, ovšem Langfield patří dlouhodobě mezi stálice Dons. Jediným pořádným střelcem v týmu byl Scott Vernon, který se trefil jedenáctkrát, s pěti brankami se mu už pouze přiblížil Novozélanďan Rory Fallon. Na lavičce působí od prosince roku 2010 Craig Brown a u klubu bude také v příští sezóně. Podle jeho vlastních slov doufá, že kádr bude mnohem silnější a dokáže se konečně probojovat do nejlepší šestky. Prozatím si Dons pojistili právě Langfielda, který chtěl před sezónou odejít, dále zůstává i mladíček Josh Magennis.
Očekávaný pád Dunfermlinu neodvrátil ani zkušený kouč Jim Jefferies, slabá sezóna Hibernianu nakonec nebyla vyšperkovaná pohárovou trofejí
Souboj o záchranu se dlouhou dobu nesl v duchu jednoho týmu, který bojoval sám se sebou. V závěru sezóny mu sice svitla jiskřička naděje, ale ani bývalý kouč Heart od Midlothian nic nesvedl. Dunfermline to měl jako nováček soutěže velice těžké, nicméně začal velice dobře. Kde potom nastala chyba, ví asi jen bůh. Možná nováčkovi uškodil náramný vstup do SPL a přílišné sebevědomí, které postupem času vystřídala frustrace a hlavně špatná obrana. V brance se točila trojice brankářů Paul Gallacher, Chris Smith, Iain Turner, jenže ani jeden se zmarem svého týmu nic neudělal. Dvaaosmdesát inkasovaných branek ve osmatřiceti utkáních je opravdu moc.
Kouči Jimu McIntyremu se rozpadala půda pod nohama tak rychle, že nakonec musel koncem března klub opustit. Vše napravit se snažil ještě renomovaný trenér Jim Jefferies, a i když se výkony celku zlepšily, tak nakonec na zázrak nedosáhl. Přitom nováčka soutěže srazila k zemi hlavně jedna věc - paradoxně domácí prostředí. Diváci se totiž nemohli radovat z vítězství téměř celou sezónu! Dunfermline poprvé v McDiarmid Parku zvítězil až ve 35. kole nad Aberdeenem, což ale bylo jediné vítězství v ročníku! V týmu stejně jako u jiných celků padajících o patro níže nyní dochází k velkému třesku, už teď z klubu odchází dvanáct hráčů. V příštím ročníku Dunfermline nahradí suverén druhé ligy Ross County.
Předloňský nováček z Inverness se rychle dostal z pohádkové loňské sezóny a nyní na něj číhala krutá realita. Caledonian letos na lepší než desáté místo opravdu neměli a také byli v pasážích, kdy jim hrozil pád do druhé ligy. Nicméně o něco zkušenější celek než v loňské sezóně řídí od roku 2009 Terry Butcher a ten už ví, jak v těchto obtížných situacích chodit. Kádr sestavený téměř ze samých mladíků doplňovalo jen pár zkušených hráčů jako Ross Tokely, Richie Foran či Ryan Esson. Právě gólman Caledonian hodně zvažoval svou budoucnost v klubu, nakonec před necelým týdnem prodloužil smlouvu o dva roky.
Hibernian letos předváděl nevyrovnané výkony a vypadalo to, že účastník evropských poháru v sezóně 2010/2011 možná spadne do druhé ligy. Vedení na začátku listopadu propustilo Colina Calderwooda s vědomím, že nový kouč vnese do hry Hibs šťávu. Ovšem to ještě vedení netušilo, jak napjatá je situace v klubu, a že to nový kouč Pat Fenlon opravdu nebude mít snadné. V početném kádru se dlouho hledala optimální sestava a navíc se vůbec nedařilo střelecky, s devíti brankami dominoval jednadvacetiletý Leigh Griffiths a za ním byla obrovská díra. Vedení nebylo spokojeno ani s kapitánem Ianem Murraym, který nedokázal dostatečně stmelit družstvo, a proto s ním po skončení ročníku neprodloužilo smlouvu. Jediným světlým momentem byla účast v národním poháru, kde Hibs proklouzlo až do finále. Jenže tam se opět ukázalo, že kvalita není nikterak velká a Hibernian tak po 110. letech trofej nezískalo.
Ideální jedenáctka podle Eurofotbalu: Allan McGregor (Rangers) - Adam Matthews (Celtic) Nicky Law (Motherwell) Andrew Considine (Aberdeen), Charlie Mulgrew (Celtic) - Michael Higdon (Motherwell), Steven Davis (Rangers), Rudolf Skácel (Hearts) - Gary Hooper (Celtic), Anthony Stokes (Celtic), Jonathan Daly (Dundee United)
Nejlepší brankář: Allan McGregor (Rangers)
Nejlepší obránce: Charlie Mulgrew (Celtic)
Nejlepší záložník: Rudolf Skácel (Hearts)
Nejlepší útočník: Gary Hooper (Celtic)
Nejlepší hráč SPL: Gary Hooper (Celtic)
Nejlepší manažer SPL: Stuart McCall (Motherwell)
Česká stopa ve Skotsku
Filip Twardzik (Celtic FC) - 2 zápasy, 0 gólů, 46 minut.
Rudolf Skácel (Heart of Midlothian) - 38 zápasů, 17 gólů, 2534 minut.
Zdeněk Kroča (Kilmarnock FC) - 15 zápasů, 1 gól, 1235 minut.
Komentáře (46)
Přidat komentářČlánek dlouhý, ale Skotská liga? Beztak nikoho nezajímá
Jak může vědět, že nikoho? To znáš všechny osobně a víš co je zajímá a co ne?
lepší skotská než třeba serie A
jo a v čem?
Atmosphere
tak to nevím no ale když myslíš
Já se o ní zajímám dost
Vypada to, ze Newcastle se dohodl s Celticem na odstupnym za Forstera
super
Celtic
Dík za článek i připomenutí českých hráčů, to mi občas chybí takový souhrn komu se jak z našich v evropských ligách dařilo.
Může mi někdo vysvětlit jakto že Motherwell bude hrát LM ? Myslel jsem že Skotsko má jen jedno místo.
Skotsko má dvě postupová místa do LM ...Mistr jde do 3. předkola a Druhý (letos až třetí) celek jde do 2. předkola :)
Samozřejmě mam za to, že v další sezoně už budou mít jen jedno místo, pač jejich koeficient se šíleně propadl. Letos ještě dvě místa do LM.
Najsledovanejšia liga . Inak, čo je s tým projektom Heartsu, už to tam krachlo?
S projektem Hearts to krachlo :) Velké výdaje ale nebylo jak je pokrýt, když nebyl žádný větší úspěch
Bude aj suhrn z Mongolska a Zimbabwe?
Nevtipné..
Ondreji prosim,...
Pekny suhrn
a velka vdaka za celu sezonu ludom co sa tu staraju o SPL
pardon, nemala byt reakcia
Skácel parádní bilance.
Liga co je horší než ta česká, tu je ale aby tu byl souhrn třeba la Ligy tak to né!
Věřím, že kolegové z La Ligy něco přichystají... je dost možný, že čekají až po finále Del Rey :-)
Bude.
Skvělý článek a luxusní souhrn
Dobrý článek, akorát moc vykřičníků
dekuji autorovi za souhrn a celkove vlastne za celorocni praci,samozrejme jsem rad za to,ze se nekdo stara o Ligu jejiz kvalita sice vyrazne poklesla oproti minulosti,ale ma takovou historii a fanouskovske zazemi ,ze si zaslouzi svoje mistecko treba tady.Ono je rozdil videt tuto"horsi"ligu treba v porovnani s Ceskou kdyz je na kazdem zapase Glasgowskeho klubu vic jak 40 ne li 50tisic lidi,opravdovych fanousku,do Skotska totiz jeste nedorazila moda treba z Londyna,tam na Chelsea chodi uz jen Asijsti turisti a manageri kteri maji sva sedadla zaplacena aby se videlo kdo na to ma,normalni fanousci tam snad uz ani nejsou
Dekuji jeste jednou,jmenem Skotskych Sampionu
Rangers a Cetic jsou tam jediný dva kluby, co vyhrávají tituly a to od počátku historie. To, že jeden tým má 54 titulů, 30 vicemistrů a další tým má 43 titulů a 31 vicemistrů, není zrovna moc zajímavý. Jinak ostatní jen paběrkovali. To, že 3 nejlepší tým má jen 4 tituly je slabota. Sice Laliga v součastnosti je taky jen o dvou týmech ale ještě to není dlouho co Vyhrávala Valencie, La Coruna. Atletico je hodně úspěšný, stejně jako Bilbao atd. Ve Skotský lize napsoled vyhrál jinej tým v sezoně 84/85 Ke všemu poslední dobou se nedostanou jejich týmy z předkola ani evropský ligy, když je tam někdo nedostane od zelenýho stolu. To je hodně špatná vizitka.
administrativnich sampionu
jo na SB už nejsou opravdový fans
"Nicméně jeho angažmá v klubu pro příští ročník je nejisté, o Sandazu se totiž zajímají věhlasné kluby z Kypru, Řecka či dokonce Španělska." věhlasné kluby z Kypru? xD No netvrdím, že APOEL si neudělal slušné jméno v Evropě, ale i tak se mi zdá, že věhlasné kluby jsou přecijen z jiných zemí, než z Kypru
Jinak k těm přestupům bych ještě chtěl dodat, že v poslední době se v cizině skoro nikdo neprosadil. Boyd a Miller odcházeli jako velké star a jak skončili. Třeba Jelavic se zatím jeví velmi dobře, uvidíme, jak se mu bude dařit v dalších letech. Ale přiznejme si, že je spíš světlou výjimkou. Ti kluci se často neprosadí ani ve třetí anglické a to už je co říct. O toho španěla je možná zájem, ale pochybuju, že má na víc, než na souboj o záchranu ve druhé španělské...bohužel pro Skotsko, buhudík pro nás
Trochu dost ma drazdi ten all-star team. stoperska dvojica Law-Considine?
Nicky Law je lavy zaloznik a stopera v zivote nehral. Nemal ziadnu extra sezonu aby bol vo vybere roka. Considine je priemerny hrac s castymi vykyvmi. Dvojica Rangers Goian-Bocanegra bola absolutne bezkonkurencna, vysoky standard odohrali Zaliukas-Webster z Hearts.
Michael Higdon je cistokrvny stredny forward a na pravom kraji zalohy nema absolutne co hladat to je omyl pani
Mal tam byt Forrest hoci zaver sezony vynechal pre zranenie, bol jasne najlepsim mladym hracom ligy.
Stokes v zavere sezony uz stracal miesto aj v zaklade Celticu a do all-star timu nepatri.
12 strelenych golov je na utocnika lidra ligy a najlepsie strielajuceho muzstva zalostne malo.
Aby som len nekritizoval, moj All-Star 2011-12, cize tak ako to malo byt je nasledovny::
McGregor - Matthews, Goian, Bocanegra, Mulgrew - Forrest, Davis, Brown, Aluko - Hooper, Jelavic (Daly).
Follow Follow ♥ Rangers
PS: We don't do walking away.
Btw. stale tu pisete (a cely rok ste pislai) o "Dundee". To je DUNDEE UNITED, to vase "Dundee" hra First Division a keby ste v Skotsku takto plietli tychto dvoch tak vas jedni aj druhi fans ukamenuju k smrti. Medzi oboma vladne velka rivalita a fanusikovia su na taketo nieco velmi citlivi.
Mimochodom na toto leto (14.7.) si obaja naplanovali vzajomny "priatelak". Hrat sa bude na "Dundee" a Dens Park bude - vypredany. Lebo nie je Dundee ako Dundee.
Děkuji za vysvětlení....:-) určitě to zlepšíme
som zvedavy
ale inak good review
Opravdu výborný článek :) Jsem rád, že se tu někdo věnuje tak zajímavé lize jako je ta Skotská
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele