Odejít, či neodejít?
Zatímco nyní se Sparta hřeje na špici tabulky s poměrně nadějným náskokem na Plzeň, tak ještě nedávno podnikala velmi kvapné kroky na přestupovém trhu a mj. sáhla také po mladých hráčích, kteří měli v zahraničí problém se uplatnit - Bořku Dočkalovi a Lukáši Marečkovi. Zejména druhý zmíněný znovu rozbouřil debatu o tom, jak moc mladí respektive zkušení hráči by měli odcházet do zahraničí. Většina medií a fanoušků tuto problematiku vnímá zcela jednoznačně: přestup mladého hráče rovná se ohrožení jeho kariéry.
Je tomu ovšem skutečně tak? Je opravdu tak náročné prosadit se v zahraničí? Mnozí z nás si asi ihned vzpomenou na jména Kalouda, Fenin či Šimůnek. Tři vicemistři světa do 20 let z Kanady, kteří krátce po svém úspěchu vyrazili do zahraničí s vidinou skvostné kariéry. Bohužel dnes žádný z nich ve špičkovém klubu nehraje - zatímco Šimůnek pravidelně nastupuje "alespoň" ve druhé německé lize za Kaiserslautern, tak Fenin s Kaloudou neúspěšně bojují o místo v základní sestavě ve Slavii respektive Dukle Praha.
Můžeme samozřejmě tyto a další hráče hodit do jednoho pytle jako příklad těch, co odešli příliš brzy, aby poté splakali nad výdělkem. To by byla ovšem velká chyba, jelikož osud každého z mnou vybraného trojlístku se odvíjel zcela jinak. Šimůnek přestoupil do průměrného bundesligového Wolfsburgu, kde v první sezoně zasáhl do 30 utkání, v nichž průměrně odehrál 78 minut a pomohl týmu k 5. místu, a tím i k účasti v tehdejším Poháru UEFA. Do týmu si ho tehdy vybral samotný Felix Magath, pod nímž "Vlci" v sezoně 2008/2009 vyhráli ligový titul. Šimůnka sice na podzim nechal vysedávat na lavičce, ale na jaře se pro něj stal nepostradatelným kamenem v sestavě a tedy i v závěrečném boji o titul. Poté ovšem došlo ke změně trenéra. Šimůnek si nezískal důvěru Armina Veha a vypadl ze základní sestavy. Po zisku titulu si už připsal jen 5 startů. Zbržděnou kariéru se pokusil nastartovat v Kaiserslauternu, ale i vlivem zranění se mu to doposud nepodařilo. V tomto ročníku sice zatím odehrál plný počet minut, ale od kapitána stříbrného výběru bychom určitě v 26 letech čekali více...
Raketový vzestup Martina Fenina po osudném mistrovství světa nám ještě nevymazaly z paměti ani jeho současné matné výkony - po velmi slušném podzimu v dresu Teplic, kdy skóroval sedmkrát přestoupil stejně jako jeho kolega do německé Bundesligy a to do Frankfurtu. Fanoušky šokoval hattrickem v prvním utkání. Tento heroický počin mu vynesl účast ve všech následujících zápasech, ve kterých si už připsal jen tři další zářezy na pažbě, ale šest zásahů za jaro rozhodně nebyl na nováčka špatný výkon. I když i v následující sezoně dostal důvěru a odehrál 2607 minut v 31 utkáních (tedy 84 minut na zápas), tak vsítil jen pět branek a kolem střelecké naděje českých fanoušků se začala stahovat mračna. Zatímco počet jeho odehraných minut a branek se zvolna snižoval, tak problémů mimo hřiště přibývalo. Toto vyvrcholilo po přestupu do Chotěbuzi, kdy po pádu z okna musel bojovat s krvácením do mozku a následně i s depresemi. Nyní se tedy snaží o návrat na výsluní v sešívaném dresu.
Na rozdíl od předešlých mladíků se Luboš Kalouda nikdy do základní sestavy CSKA Moskva neprosadil. Na jaře po svém přestupu odehrál pouze jeden zápas a potom přibyly už pouhé čtyři. Kvůli častým zraněním nedokázal zvednout ani hozené rukavice v podobě hostování ve Spartě, na Ukrajině či druhé nejvyšší ruské soutěži. Jako vysvobození přišlo angažmá v Dukle, ale i zde je pouze stínem dravého mladíka, jenž ligu kdysi opouštěl, a ani zde se do základu neprosadil.
Můžeme tedy jasně vidět, že ačkoli ani jeden z těch hráčů nakonec neuspěl, tak důvody těchto selhání byly různé a v prvních dvou případech rozhodně nemůžeme mluvit o tom, že by šlo o špatný výběr klubu a s tím spojený nedostatek šancí.
Nyní si zkusme vybrat tři jiná jména - Jan Polák ml., Jakub Hora, Martin Zeman. Fotbalovým znalcům určitě neuniklo, že i tito fotbalisté patřili k velkým talentům, o něž se zajímaly zahraniční kluby. Tito fotbalisté respektive jejich kluby odolaly. Přesto ani jeden z nich dnes nehraje na špici. Pojďme se opět v krátkosti zaobírat také jejich peripetiemi.
Jan Polák mladší se objevil poprvé v kádru A týmu Slovanu Liberec už v sezóně 2006/2007 (tedy v 18 letech), tehdy však pouze okusil prvoligovou atmosféru z lavičky. Jako kapitán se také podílel na stříbrném úspěchu české reprezentace na mistrovství Evropy výběrů do 17 let. Zájem o něj projevil Inter Milán, ale Polák i kvůli maturitě raději zůstal u Nisy. V následujícím ročníku už zasáhl do 20 utkání a zejména na jaře se prodral až do základní sestavy. Když Česká republika hostila Euro U19, tak u toho opět byl jako kapitán a opora zadních řad. Za Liberec pak na podzim neodehrál tolik, kolik by se dalo podle předcházejícího jara očekávat. Trenér Škorpil raději vsadil na zkušenost a do pozice stoperů dosadil Miroslava Holeňáka s Pavlem Košťálem. Jelikož se však blížilo další MS do 20 let a Jan Polák u toho neměl chybět, tak byl poslán na jaře do Viktorie Plzeň, aby se rozehrál. Jenže to už u kormidla stál Pavel Vrba, který teprve stál na začátku budování dnešního fenoménu a neměl zájem nechávat rozehrávat cizího hráče (Polák byl na hostování bez opce). Ironií osudu se vlivem zranění v Liberci přeci jen místo v obraně uvolnilo a vzniklé vakuum využil Radek Dejmek, který tak získal pozici hlavní obranné naděje a ani Polákův návrat na tom nic neměnil, i přesto díky krizi Liberce a s tím spojené rotaci kádru odehrál v sezóně 2009/2010 slušných devět zápasů v základní sestavě. Další rok strávil - co se odehraných minut týče - na poměrně úspěšném hostování v Ústí nad Labem. V mistrovském ročníku 2011/2012 sice začal nadějně opět v základu, ale ani tentokrát si ho neudržel. Po zisku titulu tedy raději odešel k nováčkovi polské nejvyšší soutěže, kde dodnes úspěšně působí.
Jakub Hora na sebe upoutal pozornost na podzim roku 2009, kdy v dresu Mostu nastřílel šest branek a byl i nejlepším klubovým střelcem. S úspěchem tak nechal za sebou i tehdejší druholigové vycházející hvězdičky Rabušice či Vydru, které se nedávno opět shledaly na srazu seniorské reprezentace. Ihned se na jeho zápasy začali sjíždět skauti zahraničních klubů a Hora okusil jejich prostředí na stážích v Eindhovenu a Fulhamu. Dočkal se i nabídek na přestup, ale raději se vydal českou cestou a rozhodl se pro hostování ve Slavii, která byla už v tu dobu lehce na ústupu ze slávy, přesto šlo o prestižní adresu. Tehdy ho chtěla získat i Plzeň, ale nakonec dal přednost pražskému klubu. Jak dnes už víme, odmítl tak budoucího mistra. V rozhárané Slavii se rozhodně neztratil a do životopisu si tak mohl připsat prvních 28 startů v Gambrinus lize, z toho 17 v základní sestavě. Slavie měla zájem o přestup, ale mladík se tentokrát už upsal plzeňské Viktorii. Zde už pouze paběrkoval a byl rád za každou minutu. Pro rozehrání byl na jaře v další sezóně poslán do Českých Budějovic. Zde se už do základní sestavy prosadil. Sestupu svého dočasného zaměstnavatele ovšem nezabránil. Vypadá to, že velmi podobně prožije i letošní ročník, neboť z Plzně odešel na hostování do Bohemians 1905.
Málokdo z hráčů, kteří zůstali v domácí lize, má takovou pověst promrhaného talentu jako Martin Zeman. Hráč, kterého si Sparta vyhlédla už v dorosteneckém věku, začal sbírat první minutky na podzim roku 2007, na jaře roku 2009 se už propracoval do základní sestavy. Zahrál si i na mistrovství světa U20 v Egyptě, kde ho však postupně na lavičku vytlačil šikovný boleslavský Fabián. Jeho herní vrchol přišel v domácím zápase kvalifikace o Ligu Mistrů s Panathinaikosem, kde svou troškou do mlýna přispěl k výbornému výkonu celého letenského mužstva, který ovšem v odvetě nebyl potvrzen. Během podzimu však narůstaly Zemanovy disciplinární problémy, zejména mu byl vytýkán laxní přístup k tréninkům a nedostatečná účast v obranné fázi při zápasech. Na jaře už Zeman přihlížel boji o titul ze střídačky a do jeho pozice byl dosazen Václav Kadlec.Jako střídající hráč proflákal i celý další fotbalový rok. O restart kariéry se postupně pokoušel v rakouské Admiře i u rivalů z Plzně, nicméně ani zde mu pšenka nekvetla, a tak v tomto ročníku rozšířil českou enklávu v Senici. Zde zatím prožívá nadějný začátek, ale určitě už sám moc dobře ví, jak to dopadá, když se usne na vavřínech.
Rozhodně netvrdím, že tyto fotbalisty už můžeme zařadit k naprosto zmařeným talentům. A už vůbec bych nechtěl někomu podsouvat, že rychlým odchodem do zahraničí by dosáhli úspěšnější kariéry. Čím jsem si však jist, je to, že kdyby do Interu Milán apod. v náctiletém věku odešli a po nezdaru se pokoušeli o restart ve svých současných klubech, tak bychom slyšeli, že na vině je jednoznačně odchod do ciziny a bez tohoto ukvapeného kroku by už hráli přinejmenším v reprezentaci.
Media se totiž často snaží tuto problematiku zjednodušit na poučku: "rychlý odchod = Kalouda, setrvání v lize = Václav Kadlec" Toto ovšem, jak jsem ukázal, vždy neplatí a dovolil bych si říct, že na každého hráče, který se po přestupu do zahraničního klubu neprosadil, bychom našli mnoho talentů, které zapadly v naší kotlině. Ať už talentovaný hráč, který si brzy přičichne k první lize, setrvá či odejde, tak musí mít silnou vůli a obrovskou sebekázeň. V zahraničí musí být připraven na samostatný život, cizí jazyk a také fakt, že do základní sestavy neřkuli prvního mužstva se může prosadit až za nějaký ten rok. Doma ovšem musí odolat zlenivění, uspokojení a mimofotbalovým lákadlům. Doma i venku musí tvrdě dřít a záleží na charakteru dotyčného, jestli se spíš popere s uspokojením ze "snadného" výdělku v Gambrinus lize či zoufalství z náročnosti prosazení se v zahraničí. Když k tomu připočteme další faktory jako jsou zranění, změna trenéra či zvyšování konkurence, které mohou číhat v každém klubu na světě, tak dojdeme k tomu, že dotvoření talentovaného hráče je vždy o rozbíjení vajec. Není bohužel možné, aby každý, kdo přičichne k dospělému fotbalu a zvládl první krok, se postupně vypracoval v hráče evropské úrovně. Někdo se neprosadí natrvalo ani do prvního mužstva, někdo zůstane v tuzemské lize, někdo okusí zahraničí a jen hrstka se opravdu dostane do kontinentální potažmo světové špičky.
Naše liga je bohužel moc chudá a malá na to, aby zde hráč opravdu dorostl. Jednou je prostě třeba do zahraničí odejít a nikdo nemůže tvrdit, že Kadlec se bude nádale v dresu Frankfurtu prosazovat a že Darida se stane základním kamenem zálohy Freiburgu jen proto, že oba mají na kontě velké množství zápasů v Gambrinus lize. Nutno taky vzít v potaz, že v dnešní době a finanční situaci, která na přestupovém trhu vládne, se jen málokterý klub ze špičkové odhodlá koupit staršího hráče z tak neprestižní soutěže jako je ta tuzemská, a pokud už po něm sáhne, tak dotyčný většinou nedostane tolik šancí, kolik by dostal mladík a je u něj velký tlak na okamžité výsledky. Což si můžeme jasně demonstrovat na hráčích Plzně, kde Kolář s Rajtoralem už dávno dostali povolení k odchodu, ale přes jejich výborné výkony a starty v reprezentaci už za ně nikdo vyšší částku nezaplatí. Opačně dopadl Petržela, po kterém sice sáhnul Augsburg, ale zde základní sestavu ochutnal pouze na začátku soutěže a poté až na pár výjimek jen vysedával na lavičce. Takže mladý hráč musí myslet i na to, že s přibývajícími léty v Gambrinus lize se zájem o něho bude spíše zmenšovat, zvlášť pokud se neúčastní evropských pohárů. Pochybuji, že by třeba Kalas dostal opět nabídku z Chelsea, kdyby zůstal v Olomouci a hrál pouze naši nejvyšší soutěž.
Ostatně těžko něco vyčítat samotnému Marečkovi z úvodu článku. Z Brna odešel po 50 prvoligových utkáních. Vybral si Anderlecht Brusel, který dává šance mladým hráčům a kde byla početná česká kolonie. Navíc byl v klubu z počátku jen na hostování, takže klub si ho mohl oťukat dost natolik, aby poznal, pokud by o něj ve skutečnosti neměl zájem. Brusel ovšem opci uplatnil a konec Marečkova dobrodružství už známe. To ovšem neznamená, že jde o "zkaženého" hráče. Vždyť takový David Limberský v Plzni natrvalo skončil až po nevydařených angažmá v italské Modeně, Tottenhamu či Spartě a přesto je dnes nejlepším levým obráncem v lize, který svůj tým dotáhl do Ligy Mistrů a letos se o to zatím znovu úspěšně pokouší.
Smiřme se s tím, že vždy nějaké vejce rozbijeme a pokud se tomu chceme v co nejvyšší míře vyvarovat, tak musíme naše malé fotbalisty vychovávat a trénovat po všech stránkách a jejich agenti a jejich blízcí je musí vždy připravit na strasti a úskalí každé z volitelných cest - doma i venku.
Je tomu ovšem skutečně tak? Je opravdu tak náročné prosadit se v zahraničí? Mnozí z nás si asi ihned vzpomenou na jména Kalouda, Fenin či Šimůnek. Tři vicemistři světa do 20 let z Kanady, kteří krátce po svém úspěchu vyrazili do zahraničí s vidinou skvostné kariéry. Bohužel dnes žádný z nich ve špičkovém klubu nehraje - zatímco Šimůnek pravidelně nastupuje "alespoň" ve druhé německé lize za Kaiserslautern, tak Fenin s Kaloudou neúspěšně bojují o místo v základní sestavě ve Slavii respektive Dukle Praha.
Můžeme samozřejmě tyto a další hráče hodit do jednoho pytle jako příklad těch, co odešli příliš brzy, aby poté splakali nad výdělkem. To by byla ovšem velká chyba, jelikož osud každého z mnou vybraného trojlístku se odvíjel zcela jinak. Šimůnek přestoupil do průměrného bundesligového Wolfsburgu, kde v první sezoně zasáhl do 30 utkání, v nichž průměrně odehrál 78 minut a pomohl týmu k 5. místu, a tím i k účasti v tehdejším Poháru UEFA. Do týmu si ho tehdy vybral samotný Felix Magath, pod nímž "Vlci" v sezoně 2008/2009 vyhráli ligový titul. Šimůnka sice na podzim nechal vysedávat na lavičce, ale na jaře se pro něj stal nepostradatelným kamenem v sestavě a tedy i v závěrečném boji o titul. Poté ovšem došlo ke změně trenéra. Šimůnek si nezískal důvěru Armina Veha a vypadl ze základní sestavy. Po zisku titulu si už připsal jen 5 startů. Zbržděnou kariéru se pokusil nastartovat v Kaiserslauternu, ale i vlivem zranění se mu to doposud nepodařilo. V tomto ročníku sice zatím odehrál plný počet minut, ale od kapitána stříbrného výběru bychom určitě v 26 letech čekali více...
Raketový vzestup Martina Fenina po osudném mistrovství světa nám ještě nevymazaly z paměti ani jeho současné matné výkony - po velmi slušném podzimu v dresu Teplic, kdy skóroval sedmkrát přestoupil stejně jako jeho kolega do německé Bundesligy a to do Frankfurtu. Fanoušky šokoval hattrickem v prvním utkání. Tento heroický počin mu vynesl účast ve všech následujících zápasech, ve kterých si už připsal jen tři další zářezy na pažbě, ale šest zásahů za jaro rozhodně nebyl na nováčka špatný výkon. I když i v následující sezoně dostal důvěru a odehrál 2607 minut v 31 utkáních (tedy 84 minut na zápas), tak vsítil jen pět branek a kolem střelecké naděje českých fanoušků se začala stahovat mračna. Zatímco počet jeho odehraných minut a branek se zvolna snižoval, tak problémů mimo hřiště přibývalo. Toto vyvrcholilo po přestupu do Chotěbuzi, kdy po pádu z okna musel bojovat s krvácením do mozku a následně i s depresemi. Nyní se tedy snaží o návrat na výsluní v sešívaném dresu.
Na rozdíl od předešlých mladíků se Luboš Kalouda nikdy do základní sestavy CSKA Moskva neprosadil. Na jaře po svém přestupu odehrál pouze jeden zápas a potom přibyly už pouhé čtyři. Kvůli častým zraněním nedokázal zvednout ani hozené rukavice v podobě hostování ve Spartě, na Ukrajině či druhé nejvyšší ruské soutěži. Jako vysvobození přišlo angažmá v Dukle, ale i zde je pouze stínem dravého mladíka, jenž ligu kdysi opouštěl, a ani zde se do základu neprosadil.
Můžeme tedy jasně vidět, že ačkoli ani jeden z těch hráčů nakonec neuspěl, tak důvody těchto selhání byly různé a v prvních dvou případech rozhodně nemůžeme mluvit o tom, že by šlo o špatný výběr klubu a s tím spojený nedostatek šancí.
Nyní si zkusme vybrat tři jiná jména - Jan Polák ml., Jakub Hora, Martin Zeman. Fotbalovým znalcům určitě neuniklo, že i tito fotbalisté patřili k velkým talentům, o něž se zajímaly zahraniční kluby. Tito fotbalisté respektive jejich kluby odolaly. Přesto ani jeden z nich dnes nehraje na špici. Pojďme se opět v krátkosti zaobírat také jejich peripetiemi.
Jan Polák mladší se objevil poprvé v kádru A týmu Slovanu Liberec už v sezóně 2006/2007 (tedy v 18 letech), tehdy však pouze okusil prvoligovou atmosféru z lavičky. Jako kapitán se také podílel na stříbrném úspěchu české reprezentace na mistrovství Evropy výběrů do 17 let. Zájem o něj projevil Inter Milán, ale Polák i kvůli maturitě raději zůstal u Nisy. V následujícím ročníku už zasáhl do 20 utkání a zejména na jaře se prodral až do základní sestavy. Když Česká republika hostila Euro U19, tak u toho opět byl jako kapitán a opora zadních řad. Za Liberec pak na podzim neodehrál tolik, kolik by se dalo podle předcházejícího jara očekávat. Trenér Škorpil raději vsadil na zkušenost a do pozice stoperů dosadil Miroslava Holeňáka s Pavlem Košťálem. Jelikož se však blížilo další MS do 20 let a Jan Polák u toho neměl chybět, tak byl poslán na jaře do Viktorie Plzeň, aby se rozehrál. Jenže to už u kormidla stál Pavel Vrba, který teprve stál na začátku budování dnešního fenoménu a neměl zájem nechávat rozehrávat cizího hráče (Polák byl na hostování bez opce). Ironií osudu se vlivem zranění v Liberci přeci jen místo v obraně uvolnilo a vzniklé vakuum využil Radek Dejmek, který tak získal pozici hlavní obranné naděje a ani Polákův návrat na tom nic neměnil, i přesto díky krizi Liberce a s tím spojené rotaci kádru odehrál v sezóně 2009/2010 slušných devět zápasů v základní sestavě. Další rok strávil - co se odehraných minut týče - na poměrně úspěšném hostování v Ústí nad Labem. V mistrovském ročníku 2011/2012 sice začal nadějně opět v základu, ale ani tentokrát si ho neudržel. Po zisku titulu tedy raději odešel k nováčkovi polské nejvyšší soutěže, kde dodnes úspěšně působí.
Jakub Hora na sebe upoutal pozornost na podzim roku 2009, kdy v dresu Mostu nastřílel šest branek a byl i nejlepším klubovým střelcem. S úspěchem tak nechal za sebou i tehdejší druholigové vycházející hvězdičky Rabušice či Vydru, které se nedávno opět shledaly na srazu seniorské reprezentace. Ihned se na jeho zápasy začali sjíždět skauti zahraničních klubů a Hora okusil jejich prostředí na stážích v Eindhovenu a Fulhamu. Dočkal se i nabídek na přestup, ale raději se vydal českou cestou a rozhodl se pro hostování ve Slavii, která byla už v tu dobu lehce na ústupu ze slávy, přesto šlo o prestižní adresu. Tehdy ho chtěla získat i Plzeň, ale nakonec dal přednost pražskému klubu. Jak dnes už víme, odmítl tak budoucího mistra. V rozhárané Slavii se rozhodně neztratil a do životopisu si tak mohl připsat prvních 28 startů v Gambrinus lize, z toho 17 v základní sestavě. Slavie měla zájem o přestup, ale mladík se tentokrát už upsal plzeňské Viktorii. Zde už pouze paběrkoval a byl rád za každou minutu. Pro rozehrání byl na jaře v další sezóně poslán do Českých Budějovic. Zde se už do základní sestavy prosadil. Sestupu svého dočasného zaměstnavatele ovšem nezabránil. Vypadá to, že velmi podobně prožije i letošní ročník, neboť z Plzně odešel na hostování do Bohemians 1905.
Málokdo z hráčů, kteří zůstali v domácí lize, má takovou pověst promrhaného talentu jako Martin Zeman. Hráč, kterého si Sparta vyhlédla už v dorosteneckém věku, začal sbírat první minutky na podzim roku 2007, na jaře roku 2009 se už propracoval do základní sestavy. Zahrál si i na mistrovství světa U20 v Egyptě, kde ho však postupně na lavičku vytlačil šikovný boleslavský Fabián. Jeho herní vrchol přišel v domácím zápase kvalifikace o Ligu Mistrů s Panathinaikosem, kde svou troškou do mlýna přispěl k výbornému výkonu celého letenského mužstva, který ovšem v odvetě nebyl potvrzen. Během podzimu však narůstaly Zemanovy disciplinární problémy, zejména mu byl vytýkán laxní přístup k tréninkům a nedostatečná účast v obranné fázi při zápasech. Na jaře už Zeman přihlížel boji o titul ze střídačky a do jeho pozice byl dosazen Václav Kadlec.Jako střídající hráč proflákal i celý další fotbalový rok. O restart kariéry se postupně pokoušel v rakouské Admiře i u rivalů z Plzně, nicméně ani zde mu pšenka nekvetla, a tak v tomto ročníku rozšířil českou enklávu v Senici. Zde zatím prožívá nadějný začátek, ale určitě už sám moc dobře ví, jak to dopadá, když se usne na vavřínech.
Rozhodně netvrdím, že tyto fotbalisty už můžeme zařadit k naprosto zmařeným talentům. A už vůbec bych nechtěl někomu podsouvat, že rychlým odchodem do zahraničí by dosáhli úspěšnější kariéry. Čím jsem si však jist, je to, že kdyby do Interu Milán apod. v náctiletém věku odešli a po nezdaru se pokoušeli o restart ve svých současných klubech, tak bychom slyšeli, že na vině je jednoznačně odchod do ciziny a bez tohoto ukvapeného kroku by už hráli přinejmenším v reprezentaci.
Media se totiž často snaží tuto problematiku zjednodušit na poučku: "rychlý odchod = Kalouda, setrvání v lize = Václav Kadlec" Toto ovšem, jak jsem ukázal, vždy neplatí a dovolil bych si říct, že na každého hráče, který se po přestupu do zahraničního klubu neprosadil, bychom našli mnoho talentů, které zapadly v naší kotlině. Ať už talentovaný hráč, který si brzy přičichne k první lize, setrvá či odejde, tak musí mít silnou vůli a obrovskou sebekázeň. V zahraničí musí být připraven na samostatný život, cizí jazyk a také fakt, že do základní sestavy neřkuli prvního mužstva se může prosadit až za nějaký ten rok. Doma ovšem musí odolat zlenivění, uspokojení a mimofotbalovým lákadlům. Doma i venku musí tvrdě dřít a záleží na charakteru dotyčného, jestli se spíš popere s uspokojením ze "snadného" výdělku v Gambrinus lize či zoufalství z náročnosti prosazení se v zahraničí. Když k tomu připočteme další faktory jako jsou zranění, změna trenéra či zvyšování konkurence, které mohou číhat v každém klubu na světě, tak dojdeme k tomu, že dotvoření talentovaného hráče je vždy o rozbíjení vajec. Není bohužel možné, aby každý, kdo přičichne k dospělému fotbalu a zvládl první krok, se postupně vypracoval v hráče evropské úrovně. Někdo se neprosadí natrvalo ani do prvního mužstva, někdo zůstane v tuzemské lize, někdo okusí zahraničí a jen hrstka se opravdu dostane do kontinentální potažmo světové špičky.
Naše liga je bohužel moc chudá a malá na to, aby zde hráč opravdu dorostl. Jednou je prostě třeba do zahraničí odejít a nikdo nemůže tvrdit, že Kadlec se bude nádale v dresu Frankfurtu prosazovat a že Darida se stane základním kamenem zálohy Freiburgu jen proto, že oba mají na kontě velké množství zápasů v Gambrinus lize. Nutno taky vzít v potaz, že v dnešní době a finanční situaci, která na přestupovém trhu vládne, se jen málokterý klub ze špičkové odhodlá koupit staršího hráče z tak neprestižní soutěže jako je ta tuzemská, a pokud už po něm sáhne, tak dotyčný většinou nedostane tolik šancí, kolik by dostal mladík a je u něj velký tlak na okamžité výsledky. Což si můžeme jasně demonstrovat na hráčích Plzně, kde Kolář s Rajtoralem už dávno dostali povolení k odchodu, ale přes jejich výborné výkony a starty v reprezentaci už za ně nikdo vyšší částku nezaplatí. Opačně dopadl Petržela, po kterém sice sáhnul Augsburg, ale zde základní sestavu ochutnal pouze na začátku soutěže a poté až na pár výjimek jen vysedával na lavičce. Takže mladý hráč musí myslet i na to, že s přibývajícími léty v Gambrinus lize se zájem o něho bude spíše zmenšovat, zvlášť pokud se neúčastní evropských pohárů. Pochybuji, že by třeba Kalas dostal opět nabídku z Chelsea, kdyby zůstal v Olomouci a hrál pouze naši nejvyšší soutěž.
Ostatně těžko něco vyčítat samotnému Marečkovi z úvodu článku. Z Brna odešel po 50 prvoligových utkáních. Vybral si Anderlecht Brusel, který dává šance mladým hráčům a kde byla početná česká kolonie. Navíc byl v klubu z počátku jen na hostování, takže klub si ho mohl oťukat dost natolik, aby poznal, pokud by o něj ve skutečnosti neměl zájem. Brusel ovšem opci uplatnil a konec Marečkova dobrodružství už známe. To ovšem neznamená, že jde o "zkaženého" hráče. Vždyť takový David Limberský v Plzni natrvalo skončil až po nevydařených angažmá v italské Modeně, Tottenhamu či Spartě a přesto je dnes nejlepším levým obráncem v lize, který svůj tým dotáhl do Ligy Mistrů a letos se o to zatím znovu úspěšně pokouší.
Smiřme se s tím, že vždy nějaké vejce rozbijeme a pokud se tomu chceme v co nejvyšší míře vyvarovat, tak musíme naše malé fotbalisty vychovávat a trénovat po všech stránkách a jejich agenti a jejich blízcí je musí vždy připravit na strasti a úskalí každé z volitelných cest - doma i venku.
Komentáře (124)
Přidat komentářPrvně jsem si myslel, že Mareček už zase uvažuje o odchodu
Každopádně článek ještě dočtu, první odstavec docela navnadil
ja taky no
...tak článek chválím, nejde o slepé kritizování jedné strany, ale pohlíží na obě strany mince a doufám, že si ho tu přečte co nejvíce kritků odchodů českých hráčů do Německa/Ruska...
pěkně mi to vyděsilo
http://www.banikbaniku.cz/2013/10/04/zapis-vedeni-baniku-ostrava-odpovidalo-na-otevreny-dopis-osbb/
ch) Pokuta kabině.
Petr Šafarčík.“ Hráči nyní dostávají základní platy a prémie. Dohoda v kabině byla trochu jiná, než jaká byla prezentována v médiích a hráči to dobře ví. Byli jsme domluveni, že to zůstane za dveřmi kabiny a jsem rád, že to tak zůstalo. Jen oni sami vědí, jak to mají s pokutami a prémiemi.“
Tak to zpívání hymny mi připomíná tohle:
http://www.youtube.com/watch?v=OGe9BlbktSM
To, že se už několik let neprosadil nějaký náš mladík natrvalo v nějakém solidním klubu, není náhoda.
Jinak článek dobrý,jen mi tam chyběl příklad někoho, kdo na to prostě venku neměl, přestože u nás byl za obrovský talent.
To by mohl být ten Fenin, ne?
Rok válel, až pak naráz nic, spíš takoví hráči jako Hable a tak. A nezapomínejme na Mikolandu, jenž musel končit úplně kvůli zdraví.
Hable byl výbornej mladík, kterej na to určitě měl
Moravek
Morávek? Dokázal překonat nepřízeň trenéra, zranění a teď patří do základu bundesligového klubu, přestože šel rovnou z 2. ligy. To opravdu neberu tak, že na to neměl.
Fenin, Kalouda...
Fenin na to měl.
taky si myslím, tam se něco pokazilo v něm no, škoda ho, přál bych mu aby se mu to zase srovnalo trošku no a alespon tu gambrinus ligu si dával v základu
Počkat, až přerostou ligu, pak odejít. Naše liga se celkem zvedá a ti kluci nepotřebují odcházet za kvalitou ven.
Jediný, co se zvedá při pomyšlení na GL, je můj žaludek.
http://www.mojelekarna.cz/poradna/travici-potize/nevolnost-zvraceni.html
na a muzes si tam i pokecat
Výborný článek
Kdyz uz prestoupit do ciziny tak s vidinou hrani a ne penez. Vsechny zapadni ligy jsou lepsi jak tuzemske, chce to jen sklopit hlavu a jeste vice na sebe makat a nekoukat co si ten den oblecu a v cem prijedu. Hodne dela to , ze ti kluci zacnou machrovat at uz na FB ci jinych spo. forech. Takovy Macek je decko nejvetsi, sam odesel z repre protoze mu novy trener vzal kap. pasku a dal ji Cernemu
pohadal se prej neskutecne s trenerem a rval tam, ze pod nim nikdy nebude hrat
Macek, Černý, repre - nějak se nechytám, koho máš na mysli?
U-17
Jako fakt?
Asi proto je pořád ve Zlíně ne?
tak on byl kapitanem pod tim starym trenerem U-17 jenze ted je tam novy trener a on mu tu pasku vzal a dal ji Cernemu :D a Macek se nasral a zacal tam po kazdem rvat, no pry tam rval jak maly fracek a rekl, ze nebude hrat v repre pod timto trnerem.
Absolutně nevíš o čem píšeš- už jen proto, že mají stejného trenéra, jako měli minulý rok draku.
mam kamarada co hraje za Fastav v dorostu, rekl mi to minuly tyden
jakou prezdicku tu ma autor?
filip12
to je debiil
Pěkný článek
Tak uvidíme, co Václav Černý, kterej jde příští rok do Ajaxu. Minulý rok nastoupil jako 15 letý za U17 Příbrami a za 19 zápasů dal 33 branek, letos má odehraný jeden zápas (Už ale za U19) a čtyři branky.
hmm, az tak prevysuje aj starsich hracov? to vyzera nadejne, ale spomeniem si vzdy na Van Velzena, ktory medzi rovesnikmi nemal v Ajaxe konkurenciu a potom ani v United, ale prechod do rezervy uz vobec nezvladol a z United toto leto odisiel
Tyhle přechody hráčů z mladších do starších kategorií jsou strašně těžký a spoustu fotbalistů to nedokáže. Ale právě Černý hraje odmala vždy se staršíma, je připravovanej na to, aby zvládal vyšší zátěž, než vrstevníci. Sice právě tohle dost často může za problémy se zraněníma v pozdějších fázích kariéry, ale právě proto ten přesun do Ajaxu hodně kvituju, protože tam se mu snad budou věnovat s ohledem na jeho věk..
Černý už za Ajax hraje ne? Needávno tu kolovalo nějaké video kde za Ajax dal snad hattrick (tušim?)
Nadějný fotbalista Václav Černý dá přednost té nizozemské. Patnáctiletý talent z Příbrami se upsal Ajaxu Amsterdam, jeho odchod se však oddálí až na první den roku 2014, přestupovat se totiž může až od šestnácti let.
Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/vaclav-cerny-pribram-ajax-amsterdam-odchod-fjv-/fot_zahranici.aspx?c=A130122_193143_fot_zahranici_ten
To byl jen nějaký předsezonní turnaj.. Sám jsem ho v soupiskách Ajaxu nenašel, za Příbram už odehrál jeden zápas (ale je pravda, že z dvanácti celkově, asi je zraněný.. těžko se nějak shání informace) a když přestupoval, tak se všude psalo, že až příští rok..
http://www.fkpribram.cz/clanky/Ajax-Amsterdam-podepsal-smlouvu-s-Vaclavem-Cernym.3033/
V pohodě, já ho po té informaci o jeho možném přesunu do Amsterdamu vpravdě už nesledoval, takže jsem žil v domění, že už tam je :)
http://www.tribalfootball.com/articles/ajax-youngster-vaclav-cerny-reveals-man-utd-man-city-offers-3983230#.Uk6dzBDosUU 3 dny stary clanek.
Přečtu si, díky :)
Díky hlavně za info o Honzovi Polákovi. Chodil jsem s ním na gympl a i když byl o pár let mladší, tak si nás při školním turnaji vodil jako žáčky
Sledoval jsem ho, když se snažil prosadit ve Slovanu, ale pak se nějak ztratil, tak alespoň vím kde je.
"sáhla také po mladých hráčích, kteří měli v zahraničí problém se uplatnit - Bořku Dočkalovi a Lukáši Marečkovi"
Odehrát celou sezónu v Eredivisii = neuplatnit se v zahraničí?
A Dočkal: "Jeden člověk z vedení klubu mi řekl, že když se mě budou ptát, jestli jsem tam uspěl, nebo ne, mám říct čísla. Shrnul mi to na 80 soutěžních, 30 gólů a 30 asistencí."
ono je rozdíl zahraničí a zahraničí. Hrát v Norsku nebo v průměrném Nizozemském klubu není zas takové terno.
Když si vzpomenu na Brno...Kalouda, Mareček, Mazuch, Střeštík..ach jo
..z nich snad jen Mazuch hraje na úrovni..zajímalo by mě jak by to vypadalo kdyby tenkrát všcihni zůstali o 2 - 3 roky déle..
stejně.....
Tývole střešťu o 2 roky dýl...to bych nevydržel a praskla by mně cévka
A ještě bych poznamenal, že jakmile se hráči, kteří se naplno prosadili ve Spartě a odešli za více jak 50 milionů, tak se ze 75 % nakonec prosadili i v zahraničí. Zatímco pokud odešli z jiného českého klubu za podobnou částku, tak je ta úspěšnost kolem 40 %.
je možno ta čísla něčím doložit?
Nedávno tady byla debata, kde se ta čísla docela jednoznačně potvrdila. Musel bych projíždět diskuze, každopádně ale i tak šlo o čísla z transfermarktu podle kterých jsme si vybrali hráče, kteří stáli kolem 50 milionů a vybírali, kdo se prosadil a kdo ne.
nevím, kolik stáli, ale neprosadili se třeba Kouba, Frýdek, Siegl...
Bylo to od roku 2000.
Neprosadil se: Lokvenc, Jun, Zelenka
Prosadil M. Kadlec, Pospěch, Kucka, Bony, Sivok, Kováč, Hubschman, Grygera, Čech, Jarošík.
Záleží na úhlu pohledu: Šimůnek, Fukal.
a jaké byly ceny Blažka, Vacka, Slepičky aj.,kteří se neprosadili?
Slepička 35 milionů, na Vacka sem pravda zapomněl..
Ten stál okolo 90 milionů, Blažek do Norimberku byl za 13 milionů podle TM.
hm, to ale nebylo rýpání, jen mě to zajímá, ok?
Však já to neberu jako rýpání, beru to jako diskuzi..
Vacek okolo 90 mega? To se mi vážně nezdá.
Částka nebyla zveřejněna, ale rozhodně to bylo podobný jako u Kucky.. Stál víc jak 50 mega a měl být nahoře, to je to hlavní..
vacek nestal asi tolik...psalo se neco o 2 mega euro...
Nebylo to zveřejněný, ale předpokládám, že by měl stát podobně jako Kucka. Ale je to jen o hádání, i na TM se píše o 1,7 milionu euro.
ja si to taky nepamatuju...ale mel jsem vzdy za to,ze prave kucka sel za 90 a vacek neco kolem poloviny te castky
Je to možný, TM to říká taky.. Ani sem na to nekoukl, bral jsem to podle Kucky právě.. Ale o to ani nešlo, spíš šlo o to, že měl být započítaný nahoře..
Lokvenc se rozhodně prosadil
Jj, píšu níž.. Sice nedal moc branek, ale hrál pět sezon v základu.
Lokvenc se neprosadil? To se mi nějak nezdá. Za Kaiserslautern nehrál špatně.
z toho vyplývá, že ve Spartě jsou na ho*no obchodníci
To nemusí být nutně odchovanci. Ale to jedno, Sparta už je takovej vyšší level, nesrovnával bych s odchodama z Olmiku, Teplic nebo i horších klubů.
řekl bych, že Baník má za těchto podmínek bilanci více než 75%
Svěrkoš a Baroš.
Laštůvka,Bolf, Jankul, první sezonu i Heinz, teď Vydra
Bolf odcházel za 25 milionů, u Jankula se neví přesná částka, ale myslíš, že to v tu dobu bylo přes 50?
http://www.transfermarkt.cz/cz/fc-banik-ostrava/transfers-alle/verein_377.html
Jinak Baroš +, Laštůvka +, Heinz -, u Svěrkoše bych se nevěděl rozhodnout, ale spíš -, Vydra rozhodně +,
To je 5 hráčů 3 ano, jeden určitě ne a jeden spíše ne.. U Baníku hraje dost roli to, že nemá tolik takových velkých přestupů..
Má jich určitě srovnatelně s ostatními týmy, ne-li víc. Nevěděl jsem, že byl Bolfík tak levný..., ale Svěrky se určitě prosadil, na jaře byl tehdy nej střelec týmu, až s novým koučem si nesedl.
Tak to bychom mohli brát, že se prosadil i Fenin. atd.
ok, když to bereš takto
Ale jak říkám, nad ním by se dalo uvažovat i když je to podle mě spíš na mínusu, než na plusu.. Takhle bych mohl reagovat i Lokvencem, kterej odehrál v Bundeslize 5 sezon, vždy okolo 30 zápasů s celkovou bilancí 116 zápasů a 36 branek.. Takže nahoře bych ho spíš měl dát k plusovým hráčům..
Teď nečerpám z transfermarketu ani ničeho podobného,ale jestli si dobře vzpomínám tak se v případě Jankulovského při přestupu do SSC Napoli psalo o 80 milionech.
zcela jistě to bylo přes padesát, mluvilo se o 60-80.
svěrkoš má bilanci za gladbach a sochaux 124/27, což mínus moc není, dalo by se to řešit 0
Ty máš zase + u Sivoka, který se neprosadil v Udine ale až potom v Besiktasu.
Lička, Laštůvka.
Lička?
Jo, já jsem zapomněl, že se řeší ty procenta ve spojitosti s částkou, za kterou odešli. Z mého pohledu se prosadil, ale nespadá do té kategorie 50 milionů a víc.
odkud máš ty procenta?
Na tom není nic překvapivého, Sparta ač v úplně jiném měřítku je každoročně pod obrovským tlakem, což se samozřejmě přenáší i na hráče. Ti co v lize vynikají v menších klubech s tímhle nemají zkušenosti a velmi často se to potvrdí už po přestupu do Sparty. Dalším důvodem je možnost poměřit se v evropských pohárech s tím nejlepším. Takže buď vyhoří už ve Spartě a nebo z ní odchází daleko připravenější na zahraniční angažmá. Myslim, že podobná čísla by do nedávna měla třeba i Slavie a v budoucnu, pokud se udrží na vrcholu i Viktorka.
Pozitivní je, že se minimálně v poslední sezoně tolik nechodilo přímo ven, ale nejprve do Sparty a Plzně. Myslím, že pokud budou mít Vácha, Hušbauer nebo Hořava výkonnost na přestup do zahraničí, prosadí se mnohem snáz, než kdyby odešli z předchozích klubů, kdy o ně už tehdy zájem určitě byl.
Já bych přivítal článek, který by popsal, kde skončily prachy za tyhle mladý hráče, kteří kdy odešli. Mám dojem, že by mělo Brno, Baník a další kluby postaveny nové stadiony a zajištěn rozpočet na dalších 20 let
Vzhledem k tomu, že finanční struktury českých klubů, zvlášť Baníku pod Peterou, Brna pod Prosem, jsou tak nečitelný pro běžného fanouška, tak se těžko může sepsat článek, který by nebyl jen snůškou spekulací. Vzhledem k tomu, poslední výroční zpráva "Peterova" Baníku byla skenovaná a tak nečitelná, tak nevěřím ničemu, co ten šmejd tvrdil.
to asi žiješ ve světě levných stadionů. Brno by z těch všech přestupů sakumprásk mělo mít něco přes 200M. Část se utopila v klubu, kterej pochopitelně nebyl a není výdělečnej, část v tréninkovým centru a část si nechal Pros (což ale jsou jako majitele jeho prachy, takže se nám to může nelíbit, ale právo na to měl)
no ono nejde ani o ty priklady...
tech hledisek je mnohem vic...v kolika jde,kam jde a hlavne do jake urovne jde
stale budu tvrdit,ze odejit v 17/18 a hrat dalsi rok,dva juniorskou soutez misto domaci dospele souteze je kravina...pokud by nekdo nastupoval za muze a misto toho jde do juniorky,rezervy,tak je to chyba...
dalsi vec je odejit do juniorky megaklubu typu inter,juve,chelsea a zustat tam...opet spatna cesta a jedina moznost jak z toho je co nejdrive utect na hostovani
celkove bych nerekl,ze odchod do juniorky evropskeho tymu je nejaka vyhra...
výborný článok
Hlavně si ale vemte, kolik těchto talentů zbrzdilo nebo uplně zničilo zranění. Ono nejde ani tak o to, že to nemají v hlavě v pořádku, že málo trénují, nebo že by nedostávali prostor (což jsou samozřejmě další faktory), ale to zranění v tom má bohužel největší roli. Však jen ti prvně jmenovaní dopadli špatně právě kvůli zranění...
Mimochodem stále nechápu, proč se Dočkalovo angažmá bere jako neúspěšné, píše se, že se neprosadil apod. Však patřil k nejlepším hráčům celého týmu, ne?Na zahraničních webech jsem četl, že se trenérovi nelíbilo, že vůbec neumí 1 na 1. Ale když dá za 80 zápasů 30 golů a asistencí a pak odejde za tak směšný peníze..to mi hlava nebere. Navíc je furt mladý.
OT: http://media.timeout.com/blogimages/wp-content/uploads/2013/10/FA-150-Anniversary-map-Final-Version-k.jpg
je tam Čech? nenašel jsem ho..
Cech,Srnicek,Berger,Miklosko.
nahoře máš konečnou "Thierry Henry" (normálně Watord) a když od ní pojedeš na jih, tak narazíš na všechny 4 čechy. A někde dole je ještě Škrtel
http://www.thefa.com/News/2013/oct/~/media/A3340A58E70245C2BCF8F35142994BD8.ashx
tohle je citelnejsi a v PDF se daji i hledat jmena
Pěkný článek, který vystihuje realitu. Jen si myslím, že není problém kvalita hráčů, ale mentalita. :/
Moc pěkný článek :))
Tohle se nedá nijak zobecňovat. Nebo lépe řečeno, zobecnit se to dá, ale musí se nejdříve hráči rozdělit do různých skupin. Hlavní je zjistit jestli ten hráč má opravdu takový talent, tedy jestli schopnosti, díky kterým vyčnívá v mládežnickém fotbale, uplatní i v dospělém a pak na jaké úrovni. Už při tomhle vyfiltrování zjistíte, že většina hráčů odešla, ikdyž jejich šance na prosazení byla naprosto minimální. Nejlepší bude uvést příklad. Prototyp hráče, u kterého má v mladém věku smysl přestoupit vidím ve Vydrovi. Od mládeže se vědělo, že je to megatalent, prosadil se v druhé lize, udělal přestup v rámci ligy a ihned se prosadil i v GL a to v týmu, který bojoval o titul. Prosadil se díky rychlosti a kvalitě zakončení, což jsou vlastnosti přenositelné do evropského fotbalu a zároveň ukázal výbornou psychiku, takže bylo jasné, že nebude mít velký problém s adaptací v jiném prostředí. Přesně takhle by to mělo vypadat. Druhá přijatelná možnost je scénář jako zvolila Příbram s Černým, kluk kterej naprosto vyčnívá i s o 2 roky staršími hráči, ale je ještě ve věku, kdy se formuje. Proto je vhodné zvolit klub, který pracuje s mládeží lépe a kde bude mít větší konkurenci. V tomto případě se ani nemusí zohledňovat jestli má šanci se v daném klubu dostat do A týmu, protože už jen pobyt v akademii mu velmi pomůže. Ve všech ostatních případech mimo tyto 2 bych vždy volil nejdříve prosazení se v lize a až v případě, že tu ligu hráč výrazně! předčí, tak může zkusit jít ven.
Obecně nám v tomhle ohledu docela přeje současná ekonomická situace, tým jako Brno by za hráče jako Mareček či Kalouda v současné situaci nedostalo přes 1 mega eur, tudíž by už výrazně zvažovali jestli se jim vůbec vyplatí hráče pustit a když jo, tak je šance, že ho bude chtít top tým z ligy a ta tak nepřijde o talentovaného hráče.
edgar badia 1/0
sergi gomez 66ú3
miguel 5/0
aurtenetxe 68/2
pardo 53/1
morata 83/44 19/2
álex 32/3
sarabia 43/0
blazquez 0/0
juanmi 47/7
deulofeu 71/27
zostava z finale u19 a skvely super uspech hrebika...neviem na kolko su tie pocty startov presne,malo by sa jednat o starty la lige a segunde,u moratu je to castilla a real,na ake cislo by som sa dostal v pripade cechov?na tretinu aspon?
a v tomto to je...uspech v mladeznikoch znamena v pripade ceska,slovenska alebo inej postkomunistickej krajiny maximalne to ze hrac hral na turnaji a s timom dosiel daleko,absolutne nic to nevypoveda o jeho kvalitach,maximalne o tom ze ked ho vedie trosku takticky schopny trener tak sa jeho ndostatky v technike ci kreativite schovaju za timovy uspech
kym sa v cesku plosne nezacne s vychovou hraca v 10-12 rokoch tak nikdy nebude dalsi rosicky alebo kadlec,prave v tychto rokoch to chalanisko musi dostat spracovanie,periferne videnie aby vedel co sa deje okolo neho,okamzite vyhodnotenie situacie...tieto tri veci sa musi naucit prave v tomto veku lebo casom toto nikdy nestrati a len si to prenasa dalej do dospelosti
mladeznicky trener schalke vravel ze si po kazdm treninku zoberie 3-4 najlepsich hracov,treba z U16 a U17,20 minut sa im venuje specialne po treninku,nacvicuju rohov,centre zo stran,trestne kopy...ta pece o hraca je tam na velmi dobrej urovni,preto trebars mlady meyer nema problem preniest hru na 30 metrov presne na nohu ci do behu spoluhraci,v tomto ohlade vynika spanielsko,to pochopilo davno ze sa neda naucit toto neskor,blbost je ucit spracovanie ci periferne videnie v 16tich,vtedy ma hrac nabrat trosku svalovej hmoty a vtedy ma prist na radu taktika,zmensovanie ihriska atd.
hrebik uspel z U19,kto z tych chlapcov by nemal problem prestupit do holandska,nemecka ci francuzska a pravidelne hravat? z mojho pohladu je to krejci,kalas a prikryl,zvysok dost mozno nepresiahne svoj tien...a spanieli?ty maju az na vynimky vsetci pravidelne starty v la lige ci segunde,nie kazdy je hviezda svojho timu ale hraju a hernu prax nenahradi nic
doraz na vysledkov v mladeznickom futbale je najväcsia blbost lenze trener chce mat vysledkov hned,je to zacarovany kruh,obecne sa u nas aj u vas dost zle pracuje s talentami,ked uz im to na ihrisku ide tak casom maju pomotanu hlavu z novinarov a zaujme zo zahranicia,preto vsetka cest kadlecovi
on je uplne inde,ludsky aj herne,po rosickom je myslim si daleko najfutbalovejsi hrac ktory v poslednom case opustil GL,herne je velmi inteligentny,ma cit pre vyber miesta a je schopny zahrat viac postov,celkom mu prajem aby sa casom dostal este vyssie
takže Csaplárův názor je podle tebe OK, dělejme hráče, né týmy ?
hráči udělaj týmy
Na tuhle otázku nikdy nenajdeme odpověď.. Vše má své pro a proti a záleží na spousta okolností jestli se tam chytne nebo ne.
Třeba brankář Šebek, taky neuspěl, pak šel do Jbc, kde si taky ani nechytl a už bůh ví, kde je..
Ještě Jabloneckej Kysela, kterej byl někde v Itálii kde se nechytl, tak se vrátil do ČR a za Jablonec hraje celkem dobře, takže ho tam něco naučily a ještě může jít nahoru.
Pak mě napadá ten co přišel do Sparty snad z Interu, kde se nechytal, hrával za béčko Sparty a teď je zřejmě někde na hostovačce v klubu, kterej nestojí ani za zmínku.
Poté je tu Sokolík, kterej je ještě v LFC, ale četl jsem že ho už nechtějí, bůh ví kde skončí...
Jsem toho názoru, že by hráči neměli odcházet v nízkém věku, těch příkladu je mnoho kteří skončily špatně a zabily si tim kariéru. Pokud se neprosaděj jako Kadlec nebo Darida v GL.. Těch talentů v ČR máme hodně, ale máme slabé zázemí s nima pracovat a rozvíjet je, v ČR je učé jen běhat..
Jediný kdo odešel v mladém věku, který by se mohl prosadit by právě mohl být Kalas, ale tam jde o to, že ho Chelsea nechala dohrát v Olomouci, zatím co se on mohl učit ještě jazyk a pořádně se na to připravit a poté ho poslala do Vitesse kde hrál. Což je geniální od Chelsea, že ten jeho potenciál dokázala naplnit, hrál hrál a teď se bude rvát o sestavu. Jiný případy co odešly do velkoklubů, tak si je nechali v mládežnickejch týmech, kde se prostě točí neskutečný množství talentovanejch hráčů a procházej tam sítem za sítem, což je špatně.. Kde naši kluci maj malinkou šanci se chytnout, protože maj ztrátu, vůči těm co tam jsou odmalinka...
Jestli myslíš ze Sparty Jiráska, tak ten válí v Senici a docela mu to jde :) Šebkovi je konec v Jablonci, ten se neprosadil.
Myslím, že je to hodně medializované. Znám osobně hráče z Jihlavy, který hrával za ačko, byl talent a pak se zranil a už si nezahrál a dneska hraje kraj za Moravský Budějovice. Je to i o štěstí.
kalouda asi navždy zůstane nejlepším obchodem brna..., odehrál tady pár zápasů.., na MS 20 vyletěl díky zraněním opor.., dal tam pár gólů a šel za těžký prachy do světa, tečka..., kdyby na sobě pracoval, asi by dnes byl jinde, nebo je druhá strana mince, že předvedl svoje maximum a na víc neměl a mít nebude
jít do Sparty
Je to strašně těžké a obecně se to pojmout zkrátka nedá. Do těch kluků se musí technika rvát od toho nejmenšího věku. To si pak s sebou nesou celý život. Taktiku a pohyb po hřišti se průměrně inteligentní člověk naučí v dorostu či juniorce za sezonu, dvě. Atletickou a vytrvalostní vybavenost se dá jet od dorostu, dřív to nemá smysl podle mě.
Důležité však je, aby hráč na sobě makal. Ono talent je pěkná věc, ale bez dřiny je to věc k ničemu. Nějaký světový vědec, ted si nevzpomenu na jméno, ale tuším Nor nebo Švéd kdysi přišel s teorií, že mají všichni lidé talent na všechno, ale v tak rozdílných velikostech, že se projeví jen některé. A druhá teze je ta, že i ten největší skrytý talent se nemusí u člověka vůbec nikdy objevit. Když to tedy přeženu, tak Zinedine Zidane má třeba talent na hru na piano, ale nikdy v životě už to třeba nezjistí. CO tím chci říct, že aby ten talent k něčemu byl, tak se musí sakra makat a využívat jeho potenciál. Samozřejmě je jasné, že třeba Messi má větší talent na fotbal než Venca Kadlec. Ale může mít třeba stejnou míru talentu jako Luis Figo. Messi to ale dotáhl dál. Může to být třeba tím, že prostě víc makal a talent víc rozvinul. Třeba to neni tím, nevím. Tím nechci říct, že by se Figo flákal nebo toho dokázal málo, chraň bůh.
Jinak v současné situaci jsem ještě stále pro, aby hráči z týhle země odcházeli. Dokud se tady nedají hlavy dohromady a přestanou se klást požadavky na výsledky přípravek a mládežnických týmů, tak se nikam nepohneme. Někdo tam nade mnou prohlásil, že u nás se hráči naučí jen běhat. Dovolím si oponovat. Tady se totiž nenaučí ani to. Myslíte, že je náhoda, že se tolik hráčů po přestupu do zahraničí ihned zraní? Podle mě je problém v tom, že u nás nejsou zvyklí na takové tréninkové dávky jako v zahraničí. Naši hráči jsou na tom fyzicky a rychlostně tak špatně, že se prostě tělo neadaptuje a tam rupne sval, tam nějaký vaz.
Řešením je převzetí nějakého modelu ze zahraničí. Odjakživa se tradovalo, že jižané jsou technici a východní evropa atleti a vytrvalci. Není to dávno pravda, jižané už jsou silově výborní a východní evropě atd ujel sakra vlak. Podívejte se na německo repre potažmo bayern, dortmund co tam je technických hráčů. A nesouhlasím s tvrzením, že je u nás malá základna. Když mohla vyrůst generace nedvědů, poborských atd., tak může vyrůst další. Ale musí se ta práce dělat dobře. To se bohužel v současné době u nás plošně neděje, místy možná někde ano.
Zemana zlikvidoval CHovanec. Posadil ho na lávku aby měl Sionko s Kadlecem a Wilfriedem místo. Prostě se tam nevešel.
proč by se nevešel když je to levák? jeho zlikvidoval vlastní přístup.
Náš hlavní problém je, hlavně v minulosti byl, že mladí hráči neměli kde získat zkušenosti s Evropským fotbalem. V lize byli často špička, v mládežnických reprezentacích nijak nezaostávají za světovou elitou, ale když pak odcházejí někam, kde to vůbec neznají do stylu hry který nepoznali, tak se prosazují jen pomalu a v té velké konkurenci nemusí dostat moc šancí. Proto je strašně důležité, aby české kluby postupovaly do základních skupin pohárů, i kdyby to měla být "jen" EL. A aby se ani trenér reprezentace nebál jako děda Bruckner mladým hráčům dávat příležitost.
a mozno aj v tom ze ked hned neciti doveru trenera tak vidi problemy vsade inde len nie u seba..su ukrivdeny ze nehravaju a tazko to znasaju
Tak u některých hráčů určitě, ale to je tak všude...
lewandowski,großkreutz,rafinha,kvist...nevzdali to,treba rok sedeli a cakali na sancu a dockali sa
nezvolil som mozno najlepsie priklady ak sa teda bavime o mladikoch co odchadzaju z ceska ale tady vidis ze kd clovek zatne zuby a nedava najavo nespokojnost tak trener moze zmenit nazor
problem je ze ked v GL hravaju pravidelne a byvaju dolezitou sucastou timu tak prechodom do zahranicia zacinaju v podstate od nuly,nikoho nezaujima ze ten hrac hraval v zakladu v plzni(jiracek)liberci(gebre selassie)tu zacina kazdy od nuly a ked presvedci trenera tak bude hrat,preto si vazim jiracka ktory do novin nekeca nic o tom ako je nespravedlive ze nehrava ale nie je vyrazne horsi ako jeho konkurencia
gebre je vo werdere myslim si futbalovo mrtvy,z hraca ktory zacinal v zaklade je teraz hrac co naskakuje na poslednych 15 minut fv snahe udrzat vysledok...dalsi priklad ktory stoji za zmienku je moravek
dneska je to najuspesnejsi tackler v celej BL,vytrpel si toho dost v zaciatkoch a trpezlivostou sa do BL dostal,udrzal sa v nej a dneska ma velmi dobru poziciu v agusburgu,jasne,ked odchadzal z prahy tak vela ludi ho videlo v lepsom time v akom je ale to je to o com pisem-nemusi kazdy hravat v leverkusene ci schalke,moze byt aj v time co sa mota okolo zostupu ale hrava a to je dolezite
takže shrnuto: je jedno,kam půjdou, protože to ve skutečnosti jsou jen provinční hrdinové a žádnej dříč alá Nedvěd či Jágr tu už nevyroste
tak vyrůst může, ale ty podmínky má dneska asi těžší, protože má více lákadel a ne každý se dovede přinutit nehrát na pc, nechodit do hospody nebo něco jiného. Je to o přístupu hráče, rozvíjení talentu
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele