Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (18)
Německé finále v Lize mistrů symbolicky zakončilo letošní pohárovou sezónu, kterou ovládla Bundesliga. Bayern Mnichov si po loňském nezdařilém pokusu letos napravil chuť a nejprestižnější klubovou soutěž tentokrát jednoznačně ovládl. Z triumfu v Evropské lize se raduje loňský vítěz LM, Chelsea. Londýnský klub ve finále zdolal lisabonskou Benfiku.
Rekapitulace
Nejvyšší národní koeficient v uplynulém ročníku zaslouženě vytvořilo Německo (17.928). Nejen díky famózní jízdě Bayernu Mnichov a Borussie Dortmund Ligou mistrů, ale obecně díky vyrovnanosti všech zástupců Bundesligy. Vždyť žádný ze sedmi týmů nepropadl, všechny se probojovaly ze základních skupin do jarní play-off fáze, a každý tak do německého koeficientu přispěl slušným ziskem. Což se nedá říct o ostatních fotbalově vyspělých zemích. Těsně druhé skončilo tradičně silné Španělsko (17.714), které nezopakovalo loňskou rekordní sezónu a po pěti letech nezískalo žádnou pohárovou trofej. Slušný zisk si připsala také Anglie (16.428), kterou, stejně jako loni, táhla znatelně nejvýrazněji Chelsea FC. Mezi nejlepší tři se pošesté v řadě nevešla Itálie (14.416), která v posledních letech na ty nejlepší pravidelně ztrácí. S výraznějším odstupem letos ukončily sezónu se stejným ziskem Portugalsko a Francie (11.750), výrazně se dařilo také sedmému Turecko, osmému Rusku, deváté Ukrajině i desátému Česku!
Co se týče sledovanějšího a pro nasazování klubů důležitějšího pořadí národních koeficientů za pět sezón (určující pro ročník 2014/2015), pozorovali jsme v průběhu celé sezóny několik zajímavých bodů. Právě skončený pohárový ročník zanechá v hlavě vzpomínky především na německý válec v LM (který přejel i španělské giganty), anglickou absenci v LM již ve čtvrtfinále (poprvé od roku 1996) či vítězství Chelsea v EL (rok po triumfu v LM). Fanoušci české kopané rozhodně nezapomenou na tažení Plzně i Sparty v EL. Pro hodnocení nejzajímavějších událostí v souvislosti s pořadím národních koeficientů využijeme seznam, který jsme zveřejnili před zahájením pohárové sezóny 2012/2013:
Další nadvláda Španělska?
Španělsko sice nenavázalo na loňský historický zisk do národního koeficientu a z pohárové Evropy bylo nakonec vyřazeno až ponižujícím způsobem v souboji s německými týmy, nicméně o žádný úpadek Primera División se nejedná. Vlastně právě jen onen semifinálový souboj v LM nakonec rozhodl, že Španělsko neovládne letošní pořadí a skončí těsně druhé za Německem, jinak by zvítězilo i tentokrát. Daleko důležitější je však pohled do pětiletého žebříčku národních koeficientů, kde se Španělsko po šesti letech vrací do čela a střídá Anglii na pozici nejlepší fotbalové soutěže Evropy.
Další propad Itálie?
Naposledy byla italská Serie A nejúspěšnější v evropských pohárech před dlouhými deseti lety v sezóně 02/03. Ani v této sezóně se Itálie nepropracovala mezi nejlepší tři soutěže. V posledních šesti letech byla španělská Primera División, anglická Premier League i německá Bundesliga lepší než Serie A vždy, dvakrát skončilo v tomto období před Itálií Portugalsko (10/11, 11/12), jednou Nizozemsko (11/12), Rusko (07/08) i Ukrajina (08/09) a jednou zaznamenalo stejný výsledek jako Itálie i Skotsko (07/08). I kvůli tomu měly letos italské kluby pouze dvě jisté vstupenky do základní skupiny LM. Itálie se v průběhu let propadla z prvního místa pětiletého žebříčku národních koeficientů až na čtvrté. Zezadu na ni navíc začaly dotírat Francie a Portugalsko, jejichž útok ovšem letos Itálie důrazně odrazila. Nicméně atak z portugalské strany bude pokračovat i v příští sezóně (po škrtnutí ročníku 08/09), neboť to budou obě soutěže startovat prakticky ze stejných hodnot.
Souboj o Top 5
Po vypršení zákazu účinkování anglických klubů v evropských pohárech na přelomu 80. a 90. let a jejich plnohodnotném návratu do žebříčku národních koeficientů od sezóny 95/96 se kromě nizozemské kopané (1996-2000) podařilo narušit hegemonii pěti soutěží, které vládnou evropskému klubovému fotbalu, již jen jedné zemi - Portugalsku se to podařilo loni, když svedlo úspěšný souboj s Francií. A protože obě země získaly naprosto stejný zisk (11.750) i v právě skončené sezóně, zůstává v pětici nejlepších soutěží Portugalsko druhým rokem po sobě. Francii se tedy návrat nepovedl.
Sedm statečných z Eredivisie
Mohlo by se zdát, že Nizozemsko bylo obdarováno danajským darem, když díky žebříčku Fair Play mohlo nasadit o účastníka více. Eredivisie totiž letos předvedla tragické vystoupení, výjimkou nebyl žádný z klubů a již tak nízký zisk byl dělen nikoliv šesti, ale dokonce sedmi kluby. Bližší prozkoumání ale odhalí, že v Nizozemsku mohou být za bonusové místo ve výsledku rádi. Jinak by se totiž letos v Evropě nepředvedlo FC Twente, které získalo ze všech nizozemských zástupců nejvíce bodů, a bez kterého by nizozemský zisk nečinil 4.214 (již tak méně než Bělorusko, Chorvatsko, Norsko či Švédsko), ale pouhých 3.166. Před sezónou avizovaná možnost účasti až šesti klubů v základních skupinách EL, a tedy možnost ovládnutí EL i v jarním play off, se ale rozhodně nekonala. Na jaře se v EL představil pouze z LM přeřazený Ajax, který navíc záhy vypadl na penalty v Bukurešti.
Nováčci a návraty do Ligy mistrů
Úplnou premiéru si v LM odbyl francouzský mistr Montpellier HSC, dánský mistr FC Nordsjaelland, španělská Málaga CF a vlastně i německá Borussia Mönchengladbach, která zná pouze atmosféru PMEZ. Po osmi letech se v základní skupině LM představil francouzský klub Paris Saint-Germain, po šesti letech zase turecký Galatasaray. Z této směsky nováčků či navrátilců po více letech promluvily do průběhu LM nejvýrazněji Málaga, PSG a Galatasaray. Všechny tři vypadly až ve čtvrtfinále, když velmi vážně sahaly dokonce po účasti v semifinále.
Souboj o 12. i 15. místo
Dvanácté (respektive třinácté místo v případě kvalifikování se obhájce trofeje do základní skupiny LM) zajišťuje podle současného formátu mistrovi země přímou účast v základní skupině Ligy mistrů. A právě atypická situace z předchozí sezóny, kdy Chelsea vybojovala vítězství v LM, ale v domácí soutěži se nekvalifikovala do základních skupin LM, velmi zarmoutila Belgii, 13. zemi z pětiletky 06/07 - 10/11. Nic naplat, belgický mistr Anderlecht musel do třetího předkola.
To naopak letošní vítězství Bayernu Mnichov v LM a jeho jednoznačná kvalifikace i z domácí soutěže do základní skupiny LM znamená velkou radost pro třináctou zemi v pořadí pětiletky 07/08 - 11/12, kterou je Dánsko. FC Kodaň se tedy vrací do Ligy mistrů bez nutnosti absolvovat předkolo.
Vraťme se ale k právě skončené sezóně. Dvanáctka zemí se v průběhu sezóny nezměnila, jen se v ní přeskupilo pořadí, když si skvělé Turecko prohodilo pozici s letos nevýrazným Řeckem. Na třinácté pozici nakonec skončilo Švýcarsko a to nyní bude rok čekat, zda se vítěz příštího ročníku LM (2013/2014) kvalifikuje do základní skupiny LM přímo z domácí soutěže. V takovém případě půjde do základní skupiny LM (2014/2015) i švýcarský mistr. Tragickou sezónu předvedly Rakousko i Dánsko, na své poměry posledních let si dobře nevedl ani Kypr. Zatímco Kypr s Dánskem však díky umístění v první patnáctce mohou poslat do bojů o LM v sezóně 2014/2015 dva týmy, šestnácté Rakousko prakticky kvůli jedné zpackané sezóně přišlo o dlouhé roky budovanou pozici.
Chystané změny v nasazování týmů, které se v současnosti diskutují, budou platné až od sezóny 2015/2016.
Pozice Česka a Slovenska
21. místo. Na této příčce, o jednu horší než v sezóně 2011/2012, startoval sezónu český klubový fotbal. Díky skvělým výsledkům Plzně a Sparty se ovšem Česko opět vrací do soubojů o zajímavější příčky. Přeskočilo Rumunsko, Bělorusko, Polsko a Izrael a na konci sezóny se dostalo na 17. příčku. Do příštího ročníku (dokončení pětiletky 09/10 - 13/14) navíc Česko startuje dokonce patnácté, což slibuje mnohé. Chce to však navázat na výkony z posledních dvou sezón, a přestože zopakovat právě skončenou sezónu se jeví jako velmi obtížné, zisk alespoň 5.000 bodů by pro Česko znamenalo udržení dobře nastavené laťky.
Slovensko je na tom o poznání hůř. Z 23. pozice se propadlo na 26. a lukrativní příčky, které se nacházejí uprostřed druhé desítky, slovenský klubový fotbal na dosah nemá. Do příštího ročníku (dokončení pětiletky 09/10 - 13/14) startuje Slovensko až z 29. místa.
Konfrontace nejlepší šestice
O síle jednotlivých soutěží nevypovídá jen celkový žebříček národních koeficientů. Zajímavé je sledovat také přímou konfrontaci zástupců šesti nejlepších států ve skupinové i vyřazovací části obou pohárových soutěží. Posledním takovým soubojem bylo finále EL, které skončilo vítězstvím Chelsea nad Benficou, a srovnalo tak bilanci Anglie i Portugalska na průměrnou hodnotu jednoho bodu na zápas. Jednoznačným vítězem i v této statistice se v uplynulé sezóně stala německá Bundesliga, která ve vzájemných duelech fotbalově nejvyspělejších zemích jasně kralovala. Překvapením je pozice Španělska, loňského vítěze této statistiky, které si letos připsalo více porážek než vítězství.
Výpočet národních koeficientů
Pro připomenutí uvádíme, jak se národní koeficienty počítají. Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech 1 a 0,5) totiž hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích pak týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů. Tyto zisky se dělí počtem všech klubů jednoho státu, které v sezóně do pohárů nastoupily. Zmíněný pětibodový bonus za postup do osmifinále LM si letos připsaly například čtyři kluby ze Španělska a tři z Německa. Tři bonusové body za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále jednoho z pohárů si letos připisují Bayern Mnichov, Borussia Dortmund, Chelsea a Benfica.
Celkem - celkový aktuální koeficient. Body letos - část koeficientu získaná v této sezóně. M LM a EL - počet míst v pohárech platný pro sezónu 2014/2015. T LM a EL - počet týmů zbývajících v aktuální sezóně pohárů
Rekapitulace
Nejvyšší národní koeficient v uplynulém ročníku zaslouženě vytvořilo Německo (17.928). Nejen díky famózní jízdě Bayernu Mnichov a Borussie Dortmund Ligou mistrů, ale obecně díky vyrovnanosti všech zástupců Bundesligy. Vždyť žádný ze sedmi týmů nepropadl, všechny se probojovaly ze základních skupin do jarní play-off fáze, a každý tak do německého koeficientu přispěl slušným ziskem. Což se nedá říct o ostatních fotbalově vyspělých zemích. Těsně druhé skončilo tradičně silné Španělsko (17.714), které nezopakovalo loňskou rekordní sezónu a po pěti letech nezískalo žádnou pohárovou trofej. Slušný zisk si připsala také Anglie (16.428), kterou, stejně jako loni, táhla znatelně nejvýrazněji Chelsea FC. Mezi nejlepší tři se pošesté v řadě nevešla Itálie (14.416), která v posledních letech na ty nejlepší pravidelně ztrácí. S výraznějším odstupem letos ukončily sezónu se stejným ziskem Portugalsko a Francie (11.750), výrazně se dařilo také sedmému Turecko, osmému Rusku, deváté Ukrajině i desátému Česku!
Co se týče sledovanějšího a pro nasazování klubů důležitějšího pořadí národních koeficientů za pět sezón (určující pro ročník 2014/2015), pozorovali jsme v průběhu celé sezóny několik zajímavých bodů. Právě skončený pohárový ročník zanechá v hlavě vzpomínky především na německý válec v LM (který přejel i španělské giganty), anglickou absenci v LM již ve čtvrtfinále (poprvé od roku 1996) či vítězství Chelsea v EL (rok po triumfu v LM). Fanoušci české kopané rozhodně nezapomenou na tažení Plzně i Sparty v EL. Pro hodnocení nejzajímavějších událostí v souvislosti s pořadím národních koeficientů využijeme seznam, který jsme zveřejnili před zahájením pohárové sezóny 2012/2013:
Další nadvláda Španělska?
Španělsko sice nenavázalo na loňský historický zisk do národního koeficientu a z pohárové Evropy bylo nakonec vyřazeno až ponižujícím způsobem v souboji s německými týmy, nicméně o žádný úpadek Primera División se nejedná. Vlastně právě jen onen semifinálový souboj v LM nakonec rozhodl, že Španělsko neovládne letošní pořadí a skončí těsně druhé za Německem, jinak by zvítězilo i tentokrát. Daleko důležitější je však pohled do pětiletého žebříčku národních koeficientů, kde se Španělsko po šesti letech vrací do čela a střídá Anglii na pozici nejlepší fotbalové soutěže Evropy.
Další propad Itálie?
Naposledy byla italská Serie A nejúspěšnější v evropských pohárech před dlouhými deseti lety v sezóně 02/03. Ani v této sezóně se Itálie nepropracovala mezi nejlepší tři soutěže. V posledních šesti letech byla španělská Primera División, anglická Premier League i německá Bundesliga lepší než Serie A vždy, dvakrát skončilo v tomto období před Itálií Portugalsko (10/11, 11/12), jednou Nizozemsko (11/12), Rusko (07/08) i Ukrajina (08/09) a jednou zaznamenalo stejný výsledek jako Itálie i Skotsko (07/08). I kvůli tomu měly letos italské kluby pouze dvě jisté vstupenky do základní skupiny LM. Itálie se v průběhu let propadla z prvního místa pětiletého žebříčku národních koeficientů až na čtvrté. Zezadu na ni navíc začaly dotírat Francie a Portugalsko, jejichž útok ovšem letos Itálie důrazně odrazila. Nicméně atak z portugalské strany bude pokračovat i v příští sezóně (po škrtnutí ročníku 08/09), neboť to budou obě soutěže startovat prakticky ze stejných hodnot.
Souboj o Top 5
Po vypršení zákazu účinkování anglických klubů v evropských pohárech na přelomu 80. a 90. let a jejich plnohodnotném návratu do žebříčku národních koeficientů od sezóny 95/96 se kromě nizozemské kopané (1996-2000) podařilo narušit hegemonii pěti soutěží, které vládnou evropskému klubovému fotbalu, již jen jedné zemi - Portugalsku se to podařilo loni, když svedlo úspěšný souboj s Francií. A protože obě země získaly naprosto stejný zisk (11.750) i v právě skončené sezóně, zůstává v pětici nejlepších soutěží Portugalsko druhým rokem po sobě. Francii se tedy návrat nepovedl.
Sedm statečných z Eredivisie
Mohlo by se zdát, že Nizozemsko bylo obdarováno danajským darem, když díky žebříčku Fair Play mohlo nasadit o účastníka více. Eredivisie totiž letos předvedla tragické vystoupení, výjimkou nebyl žádný z klubů a již tak nízký zisk byl dělen nikoliv šesti, ale dokonce sedmi kluby. Bližší prozkoumání ale odhalí, že v Nizozemsku mohou být za bonusové místo ve výsledku rádi. Jinak by se totiž letos v Evropě nepředvedlo FC Twente, které získalo ze všech nizozemských zástupců nejvíce bodů, a bez kterého by nizozemský zisk nečinil 4.214 (již tak méně než Bělorusko, Chorvatsko, Norsko či Švédsko), ale pouhých 3.166. Před sezónou avizovaná možnost účasti až šesti klubů v základních skupinách EL, a tedy možnost ovládnutí EL i v jarním play off, se ale rozhodně nekonala. Na jaře se v EL představil pouze z LM přeřazený Ajax, který navíc záhy vypadl na penalty v Bukurešti.
Nováčci a návraty do Ligy mistrů
Úplnou premiéru si v LM odbyl francouzský mistr Montpellier HSC, dánský mistr FC Nordsjaelland, španělská Málaga CF a vlastně i německá Borussia Mönchengladbach, která zná pouze atmosféru PMEZ. Po osmi letech se v základní skupině LM představil francouzský klub Paris Saint-Germain, po šesti letech zase turecký Galatasaray. Z této směsky nováčků či navrátilců po více letech promluvily do průběhu LM nejvýrazněji Málaga, PSG a Galatasaray. Všechny tři vypadly až ve čtvrtfinále, když velmi vážně sahaly dokonce po účasti v semifinále.
Souboj o 12. i 15. místo
Dvanácté (respektive třinácté místo v případě kvalifikování se obhájce trofeje do základní skupiny LM) zajišťuje podle současného formátu mistrovi země přímou účast v základní skupině Ligy mistrů. A právě atypická situace z předchozí sezóny, kdy Chelsea vybojovala vítězství v LM, ale v domácí soutěži se nekvalifikovala do základních skupin LM, velmi zarmoutila Belgii, 13. zemi z pětiletky 06/07 - 10/11. Nic naplat, belgický mistr Anderlecht musel do třetího předkola.
To naopak letošní vítězství Bayernu Mnichov v LM a jeho jednoznačná kvalifikace i z domácí soutěže do základní skupiny LM znamená velkou radost pro třináctou zemi v pořadí pětiletky 07/08 - 11/12, kterou je Dánsko. FC Kodaň se tedy vrací do Ligy mistrů bez nutnosti absolvovat předkolo.
Vraťme se ale k právě skončené sezóně. Dvanáctka zemí se v průběhu sezóny nezměnila, jen se v ní přeskupilo pořadí, když si skvělé Turecko prohodilo pozici s letos nevýrazným Řeckem. Na třinácté pozici nakonec skončilo Švýcarsko a to nyní bude rok čekat, zda se vítěz příštího ročníku LM (2013/2014) kvalifikuje do základní skupiny LM přímo z domácí soutěže. V takovém případě půjde do základní skupiny LM (2014/2015) i švýcarský mistr. Tragickou sezónu předvedly Rakousko i Dánsko, na své poměry posledních let si dobře nevedl ani Kypr. Zatímco Kypr s Dánskem však díky umístění v první patnáctce mohou poslat do bojů o LM v sezóně 2014/2015 dva týmy, šestnácté Rakousko prakticky kvůli jedné zpackané sezóně přišlo o dlouhé roky budovanou pozici.
Chystané změny v nasazování týmů, které se v současnosti diskutují, budou platné až od sezóny 2015/2016.
Pozice Česka a Slovenska
21. místo. Na této příčce, o jednu horší než v sezóně 2011/2012, startoval sezónu český klubový fotbal. Díky skvělým výsledkům Plzně a Sparty se ovšem Česko opět vrací do soubojů o zajímavější příčky. Přeskočilo Rumunsko, Bělorusko, Polsko a Izrael a na konci sezóny se dostalo na 17. příčku. Do příštího ročníku (dokončení pětiletky 09/10 - 13/14) navíc Česko startuje dokonce patnácté, což slibuje mnohé. Chce to však navázat na výkony z posledních dvou sezón, a přestože zopakovat právě skončenou sezónu se jeví jako velmi obtížné, zisk alespoň 5.000 bodů by pro Česko znamenalo udržení dobře nastavené laťky.
Slovensko je na tom o poznání hůř. Z 23. pozice se propadlo na 26. a lukrativní příčky, které se nacházejí uprostřed druhé desítky, slovenský klubový fotbal na dosah nemá. Do příštího ročníku (dokončení pětiletky 09/10 - 13/14) startuje Slovensko až z 29. místa.
Konfrontace nejlepší šestice
O síle jednotlivých soutěží nevypovídá jen celkový žebříček národních koeficientů. Zajímavé je sledovat také přímou konfrontaci zástupců šesti nejlepších států ve skupinové i vyřazovací části obou pohárových soutěží. Posledním takovým soubojem bylo finále EL, které skončilo vítězstvím Chelsea nad Benficou, a srovnalo tak bilanci Anglie i Portugalska na průměrnou hodnotu jednoho bodu na zápas. Jednoznačným vítězem i v této statistice se v uplynulé sezóně stala německá Bundesliga, která ve vzájemných duelech fotbalově nejvyspělejších zemích jasně kralovala. Překvapením je pozice Španělska, loňského vítěze této statistiky, které si letos připsalo více porážek než vítězství.
země | zápasy, bilance | koeficient - průměr na zápas |
---|---|---|
Německo | 32 (15-10-7) | 1,25 |
Itálie | 18 (7-5-6) | 1,06 |
Anglie | 31 (10-11-10) | 1,00 |
Portugalsko | 21 (8-5-8) | 1,00 |
Španělsko | 34 (10-11-13) | 0,91 |
Francie | 26 (6-8-12) | 0,77 |
Výpočet národních koeficientů
Pro připomenutí uvádíme, jak se národní koeficienty počítají. Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech 1 a 0,5) totiž hrají důležitou roli body bonusové. V současném formátu připisují kluby do národních koeficientů 4 body za účast v základní skupině LM a 5 bodů za postup z ní do osmifinále LM. V jarních vyřazovacích bojích pak týmy vylepšují národní koeficienty ještě vždy 1 bodem za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále obou pohárů. Tyto zisky se dělí počtem všech klubů jednoho státu, které v sezóně do pohárů nastoupily. Zmíněný pětibodový bonus za postup do osmifinále LM si letos připsaly například čtyři kluby ze Španělska a tři z Německa. Tři bonusové body za účast ve čtvrtfinále, semifinále i finále jednoho z pohárů si letos připisují Bayern Mnichov, Borussia Dortmund, Chelsea a Benfica.
Země | Celkem | Letos | M LM | M EL | T LM | T EL | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Španělsko | 88.025 | 17.714 | 4 | 3 | 0 | 0 | |
2. | Anglie | 82.963 | 16.428 | 4 | 3 | 0 | 0 | |
3. | Německo | 79.614 | 17.928 | 4 | 3 | 0 | 0 | |
4. | Itálie | 64.148 | 14.417 | 3 | 3 | 0 | 0 | |
5. | Portugalsko | 59.168 | 11.750 | 3 | 3 | 0 | 0 | |
6. | Francie | 59.000 | 11.750 | 3 | 3 | 0 | 0 | |
7. | Ukrajina | 49.758 | 9.500 | 2 | 4 | 0 | 0 | |
8. | Rusko | 46.332 | 9.750 | 2 | 4 | 0 | 0 | |
9. | Nizozemsko | 44.729 | 4.214 | 2 | 4 | 0 | 0 | |
10. | Turecko | 34.500 | 10.200 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
11. | Belgie | 34.400 | 6.500 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
12. | Řecko | 34.000 | 4.400 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
13. | Švýcarsko | 28.925 | 8.375 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
14. | Kypr | 26.833 | 4.000 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
15. | Dánsko | 25.700 | 3.300 | 2 | 3 | 0 | 0 | |
16. | Rakousko | 25.375 | 2.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
17. | Česko | 23.725 | 8.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
18. | Rumunsko | 23.024 | 6.800 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
19. | Izrael | 22.875 | 3.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
20. | Bělorusko | 20.875 | 4.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
21. | Polsko | 20.750 | 2.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
22. | Chorvatsko | 19.583 | 4.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
23. | Švédsko | 15.625 | 5.125 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
24. | Skotsko | 15.191 | 4.300 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
25. | Srbsko | 14.625 | 3.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
26. | Slovensko | 14.208 | 1.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
27. | Norsko | 14.175 | 4.900 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
28. | Bulharsko | 12.250 | 0.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
29. | Maďarsko | 11.750 | 3.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
30. | Slovinsko | 9.708 | 3.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
31. | Gruzie | 9.166 | 1.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
32. | Ázerbájdžán | 8.541 | 3.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
33. | Finsko | 8.508 | 2.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
34. | Bosna a Hercegovina | 7.833 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
35. | Moldavsko | 7.666 | 2.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
36. | Irsko | 7.375 | 1.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
37. | Litva | 6.500 | 1.125 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
38. | Kazachstán | 5.958 | 1.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
39. | Lotyšsko | 5.791 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
40. | Island | 5.416 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
41. | Černá Hora | 5.250 | 1.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
42. | Makedonie | 5.250 | 1.250 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
43. | Albánie | 4.166 | 0.750 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
44. | Malta | 3.958 | 0.875 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
45. | Lichtenštejnsko | 3.500 | 0.000 | 0 | 1 | 0 | 0 | |
46. | Lucembursko | 3.375 | 1.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
47. | Severní Irsko | 3.083 | 1.000 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
48. | Wales | 2.583 | 0.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
49. | Estonsko | 2.208 | 0.375 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
50. | Arménie | 1.750 | 0.875 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
51. | Faerské ostrovy | 1.583 | 0.500 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
52. | San Marino | 0.666 | 0.000 | 1 | 2 | 0 | 0 | |
53. | Andorra | 0.500 | 0.000 | 1 | 2 | 0 | 0 |
Související články
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Komentáře (91)
Přidat komentářNebyli Rumuni asi před šesti nebo sedmi lety na 6. pozici? Když se dostali dva jejich kluby do semifinále UEFA Cupu?
6. asi ne ....ale byli vysoko
Tak na 7. místě jeden rok určitě. Vím že Portugalci a Nizozemci byli až za nimi....
jo, tak nejak. Meli v poharech 2+4 zastupce
06/07 a 07/08 byly 7.
Myslíš asi sezonu 05/06,tu měli fakt famózní.Steaua tehdy byla až v semifinále UEFY(kde ji vyřadil až gól v nastavení od Midlesborough!),přičemž ve čtvrtfinále přešla přes svého městského rivala(myslím že to byl Rapid).
Hlavně díky tomu bylo Rumunsko dvě sezóny na sedmým,pak ale přišly bídné sezony a proto s odstupem takový propad oproti tehdy. Viz např. http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method3/crank2007.html
zrušit koeficienty !
Správně ! ! Chceme vidět v Lize Mistrů více týmů z Finska, Slovinska a Makedonie !
já třeba bych byl pro aspon by to nebylo o těch samých týmech dokola
To je pěkné, ale jak chceš do LM dostat lepší kluby jinou cestou než cestou peněz, na kterou všichni nadáváte, takové kluby tu soutěž obohacují, musíme si prostě přiznat že takový progres jako Dortmund se stane jednou za deset let a většinou rychle spadne
Tolik palců si ještě nikdy nedostal, viď, Fílo?
tak nekecej a palcuj
sice to nejsou palce ale: http://www.eurofotbal.cz/clanky/tohle-je-neuveritelne-rika-nadseny-hernandez-148413/
Reakce na imp.
například do belgické ligy nepřestupují hvězdy jako do anglické.. kdyby nebyla PL tolik závislá na exportu jiných lig tak je na úrovní dnešní belgické a teď to mě
do tebe netřeba. do tebe už to někdo napálil hodně z blízka
Vykrádat,ba přímo rabovat cizí talenty a hvězdy a pak machrovat že patří k jedné z pěti nejsilnějších evropských lig,to umí každej..
Řekněte důvod, než tu začnete vřískat. Děkuji. Já mám koeficienty naopak rád, protože je zde spousta čísel a údajů a statistických zajímavostí, nad kterými můžu onanovat.
Jsem v tom s Vámi, Arbiter.
statistika nuda je ..
zrušit filipa
Tak,tak,koeficienty jsou hovadina,pěkně z každé země vítěz poháru a ligy(pokud nemá ligu,tak 2 z poháru)+16 nejlepších z evropských pohárů v minulé sezóně,čili 8 z LM+8 z EL a těch 6 doplnit teda podle pořadí zemí v koeficientech(po přijetí Gibraltaru tedy už jen 4),takže 128 celků by evropskou klubovou superligu,třeba napřed play-off 64 dvojic a 32 dvojic,pak 8 skupin po 4 a od osmifinále zas play-off
Větší kravinu už jsem tu dlouho nečet
Proč?Naopak,tento dosavadní systém je naprostá kravina a dokud to nebude,tak jak navrhuju,tak to vždycky bude stát za trus a bude to naprosto neregulérní soutěž
K čemu to bude, třičtvrtě zápasů bude typu Barcelona - FC Vaduz? Top kluby budou všechno kromě posledních pár kol hrát s béčkem a i tak se budou předhánět, kdo slabým soupeřům nasází víc gólů, zápasů atraktivních pro diváky bude minimum. Úplná blbost, současnej systém je dobrej.
A proč?Takovýmto systémem by Francie,Turecko,Portugalsko měli 4kluby,Španělsko a Anglie 6,Německo,Itálie 5, Rusko a Švýcarsko po 3 a ostatní po 2.Proč by takové složení týmů mělo být nekvalitní?
Čili mezi 64 by byli zástupci 21 a více zemí a ve skupinové fázi mezi 32 už i jen 7,pokud by postoupily všechny kluby těch nejpočetnějších zemí
Aha, takže v podstatě podobný rozložení jako je to teď, jen se dvěma rozdílama - že by celkem ten pohár hrálo skoro o polovinu míň týmů, než teď, a že by nejlepší kluby musely hrát už v prvnim kole se soupeřema jako mistr Gibraltaru nebo San Marina. Naprosto geniální, napiš to na UEFU, to nemůže neprojít
No a co,aspoň by se ukázalo jak velký rozdíl je třeba mezi mistrem Španělska a Andory a asoň na půdě těch slabších by to pro ty domácí fanoušky byl obrovský zážitek
Kolega PJ má pravdu.Tyhle zápasy by byly k ničemu.Bylo by to pouze buď otázkou skore,nebo kdy a za jakého stavu by se na to ten favorit vykašlal a zápas pak odchodil.Já bych dokonce podobný systém zavedl i v kval.národních týmů.Ať si San Marino,Andorra,Malta atp. hrají předkola a skupiny by byly stejně jako je tomu v LM pak po 4 týmech.Zápasy jako npř.Španělsko-Andorra jsou o ničem.
Nemá pravdu,tak je to strašně nepřehledné a chaotické,to jejich nasazování každého do jiného kola.V reprezentačních soutěžích hrajou všichni(teda kromě pořadatelů závěrečného turnaje ) od 1.fáze kvalifikace,tak proč by to tak nemohlo být i v klubových soutěžích?
A proč by to nemohlo být obráceně.Tedy tak jak se to hraje v klubových soutěžích,tak to hrát i těch reprezentačních?Přece zápasy jako Španělsko-San Marino jsou o ničem.I takové Maďarsko a to nepatří v součastnosti k žádným top týmům dá San Marinu 8:0 a jsou i výsledky vyšší 11:0 atp.Týmy jako Andorra,San Marino,Lichtejnštejnsko,Malta atd.by měly podobně jako je tomu v LM a EL hrát předkola.O šanci zlepšování v nasazení by nepřišly a zrovna tak by nepřišly o šanci probojovat se do skupin.Andorra a San Marino jsou nejslabší z nejslabších.Jejich bilance z posledních 3 ukončených kval. skupin (2008,2010,2012).Andorra 0 0 32 5:106 0 bodů.San Marino 0 0 32 3:157 0 bodů.Má tohle smysl?Nechápu,kdo a co se tím sleduje.Podle mého názoru by to mělo přejít na systém LM.Současně ale uzávám,že na to má někdo opačný názor.
vůbec ti to nedává smysl, nevím, jestli trolluješ, nebo jsi vážně tak "chytrej"... zvláštní, že na ten tvůj systém ještě generalita UEFA nepřišla...
Protože jsou blbí
uz to nehul
je to kravina no.
.
.
tu to máte čierne na bielom...najlepšia liga je ESP potom ENG,GER......
No tak španělská liga má Real a Barcu především. Ale stadiony jsou mnody rozpadlé, naplněnost často i pod 50 % , podivné pletichy v zákulisí, nenávistné publikum...Nic moc mediální zpracování...když to porovnám s Německem....
ten kolovrátek s tím, že Španělskko má jen Real a Barcu je už trochu vohranej
Ja tam v tom prispevku ten kolovratek o "jen" Realu a Barcelony nikde nevidim.
jj černé na bílém...letos nejlepší Německo
Ale dlouho si čekal, než jsi tohle mohl vypustit, co?
Ale to už přece platí dávno,tenhle žebříček to zobrazuje až s velikým zpožděním...
A navíc ani nezohledňuje další faktory mluvící pro La Ligu,zejména její větší vyrovnanost jako celku,která je ve srovnání s PL železným pravidlem-někdy mírnějším,jindy výrazným,ale za posledních x sezón bez výjimky přítomným.
Kypr a Rakousko předběhnem, ale zase pozor na Rumuny.
Nizozemí mělo teda pěkně bídný rok
Doufejme že bude mít i Kypr , Dánsko Rakousko a Rumunsko....
Na té tabulce je pěkné že jsou všechny vlaječky správně. To jsem třeba v anglických novinách ještě neviděl.
Úplně správně nejsou, vlajky mají různé poměry stran. Ale vím, co myslíte, někdy jsou k vidění slušné úlety.
hlavně, že tam nemáme zelenočervenou vlajku Čečenska
To je škoda,že se nehraje samostatná čečenská,tatarská,baškirská,burjatská,aginskoburjatska,komiská,komi-permjacká atd. liga
Různý poměry stran jo, ale myslim, že to takhle vypadá mnohem líp, než kdyby každá druhá vlajka vypadala jinak, bylo by to hrozně chaotický..
Takže takže, příští rok začínáme na 15. místě s koeficientem 21,35. Před náma je Rakousko s 23,125 a za náma v tomto pořadí Izreal, Kypr, Rumunsko všichni v rozmezí 1 bodu za náma. K udržení toho 15. místa budem potřebovat opět alespoň 2 týmy v základních skupinách a ti musí dělat výsledky. Na druhou stranu pokud bychom to příští sezónu udrželi, tak ho stopro udržíme i v další, protože všechny ty státy měli opět o poznání lepší body v sezóně 09/10.
"Chystané změny v nasazování týmů, které se v současnosti diskutují, budou platné až od sezóny 2015/2016."
Neni o tom znamo uz neco vic - o co priblizne by mohlo jit?
Psalo se o tom, že by vítěz EL měl jít v další sezóně do skupin LM, druhá věc pak byla ta, že by víc týmů (tušim z prvních 12 zemí místo současných 6) mělo bejt nasazeno rovnou do základních skupin EL. Víc nevim.
pro Bundesligu, momentálně nejlepší soutěž na světě, můžete si řikat co chcete, ale pravdu potvrdí jen statistiky a ty dávaj za pravdu mě.
no liga o jednom klube :D no teoreticky bola o dvoch ale kedze bayern vykupi hviezdy dortmundu tak to bude uz iba o jednom
Tak když si viděl, co Bayern proved s Barcelonou, troufám si říct, že i ve Španělsku by to byla liga o 1 klubu, o Bayernu, kdyby jí hrál.
ale no , nevies ci by porazil real , barcelonska hra je uz naivna real ju poslednej dobe daval tiez pohode :) uvidime tento rok v LM
Přesně tak, uvidíme, následující sezónu bude favoritem na vítězství v Lize mistrů opět Bayern.
nemusí být, záleží na vývoji ostatních klubů(s novými hráči,trenéry), některé se povedou některé ne, a zrovna Bayern by se nemusel vyvést(Pepek) .... a jestli budeš odpovídat tak objektivně prosím
vypadá snad, jako by mluvil objektivně?
Sice fandim Bayernu, pravda, ale největší favorit podle expertů i podle kurzů bude řek bych Bayern, bude taky 1 z nejsledovanějších kvůli možnosti obhájení trofeje a Pepovi.
podla mna vam to Pep poserie :D a bol by som rad nemam pretoze ho neznasam
Bayern bude favorit č.1, to jo. zbytek jsou hovadiny co píšeš
Portugalsko
no tak portugalkso je proto natem dobre lebo kluby uprednostnuju EL pred ligou, to timy v SA uprednostnuju ligu pred EL
Jasně,proto byla Benfica do předposledního kola v lize neporažená,když tak strašně moc upřednostňovala Evropu...
do tří let Francie na 4. místě
dúfam že sa Seria A zdvihne na dalsi rok minimálne jeden v semifinále
Vysvetli mi nekdo proc ma vitez FA Cupu, treti tym ruske ligy a vitezove italskeho a portgalskeho poharu maji jistou ucast v EL ?
nevim co chces vysvetlovat :D tohle pravidlo bylo i pred rokem
Jistou účast v EL maji vítězové pohárů prvních šesti zemí. Kromě nich ještě obhájce, ale protože Chelsea bude hrát LM, pak to místo ve skupině dostane vítěz poháru sedmý země. Sedmý bylo na konci minulý sezóny Rusko a protože ve finále poháru je CSKA (mistr, bude hrát LM) a Anži, dostane tohle místo ve skupině právě Anži (jako vítěz nebo poraženej finalista poháru, ne jako třetí v lize).
"Blbý" je, že to ovlivní i nasazení českýho vítěze poháru (Jablonec). Normálně by startoval ve druhym předkole, kde by byl nasazenej, mohl dostat snadnýho soupeře a uhrát nějakej bod do koeficientu, ale takhle bude startovat až ve třetim předkole, kde už nasazenej nebude a šance něco uhrát dost klesá...
Zdravim, jenom tak mezi řečí:
Dokazáli byste porovnat situaci sponzoringu ve sportu ve světě a u nás? Našli byste nějaké rozdíly? Dík za odpověd pokud Vás něco napadne
najvacsi rozdiel je ten, ze v zahranici je a u nas nie je.
OT:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wDaFhCJC2Oo
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele