Největší zbraň proti matchfixingu? Prevence, má jasno Javůrek
Ovlivňování zápasů sázkovými gangy, které vydělávají miliony, a to paradoxně na utkáních nižších soutěží nebo mládežnické ligy, kde si samotní hráči na žádné jmění nepřijdou. Právě Česko patří mezi nejhorší země na světě z pohledu počtu ovlivněných utkání. I to nejspíš vedlo FAČR k tomu, že od jara zaměstnává na plný úvazek člověka, který má s matchfixingem bojovat - bývalého policistu a dnes Integrity officera fotbalové asociace Kamila Javůrka. Právě on je hostem podcastu Livesport Daily.
"Je potřeba se téhle problematice věnovat naplno, můj předchůdce zastával čtyři pozice najednou a to skutečně nejde. Doufám, že teď stavím základ toho, jak s matchfixingem bojovat, jak zlepšit pozici České republiky, jak udržovat dobré jméno FAČR. Začal jsem prevencí, vzděláváním a osvětou, to považuju za největší zbraň, jakou máme. Začal jsem u hráčů mládežnických akademií, primárně cílím na ligu U19, protože ta je bohužel vypisována u sázkových kanceláří a manipulátoři na mládežnické kategorie cílí," vysvětluje Javůrek.
Co je vlastně matchfixing? "Nemá to ucelenou definici, ale v principu se jedná o manipulaci výsledku zápasu nebo nějaké dílčí události v něm z důvodu sázek. Cílem je profit. Manipulátoři se zaměřují na zápasy nižších soutěží, protože tam je menší veřejná kontrola, vidí ho méně lidí," popisuje. "Takže se bavíme o zápasech třetí ligy a níž a o zápasech celostátní ligy U19. Manipulátoři se snaží navázat kontakt s hráči, vybírají si je například na sociálních sítích, jakmile zjistí, že má někdo sociální problémy nebo že třeba rád sází," dodává.
V podcastu Javůrek reagoval i na dotaz, jak vnímá výrazné snížení trestu Michalu Hladíkovi, který byl odhalen jako organizátor matchfixingu. Etická komise mu udělila patnáctiletý zákaz působení ve fotbale a pokutu milion korun, Odvolací komise pak trest snížila na čtyři roky a 250 tisíc korun. Na základě tohoto rozhodnutí se pak členové Etické komise FAČR rozhodli rezignovat.
"Osobně z toho samozřejmě radost nemám," přiznal Javůrek. "Neznám odůvodnění Odvolací komise, ale je to nezávislý orgán, v němž zasedají právníci, takže věřím, že to mají podložené. Asi to berou hodně z právního pohledu a říkám si, že by bylo fajn rozšířit jejich povědomí o fotbalových detailech, aby přesně chápali, co ten Michal Hladík dělal a co znamenaly jeho kroky. Do budoucna se jim tohle budu snažit vysvětlit. Každopádně je logické vnímat rozčarovanost etické komise, když se trest snížil o jedenáct let," doplnil.
V dnešní epizodě Livesport Daily jsme také řešili:
Jak je na tom Česko s matchfixingem v porovnání se světem?
Jaké legislativní změny by si Javůrek ohledně matchfixingu přál?
Jak manipulátoři loví hráče do svých sítí?
Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách - Spotify a Apple Podcasts.
Komentáře (2)
Přidat komentářPockat to jako odvolaci komise ten trest snizila BEZ oduvodneni? to se mi snad zda
Nejdříve začněte fixovat před vlastním prahem a potom fixujte někoho jiného.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele