Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (7)
Končí fotbalový podzim. V pohárové Evropě to znamená, že jsou dohrány základní skupiny Ligy mistrů i Evropské ligy a postupující znají své soupeře pro jarní play-off. V nich se po pěti letech nepředstaví žádný český klub, což může Česko stát velmi důležitou 15. pozici.
Na jaře bude poprvé od roku 2002 absentovat i Rusko a přijde o důležitou šestou pozici. Daří se naopak Portugalsku, které v EL pokračuje se čtyřmi kluby a může stahovat náskok i páté Francie. V elitní čtveřici vše dle očekávání - suverénní jsou Španělsko i Anglie, první ztrátu letos zaznamenalo Německo, druhou Itálie. V osmifinále LM se vůbec poprvé v historii představí pouze kluby z nejlepších pěti soutěží.
Probíhající sezóna je poslední, která může něco změnit v pořadí národních koeficientů pro nasazení do ročníku 2021/2022 (součet pěti sezón 15/16 - 19/20). V té se na program po dlouhých 23 letech vrátí třetí pohárová soutěž. Nepůjde však o znovuzavedení PVP ale o tzv. Evropskou konfederační ligu. Do kvalifikace o zúženou EL pro 32 týmů se tak podívají pouze celky ze zemí od 15. příčky výše z žebříčku národních koeficientů, případně mistři vyřazení z boje o LM.
Elitní čtveřice
Všichni postoupili a Španělsko se tak dál může rvát s Anglií o post nejlepší ligy sezóny, alespoň co se výsledků v pohárech týká. V šestém hracím týdnu si La Liga připsala pět vítězství a dvě porážky v sedmi duelech (bilance 5-0-2), což spolu s 10 bonusovými body za jistotu dvou postupů v LM dává dohromady 20 bodů. Po vydělení sedmi účastníky získalo Španělsko v šestém kole 2.857 bodu.
O chlup letos stále vede Anglie (3.000, 5-1-1, 10 bodů za postupy v LM), která jde do jara také se všemi kluby, a to v soutěžích, ve kterých v září odstartovaly.
Třetí je Německo (1.714, 3-1-3, 5 bodů za postup v LM), které počítá první ztrátu sezóny. V EL překvapivě vypadl Mönchengladbach, který skupinu tragicky začal, poté si vybojoval postupovou pozici, aby ji nakonec v poslední minutě ztratil. Do EL se z LM přesunul Leverkusen.
Italské kluby (2.429, 3-1-2, 10 bodů za postup v LM) počítaly v šestém kole zisky i ztráty. Postupující Juventus doplnily v LM dle očekávání Neapol a překvapivě na poslední chvíli také Atalanta, zatímco Inter se na jaře představí pouze v EL. Společnost mu v ní bude dělat AS, které postup ubojovalo na rozdíl od druhého římského klubu.
Ve vzájemných soubojích si pozitivní bilanci udržují pouze španělské kluby. Nedaří se naopak zástupcům Premier League, kteří v 10 zápasech základních skupin ovládli jen dva - Arsenal ve Frankfurtu a City nad Atalantou. Další dvě výhry pochází z předkola, když Wolverhampton postoupil přes Turín, což sice v této tabulce velkou parádu neudělalo, ale pro celkový zisk do národního koeficientu to má efekt zásadní - z rozdílu 3.786 bodu, který Anglie letos na Itálii nahrála, udělali právě Wolves ve srovnání s Turínem 1.643 bodu.
Pátá a šestá pozice
Francie (1.667, 2-1-2, 5 bodů za postup v LM) letos nijak nezáří. Situaci zachraňuje v LM rozjeté PSG a vyválčeným postupem také Lyon. Mnoho bodů z jarního pokračování už však pro Francii nekouká, protože v EL nebude mít vůbec nikoho. Zbylá trojice Lille, Saint-Étienne a Stade Rennes dobrou reklamu francouzskému fotbalu neudělala, dohromady si připsala katastrofální bilanci 1-5-11 a samozřejmě žádný postup. Jedinou výhru přidalo Rennes tento týden doma proti Laziu. Tak aspoň to.
Aktuálně šesté Portugalsko (1.667, 4-0-1) prožívá jednu ze svých povedených sezón. V LM sice na jaře nebude, v EL však bude disponovat nejpočetnějším zastoupením. Hned čtyři kluby budou vylepšovat portugalský koeficient a stahovat velký náskok páté Francie.
Kontrastem k tomu je Rusko (0.333, 1-0-3), které končí už před Vánocemi. Na jaře se žádný z ruských klubů nepředstaví po dlouhých 18 letech. Nejblíže měl k postupu Zenit, nakonec však po vysoké porážce na Benfice končí definitivně. Také tento vzájemný souboj naprosto rozboural předsezónní očekávání o boji Ruska s Portugalskem o šestou příčku. Poslední v LM skončil též Lokomotiv, v EL se o postup neúspěšně rval Krasnodar, zatímco CSKA se, i přes záblesk proti Espanyolu, stalo symbolem letošního ruského zmaru. Rusko po čtyřech letech ztrácí šestou pozici, a tedy dva týmy přímo ve skupině LM.
Jedenáctá a dvanáctá pozice
Následuje skupina pěti lig bojujících na hraně první desítky o tyto zajímavé pozice: 8. 9. a 10. místo - mistr přímo do LM. 11. místo - mistr přímo do LM (pokud se do LM z ligy kvalifikuje i obhájce) a jistota alespoň EL pro vicemistra (pokud se do LM z ligy kvalifikuje i vítěz EL). 12. místo - mistr minimálně EL, vítěz poháru přímo do EL.
Osmá Belgie (0.600, 1-1-2) bude se dvěma týmy v jarní EL odolávat devátému Nizozemsku (0.200, 0-1-3). Oba geografické sousedy postihl podobný scénář - Ajax do EL přestoupil z LM, stejně jako Club Bruggy, v rámci EL pak postoupil dál z Eredivisie pouze Alkmaar, z Jupiler Pro League pouze Gent.
Desátá Ukrajina (0.200, 0-1-2) ještě bude bojovat o důležitou desátou příčku s jedenáctým Tureckem (0.400, 1-0-3). Obě země si jistě představovaly, že to bude s lepší výbavou, než jen s jedním celkem v EL (Šachtar, respektive Basaksehir). Velmi slušně zvládly skupinovou fázi rakouské celky (0.600, 1-1-1). V EL se na jaře představí duo Salzburg, LASK, přičemž je třeba upozornit, že Turecko, ani Ukrajina zase tak daleko nejsou!
Patnáctá pozice
A je to tu. Ano, svět se nezboří, když patnáctku ztratíme, chleba levnější nebude, někdo v tom vidí naopak příležitost k odrazu ode dna se čtyřmi týmy, protože s pěti přece děláme v Evropě ostudu...
Ovšem i s přihlédnutím k nově vznikající Evropské konfederační lize, kdy patnáctka není už jen o pěti celcích v pohárech, z toho dvou v kvalifikaci LM, ale je nově také o kvalifikaci do zajímavé EL, jde zkrátka o zásadní pozici rozdělující evropské soutěže na dvě poloviny (s tím, že třetí polovina si pak hraje jakousi superligu v jarním play-off LM).
Před čtrnácté Česko (0.000, 0-0-1) se v průběhu základních skupin posunulo pouze Dánsko (0.000, 0-0-1). Na záda nám však nebezpečně dýchá Kypr (0.500, 1-0-0), Skotsko (0.250, 0-1-1) i Řecko (0.400, 1-0-0). APOEL i oba skotské kluby potřebují k přeskočení Česka vítězství a remízu. Pro APOEL by to znamenalo postup přes FC Basilej, kluby z Glasgow na to budou mít minimálně čtyři zápasy (proti FC Kodaň, respektive SC Braga). Do hry se díky závěru posledního zápasu v LM vrátil i Olympiakos, který potřebuje například čtyři vítězství. V cestě mu však hned na úvod bude stát Arsenal.
V boji o patnáctku jsme na podzim viděli také Srbsko (0.500, 1-0-1), Chorvatsko (0.000, 0-0-1) a Švýcarsko (0.800, 1-2-0). Srbové i Chorvati jsou z pohárů venku, do budoucích pěti let si však připsaly, na rozdíl od Česka, slušný zisk. Z nepovedených předkol se lehce otřepali i Švýcaři. Osamocená Basilej ztrácí na Kypr šest vítězství, po vzájemném souboji s APOELem to tedy mohou být již "jen" čtyři. Pokud ovšem půjdou dál i skotské týmy, bude muset kvůli patnáctce stíhat ještě Česko, na které nyní ztrácí výher osm, což představuje prakticky suverénní jízdu až do finále EL.
Poměrně slušně zakončily základní skupiny i další týmy z žebříčku národních koeficientů. Vítězství braly Cluj a Malmö, remízu pak Rosenborg a ve vzájemných duelech také Ferencvároš a Ludogorec či Karabach a Dudelange. Rumunská Kluž a bulharský Ludogorec se navíc představí i na jaře v EL.
Česko
Česko letos získalo slabých 12,5 bodů (8 Slavia, 2 Mladá Boleslav, 1,5 Plzeň, 0,5 Sparta i Jablonec), což po dělení pěti účastníky dává nízkou hodnotu 2.500 bodu. To znamená 32. pozici z 55 soutěží. Přestože se na z českého pohledu uplynulou pohárovou sezónu bude nahlížet po právu v prvé řadě jako na sezónu skvělých výkonů Slavie proti velkým jménům v Lize mistrů, zůstane z ní také čtvrtý nejhorší zisk v 26leté historii samostatného českého klubového fotbalu. Především však bude v blízké budoucnosti představovat strašáka, spoluurčujícího nasazení českých klubů do tří pohárových soutěží.
Tvořit dalekosáhlé závěry o úrovni české kopané po jedné nepovedené sezóně každopádně není na místě. Navíc v kontextu veleúspěšných let minulých. Kdyby sice neplatí, ale vzpomeňme, že v půlce srpna vypadly tři české celky (Sparta, Plzeň, Mladá Boleslav) z třetího předkola EL po vyrovnaném průběhu. Kdyby se štěstí neodvrátilo alespoň u jednoho z nich... Kdyby třeba nalosovaly Slavii místo Atalanty nebo Lipska... Kdyby v květnu vyhrál finále EL Arsenal...
Tato sezóna pro české kluby skončila výsledkově špatně, navíc ještě není jisté, na kterém místě, co do pětiletky 15/16 - 19/20. V příští sezóně bude boj o patnáctku ještě těžší, půjdeme do něj možná až z 20. místa. Ale třeba se stejně kvalitní Slavií, konečně sehranou Spartou, s novou Plzní a s dalšími, snad hladovými a bojovnými, nikoliv letním spánkem otupělými (a Pjunik podceňujícími) týmy...
Výpočet národních koeficientů
Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (nyní v předkolech pouze polovina, tedy 1 a 0,5) hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích pak týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů. Tyto zisky se dělí počtem všech klubů jednoho státu, které v sezóně do pohárů nastoupily.
Celkem - celkový aktuální koeficient. Body letos - část koeficientu získaná v této sezóně. M LM a EL - počet míst v pohárech platný pro sezónu 2021/2022. T LM a EL - počet týmů zbývajících v aktuální sezóně pohárů
Na jaře bude poprvé od roku 2002 absentovat i Rusko a přijde o důležitou šestou pozici. Daří se naopak Portugalsku, které v EL pokračuje se čtyřmi kluby a může stahovat náskok i páté Francie. V elitní čtveřici vše dle očekávání - suverénní jsou Španělsko i Anglie, první ztrátu letos zaznamenalo Německo, druhou Itálie. V osmifinále LM se vůbec poprvé v historii představí pouze kluby z nejlepších pěti soutěží.
Probíhající sezóna je poslední, která může něco změnit v pořadí národních koeficientů pro nasazení do ročníku 2021/2022 (součet pěti sezón 15/16 - 19/20). V té se na program po dlouhých 23 letech vrátí třetí pohárová soutěž. Nepůjde však o znovuzavedení PVP ale o tzv. Evropskou konfederační ligu. Do kvalifikace o zúženou EL pro 32 týmů se tak podívají pouze celky ze zemí od 15. příčky výše z žebříčku národních koeficientů, případně mistři vyřazení z boje o LM.
Elitní čtveřice
Všichni postoupili a Španělsko se tak dál může rvát s Anglií o post nejlepší ligy sezóny, alespoň co se výsledků v pohárech týká. V šestém hracím týdnu si La Liga připsala pět vítězství a dvě porážky v sedmi duelech (bilance 5-0-2), což spolu s 10 bonusovými body za jistotu dvou postupů v LM dává dohromady 20 bodů. Po vydělení sedmi účastníky získalo Španělsko v šestém kole 2.857 bodu.
O chlup letos stále vede Anglie (3.000, 5-1-1, 10 bodů za postupy v LM), která jde do jara také se všemi kluby, a to v soutěžích, ve kterých v září odstartovaly.
Třetí je Německo (1.714, 3-1-3, 5 bodů za postup v LM), které počítá první ztrátu sezóny. V EL překvapivě vypadl Mönchengladbach, který skupinu tragicky začal, poté si vybojoval postupovou pozici, aby ji nakonec v poslední minutě ztratil. Do EL se z LM přesunul Leverkusen.
Italské kluby (2.429, 3-1-2, 10 bodů za postup v LM) počítaly v šestém kole zisky i ztráty. Postupující Juventus doplnily v LM dle očekávání Neapol a překvapivě na poslední chvíli také Atalanta, zatímco Inter se na jaře představí pouze v EL. Společnost mu v ní bude dělat AS, které postup ubojovalo na rozdíl od druhého římského klubu.
Ve vzájemných soubojích si pozitivní bilanci udržují pouze španělské kluby. Nedaří se naopak zástupcům Premier League, kteří v 10 zápasech základních skupin ovládli jen dva - Arsenal ve Frankfurtu a City nad Atalantou. Další dvě výhry pochází z předkola, když Wolverhampton postoupil přes Turín, což sice v této tabulce velkou parádu neudělalo, ale pro celkový zisk do národního koeficientu to má efekt zásadní - z rozdílu 3.786 bodu, který Anglie letos na Itálii nahrála, udělali právě Wolves ve srovnání s Turínem 1.643 bodu.
země | zápasy, bilance | koeficient - průměr na zápas |
---|---|---|
Španělsko | 10 (5-3-2) | 1,30 |
Německo | 14 (6-2-6) | 1,00 |
Itálie | 16 (5-4-7) | 0,88 |
Anglie | 12 (4-3-5) | 0,75 |
Pátá a šestá pozice
Francie (1.667, 2-1-2, 5 bodů za postup v LM) letos nijak nezáří. Situaci zachraňuje v LM rozjeté PSG a vyválčeným postupem také Lyon. Mnoho bodů z jarního pokračování už však pro Francii nekouká, protože v EL nebude mít vůbec nikoho. Zbylá trojice Lille, Saint-Étienne a Stade Rennes dobrou reklamu francouzskému fotbalu neudělala, dohromady si připsala katastrofální bilanci 1-5-11 a samozřejmě žádný postup. Jedinou výhru přidalo Rennes tento týden doma proti Laziu. Tak aspoň to.
Aktuálně šesté Portugalsko (1.667, 4-0-1) prožívá jednu ze svých povedených sezón. V LM sice na jaře nebude, v EL však bude disponovat nejpočetnějším zastoupením. Hned čtyři kluby budou vylepšovat portugalský koeficient a stahovat velký náskok páté Francie.
Kontrastem k tomu je Rusko (0.333, 1-0-3), které končí už před Vánocemi. Na jaře se žádný z ruských klubů nepředstaví po dlouhých 18 letech. Nejblíže měl k postupu Zenit, nakonec však po vysoké porážce na Benfice končí definitivně. Také tento vzájemný souboj naprosto rozboural předsezónní očekávání o boji Ruska s Portugalskem o šestou příčku. Poslední v LM skončil též Lokomotiv, v EL se o postup neúspěšně rval Krasnodar, zatímco CSKA se, i přes záblesk proti Espanyolu, stalo symbolem letošního ruského zmaru. Rusko po čtyřech letech ztrácí šestou pozici, a tedy dva týmy přímo ve skupině LM.
Jedenáctá a dvanáctá pozice
Následuje skupina pěti lig bojujících na hraně první desítky o tyto zajímavé pozice: 8. 9. a 10. místo - mistr přímo do LM. 11. místo - mistr přímo do LM (pokud se do LM z ligy kvalifikuje i obhájce) a jistota alespoň EL pro vicemistra (pokud se do LM z ligy kvalifikuje i vítěz EL). 12. místo - mistr minimálně EL, vítěz poháru přímo do EL.
Osmá Belgie (0.600, 1-1-2) bude se dvěma týmy v jarní EL odolávat devátému Nizozemsku (0.200, 0-1-3). Oba geografické sousedy postihl podobný scénář - Ajax do EL přestoupil z LM, stejně jako Club Bruggy, v rámci EL pak postoupil dál z Eredivisie pouze Alkmaar, z Jupiler Pro League pouze Gent.
Desátá Ukrajina (0.200, 0-1-2) ještě bude bojovat o důležitou desátou příčku s jedenáctým Tureckem (0.400, 1-0-3). Obě země si jistě představovaly, že to bude s lepší výbavou, než jen s jedním celkem v EL (Šachtar, respektive Basaksehir). Velmi slušně zvládly skupinovou fázi rakouské celky (0.600, 1-1-1). V EL se na jaře představí duo Salzburg, LASK, přičemž je třeba upozornit, že Turecko, ani Ukrajina zase tak daleko nejsou!
Patnáctá pozice
A je to tu. Ano, svět se nezboří, když patnáctku ztratíme, chleba levnější nebude, někdo v tom vidí naopak příležitost k odrazu ode dna se čtyřmi týmy, protože s pěti přece děláme v Evropě ostudu...
Ovšem i s přihlédnutím k nově vznikající Evropské konfederační lize, kdy patnáctka není už jen o pěti celcích v pohárech, z toho dvou v kvalifikaci LM, ale je nově také o kvalifikaci do zajímavé EL, jde zkrátka o zásadní pozici rozdělující evropské soutěže na dvě poloviny (s tím, že třetí polovina si pak hraje jakousi superligu v jarním play-off LM).
Před čtrnácté Česko (0.000, 0-0-1) se v průběhu základních skupin posunulo pouze Dánsko (0.000, 0-0-1). Na záda nám však nebezpečně dýchá Kypr (0.500, 1-0-0), Skotsko (0.250, 0-1-1) i Řecko (0.400, 1-0-0). APOEL i oba skotské kluby potřebují k přeskočení Česka vítězství a remízu. Pro APOEL by to znamenalo postup přes FC Basilej, kluby z Glasgow na to budou mít minimálně čtyři zápasy (proti FC Kodaň, respektive SC Braga). Do hry se díky závěru posledního zápasu v LM vrátil i Olympiakos, který potřebuje například čtyři vítězství. V cestě mu však hned na úvod bude stát Arsenal.
V boji o patnáctku jsme na podzim viděli také Srbsko (0.500, 1-0-1), Chorvatsko (0.000, 0-0-1) a Švýcarsko (0.800, 1-2-0). Srbové i Chorvati jsou z pohárů venku, do budoucích pěti let si však připsaly, na rozdíl od Česka, slušný zisk. Z nepovedených předkol se lehce otřepali i Švýcaři. Osamocená Basilej ztrácí na Kypr šest vítězství, po vzájemném souboji s APOELem to tedy mohou být již "jen" čtyři. Pokud ovšem půjdou dál i skotské týmy, bude muset kvůli patnáctce stíhat ještě Česko, na které nyní ztrácí výher osm, což představuje prakticky suverénní jízdu až do finále EL.
Poměrně slušně zakončily základní skupiny i další týmy z žebříčku národních koeficientů. Vítězství braly Cluj a Malmö, remízu pak Rosenborg a ve vzájemných duelech také Ferencvároš a Ludogorec či Karabach a Dudelange. Rumunská Kluž a bulharský Ludogorec se navíc představí i na jaře v EL.
Česko
Česko letos získalo slabých 12,5 bodů (8 Slavia, 2 Mladá Boleslav, 1,5 Plzeň, 0,5 Sparta i Jablonec), což po dělení pěti účastníky dává nízkou hodnotu 2.500 bodu. To znamená 32. pozici z 55 soutěží. Přestože se na z českého pohledu uplynulou pohárovou sezónu bude nahlížet po právu v prvé řadě jako na sezónu skvělých výkonů Slavie proti velkým jménům v Lize mistrů, zůstane z ní také čtvrtý nejhorší zisk v 26leté historii samostatného českého klubového fotbalu. Především však bude v blízké budoucnosti představovat strašáka, spoluurčujícího nasazení českých klubů do tří pohárových soutěží.
Tvořit dalekosáhlé závěry o úrovni české kopané po jedné nepovedené sezóně každopádně není na místě. Navíc v kontextu veleúspěšných let minulých. Kdyby sice neplatí, ale vzpomeňme, že v půlce srpna vypadly tři české celky (Sparta, Plzeň, Mladá Boleslav) z třetího předkola EL po vyrovnaném průběhu. Kdyby se štěstí neodvrátilo alespoň u jednoho z nich... Kdyby třeba nalosovaly Slavii místo Atalanty nebo Lipska... Kdyby v květnu vyhrál finále EL Arsenal...
Tato sezóna pro české kluby skončila výsledkově špatně, navíc ještě není jisté, na kterém místě, co do pětiletky 15/16 - 19/20. V příští sezóně bude boj o patnáctku ještě těžší, půjdeme do něj možná až z 20. místa. Ale třeba se stejně kvalitní Slavií, konečně sehranou Spartou, s novou Plzní a s dalšími, snad hladovými a bojovnými, nikoliv letním spánkem otupělými (a Pjunik podceňujícími) týmy...
Výpočet národních koeficientů
Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (nyní v předkolech pouze polovina, tedy 1 a 0,5) hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích pak týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů. Tyto zisky se dělí počtem všech klubů jednoho státu, které v sezóně do pohárů nastoupily.
Země | Celkem | Letos | M LM | M EL | T LM | T EL | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Španělsko | 97.712 | 14.357 | 4 | 3 | 4 | 3 | |
2. | Anglie | 86.462 | 14.571 | 4 | 3 | 4 | 3 | |
3. | Německo | 68.498 | 12.428 | 4 | 3 | 3 | 3 | |
4. | Itálie | 66.510 | 10.785 | 4 | 3 | 3 | 2 | |
5. | Francie | 56.082 | 8.500 | 3 | 3 | 2 | 0 | |
6. | Portugalsko | 48.849 | 9.700 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
7. | Rusko | 45.549 | 4.666 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
8. | Belgie | 37.500 | 7.200 | 2 | 3 | 0 | 2 | |
9. | Nizozemsko | 35.150 | 8.800 | 2 | 3 | 0 | 2 | |
10. | Ukrajina | 33.500 | 4.600 | 2 | 3 | 0 | 1 | |
11. | Turecko | 32.800 | 4.200 | 2 | 3 | 0 | 1 | |
12. | Rakousko | 32.125 | 5.000 | 2 | 3 | 0 | 2 | |
13. | Dánsko | 27.500 | 3.375 | 2 | 3 | 0 | 1 | |
14. | Česko | 27.300 | 2.500 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
15. | Kypr | 26.750 | 5.125 | 2 | 3 | 0 | 1 | |
16. | Skotsko | 26.625 | 8.500 | 1 | 3 | 0 | 2 | |
17. | Řecko | 25.700 | 4.300 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
18. | Srbsko | 25.500 | 6.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
19. | Chorvatsko | 24.875 | 4.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
20. | Švýcarsko | 24.400 | 4.400 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
21. | Švédsko | 22.750 | 5.750 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
22. | Norsko | 21.750 | 3.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
23. | Izrael | 19.625 | 2.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
24. | Kazachstán | 19.250 | 3.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
25. | Bělorusko | 18.875 | 2.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
26. | Ázerbájdžán | 18.750 | 3.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
27. | Bulharsko | 17.375 | 4.125 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
28. | Polsko | 16.625 | 2.125 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
29. | Rumunsko | 16.200 | 5.375 | 1 | 3 | 0 | 1 | |
30. | Slovensko | 15.875 | 3.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
31. | Lichtenštejnsko | 13.500 | 2.500 | 0 | 1 | 0 | 0 | |
32. | Slovinsko | 13.000 | 2.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
33. | Maďarsko | 12.875 | 4.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
34. | Lucembursko | 8.000 | 3.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
35. | Litva | 7.875 | 1.625 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
36. | Arménie | 7.625 | 2.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
37. | Lotyšsko | 7.625 | 2.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
38. | Severní Makedonie | 7.375 | 0.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
39. | Albánie | 7.375 | 0.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
40. | Bosna a Hercegovina | 6.875 | 1.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
41. | Moldavsko | 6.750 | 0.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
42. | Irsko | 6.700 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
43. | Finsko | 6.500 | 1.625 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
44. | Gruzie | 5.750 | 2.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
45. | Malta | 5.750 | 0.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
46. | Island | 5.375 | 0.625 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
47. | Wales | 5.000 | 1.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
48. | Severní Irsko | 4.875 | 2.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
49. | Gibraltar | 4.750 | 1.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
50. | Estonsko | 4.375 | 0.875 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
51. | Černá Hora | 4.375 | 1.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
52. | Kosovo | 4.000 | 1.500 | 1 | 2 | 0 | 0 | |
53. | Faerské ostrovy | 3.750 | 1.125 | 1 | 2 | 0 | 0 | |
54. | Andorra | 2.831 | 1.500 | 1 | 1 | 0 | 0 | |
55. | San Marino | 0.666 | 0.000 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Komentáře (70)
Přidat komentářje to dobre, Lichtenstajnsko nas tento rok nepredbehne
to ne no, protože nasbíralo stejně jako my
Polsko, Rumunsko, Izrael - pěkná bída. Snad neklesneme někam za nima.
Ta třetí liga bude hrozná zoufalost. Některé skupiny EL byly totálně nezajimavé a v té EL2 to bude ještě horší. Holt to směřuje k té superlize. Silní nechtějí hrát s trpaslíkama, pro které je to svátek
to jo. Už vidím skupinu Torpedo Kutaisi, Hapoel Beer Ševa, Jablonec, FC Astana.
Peltu by z toho jeblo
Taková skupina by byla v EL a širší fotbalové veřejnosti jsou ty týmy známé, ale v v té EL2 to bude ještě horší
Na základní skupiny Evropské ligy už několik let nekoukám. Východní bída, pořvávání trenérů na prázdným stadionu, hulákání vesničanů.
Místo Jablek nejspíš Arsenal.
tak náhodou budou tam i týmy druhýho sledu z top lig...
Ty to budou mít těžce na háku.
no uvidíme, ale jejich přístup nebude 100%. Už letos v EL například Manchester United poslal do Astany juniorku. V KL to bude ještě markantnější, to budou hrát jen náhradníci a hvězdy nastoupí až na jaře v play off (možná, podle vývoje ligové tabulky).
Měli jsme jistej postup, junioři si zahráli, nikdo z A týmu se nezrakvil na tísíce kilometrů vzdáleného umělce před víkendovou PL
jasně, ale v takové soutěži nebudeš riskovat ani v situaci, kdy nebudeš mít jistej postup
příklad jako ManU bych neuváděl, měli jistej postup, to samý bys moh říct o Barce v LM... jinak jako jo, některý k tomu nemusej přistoupit stopro, ale pak to má za následek ztráty bodů, viz Itálie roky minulý, když na to prděli v EL... pak stačila motivace, že vítěz jde do LM a hned je v EL o co hrát...
ale tak tú novú súťaž majú hrať prevažne tímy ktoré sa bežne do EL a LM nedostavajú.. asi ťažko očakávať, že si ju zahrá ManU.. aj keď pri tej Anglickej lige nikdy nevieš.. každopádne možno o pár rokov bude ManU taká bieda, že budú radi aj za to a možno nie, uvidíme som zvedavý
Jenže problém je, že když týmy jako třeba Watford nebo Brighton dostanou do evr. pohárů, tak to pro ně na jednu stranu bude svátek, na druhou stranu když se nebudou 100% koncentrovat na PL, tak je to může stát záchranu a za to jim asi nějaká třetiřadá evropská soutěž stát nebude, takže myslím, že kdokoli z PL tam bude hrát, tak tam pošle jen hráče širšího kádru nebo rovnou juniory, ať se otrkají.
tak o tom teda pochybujem, že by kluby ako Watford alebo Brighton hrali s juniormi európsku súťaž.. aspoň budú mať o čo hrať aj kluby zo stredu tabuľky a nebudú len do počtu..
jj máš recht. V těhle vyspělých zemí na to jdou chytře a pragmaticky. Základ je vždy liga. Jen u nás jsou schopný se ty mužstva v EL rozkrájet pro každý bod a pak jsou rádi že se zachrání.
Superliga už se v LM opravdu odehrává. Akorát mezi sebe pustí každý rok 6 týmů do skupin. Díky bohu aspoň za to. Ale ano, nůžky se rozevírají
Já zas na to koukám tak, že naše týmy druhého sledu se teď dostávají do EL naprosto nezkušené s mezinárodním prostředím a vypadávají spíš proto, že se hraje jinak, soupeř není dávno načtený (jako v domácí lize),... Takže takhle budou mít možnost si zakopat proti týmům odjinud a trochu se otrkat, protože nevypadnou hned v prvním dvojzápase (jestli jim tedy zas UEFA nevymyslí nějaká přiblblá předkola a budou rovnou skupiny).
No a taky ty týmy druhého sledu budou muset v naší lize makat na dvou frontách a nebudou se tak snadno dostávat nahoru. Tam se teprv ukáže jejich skutečná síla.
Jo ale už teď tým naříkají, že hrajou v předkole s nějakejma nezajimavejma pastevcema odněkud z kotěhulek, a v té třetí soutěži to bude ještě horší. ty týmy bduou uplně nezajímavý
to iste si ale vravia aj ti superi
Jak říkáš. Takový Jablonec, nebo Ml. Boleslav musí být pro kohokoliv terno...
Tak to s náma nevypadá moc dobře
letos tu patnáctku ještě udržíme, protože podle mě Basilej vyřadí APOEL. Ale za rok tomu už nevěřím.
Jj, nejhorší že tahle sezona se v koeficientu bude počítat pět let
Nejhorsi je to, ze Slavia ve skupine smrti vyvalcila 3 remizy s kazdym a druhy zapas minimalne dustojne prohry a stejne z toho nic neni. Melo by tam byt nejak i zohledneno proti komu hrajes, ale ten celkovy system je uz tak slozitej, ze by to nabobtnalo jeste vice.
2 remízy
Ajo, jsem to popletl
"zohledněno proti komu hraješ" - tak to už by bylo fakt hustý... jako rozumím ti, ale to už vlastně má zohledňovat nasazení a los... pak to už třeba deformuje fakt, že v prvním koši jsou mistři 6 nejlepších zemí, což poslední roky znamenalo i ruský mistry - toto pravidlo bych zrušil
To je spis takove moje zoufani, ze pro me je uhrat slusny vysledek proti takovemu tymu vic, nez vyhra nad tema nejvetsima lojzama v LM. Ti mistri jsou podivni no. Pak je kolikrat ve skupine z druheho kose silnejsi souper nez z prvniho.
Je tam zohlednění v tom, že sme dostali 4 body za postup do LM. Což v EL není. Co bys jako chtěl víc? Jenom protože soupeř nese název jaký nese neznamená že bys měl mít nějakou výhodu. Ostatně všichni tři soupeři hráli minimálně začátkem sezony pytel a rozhodně jejich výkony ve skupině byly hodně pod možnosti. Dortmund pokračuje v té sračce, především v obraně, vesele dál
Před nás nejprqavděpodobněji půjde jen Skotsko a prostě záleží na dalším roce, musí přijít dramatické zlepšení. Npař. Sparta už by fakt mohla něco uhrát po delší době.
I to Lucembursko nasbíralo víc jak my, docela smutný
je to smutný, ale naprosto zasloužený, Sparta byla strašná a její přemožitel skončil hned v EL úplně na chvostu, a že Jablonec nebude stačit na Armény, tak to je tuplem ostuda
Snad už Sparta nebude měnit v létě trenéra a na předkola bude konečně nachystaná. V těch pohárech strašně moc chybí.
Největší masakr v tom žebříčku je Polsko.
Co teprve Wales.
Wales má jen 2 pořádný kluby a ty hrajou soutěže v Anglii, ale to Polsko je fakt propadák - totéž Rumunsko, i když to letos nahrálo slušný body. Každopádně pro tyhle 2 země je jejich postavení v žebříčku největší ostuda.
Polsko je velké zklamání. Podle počtu obyvatel jsou v top 10, mají tam nové stadiony po Euru, ale stále hrají takovou bídu. Kdybych byl miliardář, tak se domluvím s dalšími miliardáři a koupili bychom pár týmů. Ta liga má podle mě velký potenciál.
Ještě zhruba před 25-30 lety stačili milionáři,ale když ta spirála bude pokračovat,tak budou spíše potřeba biliardáři,nebo triliardáři
U nás stačí jeden Jardář Proto se na Česko nečapou
asi v Polsku perou prachy jinak... nevím, přes plochou dráhu a skoky na lyžích asi
Plus tam hraje opravdu hodně cizinců, i když, pravda, většina z nich bude druho až třetiřadých.
Člověku to ale prostě hlava nebere, potenciál jako prase, prachy tam jsou, civilizovaná země, zájem fans asi největší v celé východní půlce Evropy a takový výsledky.
Taky je třeba říct, že jejich nejlepší hráči pravidelně polskou ligu opouští dost brzy. Zatímco o naše hráče zájem moc není, proto zůstávají v lize delší dobu. Jak by asi vypadal Lech Poznaň, kdyby za ně pořád hrál Linetty, Lewandowski, Teodorczyk, Bednarek, Kownacki nebo Kedziora.
ale tak to máš i u nás. Sparta by byla taky jiná, kdyby neodešel Krejčí, Brabec, Schick, Kadeřábek, Vaclík a Kucka, Bony.
Teplice by si to v klídku hlídaly s Džekem a Alexem Králem a co teprve Liberec
Právě že není. V Polsku ti hráči kolikrát odchází po jediný povedený sezoně, zatím co u nás odešel Vaclík po 3 letech, Krejčí po pěti, Brabec taky po pěti, Kadeř tu zůstal i po mistrovský sezoně. Jediná výjimka je Kucka a Bony. Ti ale taky odešli relativně brzo v době, kdy si Sparta nemohla odmítnout nabídky 3+ mega v éčkách. No a v Polsku je to tak do teď.
Jasný, ale furt jich je 40 mega, základna je úplně jinde. Přece neodchází po jedné sezóně každej, kdo umí jen trochu kopnout do míče.
Plus teda to, že tam jsou prachy a nedokážou dotáhnout solidní cizince, kteří tak hrají v Rumunsku, Bulharsku nebo někde v Kazachstánu.
To už je samozřejmě druhá stránka věci. Ale pozor, zase tolik se tam peníze netočej. Dát 30 milionů za hráče si nemůže dovolit skoro nikdo.
Tak to ne, ale 30 přece nenakupují ani ty Razgrady nebo Astany. Chce to dotáhnout slušný hráče na konci smlouvy nebo před koncem a jim samozřejmě je potřeba nasypat. Hráče, co klidně budou za solidní peníz hrát v těchto zemích a oželí flek v lepší lize, na kterej by třeba měli.
Buď o to v Polsku ani nemají moc zájem, čemuž ale nevěřím, nebo mizerný managementy.
No ono celkově Polsko jak to tam vedou jedna z největších zemí v Evropě a Poláci chodí raději pracovat k nám a všude ve světě a přitom by to mělo být že bychom jezdily my k nim
Taky pravda.
Nejhorší, je že v tom polském fotbalu jsou i penízee. Repre fotbal mají poměrně slušný. jen ten klubový je většinou bída.
To jsem taky nikdy nepobral. I v Bělorusku nebo v Bulharsku byli schopní vytvořit aspoň jeden konkurenceschopný tým.
Přesně, že tam netahají takový ty Wandersony apod. Ale mizerných Španělů a podobných sraček je to tam plný.
Na kdyby se nehraje, ale kdyby, kdyby, kdyby...
Do pohárové sezony 2020/21 se jdou naše týmy s 20,000 body (2016/17-2019/20).Tady je kolik uhrály bodů do koeficientu.Sezona - body - a body celkem za "pětiletku"
19/20 - 2,500 27,300 (15/16-19/20)
18/19 - 6,500 28,625 (14/15-18/19)
17/18 - 5,500 30,175
16/17 - 5,500 33,175
15/16 - 7,300 32,925
14/15 - 3,875 29,125
13/14 - 8,000 29,350
12/13 - 8,500 23,725
11/12 - 5,250 20,360
10/11 - 3,500 20,860
09/10 - 4,100 21,985
08/09 - 2,385 20,750
07/08 - 5,125 25,700
06/07 - 5,750 26,825
05/06 - 4,625 26,575
04/05 - 2,875 27,950
03/04 - 7,375 33,075
02/03 - 6,200 27,950
01/02 - 5,500 26,625
00/01 - 6,000 24,791
99/00 - 8,000 29,124
98/99 - 2,250 23,624 (1994/95-1998/99)
97/98 - 4,875
96/97 - 3,666
95/96 - 10,333
94/95 - 2,500
tak Slováci už mají zase v zádech Lichtenštejnce a to by jeden čekal, že skupina EL pro Slovan je aspoň trochu posune vpřed
Začali dobře, ale pak čtyři porážky a už žádné body. Předkola ze strany Slovenska taky nic moc, no ale kam se na ně letos hrabeme my
no ale jen díky tomu dělení 5 což je prostě ošidný
Bundesliga se vzdaluje Serii A, Ruská Premier líh jde za Portugalsko. Pokud Kypr nepřeskočí nás, bude svět i nadále v pořádku a spravedlivý.
Tak APOEL by momentálně mohl snadno konkurovat našim TOP, kromě Slávie nejspíš. I když jestli si dobře pamatuju před dvěma lety, i tu dokázali vyřadit v předkole LM a sami pak hráli skupinu.
Ani bych neřekl že se vzdaluje a hlavně teď ve vyřazovací fázi se bude krájet chleba, kde se ukáže slabost německých týmu, možná až na Bayern ale ten už taky není tak silný. Takže todle bych tvrdil že se vzdaluje tak za pár let ale ne teď.
kde to nabrala Belgie
v zakladnej skupine LM mala dva timy a uhrali tam 4 remizy. v zakladnych skupianc EL uhrali 5 vyhire a 5 remiz. na jar maju stale dva timy v playoff EL
Pro mě je Belgická liga např. mnohem lepší než Nizozemská. Ne špičkový kluby ale směrem do šířky jednoznačně.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele