Historie evropských pohárů - 2000/2001 - Další ukrajinská stopka
Rozdílné nálady zažívaly české kluby v podzimní části evropských pohárů. Zatímco v boji o Ligu mistrů zbyly Slavii oči pro pláč a Sparta se radovala, následný vývoj přinesl více úspěchů a krásných vzpomínek Slavii. V Poháru UEFA se na svou první (i poslední) účast na evropské scéně těšily Drnovice, zatímco Liberec začal psát své o poznání bohatší pohárové dějiny.
Pražská S v této sezóně do puntíku naplnila ono údajné nepsané pravidlo o tom, že více bodů do národního koeficientu nahraje tým, který z kvalifikace o LM propadne do Poháru UEFA (dnes Evropské ligy), kde není tak velká konkurence, než tým, který se do LM paradoxně úspěšně probojuje. Existuje však tolik výjimek, že se snad ani nedá říct, že by pravidlo potvrzovaly.
Po šesté ze sedmi případů se stala českým mistrem Sparta, a v boji o LM ji tak čekal jediný soupeř. Druhou Slavii čekala dvě kvalifikační kola o LM. Třetí skončily Drnovice, které byly nasazeny do předkola Poháru UEFA, přímo do prvního kola šel vítěz českého poháru Slovan Liberec. Mimochodem ve finále českého poháru se Liberec utkal s Ratíškovicemi - nechybělo tedy mnoho a český fotbal mohly na přelomu tisíciletí v Evropě reprezentovat hned dvě jihomoravské vesnice.
Zmíněnou čtveřici málem doplnila i Sigma Olomouc, v lize až dvanáctá, záhy však excelující v letním Intertoto poháru. Celkově tento ročník Intertota byl pro české kluby velmi oživující, na rozdíl od předchozích nevýrazných sezón. Vždyť i Blšany, jiná slavná fotbalová vesnice, nasázely osm branek ve dvojzápase běloruskému i řeckému soupeři a narazily až v semifinále právě na Olomouc. Nebo třeba Příbram, další specifický úkaz na fotbalovo-podnikatelské mapě Česka, vyřadila LASK z rakouského Lince, aby u Litavky přivítala anglickou Aston Villu! Sigma přešla přes soupeře z Arménie, Bulharska a Chorvatska, v semifinále přes zmíněné Blšany a ve finále ji čekalo italské Udinese.
Úvodní domácí duel odstartovali Hanáci skvěle a po brankách Muchy a Kováře vedli 2:0. Hosté nakonec srovnali, ovšem i v odvetě měla Sigma blízko k postupu do prvního kola Poháru UEFA. Těsně před koncem držela v Udine postupový výsledek 2:1, v závěru však Italové dokázali dostat zápas do prodloužení a v něm rozhodnout. Finálová účast Sigmy je české maximum v rámci Intertota, které dokázal vyrovnat již jen Liberec o čtyři roky později. Stále je však mít na paměti, že Pohár Intertoto brala řada klubů spíše jako letní přípravu a často nenasazovala své nejlepší sestavy.
Díky účasti Sparty v základní skupině Ligy mistrů i slávistickému tažení Pohárem UEFA se na české stadiony opět dostaly toho času silné evropské kluby s elitními hráči. V celkem deseti duelech s pěti týmy Anglie, Německa a Itálie se však českým týmům nepodařilo zvítězit ani jednou, zaznamenaly pouze dvě domácí remízy. Úspěšné byly naopak střetnutí s týmy ze severu a východu Evropy. Tedy kromě osudného Šachtaru.
Celkem se v sezoně 2000/2001 čtyři české kluby v rámci dvou pohárů utkaly ve 28 zápasech se třinácti kluby z jedenácti evropských soutěží. Zaznamenaly mírně pozitivní bilanci 13-4-11 a velmi slušný zisk 6.000 znamenající dvanácté místo mezi 51 soutěžemi. Z jedenácti pohárových duelů české kluby vytěžily sedm postupů. Sparta nenavázala na rok staré účinkování a ve skupině si připsala nelichotivou bilanci 1-0-5.
Formát
Po řadě velkých úprav předchozích let se Liga mistrů i Pohár UEFA hrály ve stejném formátu jako o rok dříve. Do pohárů se po roční pauze vrátily týmy Bosny a Hercegoviny, vůbec poprvé se představily kluby ze San Marina. Celkový počet evropských soutěží zastoupených v pohárech tak vzrostl na 51. Za zmínku stojí jediné uplatnění krátkodobě platícího pravidla o zlatém gólu v historii evropských pohárů, který vsítil Liverpool ve finále Poháru UEFA v přestřelce s Alavésem.
České kluby
Sparta se tentokrát přímo do LM těsně nedostala. Do základních skupin byli nasazeni mistři devíti nejlepších soutěží, Česko bylo desáté. Ve třetím předkole si však Sparta poradila se Zimbru Kišiněv, když obě jednogólová vítězství zajistil Josef Obajdin, a mohla se těšit, jaká zvučná jména přiveze na Letnou tentokrát.
Arsenal (druhý v anglické lize) a Lazio (vítěz Serie A) byly favority skupiny. S ukrajinským vicemistrem, který v předkole přešel přes Slavii, si to podle papírových předpokladů měla Sparta rozdat o třetí místo zajišťující přesun do Poháru UEFA. Na základě výsledků Sparty v LM z předchozích sezón se nedal vyloučit ani atak na postup do osmifinálové skupiny LM. Nic z toho se však tentokrát nekonalo. Úvodní zápas doma Sparta s Arsenalem prohrála o gól. Čisté konto vychytal nestárnoucí David Seaman, gól vstřelil Sylvinho. Fanouškům na Letné se představili také třeba Vieira, Pirés, Ljungberg, Kanu, Henry či Wiltord, který zde o rok dříve nastoupil za Bordeaux. V Římě Sparta jasně podlehla Laziu 0:3. V italském týmu tou dobou řádili Simone Inzaghi, či Marcelo Salas, ve středu doslova tvrdili hru Simeone, Stanković, Nedvěd a Verón, stoperskou dvojici tvořili Couto a Nesta.
Dvakrát prohrál na začátku také Šachtar, byť na Highbury byl bodům blízko, takže karty byly rozdány tak, jak se čekalo. Domácí duel Sparta s ukrajinským soupeřem zvládla, vyhrála 3:2, v Doněcku ovšem o gól (z penalty v závěru) prohrála a vzájemné zápasy měl lepší Šachtar. Předposlední kolo ukázalo, že Arsenal i Lazio jsou někde jinde a zajistily si postup.
Bylo symbolické, že Sparta ve skupině narazila na Arsenal i na Lazio s Pavlem Nedvědem. Proti sobě si tak zahráli dva nejlepší sparťanští hráči moderní doby. Nedvěd kroutil poslední sezónu před odchodem do Juventusu, Rosického zase vzápětí čekal přesun do Dortmundu, odkud přešel v roce 2006 právě do Arsenalu, kterému ještě na Highbury na podzim roku 2000 vsítil krásný gól, zmírňující sparťanskou prohru 2:4.
Nedvěd, stejně jako několik dalších hvězd postupujícího Lazia, do Prahy k poslednímu zápasu nepřijel. Přesto italský mistr zvítězil, a definitivně odfoukl sparťanské naděje na třetí místo. Tím spíš, když Šachtar, tehdy ještě výhradně s ukrajinskými hráči, rozdrtil doma Arsenal. Sparta si ve skupině připsala pět porážek a nezopakovala rok starou euforii.
Lazio s Arsenalem se nakonec daleko nedostaly. Lazio překvapivě odpadlo již v osmifinálové skupině, Arsenal vypadl ve čtvrtfinále s Valencií. Ta ve finále podlehla až v penaltovém rozstřelu Bayernu Mnichov.
Slavia v kvalifikaci o LM vyvolala déjà vu na dva roky starý sparťanský smutek. Opět šlo o ukrajinského soupeře, opět o poslední předkolo, opět pražský tým venku vyhrál první zápas o gól. A opět o postup přišel v domácí odvetě v nešťastném závěru.
Ve druhém předkole si Slavia bez problémů poradila s ázerbájdžánským Šamkirem - na Strahově 1:0, v Baku 4:1. Ve třetím předkole se jelo také na východ. V Doněcku těsně před koncem skóroval Ulich, čímž zařídil výborný výsledek do domácí odvety. Na Strahově však nervózní Slavia nezvládla vidinu postupu do elitní fotbalové společnosti. Podobně jako když před čtyřmi lety nezvládla souboj s Grasshoppers, ani tentokrát nebyla mentálně připravena na důležitý souboj. Šachtar byl daleko lepším týmem, ovšem dlouho nemohl vstřelit kýžený gól. Až v samotném závěru do té doby čarující Radek Černý chyboval a Voroběj poslal zápas do prodloužení. V něm se Slavia sesypala a inkasovala ještě jednou. Do LM šel Šachtar, Slavia se přesunula do Poháru UEFA.
V prvním kole Poháru UEFA, kde Slavia opět našla svou tvář, si Jarolímův tým jednoduše poradil s kodaňským AB. V druhém kole Kozel, Rada, Ulich, Dostálek, Zelenka, Švancara, bratři Doškové a další narazili na krétský klub OFI, kterému Slavia měla co vracet za sedm let staré vyřazení v Poháru UEFA. Tentokrát Slavia souboj zvládla. V Heraklionu dvakrát vedla a přivezla si remízu 2:2. Na Strahově padl první gól až po hodině hry. Do postupového vedení šli hosté, Slavia však odpověděla brankovou smrští - Kuchař záhy srovnal a Zelenka poté hattrickem rozhodl o postupu sešívaných.
Třetí kolo se po dvougólové prohře v Osijeku zdálo být konečnou. Na Strahově ale Slavia spustila potřetí v řadě kanonádu a Tomáš Došek se Zelenkou náskok soupeře brzy stáhli. Komplikací byl ovšem gól hostů znamenající pro Slavii potřebu dalších dvou branek. Tomáš Došek odpověděl svou druhou brankou záhy, ovšem čas nezadržitelně plynul a Osijek vsadil vše na totální defenzivu. Malá chyba v obraně v 90. minutě přeci jen dala šanci ke skórování druhého gólu i Zelenkovi, a ten ji využil. Pátý gól ještě přidal Kuchař. Luděk Zelenka patřil s pěti góly mezi nejlepší střelce ročníku.
Žádný gól už nepřidal on, ani nikdo jiný ze Slavie v osmifinále, ve kterém sešívaní narazili na Kaiserslautern. Aktuálně až třetiligový německý tým tou dobou zažíval svůj poslední vrchol. V roce 1998 jako nováček oslavil bundesligový titul. Byli u toho i Pavel Kuka či Miroslav Kadlec. Brankář Petr Kouba v průběhu sezóny z klubu přestoupil. Proti Slavii pak nastoupil jiný český hráč, svou první sezónu si zde kroutil Vratislav Lokvenc. A kolem něj například mladík Miroslav Klose či velezkušení Mario Basler a Youri Djorkaeff. V Praze se hrálo bez branek, v Kaiserslauternu padl gól jediný. Po hodině hry jej vstřelil právě Lokvenc, a Slavia, která své šance nevyužila, skončila. Kaiserslautern vypadl až v semifinále s Alavésem.
Drnovice ve své jediné pohárové sezóně jednou uspěly, podruhé vypadly. Tým nabitý soudobými či budoucími osobnostmi české ligy vyřadil v předkole bosenský celek Budućnost Banovići. Následně se borci jako Vaniak, Pergl, Holeňák, Erich Brabec, Zavadil, Cupák či Tuma postavili německému Mnichovu 1860. Tehdy čtvrtý celek Bundesligy v kádru například s Thomasem Hässlerem či Romanem Týcem zrovna nastupoval na sestupnou křivku, která k dnešku končí také až ve třetí německé lize, kde se potkává s Kaiserslauternem. Souboj rozhodl jediný gól, který v německé odvetě vstřelil kapitán Kurz.
Naopak na vzestupnou křivku najel v devadesátých letech Slovan Liberec, jemuž český národní koeficient vděčí za spousty bodů. V roce 2000 se v Evropě objevil vůbec poprvé. Vítěz domácího poháru si v prvním kole poradil s nepříjemným Norrköpingem. Nadějnou venkovní remízu 2:2 doma Slovan potvrdil postupovým vítězstvím 2:1, byť skóre domácí otáčeli až ve druhém poločase. Ve druhém kole nadělil los Liberci dárek. Štajner, Nezmar, Liuni a další se postavili proti Liverpoolu s Carragherem, Gerrardem, Owenem, Fowlerem, Heskeyem či Šmicrem a Bergerem. Na Anfield Road se žádné gólové hody nekonaly. Bezbrankovou remízu odmítl těsně před koncem Heskey. Pod Ještědem pak Škorpilův tým favorita zaskočil a Štajner stav souboje srovnal. Liverpool nakonec svou sílu předvedl, v Liberci vyhrál a následně v cestě za trofejí zdolal Olympiakos, AS Řím, FC Porto, FC Barcelonu a ve finále i zmíněný Alavés.
Další povedená sezona Česko ponechala na stále poměrně lukrativních pozicích. Z osmé příčky Česko pro nasazení do sezony 2002/2003 sice kleslo na jedenáctou, to však bylo zapříčiněno smazáním historicky nejlepší sezony 1995/1996. V rámci 27 sezónních srovnání samostatné české klubové historie, které je však třeba brát s rezervou, se ročník 2000/2001 řadí na deváté místo. Ani jeden klub vyloženě nepropadl, naopak řada dvojutkání patří v bohaté historii českých klubů v Evropě k těm zapamatování hodným.
Pražská S v této sezóně do puntíku naplnila ono údajné nepsané pravidlo o tom, že více bodů do národního koeficientu nahraje tým, který z kvalifikace o LM propadne do Poháru UEFA (dnes Evropské ligy), kde není tak velká konkurence, než tým, který se do LM paradoxně úspěšně probojuje. Existuje však tolik výjimek, že se snad ani nedá říct, že by pravidlo potvrzovaly.
Po šesté ze sedmi případů se stala českým mistrem Sparta, a v boji o LM ji tak čekal jediný soupeř. Druhou Slavii čekala dvě kvalifikační kola o LM. Třetí skončily Drnovice, které byly nasazeny do předkola Poháru UEFA, přímo do prvního kola šel vítěz českého poháru Slovan Liberec. Mimochodem ve finále českého poháru se Liberec utkal s Ratíškovicemi - nechybělo tedy mnoho a český fotbal mohly na přelomu tisíciletí v Evropě reprezentovat hned dvě jihomoravské vesnice.
Zmíněnou čtveřici málem doplnila i Sigma Olomouc, v lize až dvanáctá, záhy však excelující v letním Intertoto poháru. Celkově tento ročník Intertota byl pro české kluby velmi oživující, na rozdíl od předchozích nevýrazných sezón. Vždyť i Blšany, jiná slavná fotbalová vesnice, nasázely osm branek ve dvojzápase běloruskému i řeckému soupeři a narazily až v semifinále právě na Olomouc. Nebo třeba Příbram, další specifický úkaz na fotbalovo-podnikatelské mapě Česka, vyřadila LASK z rakouského Lince, aby u Litavky přivítala anglickou Aston Villu! Sigma přešla přes soupeře z Arménie, Bulharska a Chorvatska, v semifinále přes zmíněné Blšany a ve finále ji čekalo italské Udinese.
Úvodní domácí duel odstartovali Hanáci skvěle a po brankách Muchy a Kováře vedli 2:0. Hosté nakonec srovnali, ovšem i v odvetě měla Sigma blízko k postupu do prvního kola Poháru UEFA. Těsně před koncem držela v Udine postupový výsledek 2:1, v závěru však Italové dokázali dostat zápas do prodloužení a v něm rozhodnout. Finálová účast Sigmy je české maximum v rámci Intertota, které dokázal vyrovnat již jen Liberec o čtyři roky později. Stále je však mít na paměti, že Pohár Intertoto brala řada klubů spíše jako letní přípravu a často nenasazovala své nejlepší sestavy.
Díky účasti Sparty v základní skupině Ligy mistrů i slávistickému tažení Pohárem UEFA se na české stadiony opět dostaly toho času silné evropské kluby s elitními hráči. V celkem deseti duelech s pěti týmy Anglie, Německa a Itálie se však českým týmům nepodařilo zvítězit ani jednou, zaznamenaly pouze dvě domácí remízy. Úspěšné byly naopak střetnutí s týmy ze severu a východu Evropy. Tedy kromě osudného Šachtaru.
Celkem se v sezoně 2000/2001 čtyři české kluby v rámci dvou pohárů utkaly ve 28 zápasech se třinácti kluby z jedenácti evropských soutěží. Zaznamenaly mírně pozitivní bilanci 13-4-11 a velmi slušný zisk 6.000 znamenající dvanácté místo mezi 51 soutěžemi. Z jedenácti pohárových duelů české kluby vytěžily sedm postupů. Sparta nenavázala na rok staré účinkování a ve skupině si připsala nelichotivou bilanci 1-0-5.
Formát
Po řadě velkých úprav předchozích let se Liga mistrů i Pohár UEFA hrály ve stejném formátu jako o rok dříve. Do pohárů se po roční pauze vrátily týmy Bosny a Hercegoviny, vůbec poprvé se představily kluby ze San Marina. Celkový počet evropských soutěží zastoupených v pohárech tak vzrostl na 51. Za zmínku stojí jediné uplatnění krátkodobě platícího pravidla o zlatém gólu v historii evropských pohárů, který vsítil Liverpool ve finále Poháru UEFA v přestřelce s Alavésem.
České kluby
Sparta se tentokrát přímo do LM těsně nedostala. Do základních skupin byli nasazeni mistři devíti nejlepších soutěží, Česko bylo desáté. Ve třetím předkole si však Sparta poradila se Zimbru Kišiněv, když obě jednogólová vítězství zajistil Josef Obajdin, a mohla se těšit, jaká zvučná jména přiveze na Letnou tentokrát.
Arsenal (druhý v anglické lize) a Lazio (vítěz Serie A) byly favority skupiny. S ukrajinským vicemistrem, který v předkole přešel přes Slavii, si to podle papírových předpokladů měla Sparta rozdat o třetí místo zajišťující přesun do Poháru UEFA. Na základě výsledků Sparty v LM z předchozích sezón se nedal vyloučit ani atak na postup do osmifinálové skupiny LM. Nic z toho se však tentokrát nekonalo. Úvodní zápas doma Sparta s Arsenalem prohrála o gól. Čisté konto vychytal nestárnoucí David Seaman, gól vstřelil Sylvinho. Fanouškům na Letné se představili také třeba Vieira, Pirés, Ljungberg, Kanu, Henry či Wiltord, který zde o rok dříve nastoupil za Bordeaux. V Římě Sparta jasně podlehla Laziu 0:3. V italském týmu tou dobou řádili Simone Inzaghi, či Marcelo Salas, ve středu doslova tvrdili hru Simeone, Stanković, Nedvěd a Verón, stoperskou dvojici tvořili Couto a Nesta.
Dvakrát prohrál na začátku také Šachtar, byť na Highbury byl bodům blízko, takže karty byly rozdány tak, jak se čekalo. Domácí duel Sparta s ukrajinským soupeřem zvládla, vyhrála 3:2, v Doněcku ovšem o gól (z penalty v závěru) prohrála a vzájemné zápasy měl lepší Šachtar. Předposlední kolo ukázalo, že Arsenal i Lazio jsou někde jinde a zajistily si postup.
Bylo symbolické, že Sparta ve skupině narazila na Arsenal i na Lazio s Pavlem Nedvědem. Proti sobě si tak zahráli dva nejlepší sparťanští hráči moderní doby. Nedvěd kroutil poslední sezónu před odchodem do Juventusu, Rosického zase vzápětí čekal přesun do Dortmundu, odkud přešel v roce 2006 právě do Arsenalu, kterému ještě na Highbury na podzim roku 2000 vsítil krásný gól, zmírňující sparťanskou prohru 2:4.
Nedvěd, stejně jako několik dalších hvězd postupujícího Lazia, do Prahy k poslednímu zápasu nepřijel. Přesto italský mistr zvítězil, a definitivně odfoukl sparťanské naděje na třetí místo. Tím spíš, když Šachtar, tehdy ještě výhradně s ukrajinskými hráči, rozdrtil doma Arsenal. Sparta si ve skupině připsala pět porážek a nezopakovala rok starou euforii.
Lazio s Arsenalem se nakonec daleko nedostaly. Lazio překvapivě odpadlo již v osmifinálové skupině, Arsenal vypadl ve čtvrtfinále s Valencií. Ta ve finále podlehla až v penaltovém rozstřelu Bayernu Mnichov.
Sparta - Šachtar 3:2
Arsenal - Sparta 4:2
Slavia v kvalifikaci o LM vyvolala déjà vu na dva roky starý sparťanský smutek. Opět šlo o ukrajinského soupeře, opět o poslední předkolo, opět pražský tým venku vyhrál první zápas o gól. A opět o postup přišel v domácí odvetě v nešťastném závěru.
Ve druhém předkole si Slavia bez problémů poradila s ázerbájdžánským Šamkirem - na Strahově 1:0, v Baku 4:1. Ve třetím předkole se jelo také na východ. V Doněcku těsně před koncem skóroval Ulich, čímž zařídil výborný výsledek do domácí odvety. Na Strahově však nervózní Slavia nezvládla vidinu postupu do elitní fotbalové společnosti. Podobně jako když před čtyřmi lety nezvládla souboj s Grasshoppers, ani tentokrát nebyla mentálně připravena na důležitý souboj. Šachtar byl daleko lepším týmem, ovšem dlouho nemohl vstřelit kýžený gól. Až v samotném závěru do té doby čarující Radek Černý chyboval a Voroběj poslal zápas do prodloužení. V něm se Slavia sesypala a inkasovala ještě jednou. Do LM šel Šachtar, Slavia se přesunula do Poháru UEFA.
V prvním kole Poháru UEFA, kde Slavia opět našla svou tvář, si Jarolímův tým jednoduše poradil s kodaňským AB. V druhém kole Kozel, Rada, Ulich, Dostálek, Zelenka, Švancara, bratři Doškové a další narazili na krétský klub OFI, kterému Slavia měla co vracet za sedm let staré vyřazení v Poháru UEFA. Tentokrát Slavia souboj zvládla. V Heraklionu dvakrát vedla a přivezla si remízu 2:2. Na Strahově padl první gól až po hodině hry. Do postupového vedení šli hosté, Slavia však odpověděla brankovou smrští - Kuchař záhy srovnal a Zelenka poté hattrickem rozhodl o postupu sešívaných.
Třetí kolo se po dvougólové prohře v Osijeku zdálo být konečnou. Na Strahově ale Slavia spustila potřetí v řadě kanonádu a Tomáš Došek se Zelenkou náskok soupeře brzy stáhli. Komplikací byl ovšem gól hostů znamenající pro Slavii potřebu dalších dvou branek. Tomáš Došek odpověděl svou druhou brankou záhy, ovšem čas nezadržitelně plynul a Osijek vsadil vše na totální defenzivu. Malá chyba v obraně v 90. minutě přeci jen dala šanci ke skórování druhého gólu i Zelenkovi, a ten ji využil. Pátý gól ještě přidal Kuchař. Luděk Zelenka patřil s pěti góly mezi nejlepší střelce ročníku.
Žádný gól už nepřidal on, ani nikdo jiný ze Slavie v osmifinále, ve kterém sešívaní narazili na Kaiserslautern. Aktuálně až třetiligový německý tým tou dobou zažíval svůj poslední vrchol. V roce 1998 jako nováček oslavil bundesligový titul. Byli u toho i Pavel Kuka či Miroslav Kadlec. Brankář Petr Kouba v průběhu sezóny z klubu přestoupil. Proti Slavii pak nastoupil jiný český hráč, svou první sezónu si zde kroutil Vratislav Lokvenc. A kolem něj například mladík Miroslav Klose či velezkušení Mario Basler a Youri Djorkaeff. V Praze se hrálo bez branek, v Kaiserslauternu padl gól jediný. Po hodině hry jej vstřelil právě Lokvenc, a Slavia, která své šance nevyužila, skončila. Kaiserslautern vypadl až v semifinále s Alavésem.
Postupové drama s Osijekem
Drnovice ve své jediné pohárové sezóně jednou uspěly, podruhé vypadly. Tým nabitý soudobými či budoucími osobnostmi české ligy vyřadil v předkole bosenský celek Budućnost Banovići. Následně se borci jako Vaniak, Pergl, Holeňák, Erich Brabec, Zavadil, Cupák či Tuma postavili německému Mnichovu 1860. Tehdy čtvrtý celek Bundesligy v kádru například s Thomasem Hässlerem či Romanem Týcem zrovna nastupoval na sestupnou křivku, která k dnešku končí také až ve třetí německé lize, kde se potkává s Kaiserslauternem. Souboj rozhodl jediný gól, který v německé odvetě vstřelil kapitán Kurz.
Naopak na vzestupnou křivku najel v devadesátých letech Slovan Liberec, jemuž český národní koeficient vděčí za spousty bodů. V roce 2000 se v Evropě objevil vůbec poprvé. Vítěz domácího poháru si v prvním kole poradil s nepříjemným Norrköpingem. Nadějnou venkovní remízu 2:2 doma Slovan potvrdil postupovým vítězstvím 2:1, byť skóre domácí otáčeli až ve druhém poločase. Ve druhém kole nadělil los Liberci dárek. Štajner, Nezmar, Liuni a další se postavili proti Liverpoolu s Carragherem, Gerrardem, Owenem, Fowlerem, Heskeyem či Šmicrem a Bergerem. Na Anfield Road se žádné gólové hody nekonaly. Bezbrankovou remízu odmítl těsně před koncem Heskey. Pod Ještědem pak Škorpilův tým favorita zaskočil a Štajner stav souboje srovnal. Liverpool nakonec svou sílu předvedl, v Liberci vyhrál a následně v cestě za trofejí zdolal Olympiakos, AS Řím, FC Porto, FC Barcelonu a ve finále i zmíněný Alavés.
Liverpool u Nisy
Další povedená sezona Česko ponechala na stále poměrně lukrativních pozicích. Z osmé příčky Česko pro nasazení do sezony 2002/2003 sice kleslo na jedenáctou, to však bylo zapříčiněno smazáním historicky nejlepší sezony 1995/1996. V rámci 27 sezónních srovnání samostatné české klubové historie, které je však třeba brát s rezervou, se ročník 2000/2001 řadí na deváté místo. Ani jeden klub vyloženě nepropadl, naopak řada dvojutkání patří v bohaté historii českých klubů v Evropě k těm zapamatování hodným.
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Historie evropských pohárů - 2002/2003 - Balkán cup
12.08.2020, 12:33
Historie evropských pohárů - 2001/2002 - Sparta, Liberec a čtyři další
27.06.2020, 11:52
Historie evropských pohárů - 1999/2000 - Spartě sluší Liga mistrů, Slavii Pohár UEFA
27.05.2020, 16:24
Historie evropských pohárů - 1998/1999 - Penaltové loterie
18.05.2020, 11:29
Historie evropských pohárů - 1997/1998 - Premiéra v Lize mistrů
11.05.2020, 11:33
Historie evropských pohárů - 1996/1997 - Po hodech přichází půst
30.04.2020, 21:53
Historie evropských pohárů - 1995/1996 - Sešívané semifinále
22.04.2020, 10:26
Historie evropských pohárů - 1994/1995 - Švédská trojka
15.04.2020, 15:36
Historie evropských pohárů - 1993/1994 - Mizerná premiéra
08.04.2020, 12:58
Historie evropských pohárů - 1992/1993 - Italská stopka
30.03.2020, 19:04
Historie evropských pohárů - 1991/1992 - Sparta i Sigma se ukazují světu
22.03.2020, 19:54
Komentáře (81)
Přidat komentářZelí ještě takový ouško
https://youtu.be/EffOHLDtkxI?t=442
Každopádně nechce se mi procitat zbytek článku ale pokud by v týdnu klaplo co říkal Novotný tak to může neskutečně ovlivnit ligu kdyby tam byl na Baník Slavíka fullhouse
Slavia*
Novotný co má Oktagon že bude psát Brabcovi zda to nerisknou odspuntovat...
Jeden sektor - jedná soukromá akce pro 500 lidi že by byla soukromá akce Baník - Slavia 1-15 třeba priklad
No nechci nic říkat, ale na městském stadionu je tohle asi sci-fi Samozřejmě v Ostravě je všechno možné, ale . a jsou další důvody, proč by to nemohlo být providitelné...Já bych zkusil 50% kapacity na finále poháru, které bude 1.7., každému ze zúčastněných by při nákupu vstupenky přišel do e-mailu QR kód a podle toho by mohli odhalit, kde případný nakažený přesně seděl a lidi co bylo s ním v sektoru. Žádné dávání rodných čísel, jen platný e-mail, tak s tím by snad nemusel mít nikdo problém...Taková zkouška před novou sezónou...50% kapacity už by mohli akceptovat i fanouškovsky početné základy, i když třeba u Slavie by to bylo stále dost komplikované, vzhledem k počtu letošních permanentkářů.
jak by ti qr kód zajistil, že budeš vědět, kde člověk sedel
Asi to myslel tak, že by v tom QR kódu bylo zapsáno konkrétní sedadlo. V praxi ale podle mě neproveditelné.
No právě, ale na toto teda vůbec nepotřebuješ qr kod, vždyť to bývá už obsaženo v té vstupence
Ano, jistě, ale QR kód ještě jeden, jeden vstupenky a jeden, který by tě identifikoval, čtečka QR by ti potom vyjela, že je to sedačka ta a ta a e-mail na tu osobu. Hledám způsoby.
Blbost už by měli lidi normálně pouštět na stadióny, během chřipkové sezóny se tohle taky neděje,tak nevím proč teď
Jak ho mám rád a uznávám, tak včera tam kecal hrozne blbosti. Aji mi přišlo, že ten Podroužek se s ním necítil nejlépe
Myslel jsem, že je to Páníkův syn, když tam začal mluvit o tom, že jeden útočník je málo
co má chudák zbytek článku společnýho s cirkusákem Novotným
Český kluby a inkasovaný góly v posledních minutách zápasu. Name a better duo.
Teemu Selänne a Paul Kariya
S tim, jak se změnilo století, tak mi příjde mi příjde, že to zároveň i poslední rok takové té klasické devadesátkové Sparty kolem Siegla, Poštulky, Horňáka, Svobody, Obajdina, Lokvence a dalších, kdy po této sezoně z nich zbyl už jen Novotný.
V kontextu letošní sezony je určitě nutné zmínít Příbram, notně posílenou právě o bývalé Sparťanské hráče, a která až do posledního kola hrála o účast v LM.
Situace v Baníku by se dala přirovnat k té v Plzni o cca deset let později. V téhle sezoně byl Baník zralý na sestup, a za pár let pak udělal titul.
Slavia sice předváděla výborné výkony v Evropě, ale také jí to málem mohlo stát dobré umístění v lize, kde se po podzimu potácela ve středu tabulky, a do LM jí dostalo až výborné jaro, ačkoliv již byla posílena o navrátilce Suchopárka či Kuku.
Krále střelců vyhrál tenhle rok podle mě nedoceněný Tuma, který dokázal dávat 10 a více gólů i v dost podprůměrných klubech. Paradoxně se mu kariéra rozpadla přestupem do Sparty v další sezoně, kdy hrál za Spartu v útoku kde kdo.
TI hráči stárli a kvalitnější mladí díky Bosmanovi rychle mizeli za hranicemi.
slavii srazil Doněck a Cipro s tím nic udělat nedokázal, zvedli se až pod Jarolímem, byť to taky bylo velké klopýtání, nakonec se na druhé místo před Sigmu dostali, byť to bylo jen s 55 body a myslím že o skóre. Díky návratu Pešiceho se ale Jarolím pakoval.
příbram měla dost slušný kádr, zářili Otepka s Kuličem a bylo to po Jablonci další angažmá, které upevnilo Kotrbovu pověst dobrého trenéra a přivedlo ho do ACS.
Vedle Baníku se trápilo i Brno, skončili 13 a 14. Šlo o jednu z prvních sezon po konci Hrstky, nepovedený start měl zachránit Pavel Tobiáš (v Brně netrénují jen místní, velká jména odjinud ale většinou buchnou, po Tobiášovi Kotrba a Beránek)ale tým nenakopl, vyhazovem Přibyla a Marošiho si to dost rozházel s fanoušky.
Tuma sice 10 gólů dával ale taky se mu párkrát povedla sezona tzv na Pánika, kdy dal 10 gólů na podzim a na jaře jeden, angažmá ve Spartě bylo hostování na 6 zápasů za 1,5 mega, dal jeden gól.
Preco Arsenal dohraval v inej farebne kombinacii oproti prvemu polcasu?
Asi si je pletli s rozhodčím.
Rozhodčí byl žlutý, to ne. Spíš byl problém, že oba týmy měly tmavý vršek, což při horším dignálu, nebo barvách mohlo způsobovat asi rozlišovací problémy.
No když jsem viděl zápas Bremy-Wolfsburg,oba týmy v zeleném
protože v prvním hráli tmavý proti tmavým.... nechápu
5. gól Slavie s Osijekem hodně slušnej
S tím Doněckem se tehdy trenéři Slávie strašně rozčilovali na hráče, že místo aby to těsně před koncem rozkouskovali, tak rychle podávali míč Ukrajincům, skoro pro něj až utíkali, aby soupeř mohl rychleji rozehrát. Z jedné takové situace dostali pak gól.
škoda, že tu není video, ale koukám, že na youtubu asi není vůbec nic o tom... docela bych se na to mrknul, ještě teď mě mrazí, jak to tam v závěru zaplulo do brány
Někdy člověk tuší, že to tam spadne, jindy věří, že ne, a pak je to rozčarování o to větší, jako v tomto případě. Ty další minuty už bylo znát, že je to položilo.
jj Lukáš Došek, tenkrát dostal zasloužený pojeb
Není někde sestřih toho zápasu?
to nevím
Liberec Liverpool, pamatuju... Liberec se rozjížděl k velkejm sezónám, už s Liverpoolem pěkný mače, nebojácný, sebevědomý
Budu se opakovat i v tomto ročníku ....ale opět nezapomenutelný gól Rosy
Zítra má v magazínu Sportu vyjít seznam nej 100 gólů české historie. Jsem zvědavý, jestli tam nějakého Rosického bude. Ten na Arsenalu sice nebyl významný výsledkově, ale krásný byl a možná měl vliv i na budoucí působení Tomáše v Arsenalu?
Jeden z tech jeho dvou golu Americanum.. jeho gol Norum.
To tam podle me bude neco z toho.
Tak nic, Rosa chybí úplně, zato Nedvěd je tam sedmkrát s Juventusem. Těžko říct, tvořit takový žebříček asi není nic jednoduchého. A asi to dokazuje, jak byl ten Nedvěd pro Juve opravdu důležitý. Samozřejmě pár výhrad bych měl, ale jinak zajimavy pokus. Po letech ve Sportu něco zajímavého.
a teda když tak čtu o tom Šachtaru, kterej byl (tou dobou ryze ukrajinskej) na úrovni Sparty, tak si tak říkám, že se cesty obou týmů docela rozešly.. holt investice peněz z energetiky na Donbase a internacionalizace (brazilizace) se povedla trochu líp než česká cesta internacionalizace (gerontifikace) za prachy z energetiky
Ona taky motivace vypadnout z Doněcku je vyšší než motivace vypadnout z Prahy.
Asi preto tam Dario Srna stravil 15 rokov
To ale není typický Ukrajinec.
jako, že v Doněcku chtěli za dobrý prachy hrát dobře, aby se posunuli vejš, zatímco na Spartě chtějí hrát hovno, aby je už nikdo nechtěl a mohli chodit přes den s přítelkyní po Karlově mostě a večer bez přítelkyně po hampejzech?
Přes den po Vinohradech, večer po Vinohradských barech, to je sen.
takže přes den v psích hovnech a večer s Rusákama a studentama
V jakejch psich hovnech prosim tebe? Pokavad nechodis po riegracich v trave, tak do zadnyho hovna neslapnes. A vecer kdyz vis, kam zajit (idealne do nejaky putyky smerem k vezi jako je U Sadu), tak ses uplne v pohode a narazis tam jen na domorodce
s tím večerem jsem to přehnal, hospůdky jsou tu hezký... ale za těma hovnama si stojím, člověk vystoupí z tramvaje a ví, že je na Vinohradech, smrad z psích hoven... na chodníku musí koukat stále dolů a nemůže tak obdivovat architektonickou krásu vinohradskejch bloků... samozřejmě, pejsci za to nemůžou, ty jejich páníčky z těch bloků bych hnal holí
Tak to nevim, ve ktery casti Vinohrad bydlis. Ja bydlim na pomezi Vinohrad a Zizkova a nenarazil jsem na jediny hovinko. A to u nas v baraku jsou snad 4 psi, tak bych teoreticky pobliz domu na nejaky minovy pole narazit mel
okolí Míráku, a často se (v hovnech) pohybuju jižně od Korunní směrem k Vršovicům a Nuslím
možná zabrala kampaň Žižkov není Šiškov
Nikoliv nic, ale tak akorát
Už tehdy byl Šachťar na dost vysoké úrovni a jeho podceňování v českých médiích řečmi o jasném postupu SKS byla hloupost. A že jsou skutečně jinde se ukázalo velmi rychle po tom postupu, když jsem se díval, kdy k nim přišel Lucescu, tak jsme zjistil, že je 9 měsíců v roce 2002 vedl Nevio Scala, takové jméno by u nás nikdo nikdy nezaplatil.
Proč byla Letná při zápase se Šachtarem poloprázdná?
Já si všiml, že ve spoustě zápasech LM v té době byl na Spartě poloprázdný stadion. Dneska si to neumím představit a nechápu to moc. Jedině snad, že by byly drahý lístky?
neprodávaly se taky už náhodou balíčky, kdy všichni přišli na Arsenal a Lazio, ale nějakej Šachtar, kterej postoupil přes Slavii, nikoho nezajímal?
Řekl bych, že šlo o zmlsanost fanoušků, v předešlých letech přijel Real, AC Milán nebo Borussia, nějací Ukrajinci tak netáhli.
Šachtar byl tehdy těžce neatraktivní, namlsaní fandové moc nechodili na takovýhle soupeře, za dva tři roky bude na LM Letná praskat ve švech
jj, ve švech bude praskat, protože ji budou drtit buldozery, aby tam moh stát Křetinskýho hotel... je mi sparťanský rodiny líto, Letná je (teda aspoň pro mě) symbolem tohoto klubu... Sparta na Strahově bude znít divně, ale tak bohužel Sparta jako fotbalovej klub nikdy nebyly prioritou DK, to stadiony pod stadionem jsou jiná
Ten zápas se Šachtarem mám před očima pořád jedna z prvních opravdu hodně silných vzpomínek na SKS (před tím určitě ještě Leeds).
Tam a s Tiraspolem se posralo hodně věcí.
https://www.youtube.com/watch?v=5ApRJVFKwfk
Rosa krásně. Slovánek
Zajímal by mě komentář Martina Haška, kdyby jeho tým měl hrát na hřišti, na kterém hrála Slávia s Osijekem.
Žádný gól už nepřidal on, ani nikdo jiný ze Slavie v osmifinále, ve kterém sešívaní narazili na Kaiserslautern. Aktuálně až "třetiligový" německý tým
Působí to, že hráli třetí ligu, prosím opravit.
Na zápasu s Doněckem jsem bohužel byl, jedno z největších zklamání tzv "prokletá Slavie". LFC velká paráda, v tom dvojzápase se Slovanem nevypadali, že by mohli vyhrát celou UEFU a nádherné finále nakonec.
Slvoo "aktuální" má význam takový, který se váže k současnosti. NAvíc v článku ta věta pokračuje "...který tehdy...", takže je jasné, že třetí ligu hraje až dnes.
Opravdu je nutné takovou jasnou věc opravovat?
ok, naučím se lépe vnímat
Protože jsem k opravám svolný, vždyť přece občas se nějaká chyba vyskytne, přidávám komentář: ne
Kaiserslautern, to byl pojem, navíc spousta Čechů. A dnes i s Mnichovem 1860 ve třetí nejvyšší soutěži. No jo, fotbalová mapa se mění.
Za 1860 hrál tehda Martin Max nej střelec BL
Dokonce dvakrát (1999/2000 a 2001/2002) - 19 a 18 branek. Předtím čtyři sezóny v Schalke 04 také uměl vstřelit gól
Hlavně tam hrál Hassler a teplakovy brankář (ale u něj si nejsem jistý, furt si to pletu s Herthou)
Zelíčko woe.
Michajlov na fotce
Zelenkovi chyběl kousek do Klubu ligových kanonýru a nikdy neokusil reprezentaci. Docela by mě zajímalo, kolik takových hráču před nim je( víc golu jak Zelenka a nula zápasu za repre)
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele