Finanční fair play klubům pomohla snížit dluhy, upozorňuje expert Aliapulios

14.08.2023, 12:18
Rozhovory

Každé přestupové období se ve fotbale roztočí spirála peněz za transfery fotbalových hvězd. Letos se zdá, že částky hledají nový strop. Mason Mount, Declan Rice a brzy i Moisés Caicedo mění dresy za částky, které jsme si dřív neuměli ani představit. Přesto se většině klubů daří proplouvat regulemi finanční fair play, které stanovuje UEFA. Jak to dělají a co jim hrozí, pokud by pravidla porušily? O tom jsme se bavili v novém díle Livesport Daily s bývalým novinářem a odborníkem na sportovní ekonomiku Janisem Aliapuliosem.

"V první řadě je potřeba vysvětlit, že finanční fair play netkví v tom, že by kluby musely mít vyrovnané příjmy a výdaje. Je to mnohem složitější a pořád se to vyvíjí a komplikuje s tím, jak kluby hledají cestu, jak FFP obejít," vysvětluje Aliapulis. "V minulosti platilo, že kluby mohou být 30 milionů eur ve ztrátě v rámci toho tříletého období, nyní je to v určitých případech až 90 milionů. Zároveň teď platí, že kluby mohou do sportovní činnosti směřovat maximálně 70 procent svých výdajů."

Podle něj je myšlenka finanční fair play správná a pomáhá snižovat dluhy fotbalových klubů: "Před zavedením těchto pravidel byla čistá ztráta evropského fotbalu 1,6 miliardy eur. To číslo neustále narůstalo obrovským tempem. A z šesti set posuzovaných klubů tenkrát byla víc než polovina ve ztrátě. Do roku 2019 se ztráta evropského fotbalu snížila na 125 milionů eur, tedy o 90 procent za celou dekádu," dodává Aliapulios přesná čísla, která ukazují funkčnost finanční fair play.

"Kluby hledají hodně cest, jak pravidla obejít, mnohé z nich jsou zcela legální. Začal být třeba větší tlak na hráče, aby dodrželi smlouvy a odcházeli až po jejich skončení. Často vidíme, že transfery jsou realizovány formou hostování s klauzulí o trvalém přestupu později, kdy už má klub víc prostoru vydávat finance. Další cestou, kterou některé kluby volily, byly dlouhé smlouvy. Díky tomu papírově rozkládaly finanční náročnost daného hráče do mnoha let," předkládá Aliapulios výčet triků, které kluby používají.

"Pokud kluby pravidla finanční fair play závažně porušují, dokáže je UEFA potrestat i po sportovní stránce, před pár lety byl z poháru vyřazený AC Milán. Na druhou stranu je třeba vnímat, že záměrem UEFA není klub za každou cenu vyřadit z pohárů, protože by se tím mohly pochopitelně snížit příjmy ze sledovanosti. UEFA žije z toho, že má v pohárech velké a populární kluby, takže musí neustále hledat nějakou rovnováhu," dodává expert.

V aktuální epizodě podcastu Livesport Daily jsme také řešili:

Jak by se dál mohla měnit pravidla Finanční fair play?

Co s financemi ve fotbale dělá nástup Saúdské Arábie?

Může v budoucnu UEFA zavést platové stropy?

Nový díl Livesport Daily najdete na oblíbených podcastových platformách - Apple Podcasts a Google Podcasts.

Autor: Livesport.cz

Komentáře (16)

Přidat komentář
vceradnesazitra

To jsou bláboly, žádná celková ztráta klubů se nesnížila, jen se najali schopnější účetní, co to menšími optimalizacemi nastavili tak, aby to vypadalo lépe.

Reagovat
kilobyte

Jaké optimalizace schopnější úředník nastaví, aby se snížil dluh?

Reagovat
kilobyte

*účetní

Reagovat
Zemun

Fantozzi

Reagovat
Sosi

Jak někdo z Řecka může být odborníkem na ekonomiku?

Reagovat
ignor24

Reagovat
Gimme

Ať jdou do prdele. S pozdravem fanoušek Říma

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
kxpxc

Reagovat
Mars

Finanční fair-play je od začátku fraška, Chelsea utratí za rok a půl téměř bilion euro a bude z toho něco mít? Ne.

Snad se jednou dočkáme reálného řešení a to tím jsou platové stropy, které všude fungují..

Reagovat
kilobyte

Kde všude fungují? Pokud vím, tak platové stropy právě skoro nikde nejsou.

Reagovat
Mars

NBA , NHL?

Reagovat
kilobyte

Příklady z jedné země, uzavřených soutěží, které mají "monopol" na ten sport. Takhle si fakt nepředstavuji, že to funguje VŠUDE.

Reagovat
Mars

No tak, při logickém uvažování, bych odvodil, že v Evropě je nejvíce rozšířený fotbal a může převzít tyhle zavedené praktiky.

Navíc, když fungují...

Reagovat
kilobyte

Při logickém uvažování bys mohl odvodit, že v USA mají jiný systém soutěží (jsou uzavřené a hráče draftují) než v Evropě. Takže sice fungují, ale v jiných podmínkách.

Reagovat
kxpxc

Hlavně ten název je zavádějící vzhledem k tomu, jaký je účel toho pravidla. Pokud mu správně od počátku rozumím, tak je to jen o tom, jak ochránit kluby před dluhem a následnému bankrotu. Pod pojmem finanční fair play si ale já osobně představuji něco úplně jiného, např. že všechny kluby budou mít stejný strop kolik peněz mohou za přestupové období, nebo jeden rok utratit za přestupy. Nevidím nic fér na tom, když Chelsea, PSG, Bayern, United, atd. přivedou jednoho hráče za 100 miliónů € a např. AS Řím musí škemrat o hostování Scammacy, protože na přestup neměli kvůli FFP.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele