Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (7)
Také po předkole jarního play-off pokračuje Česko ve třech týmech a dotahuje se na desáté Skotsko. Sparta vyřadila Galatasaray a v osmifinále bude společně se Slavií a Plzní bojovat na dálku proti Rangers. Elitní soutěže vstoupily do jara s rozdílnou porcí zápasů, ovšem vyřazení Betisu, Frankfurtu či trojice francouzských klubů naznačují, které ligy míří na důležité první dvě příčky této sezóny.
Od příštího ročníku totiž získá místenku ve skupině LM také další celek z tabulky dvou nejlepších soutěží předchozího ročníku. V případě elitních čtyř soutěží tedy pátý celek. Za vítězstvím míří Itálie, která po úspěšném podzimu dobře rozehrála i jaro. Německo je sice aktuálně druhé, ovšem úvodní zápasy LM ukázaly, že Bundesliga letos díru do Evropy asi neudělá. Španělsko ztrácí od začátku sezóny a mimo LM, kterou také zahájilo rozpačitě, má již jen jeden tým. Anglie na podzim ztratila dva týmy v LM, v úvodních dvou jarních týdnech měla navíc prakticky pauzu (kluby Premier League odehrály stejně zápasů jako týmy Fortuna ligy, tedy dva), ovšem v dalších kolech se chystá ukázat svou sílu.
Elitní čtveřice
Fanoušky v Anglii (0.250, 1-0-1) začátek jarní fáze evropských pohárů příliš nevzrušil. City svůj první zápas v LM v Kodani zvládlo, Arsenal v Portu ne, ale domácí odveta čeká. Španělsko (0.500, 1-2-3) potvrzuje svůj ústup z evropského výsluní. Ztratilo už svůj třetí tým a ze čtveřice v LM vyhrál jen Real. Druhé místo je v ohrožení. A to možná ještě letos, protože Itálie (1.571, 3-3-1, 2 bonusové body) zvládá sezónu 23/24 s velkým přehledem napříč všemi soutěžemi. Německo (0.857, 1-3-3, 1 bonus) naopak, snad s výjimkou Leverkusenu v EL, hrůzu letos nebudí a v LM bude muset otáčet skóre v odvetě i takový Bayern.
Vzájemné souboje mezi elitními soutěžemi jsou letos relativně vyrovnané. Za první místo Španělska může jednoznačně Real Madrid, jenž má v této statistice bilanci 5-0-0. Ano, bez Realu by La Liga měla bilanci jediného vítězství z osmi utkání.
Vzájemná bilance elitní čtveřice
Souboj o páté místo a TOP 10
Tři týmy přímo v LM, dva přímo v EL - velký rozdíl proti šestému, který má pohárovou jistotu jen pro tři kluby (v LM dva, v EL jeden). Sedmá soutěž má jako poslední jistotu jednoho místa v EL, sedmá až desátá soutěž posílá svého mistra přímo do LM.
Francie (1.667, 3-3-3, 1 bonus) odehrála v úvodních dvou jarních týdnech nejvíc zápasů ze všech, devět. Připsala si slušný zisk i slušné výsledky, ovšem trojice Rennes, Toulouse a Lens je z EL venku a Ligue 1 elitním soutěžím v konečném letošním zisku konkurovat nebude. Nizozemsko (1.200, 1-4-0) i Portugalsko (2.000, 4-2-1, 2 bonus) jarní vstup zvládly, přišly pouze o jeden tým a upevnily si šestou, respektive sedmou pozici. Ani Belgii (0.800, 1-2-1) na osmém místě nikdo neohrožuje. Deváté Turecko (0.500, 1-0-1) přišlo o Galatasaray a za desátým Skotskem už číhá Česko (0.750, 1-0-1, 1 bonus), které jde do osmifinále evropských pohárů se třemi týmy! Více jich má jen elitní čtveřice evropských lig.
Souboj o patnácté místo
Dva týmy v předkole o LM a celkem pět týmů v Evropě. Od 16. místa níž už mají jednotlivé ligy pouze čtyři pohárové zástupce, z toho jen jednoho v předkole LM.
Své poslední slovo ještě neřekly Švýcarsko (0.800, 1-2-1), Rakousko (0.800, 2-0-0), Norsko (1.250, 2-1-1), Izrael (0.750, 1-1-0) ani Řecko (0.800, 2-0-0). Ve hře je stále i Dánsko (0.000, 0-0-1), ale o své místo v patnáctce se bude bát, protože Kodaň čeká dost možná již jen derniéra na City.
V osmifinále se ukáže také zástupce Chorvatska a Ázerbájdžánu, naopak s Evropou se loučí slovenský Slovan Bratislava, jenž osmifinálovou účast z loňska nezopakuje.
Výpočet národních koeficientů
Vedle 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech polovina, 1 a 0,5) hrají důležitou roli body bonusové. V LM připisují kluby 4 body za účast ve skupině, 5 bodů za postup z ní a dále 1 bod za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále. Také v EL a KL se udělují body za první a druhé místo ve skupině (4 a 2 v EL, 2 a 1 v KL). Další 1 bod čeká v osmifinále a čtvrtfinále EL a v semifinále a finále EL i KL.
Osmifinále Ligy mistrů
Vyřazovacím systémem se osmifinále LM hraje od sezóny 2003/2004. Hned při této premiéře, která nahradila osmifinálové skupiny, byla i Sparta. Tehdejší souboj s AC Milán je jediným českým zápisem v historii play-off Ligy mistrů.
Z dnešního pohledu se zdá být až neuvěřitelné, že se český klub dokázal dostat mezi 16 nejlepších v Evropě. Stalo se tak díky zvládnuté základní skupině, ve které Sparta přešla přes Besiktas a Lazio. Kdo by si nepamatoval životní gól Marka Kincla! V dresu Sparty tehdy nastupovali mimo jiné také Blažek, Hübschman, Kováč, Poborský či z Hannoveru na hostování zapůjčený Štajner. Na hvězdnou sestavu Dida - Cafú, Costacurta, Maldini, Pancaro - Gattuso, Kaká, Pirlo, Seedorf - F. Inzaghi, Ševčenko to ale nestačilo. V úvodním duelu na Letné gól nepadl. Zato v odvetě na San Siru jich bylo k vidění hned pět. Na Inzaghiho trefu ještě zareagoval postupovým gólem Tomáš Jun, ovšem s rychlou odpovědí přispěchal dvakrát Ševčenko, v závěru ještě Gattuso a o čtvrtfinalistovi bylo jasno.
Jednou účastí mezi elitní klubovou šestnáctkou se pyšní také APOEL Nikósie, jenž v sezóně 2011/2012 přešel dokonce i přes Lyon a až ve čtvrtfinále padl s Realem Madrid. Jeden zápis má také Rakousko díky Salzburgu, jehož před dvěma lety z osmifinále LM vypráskal Bayern Mnichov. Kodaň letos pro Dánsko přidala druhou osmifinálovou účast, stejně jako Club Bruggy loni pro Belgii. Počtu účastí pochopitelně dominují kluby elitní čtveřice evropských soutěží, kterou následují Francie a Portugalsko. Ostatní ligy, včetně nizozemské, mají na svém kontě relativně málo osmifinálových účastí.
Ani jednou nechyběl v osmifinále Real Madrid. Jednou absentoval Bayern Mnichov, jenž si pro sezónu 2007/2008 zajistil ze 4. místa v lize pouze Pohár UEFA. Třikrát chyběla FC Barcelona. Nejprve po zpackané van Gaalově éře v sezóně 2003/2004, kdy byla také zcela bez LM, a rovněž v posledních dvou sezónách, kdy ve skupině skončila pouze třetí.
Osmifinále LM zakusilo hned deset celků z Bundesligy, kterým jasně vévodí dominantní Bayern. Deset různých celků počítá i Španělsko. Tradiční duo velkoklubů Real, Barcelona zdárně doplňuje Atlético Madrid. Itálii, s osmi různými kluby, vévodí trojice ze severu. Anglickou sedmičku účastníků osmifinále tvoří samozřejmě The Big Six, doplněná o náhlé zjevení z Leicesteru. Z Francie, s pěti účastníky, vyčnívají PSG a Lyon, Portugalsku vládne FC Porto.
Komentáře (43)
Přidat komentářJaké jsou rozdíly mezi těmi klubovými a národními koeficienty? Nebo spíš kam se přičítají ty bonusové body za postupy?
Domovský web FC Koeficient
http://www.coen.wz.cz/
Myslím, že do obojího. Minimálně teď v play-off. Jedinej rozdíl je tam nějaký to garantovaný minimum, ale to se týká předkol a pak skupin, když tam ty týmy houby nahrajou.
Ešte že Spanielsko ten Real má. Inak ma teší len , že si tak dobre vedú Taliani a 5. tím v LM budúcu sezónu im prajem . Mohol byt to byt As Roma
Bologna
Taky jsem si pri pohledu na tabulku rikal. Ale je to jeste daleko.
Tak to mě zase vůbec netěší. Radši bych Anglii, Španělsko, nebo i to Německo. Ale Itálie je tomu fakt blízko, daří se jim
už druhou sezónu po sobě a jdou si "nenápadně" pro druhé místo.
To je hanba no co stvara Barca a spol posledne roky...Real to tam drzi zubami nechtami sam
Atlético taky ústup ze slávy, Sevilla pád
AS. Daje!
Takže na Skotsko nám chybí výhra a remíza... No důležitej bude ten zápas Rangers s Benficou.
A ten se obávám že Rangers zvládnou, protože Benfica sice má mezifáze, kdy soupeře dokáže drtit ale to jejich zakončování....to je šílenej shit. Rangers jsou přesný opak, ti když potřebují tak gol dají. Na Ibroxu určo vyhrají a v Portugalsku se obávám, že remízu ukopou. Pražská S asi končí Myslím si, že to nedáme
Protože ve finále EL se uskuteční další letošní derby S, nemám o koeficient ČR žádnou větší starost
Je to hezké. Moc hezké Navíc naše top 3 je douhodobě dobře nastavená. Už to není - obzvlášť u Sparty - něco koupíme a uvidíme. Takže ještě jak se dostat k těm zápasům... Ty televize by se končně mohly domluvit a ne se pořád přetahovat. Fotbal jako rukojmí
Kéž by EL a EKL mělo taky O2... Ty dinosaury a hospodský strejce z ČT bych si dokázal odpustit
Jen to ne!! Ty hospodský kecy můžu vypnout ale být to na O2, tak to abych každý rok pořizoval novou O2, po bronzové, stříbrnou, pak zlatou, platinovou, diamantovou a další a další. Nalákají a pak natahují na skřipec.
o2 je sračka a zbytečnost...zlatý timobajl
Nvm, my si tři domácnosti platíme 399 Kč, nic brutálního
Je super, že pravděpodobně budeme mít mistra přímo ve skupině LM, akorát se teda nijak extra netěším na ten nový formát. Ale třeba to bude v realitě lepší než se zdá, rád se nechám překvapit.
Tenhle formát bude v pohodě, bude víc zápasů.
Mně osobně se nejvíc líbil formát cca před dvaceti lety kdy byly skupiny po čtyřech postoupili klasicky dva a pak byly další osmifinálové skupiny a znovu prostupovaly dva týmy které pak hrály čtvrtfinále
Osmifinálový skupiny byly top, kdyby to bylo dnes, už by ty skupiny byly solidně nabitý a bylo by to zajímavější než často takticky svázaný play off zápasy.
Nesouhlasím, osmifinále posledních let byly famózní zápasy, dramatický koncovky, skvělá podívaná... Naopak osmifinálový skupiny byly taky dost nudný, dopředu rozhodnutý, asi si to, chlapci, nepamatujete
Dopředu rozhodnutý osmifinálový skupiny si teda nepamatuju, spíš si pamatuju už velmi solidní 4 skupiny složený ze silných týmů a více zajímavějších zápasů.
Za mě to bylo lepší.
třeba Real, Pana, Sparta, FC Porto... jj, to zajímalo celou Evropu
Paradox, že to zrušili kvůli velkému množství zápasů...uběhlo pár let a zápasy čím dál víc přibývají jak v klubech, tak reprezentaci
Ten formát může bejt zajímavý
Jako mě na tom přijde divné hlavně to, že bude 1 tabulka a bude se hrát náhodně mezi sebou, to mi přijde dost bizár, no ale tak zase asi bude spíš stěžejní playoff.
Až na to, že se nebude hrát náhodně mezi sebou. Týmy budou rozděleny do 4 košů podle klubového koeficientu a každý tým odehraje 2 zápasy s týmy z každého koše = celkem 8 zápasů.
Respektive vždy proti 2 týmům z každého koše.
No a to není náhodně? Každej tým odehraje úplně jiných 8 zápasu než další týmy, navíc různě s někým venku, s někým doma... Bizár to takhle ze startu teda rozhodně je.
O tom systému samozřejmě vím, ale i tak je to prostě náhodné rozlosování zápasů mezi různými soupeři doma a venku, za mě to bizár trochu je teda. Trochu mi to připomíná návrat ke skupinám EL kdy s někým se hrálo a doma a s někým venku, to byl taky dobrý paskvil.
Mě to příjde zajímavé pro týmy zdola, že je menší pravděpodobnost, že z těch 8 týmů ve skupině, se jim nalosuje něco úplně nehratelného. V tý čtyřčlený skupině to možné bylo, kdežto teď už ne.
Vždyť budou zase koše a dostanou z každýho dva týmy, takže podobný jak dosud
stejný?
Tento formát by dával smysl, pokud by se hrála jen tabulka a na konci vzešel vítěz. Dělat tohle a na to navazující play off je podle mě nesmysl
Uvidíš, že ne...
Souhlas, než tohle je mi mnohem sympatičtější ten systém superligy, kde by to právě ta ligová tabulka byla.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele