Niké liga - souhrn 3. kola: Banská Bystrica na druhé místo

10.08., 19:59, aktualizováno 11.08., 19:56
Hráči Banské Bystrici (© MFK Dukla B. Bystrica)

Košice díky povedenému prvnímu dějství zdolaly Podbrezovou. Žilina vstoupila do třetího kola Niké ligy výhrou 3:1 nad Michalovci a dočkala se prvního tříbodového zápisu v sezoně. Dvěma góly na sebe upozornil Eric Bille. V neděli se urodily dvě těsné výhry domácích, tři body oslavily výběry Ružomberoku a Banské Bystrici.

MFK Ružomberok - AS Trenčín 1:0

11.08.2024 18:00

Góly: 5. Timotej Múdry (pen.)

Ružomberok mal skvelý úvod, pretože už v piatej minúte premenil pokutový kop Timotej Múdry. Nadviazať na neho chcel Chobot, ktorého tečovaná strela opečiatkovala brvno. Neskôr sa ofenzívne osmelil aj Trenčín, no Sunday zakončil iba do Frühwalda a Ibrahim nehlavičkoval presne.

Po zmene strán pálil tvrdo Bondarenko, našiel pripraveného domáceho gólmana. Na druhej strane mieril nad Domonkos. Definitívne mohol o troch bodoch pre Ružu rozhodnúť v závere Jackuliak, takisto by na dvoch rukách spočítal, o koľko centimetrov prestrelil svätyňu.

Ružomberok zaknihoval v druhom ligovom vystúpení prvú výhru a so štyrmi bodmi mu patrí v nekompletnej tabuľke šiesta priečka. Trenčín po prvom inkasovanom góle premiérovo prehral a je siedmy.

Dukla Banská Bystrica - DAC Dunajská Streda 1:0

Góly: 51. Tomáš Malec

Futbalisti Banskej Bystrice vyhrali v nedeľnom zápase 3. kola Niké ligy proti Dunajskej Strede tesne 1:0.

Pod Urpínom ostali fanúšikovia ofenzívneho futbalu sklamaní, pretože sa toho v šestnástkach až tak veľa nedialo. Prvú šancu mal Rymarenko, ale vo vyloženej pozícii tesne minul vzdialenejšiu žrď. Skóre otvoril v 51. minúte útočník Tomáš Malec, ktorý sa presadil proti svojmu bývalému zamestnávateľovi.

Zľava mu presne na hlavu poslal center Záhumenský a vysoký hroťák to využil na zakončenie pod brvno. Redzič to skúšal z diaľky, nechýbalo mu veľa, aby loptu vtesnal medzi tri žrde. Dunajská Streda sa snažila hru oživiť striedaniami, čo však želaný efekt neprinieslo, a tak všetky body ostali na strednom Slovensku.

Banská Bystrica sa vďaka výhre posunula na druhé miesto tabuľky, kde má päť bodov, zároveň zvíťazila prvý raz v sezóne. DAC je na piatej priečke so štyrmi bodmi.

FC Košice - Železiarne Podbrezová 3:0

10.08.2024 20:30

Góly: 5. Žan Medved, 29. Žan Medved, 38. Giannis Niarchos

Aj druhý zápas sobotného programu proti sebe postavil mužstvá, ktoré v novej sezóne čakali na výhru. Už po piatich minútach rozjasal Košickú futbalovú arénu Žan Medved, keď si naskočil na presný center Fabiša a hlavou rozvlnil sieť. Domáci pohrozili aj pokusom Galloviča, mieril na vzdialenejšiu žrď, no v pohotovosti bol brankár Danko.

Po polhodine hry zvýšili hostitelia vedenie. Faško dokázal dostať v súboji loptu na Medveda, ktorý strelil svoj druhý gól v zápase. Ešte do polčasu bolo vymaľované. Podbrezová sa nestihla spamätať a v 38. minúte inkasovala tretíkrát. Giannis Niarchos si stihol prezuť kopačky, vbehol do hry, ocitol sa v nájazde na brankára a nemýlil sa.

Železiari bojovali po návrate z kabín s veternými mlynmi. Šípoša skúsil prekvapiť Talakov, no neúspešne. Východniari mohli skóre ešte navýšiť, Danko ale zasiahol pri šanci Niarchosa. Zápas sa už len dohrával, zaujal akurát moment zo 76. minúty, keď sa ocitol hrací predmet v košickej bráne, no pre ruku zakončenie Sanusiho platiť nemohlo. V úplnom závere stretnutia sa snažil zakončovať Jones, štvrtý gól svojho tímu nepridal.

MŠK Žilina - Zemplín Michalovce 3:1

10.08.2024 18:00

Góly: 45+4. Eric Bille (pen.), 55. Mario Sauer, 66. Eric Bille - 51. Denys Taraduda

Oba tímy nastupovali do stretnutia s cieľom získať prvé víťazstvo v ročníku. Pred duelom sa hovorilo aj o tom, že ani jeden z celkov zatiaľ nedokázal skórovať, hoci tím z východu odohral o zápas viac. Domáci sa dostali do nádejnej príležitosti už na začiatku merania síl. Center z rohu sa ocitol pri kapitánovi MŠK Jánovi Minárikovi, ktorému však chýbala presnosť v zakončení. Šošoni boli pri chuti, do vedenia ich mohol následne poslať Eric Bile, ten ale netrafil bránu gólmana Lukáča.

Tlak domáceho tímu neustával, v 18. minúte ukázal svoju genialitu Mário Sauer, prekvapil defenzívu Michaloviec a ponúkol šancu Adriánovi Kaprálikovi, no Lukáč bol na jeho pokus pripravený. Strážca svätyne hostí mal plné ruky práce, po polhodine hry "vycvičil" jedného z obrancov Kaprálik, prihral Dávidovi Ďurišovi, jeho rana skončila len na žrdi.

Žilinčania sa napokon dostali do vedenia z pokutového kopu v nadstavenom čase prvého dejstva. Úspešným exekútorom bol Bille. Hostitelia boli na koni, na ihrisku dominovali, no šesť minút po návrate z kabín ich schladil vyrovnávajúci zásah Michaloviec. Po rohovom kope rozvlnil sieť hlavou ukrajinský bek Denis Taraduda.

Hráči MŠK sa nechceli uspokojiť s aktuálnym stavom a o štyri minúty neskôr opäť viedli - po expresnom ataku do nepripravenej defenzívy súpera sa presadil Sauer po asistencii Kaprálika. Lukáč v bráne Zemplína musel byť naďalej v pozore a po hodine hry zabránil ďalšiemu gólu, keď zoči-voči zlikvidoval strelecký pokus Ďuriša.

V 65. minúte sa žilinskí fanúšikovia opäť tešili. Veľký tlak šošonov rezultoval do ďalšieho gólu - Lukáč síce dokázal vyraziť ranu Kaprálika, no hrací predmet sa od jedného z hráčov hostí odrazil k Bilemu, ktorý zaznamenal svoj druhý zásah v stretnutí. Žilina tak oslavuje premiérové víťazstvo v ročníku.