Eurozápisník XV. aneb Anglie - Video 1:1
Zaujalo nás
Před dvěma lety cítil hrdý Albion křivdu, když lidé z kostí a masa během osmifinále MS neodhalili "gólový" odraz Lampardovy rány do břevna. Nyní může stejný národ rozhodčím spíše děkovat. Vedle opravdových výsledků 2:0 a 1:0 je tedy třeba zaznamenat ještě jedno skóre. 1:1.
Také druhý pořadatel šel pod gilotinu. A zanechal pozitivnější dojem. Švédy poměrně jasně přejel, s Francouzi rozhodovaly zdánlivé detaily (střídání Voronina plus neopakovatelná show Ribéryho) a s Angličany vlastně stejně tak (dvě záludné teče při gólu, rozhodcovské čachry, vlastní koncovka). Nicméně své stálé mouchy to přeci jen mělo; a Hodgsonův Albion prostě věděl jak jich využít. Hladce se potvrdilo, že Chačeridi s Rakyckým budou dělat všechno možné, jen ne kontrolovat vnitřek vápna, respektive vzdušný prostor nad ním; a k tomu dle očekávání (protože Ševa) Ukrajince zrazovala koncovka, chcete-li absence klasického zakončovatele s adekvátními zkušenostmi.
Nicméně i přesto domácí stříleli o sto šest. Ačkoliv se jen třikrát prodrali k ranám zvnitřku pokutového území (a dva takové projektily ani nedoletěly k Hartovi), pořád se dohromady stihli nadechnout k šestnácti pokusům. Angličané jen k deseti. Mohla za to předně aktivita křídel a jejich opětovná radost z ponechané volnosti. Jarmolenko a (zejména) Konopljanka jen zřídkakdy přímo zaměstnávali krajní beky, na něž papírově měli hrát. U čar spíše akorát přebírali balony; pak se už daleko raději vydávali do středu pole, kde celkem pravidelně dělali řádný binec.
Jakkoliv mi dnes "pravas" Jarmolenko přišel poněkud nervóznější, oba dva si nakonec společnými silami vynutili na Gerrardovi (Parker je samozřejmost) nebývalý nárůst defenzivních povinností. Kapitán Albionu potom rázem neměl svou tradiční chuť rozdělovat balony, když jeho preference zkrátka musely ležet jinde, takže Gerrardovu roli čím dál častěji zastával Rooney (na nákresu vlevo jsou vyobrazené trasy pasů, jež navrátilec do sestavy nevyprodukoval, nýbrž přijal - na to bych upozornil zvláště). Naopak o proměně liverpoolské modly svědčí třeba tenhle místopis jeho "tacklingu".
Tyto ukrajinské atributy, související se značnou drzostí ve finální třetině (a to se týká třeba i Deviće, nejen křídel), jsou tedy nepochybně chvályhodné. Bohužel nic moc navíc už domácí fotbalisté nepředvedli. Solidní eliminaci křídelních prostor, a především tedy Milnera či později Walcotta, jejichž (ne)vliv na průběh utkání považuji skoro až za pamětihodný, byl totiž ukrajinským dílem maximálně zčásti.
Milner byl holt na hřišti především od strašení nejšikovnějšího protivníka Konopljanky; což si veskrze splnil, neboť i on se dohromady s Johnsonem podepsal pod Ukrajincovo soustavné sbíhání na osu hřiště. Walcott pak buď balon zkrátka nechtěl, nebo ho nedostal; aby pak ve finále předvedl jedinou, a to zpětnou (!) přihrávku. Za dvacet minut pobytu na place.
Young na druhé straně, to byla trochu jiná písnička. Jeho neochotu vypomáhat defenzívě se Husjevovi v první půli dařilo celkem dobře demonstrovat a využívat, po přestávce se víceméně oba navzájem vyřadili z provozu. Opět každopádně platí, že pokud Younga někdo odstřelil ze hry, byl to aspoň z 80 % on sám. Pro míče od stoperů se podobně jako Milner odmítal stahovat; a střed je včera - jak už jsme si řekli - distribuoval v menším množství než v obou předchozích zápasech. Youngův přínos ofenzívě nicméně pořád mohl být - a také nárazově byl - značný: zdobí ho totiž perfektní centr. A na něj Východoevropané za celých 90 minut nenašli účinný lék.
Tím plynule přecházím k efektivně zneužívaným slabinám ukrajinského souboru. I když efektivně...je rozhodně na místě podivit se nad nesouladem strategických preferencí a nastoupivší hrotové dvojice. Welbeck se sice ve vápně orientuje dobře, typický target man z něj ovšem nikdy nebude; a Rooney je v tomhle směru ještě hůře použitelný, to si asi vysvětlovat nemusíme (a když se měl opřít hlavou do balonu, každý také viděl, jak moc mu to jde - dvakrát zazdil solidní příležitost).
Jenže proč potom k těmhle dvěma stavět Milnera, jehož půlky se automaticky stahují, jakmile v reprezentaci dojde na slovo "útok"? Proč pak hrát celý první poločas tvrdohlavě toto (čtvrtinová úspěšnost samozřejmě není náhodná), když hrubé rozdělení revírů ofenzivních hráčů dokonale koresponduje s tímto? I kdyby si to snad Carroll přihasil na kolbiště o něco dříve než v 82. minutě (?!), pořád půjde o nevídaně zabitý čas. To už raději Albion mohl jenom bránit a vepředu spoléhat pouze na Gerrardovy standardky.
Což se tedy ve finále, pokud si odmyslíme všechny nahodilé plusy/mínusy, stejně dělo. A je už pouze na vás, jak k tomu předvedenému "něčemu" přistoupíte. Naprosto každopádně rozumím nadávkám, které se snášejí na autobus anglické výpravy. Zábava to nikdy nebude a Rooneyho návrat může koukatelnosti paradoxně uškodit...po defenzivní stránce nicméně lze za určitých okolností přihlížet mimořádně zdatnému mužstvu.
Vždyť včera...start úvodního dějství ještě špatný - haprovala levá strana, jedna z Hodgsonových proslulých "dvojiček" (které vytváří jedině 4-4-2, tvrdí ostřílený matador) ve složení LB-LW nespolupracovala takřka vůbec a mezery zely rovněž mezi Colem a Lescottem. Jenže po pauze už si vše sedlo a Ukrajincům se až na tu "osudnou" tříminutovku nepovedlo odhalit jedinou systémovou vadu v protivníkově fungování. Z okrajů šestnáctky už vylétávaly výhradně propagační projektily, ve vápně se nehrálo.
Potom nezbývá než zopakovat stokrát zopakované: pod Hodgsonem bude hrát Anglie nadmíru pragmatický a spíše defenzivní fotbal. Ovšem že teprve podruhé v historii finišovala na čele své skupiny a napodobila tak bronzový Albion z '96 (největší úspěch země na ME), to věru nemusí být náhoda...
---
Zatímco Roy Hodgson těsně po závěrečném hvizdu s úsměvem děkoval publiku, Laurent Blanc se mračil. V jednom z pozápasových rozhovorů pak dokonce napodobil své předturnajové výroky o "mizivých šancích na zlato", když prohlásil, že po tomto výkonu nevidí cestu, jak Španělsko přemoci. Já osobně bych to tak černě neviděl, nicméně napřed rozhodně bude potřeba si ze severské lekce vzít přinejmenším trojí ponaučení. 1) M’Vila nemůže hrát s Diarrou, 2) Benzema nesmí hrát bez Méneze, 3) Koscielny nesmí kopírovat dnešního Mexese.
První bod načnu předpokladem, že Cabaye stoprocentně bude ve čtvrtfinále bojovat od samého počátku. Dá se totiž snadno očekávat, že včera akorát šetřil namožený stehenní sval, takže se páka Diarra-M’Vila rovnala čistě provizornímu řešení. To každopádně nic nemění na tom, že by tito dva střeďáci - pro dobro Francie - již nikdy neměli stanout vedle sebe. Problém vidím prostě a jednoduše v tom, že se nedokážou vhodně doplňovat. Oba jsou svým založením spíše defenzivní typy středopolařů; oba se ale zároveň v systému Les Bleus nezřídka vytahují až k vápnu soupeře a oba by se rádi zapojovali do tvorby hry, samotné bazální rozehrávky. Jenže potom vyvstává zjevný problém: ani jeden z nich se pořádně nesoustředí na bránění (viz poměrně široké pole působnosti obou jedinců), což při švédské ochotě narychlo zakombinovat a vyrazit dopředu nešlo za šťastný stav pokládat ani omylem. Naopak Cabaye proti Ukrajině jasně ukázal, že dokáže být zodpovědný; že dokáže podržet střed a i touto měrou přispět k vymazání toho soupeřova.
Druhá výtka a jméno Benzema: po zhlédnutí všech tří francouzských vystoupení na letošním Euru jsem došel k poměrně jasnému závěru, že pravé křídlo prostě musí mít drajv, tah na bránu, touhu jít do koncovky. Což Ménez splňuje do posledního puntíku. Naopak jak Ben Arfa, tak Malouda se vyžívají ve vymýšlení, potažmo ve střelbě zpoza šestnáctky, a hlavně v operování více vprostředku - jenže tyhle atributy už ve svých osobách bez problémů snoubí Nasri s Ribérym; a jako třetí do party jim čas od času rád přizvukuje Benzema. Ten tedy nyní byl stejně jako proti Anglii vyloženě bezradný z počínání svého i spoluhráčů. Utápěl se v zoufalých, nepřipravených pokusech z větších vzdáleností, neměl komu rozdávat finálky, pro koho pracovat ve vápně (koukejte, jen pět převzatých pasů uvnitř šestnáctky!). S Ménezem mu to přitom proti Ukrajině klapalo, šikovný křídelník se i díky Benzemovi hned několikrát dostal do tutovky (a velkou šanci si po pár minutách na hřišti vytvořil i včera). Pro střetnutí se Španěly bych ho tím pádem milerád viděl v základu, jednoznačně.
A nakonec kauza Mexes. Tenhle ředitel francouzské obranné linie včera selhal na celé čáře. Úvodní desetiminutovku doslova prospal - jednou ani neskákal do hlavičkového souboje, podruhé trapně pustil do tisíciprocentní šance Toivonena -, aby vše "dokonale" vyšperkoval žlutým faulem nedaleko protivníkova pokutového území. Tahle kardinální hloupost jej připravila o čtvrtfinále, takže se šance bude muset chopit zadák Arsenalu Laurent Koscielny. Ten má za sebou ročník plný nesmírně spolehlivých výkonů, na což nyní bude třeba pokorně navázat. Osobně bych se nedivil, kdyby Francie s ním a Ramim na stoperu vypadala vzadu o stupeň jistěji.
Tolik k jednotlivým "fatálům", které dohromady utvářely ne zcela nevídaný obrázek. Francouzi v první i poslední řadě nebyli schopni jakékoliv kloudné penetrace (snad až na Ribéryho momentky z úvodní dvacetiminutovky); kolmice do šestnáctky neuvěřitelným způsobem odbývali, jako by to snad byla jen nějaká dobrovolná nadstavba; a každý pokus o průnik mohl klidně doprovázet komentář samotného protagonisty "no co, zkusím to, nikdo mi za to nohu neukousne". Nic pořádně, všechno jenom tak napůl - toť všudypřítomné krédo Les Bleus.
Ty pak byl schopen před pauzou pravidelně vytrhávat jedině levonohý tandem Clichy-Ribéry (prvně jmenovaný pokazil jedinou přihrávku z 26, jeho kolega tradičně větral svou stranu s balonem přilepeným ke kopačkám); ve druhé 45minutovce ani ten ne. Inkriminovanou lajnu si bezstarostně přivlastnil Larsson a bylo definitivně vymalováno. Jakkoliv se už Francouzům alespoň nedala vyčítat "házená" z prvního utkání, větší míra přímočarosti šla pro změnu ruku v ruce s větším množstvím ztrát. Sokova šestnáctka se dál nemusela třást před nějakými děsuplnými nájezdy.
Seveřané, ti naopak zanechali vlastně ryze pozitivní dojem. Doopravdy nejlépe, jak mohli, přistoupili ke skládání reparátu za předešlé dva mdlé výkony. Švédům nebyla cizí vzájemná výpomoc v kombinaci, doplňovali se na pár metrech a jejich kooperace pak byla jaksi elegantnější (zatímco ta francouzská pořád fungovala na bázi individualit, pokud si rozumíme). Třebaže se Skandinávci o něco takového pokoušeli už dříve, teprve nyní to bylo ono. Uvolněnější Larsson s Ibrahimovićem udělali ten klíčový rozdíl; a tak každý mohl konečně nazřít onoho avizovaného Hamrénova přínosu, který měl spočívat v tom, že Švédové oproti Lagerbäckovým časům operují se značně povolenou uzdou.
Včera tomu tak vskutku bylo a nezaujatý divák snad mohl jedině zalitovat, že skupinová fáze nenabízí týmům více prostoru k odkrytí vlastního potenciálu. Švédský "nároďák" totiž nepochybně má co nabídnout, leč se o tom před pár dny právem pochybovalo...
"Elektronická tužka"
1) Ukázka jedné zhoubné dimenze rozestavení 4-4-2 s žádným typickým hroťákem. Rooney si jako už tradičně sbíhá do hloubi pole pro balon, aby jej rozehrál. Na pětníku se s ním otáčí a rozhlíží se...jenže ouha. Welbeck má svým pohybem po hřišti - opět klasicky - dosti daleko k někomu, koho by "Wazza" mohl okamžitě hledat; a Milner s Johnsonem napravo sice krásně krouží a matou hlavy svým strážcům, Rooney to však z dálky může tak maximálně obdivovat, nikoliv využít. Ve finále tedy situace dopadá tak, že hvězda týmu na poslední chvíli stihne zoufale předat balon Gerrardovi, aby se záhy mičuda skrz Parkera vrátila ke stoperům. Tam je vždy nejtepleji.
2) Ačkoliv výše píšu, že protentokrát Husjev na pravém beku fungoval zodpovědněji a většinu času se doopravdy choval coby člen obranné linie, nikoliv jako falešné křídlo, tady nabízím situaci z 57. minuty (kdy už Ukrajinci více riskovali) a jeho opětovné zaspání. Třebaže nešlo o žádnou drtivě brejkovou akci, stačilo jedno Parkerovo bleskové vyhodnocení situace po Gerrardem vyhraném hlavičkovém souboji za středovým kruhem, citlivé přenesení hry...a Husjev zase bezmocně přihlíží za plotem na švestkách. Akorát škoda pro Angličany, že záhy Welbeck neodhadl odskok i dráhu letu zrádné kulatiny, která mu nakonec přistála na zádech. V téhle fázi ještě celá situace slibuje velké věci.
3) Už výše v textu zmiňuji abnormální obětavost švédských zadáků, která nápadně připomínala tu nedávnou irskou v duelu s Itálií. A zde přikládám důkaz. Hned dvojitý skok daleký (a úspěšný) za účelem znemožnění Ribéryho koncovky předvádí oba stopeři Mellberg s Olssonem.
4) Seveřané včera velmi slušně vykrývali prostory kolem šestnáctky, disciplinovaně drželi své předepsané pozice, nenechávali se strhnout driblinkem Nasriho s Ribérym. Až na jednu zářnou výjimku v podobě situace ze samého počátku 31. minuty. Tehdy se nechali v osmi (!) nalákat do těsného bloku před velké vápno, aby znepříjemňovali život čtyřem (!!) Francouzům, a Ribéry toho dokonale využil k jedinečnému uvolnění Clichyho. Toho pak zradil centr, s nímž navíc poněkud váhal. Jinak se žlutí klidně mohli hryzat do rtů, co že to vyvedli za kravinu. Švédské "nudle v bandě", jak my v týmu říkáme podobným situacím.
5) A na závěr jenom takový malý detail, kterého jsem si všiml při studování druhého švédského gólu. V tomto momentě se Debuchy ohlíží za sebe, aby uzřel jen mraky volného prostoru, situaci za sebou nicméně pochopitelně nemá zmapovanou. Přesto se ovšem tímto pohledem uspokojí, aby při další obrátce hlavou tímto směrem pozoroval jen osamoceného Holména hlavičkujícího do břevna...a pouhým divákem byl pochopitelně i při následné dorážce Larssona. Ačkoliv na vině budou ještě spíš líní záložníci, kteří již patrně utkání pokládali za dohrané, minimálně ono tlačení se na přední tyč nebylo vůbec šťastné. Ibrahimoviće totiž hlídal Rami (před sebou ho teď má jen proto, že je už dávno jasné, že míč nedostane), Debuchy měl alespoň "pro sichr" vykrývat jiné, ty Holménovy prostory.
Zajímavosti dne
- Anglické premiéry dovedou být zničující, alespoň tedy pokud se zrovna bavíme o střelách na bránu. Nyní první přesné projektily ostrovanů ústily v gól v šesti z minulých osmi případů na evropských šampionátech!
- Na to hned volně můžeme navázat informací, že Albion dosud na turnaji nejefektivněji proměňoval gólové šance (dle definice statistického centra Opta). Ono nejvyšší procento zní: 21,7.
- Na číslovku deset zaokrouhlili Angličané vítěznou šňůru dotýkající se jen a pouze duelů, v nichž rozvlnil síť Wayne Rooney.
- Všech sedm zástupců londýnské Chelsea, samozřejmě včetně Petra Čecha, postoupilo do čtvrtfinále; Blues zároveň mají vzhledem k pavouku jistotu, že budou mít nejméně dva vyslance také v další fázi turnaje (Meireles x Čech; Mata, Torres x Malouda).
- Zápasy skupinové fáze tohoto Eura dohromady nastřádaly 60 branek; dosavadní rekord stanovil před 12 lety šampionát v Beneluxu, tam takových gólů padlo 65.
- Anglie se včera stala prvním účastníkem letošního ME, v jehož barvách se na střelecké listiny vedralo hned pět různých borců.
- Soupeři mají zatím zdaleka nejvíce spadeno na Francouze Ribéryho. Proti němu už bylo podniknuto 33 výpadů, skluzů, prostě obranných zákroků; druhé nejvyšší číslo v této statistice je pak o celých 14 jednotek nižší.
- Ve prospěch Řecka a Anglie stále nebyl odmáván jediný ofsajd.
- Ze všech letošních postupujících pouze Anglie nikdy nedokráčela až do finále mistrovství Evropy.
- Wayne Rooney na Euru skóroval pětkrát v pěti utkáních. Pokud budeme brát v úvahu jenom fotbalisty s přinejmenším pěti starty na ME, může se průměrem jedné trefy na zápas (resp. ještě vyšším) pochlubit už akorát Michel Platini. Ten si vystačil s pěti vystoupeními na domácím šampionátu (1984), během nichž soupeřova konta zatížil rekordními devíti góly.
- A nakonec ještě jedna zajímavost, jež spojuje ME i MS. Do roku 2008 v rámci obou turnajů nepřežil skupinovou fázi jediný hostitel z celkových 23; od té doby je úmrtnost pořadatelů stoprocentní (Švýcarsko, Rakousko, JAR a teď Polsko s Ukrajinou).
Kuriozita dne
Nejen ta ukrajinsko-polská režie je vadná. Ani ta naše česká se totiž včera bůhvíjak nepředvedla. Zatímco se Pavel Karoch nemohl vynasmát nad absencí brankové technologie a nesprávně neuznaným gólem Marka Deviće, o chvíli předtím ignorovaný ofsajd dál nikoho nezajímal. Nevrátili se k němu na komentátorském stanovišti (pouze jej přešli zkonstatováním, že to bylo "na hraně"); nevrátili se k němu ve studiu. Já tedy na místo našich užitečných televizních expertů ono "na hraně" celkem viditelně (ne)prokážu. Jasné postavení mimo hru = dvojí pochybení rozhodčích a ve výsledku spravedlivě zachovaný status quo.
Hvězdy dne
Olof Mellberg (Švédsko) - Buldok a pravý vůdce severských zbojníků, kterého by těžko odmítl jakýkoliv reprezentační trenér. Kromě toho, že se Mellberg zkrátka příkladně rve pro tým a pozičně málokdy chybuje (spíš vůbec), na něm každého musely zaujmout především dvě věci: 1) rychlostně naprosto v pohodě stíhal o šest let mladšího Ribéryho, jemuž soustavně blokoval střely i nohy, když to tak řeknu; 2) dál budoval pověst fantoma standardních situací, když šikovnou patičkou málem zaskočil i gumového Llorise.
Sebastian Larsson (Švédsko) - Tak přece jen procitnul! Před pauzou to ještě nebylo tak výrazné, nicméně po změně stran už byl učiněným pánem své strany. Konečně byl výrazný, pravé lajně dodával na šťávě i kreativitě, uprostřed pole zase stíhal tvrdit muziku; a navíc se blýskl gólem i asistencí. Velmi komplexní výkon doteď zpravidla neviditelného borce ze Sunderlandu.
Zlatan Ibrahimović (Švédsko) - Vůbec poprvé se stává, že tuhle rubriku ovládli muži z jediné krajiny. Nicméně ačkoliv by se na toto místo dal s klidem dosadit třeba John Terry (který narýsoval dvě krásné diagonály a defenzivní statistiky měl takřka stoprocentně čisté), raději volím jakousi "omluvu" kapitánovi reprezentace tří korunek, jehož jsme posledně označili za odpadlíka. Dnes totiž fungoval v první řadě pro tým: viděli jste ho zamakat dozadu; viděli jste ho fungovat v roli středového "katalyzátoru", jenž citlivě urychlí kombinaci geniálním prvým dotykem; viděli jste ho vstřelit nejhezčí branku dosavadního průběhu šampionátu.
Odpadlík dne
István Vad (Maďarsko) - Tohle ocenění by si beze sporu zasloužil také stoper Philippe Mexes, kterého kárám již výše. Vzhledem ke kiksu brankového sudího nicméně nemohu jinak. Maďar, jemuž snad v Česku můžeme začít posměšně říkat István Vada, se v osudný okamžik pohodlně rozkročil, natáhl krk...a nezareagoval. Každý televizní divák tedy opět mohl nabýt dojmu, že neexistuje zbytečnější či méně prospěšné povolání než tzv. brankový (pátý) rozhodčí.
Také druhý pořadatel šel pod gilotinu. A zanechal pozitivnější dojem. Švédy poměrně jasně přejel, s Francouzi rozhodovaly zdánlivé detaily (střídání Voronina plus neopakovatelná show Ribéryho) a s Angličany vlastně stejně tak (dvě záludné teče při gólu, rozhodcovské čachry, vlastní koncovka). Nicméně své stálé mouchy to přeci jen mělo; a Hodgsonův Albion prostě věděl jak jich využít. Hladce se potvrdilo, že Chačeridi s Rakyckým budou dělat všechno možné, jen ne kontrolovat vnitřek vápna, respektive vzdušný prostor nad ním; a k tomu dle očekávání (protože Ševa) Ukrajince zrazovala koncovka, chcete-li absence klasického zakončovatele s adekvátními zkušenostmi.
Nicméně i přesto domácí stříleli o sto šest. Ačkoliv se jen třikrát prodrali k ranám zvnitřku pokutového území (a dva takové projektily ani nedoletěly k Hartovi), pořád se dohromady stihli nadechnout k šestnácti pokusům. Angličané jen k deseti. Mohla za to předně aktivita křídel a jejich opětovná radost z ponechané volnosti. Jarmolenko a (zejména) Konopljanka jen zřídkakdy přímo zaměstnávali krajní beky, na něž papírově měli hrát. U čar spíše akorát přebírali balony; pak se už daleko raději vydávali do středu pole, kde celkem pravidelně dělali řádný binec.
Jakkoliv mi dnes "pravas" Jarmolenko přišel poněkud nervóznější, oba dva si nakonec společnými silami vynutili na Gerrardovi (Parker je samozřejmost) nebývalý nárůst defenzivních povinností. Kapitán Albionu potom rázem neměl svou tradiční chuť rozdělovat balony, když jeho preference zkrátka musely ležet jinde, takže Gerrardovu roli čím dál častěji zastával Rooney (na nákresu vlevo jsou vyobrazené trasy pasů, jež navrátilec do sestavy nevyprodukoval, nýbrž přijal - na to bych upozornil zvláště). Naopak o proměně liverpoolské modly svědčí třeba tenhle místopis jeho "tacklingu".
Tyto ukrajinské atributy, související se značnou drzostí ve finální třetině (a to se týká třeba i Deviće, nejen křídel), jsou tedy nepochybně chvályhodné. Bohužel nic moc navíc už domácí fotbalisté nepředvedli. Solidní eliminaci křídelních prostor, a především tedy Milnera či později Walcotta, jejichž (ne)vliv na průběh utkání považuji skoro až za pamětihodný, byl totiž ukrajinským dílem maximálně zčásti.
Milner byl holt na hřišti především od strašení nejšikovnějšího protivníka Konopljanky; což si veskrze splnil, neboť i on se dohromady s Johnsonem podepsal pod Ukrajincovo soustavné sbíhání na osu hřiště. Walcott pak buď balon zkrátka nechtěl, nebo ho nedostal; aby pak ve finále předvedl jedinou, a to zpětnou (!) přihrávku. Za dvacet minut pobytu na place.
Young na druhé straně, to byla trochu jiná písnička. Jeho neochotu vypomáhat defenzívě se Husjevovi v první půli dařilo celkem dobře demonstrovat a využívat, po přestávce se víceméně oba navzájem vyřadili z provozu. Opět každopádně platí, že pokud Younga někdo odstřelil ze hry, byl to aspoň z 80 % on sám. Pro míče od stoperů se podobně jako Milner odmítal stahovat; a střed je včera - jak už jsme si řekli - distribuoval v menším množství než v obou předchozích zápasech. Youngův přínos ofenzívě nicméně pořád mohl být - a také nárazově byl - značný: zdobí ho totiž perfektní centr. A na něj Východoevropané za celých 90 minut nenašli účinný lék.
Tím plynule přecházím k efektivně zneužívaným slabinám ukrajinského souboru. I když efektivně...je rozhodně na místě podivit se nad nesouladem strategických preferencí a nastoupivší hrotové dvojice. Welbeck se sice ve vápně orientuje dobře, typický target man z něj ovšem nikdy nebude; a Rooney je v tomhle směru ještě hůře použitelný, to si asi vysvětlovat nemusíme (a když se měl opřít hlavou do balonu, každý také viděl, jak moc mu to jde - dvakrát zazdil solidní příležitost).
Jenže proč potom k těmhle dvěma stavět Milnera, jehož půlky se automaticky stahují, jakmile v reprezentaci dojde na slovo "útok"? Proč pak hrát celý první poločas tvrdohlavě toto (čtvrtinová úspěšnost samozřejmě není náhodná), když hrubé rozdělení revírů ofenzivních hráčů dokonale koresponduje s tímto? I kdyby si to snad Carroll přihasil na kolbiště o něco dříve než v 82. minutě (?!), pořád půjde o nevídaně zabitý čas. To už raději Albion mohl jenom bránit a vepředu spoléhat pouze na Gerrardovy standardky.
Což se tedy ve finále, pokud si odmyslíme všechny nahodilé plusy/mínusy, stejně dělo. A je už pouze na vás, jak k tomu předvedenému "něčemu" přistoupíte. Naprosto každopádně rozumím nadávkám, které se snášejí na autobus anglické výpravy. Zábava to nikdy nebude a Rooneyho návrat může koukatelnosti paradoxně uškodit...po defenzivní stránce nicméně lze za určitých okolností přihlížet mimořádně zdatnému mužstvu.
Vždyť včera...start úvodního dějství ještě špatný - haprovala levá strana, jedna z Hodgsonových proslulých "dvojiček" (které vytváří jedině 4-4-2, tvrdí ostřílený matador) ve složení LB-LW nespolupracovala takřka vůbec a mezery zely rovněž mezi Colem a Lescottem. Jenže po pauze už si vše sedlo a Ukrajincům se až na tu "osudnou" tříminutovku nepovedlo odhalit jedinou systémovou vadu v protivníkově fungování. Z okrajů šestnáctky už vylétávaly výhradně propagační projektily, ve vápně se nehrálo.
Potom nezbývá než zopakovat stokrát zopakované: pod Hodgsonem bude hrát Anglie nadmíru pragmatický a spíše defenzivní fotbal. Ovšem že teprve podruhé v historii finišovala na čele své skupiny a napodobila tak bronzový Albion z '96 (největší úspěch země na ME), to věru nemusí být náhoda...
---
Zatímco Roy Hodgson těsně po závěrečném hvizdu s úsměvem děkoval publiku, Laurent Blanc se mračil. V jednom z pozápasových rozhovorů pak dokonce napodobil své předturnajové výroky o "mizivých šancích na zlato", když prohlásil, že po tomto výkonu nevidí cestu, jak Španělsko přemoci. Já osobně bych to tak černě neviděl, nicméně napřed rozhodně bude potřeba si ze severské lekce vzít přinejmenším trojí ponaučení. 1) M’Vila nemůže hrát s Diarrou, 2) Benzema nesmí hrát bez Méneze, 3) Koscielny nesmí kopírovat dnešního Mexese.
První bod načnu předpokladem, že Cabaye stoprocentně bude ve čtvrtfinále bojovat od samého počátku. Dá se totiž snadno očekávat, že včera akorát šetřil namožený stehenní sval, takže se páka Diarra-M’Vila rovnala čistě provizornímu řešení. To každopádně nic nemění na tom, že by tito dva střeďáci - pro dobro Francie - již nikdy neměli stanout vedle sebe. Problém vidím prostě a jednoduše v tom, že se nedokážou vhodně doplňovat. Oba jsou svým založením spíše defenzivní typy středopolařů; oba se ale zároveň v systému Les Bleus nezřídka vytahují až k vápnu soupeře a oba by se rádi zapojovali do tvorby hry, samotné bazální rozehrávky. Jenže potom vyvstává zjevný problém: ani jeden z nich se pořádně nesoustředí na bránění (viz poměrně široké pole působnosti obou jedinců), což při švédské ochotě narychlo zakombinovat a vyrazit dopředu nešlo za šťastný stav pokládat ani omylem. Naopak Cabaye proti Ukrajině jasně ukázal, že dokáže být zodpovědný; že dokáže podržet střed a i touto měrou přispět k vymazání toho soupeřova.
Druhá výtka a jméno Benzema: po zhlédnutí všech tří francouzských vystoupení na letošním Euru jsem došel k poměrně jasnému závěru, že pravé křídlo prostě musí mít drajv, tah na bránu, touhu jít do koncovky. Což Ménez splňuje do posledního puntíku. Naopak jak Ben Arfa, tak Malouda se vyžívají ve vymýšlení, potažmo ve střelbě zpoza šestnáctky, a hlavně v operování více vprostředku - jenže tyhle atributy už ve svých osobách bez problémů snoubí Nasri s Ribérym; a jako třetí do party jim čas od času rád přizvukuje Benzema. Ten tedy nyní byl stejně jako proti Anglii vyloženě bezradný z počínání svého i spoluhráčů. Utápěl se v zoufalých, nepřipravených pokusech z větších vzdáleností, neměl komu rozdávat finálky, pro koho pracovat ve vápně (koukejte, jen pět převzatých pasů uvnitř šestnáctky!). S Ménezem mu to přitom proti Ukrajině klapalo, šikovný křídelník se i díky Benzemovi hned několikrát dostal do tutovky (a velkou šanci si po pár minutách na hřišti vytvořil i včera). Pro střetnutí se Španěly bych ho tím pádem milerád viděl v základu, jednoznačně.
A nakonec kauza Mexes. Tenhle ředitel francouzské obranné linie včera selhal na celé čáře. Úvodní desetiminutovku doslova prospal - jednou ani neskákal do hlavičkového souboje, podruhé trapně pustil do tisíciprocentní šance Toivonena -, aby vše "dokonale" vyšperkoval žlutým faulem nedaleko protivníkova pokutového území. Tahle kardinální hloupost jej připravila o čtvrtfinále, takže se šance bude muset chopit zadák Arsenalu Laurent Koscielny. Ten má za sebou ročník plný nesmírně spolehlivých výkonů, na což nyní bude třeba pokorně navázat. Osobně bych se nedivil, kdyby Francie s ním a Ramim na stoperu vypadala vzadu o stupeň jistěji.
Tolik k jednotlivým "fatálům", které dohromady utvářely ne zcela nevídaný obrázek. Francouzi v první i poslední řadě nebyli schopni jakékoliv kloudné penetrace (snad až na Ribéryho momentky z úvodní dvacetiminutovky); kolmice do šestnáctky neuvěřitelným způsobem odbývali, jako by to snad byla jen nějaká dobrovolná nadstavba; a každý pokus o průnik mohl klidně doprovázet komentář samotného protagonisty "no co, zkusím to, nikdo mi za to nohu neukousne". Nic pořádně, všechno jenom tak napůl - toť všudypřítomné krédo Les Bleus.
Ty pak byl schopen před pauzou pravidelně vytrhávat jedině levonohý tandem Clichy-Ribéry (prvně jmenovaný pokazil jedinou přihrávku z 26, jeho kolega tradičně větral svou stranu s balonem přilepeným ke kopačkám); ve druhé 45minutovce ani ten ne. Inkriminovanou lajnu si bezstarostně přivlastnil Larsson a bylo definitivně vymalováno. Jakkoliv se už Francouzům alespoň nedala vyčítat "házená" z prvního utkání, větší míra přímočarosti šla pro změnu ruku v ruce s větším množstvím ztrát. Sokova šestnáctka se dál nemusela třást před nějakými děsuplnými nájezdy.
Seveřané, ti naopak zanechali vlastně ryze pozitivní dojem. Doopravdy nejlépe, jak mohli, přistoupili ke skládání reparátu za předešlé dva mdlé výkony. Švédům nebyla cizí vzájemná výpomoc v kombinaci, doplňovali se na pár metrech a jejich kooperace pak byla jaksi elegantnější (zatímco ta francouzská pořád fungovala na bázi individualit, pokud si rozumíme). Třebaže se Skandinávci o něco takového pokoušeli už dříve, teprve nyní to bylo ono. Uvolněnější Larsson s Ibrahimovićem udělali ten klíčový rozdíl; a tak každý mohl konečně nazřít onoho avizovaného Hamrénova přínosu, který měl spočívat v tom, že Švédové oproti Lagerbäckovým časům operují se značně povolenou uzdou.
Včera tomu tak vskutku bylo a nezaujatý divák snad mohl jedině zalitovat, že skupinová fáze nenabízí týmům více prostoru k odkrytí vlastního potenciálu. Švédský "nároďák" totiž nepochybně má co nabídnout, leč se o tom před pár dny právem pochybovalo...
"Elektronická tužka"
1) Ukázka jedné zhoubné dimenze rozestavení 4-4-2 s žádným typickým hroťákem. Rooney si jako už tradičně sbíhá do hloubi pole pro balon, aby jej rozehrál. Na pětníku se s ním otáčí a rozhlíží se...jenže ouha. Welbeck má svým pohybem po hřišti - opět klasicky - dosti daleko k někomu, koho by "Wazza" mohl okamžitě hledat; a Milner s Johnsonem napravo sice krásně krouží a matou hlavy svým strážcům, Rooney to však z dálky může tak maximálně obdivovat, nikoliv využít. Ve finále tedy situace dopadá tak, že hvězda týmu na poslední chvíli stihne zoufale předat balon Gerrardovi, aby se záhy mičuda skrz Parkera vrátila ke stoperům. Tam je vždy nejtepleji.
2) Ačkoliv výše píšu, že protentokrát Husjev na pravém beku fungoval zodpovědněji a většinu času se doopravdy choval coby člen obranné linie, nikoliv jako falešné křídlo, tady nabízím situaci z 57. minuty (kdy už Ukrajinci více riskovali) a jeho opětovné zaspání. Třebaže nešlo o žádnou drtivě brejkovou akci, stačilo jedno Parkerovo bleskové vyhodnocení situace po Gerrardem vyhraném hlavičkovém souboji za středovým kruhem, citlivé přenesení hry...a Husjev zase bezmocně přihlíží za plotem na švestkách. Akorát škoda pro Angličany, že záhy Welbeck neodhadl odskok i dráhu letu zrádné kulatiny, která mu nakonec přistála na zádech. V téhle fázi ještě celá situace slibuje velké věci.
3) Už výše v textu zmiňuji abnormální obětavost švédských zadáků, která nápadně připomínala tu nedávnou irskou v duelu s Itálií. A zde přikládám důkaz. Hned dvojitý skok daleký (a úspěšný) za účelem znemožnění Ribéryho koncovky předvádí oba stopeři Mellberg s Olssonem.
4) Seveřané včera velmi slušně vykrývali prostory kolem šestnáctky, disciplinovaně drželi své předepsané pozice, nenechávali se strhnout driblinkem Nasriho s Ribérym. Až na jednu zářnou výjimku v podobě situace ze samého počátku 31. minuty. Tehdy se nechali v osmi (!) nalákat do těsného bloku před velké vápno, aby znepříjemňovali život čtyřem (!!) Francouzům, a Ribéry toho dokonale využil k jedinečnému uvolnění Clichyho. Toho pak zradil centr, s nímž navíc poněkud váhal. Jinak se žlutí klidně mohli hryzat do rtů, co že to vyvedli za kravinu. Švédské "nudle v bandě", jak my v týmu říkáme podobným situacím.
5) A na závěr jenom takový malý detail, kterého jsem si všiml při studování druhého švédského gólu. V tomto momentě se Debuchy ohlíží za sebe, aby uzřel jen mraky volného prostoru, situaci za sebou nicméně pochopitelně nemá zmapovanou. Přesto se ovšem tímto pohledem uspokojí, aby při další obrátce hlavou tímto směrem pozoroval jen osamoceného Holména hlavičkujícího do břevna...a pouhým divákem byl pochopitelně i při následné dorážce Larssona. Ačkoliv na vině budou ještě spíš líní záložníci, kteří již patrně utkání pokládali za dohrané, minimálně ono tlačení se na přední tyč nebylo vůbec šťastné. Ibrahimoviće totiž hlídal Rami (před sebou ho teď má jen proto, že je už dávno jasné, že míč nedostane), Debuchy měl alespoň "pro sichr" vykrývat jiné, ty Holménovy prostory.
Zajímavosti dne
- Anglické premiéry dovedou být zničující, alespoň tedy pokud se zrovna bavíme o střelách na bránu. Nyní první přesné projektily ostrovanů ústily v gól v šesti z minulých osmi případů na evropských šampionátech!
- Na to hned volně můžeme navázat informací, že Albion dosud na turnaji nejefektivněji proměňoval gólové šance (dle definice statistického centra Opta). Ono nejvyšší procento zní: 21,7.
- Na číslovku deset zaokrouhlili Angličané vítěznou šňůru dotýkající se jen a pouze duelů, v nichž rozvlnil síť Wayne Rooney.
- Všech sedm zástupců londýnské Chelsea, samozřejmě včetně Petra Čecha, postoupilo do čtvrtfinále; Blues zároveň mají vzhledem k pavouku jistotu, že budou mít nejméně dva vyslance také v další fázi turnaje (Meireles x Čech; Mata, Torres x Malouda).
- Zápasy skupinové fáze tohoto Eura dohromady nastřádaly 60 branek; dosavadní rekord stanovil před 12 lety šampionát v Beneluxu, tam takových gólů padlo 65.
- Anglie se včera stala prvním účastníkem letošního ME, v jehož barvách se na střelecké listiny vedralo hned pět různých borců.
- Soupeři mají zatím zdaleka nejvíce spadeno na Francouze Ribéryho. Proti němu už bylo podniknuto 33 výpadů, skluzů, prostě obranných zákroků; druhé nejvyšší číslo v této statistice je pak o celých 14 jednotek nižší.
- Ve prospěch Řecka a Anglie stále nebyl odmáván jediný ofsajd.
- Ze všech letošních postupujících pouze Anglie nikdy nedokráčela až do finále mistrovství Evropy.
- Wayne Rooney na Euru skóroval pětkrát v pěti utkáních. Pokud budeme brát v úvahu jenom fotbalisty s přinejmenším pěti starty na ME, může se průměrem jedné trefy na zápas (resp. ještě vyšším) pochlubit už akorát Michel Platini. Ten si vystačil s pěti vystoupeními na domácím šampionátu (1984), během nichž soupeřova konta zatížil rekordními devíti góly.
- A nakonec ještě jedna zajímavost, jež spojuje ME i MS. Do roku 2008 v rámci obou turnajů nepřežil skupinovou fázi jediný hostitel z celkových 23; od té doby je úmrtnost pořadatelů stoprocentní (Švýcarsko, Rakousko, JAR a teď Polsko s Ukrajinou).
Kuriozita dne
Nejen ta ukrajinsko-polská režie je vadná. Ani ta naše česká se totiž včera bůhvíjak nepředvedla. Zatímco se Pavel Karoch nemohl vynasmát nad absencí brankové technologie a nesprávně neuznaným gólem Marka Deviće, o chvíli předtím ignorovaný ofsajd dál nikoho nezajímal. Nevrátili se k němu na komentátorském stanovišti (pouze jej přešli zkonstatováním, že to bylo "na hraně"); nevrátili se k němu ve studiu. Já tedy na místo našich užitečných televizních expertů ono "na hraně" celkem viditelně (ne)prokážu. Jasné postavení mimo hru = dvojí pochybení rozhodčích a ve výsledku spravedlivě zachovaný status quo.
Hvězdy dne
Olof Mellberg (Švédsko) - Buldok a pravý vůdce severských zbojníků, kterého by těžko odmítl jakýkoliv reprezentační trenér. Kromě toho, že se Mellberg zkrátka příkladně rve pro tým a pozičně málokdy chybuje (spíš vůbec), na něm každého musely zaujmout především dvě věci: 1) rychlostně naprosto v pohodě stíhal o šest let mladšího Ribéryho, jemuž soustavně blokoval střely i nohy, když to tak řeknu; 2) dál budoval pověst fantoma standardních situací, když šikovnou patičkou málem zaskočil i gumového Llorise.
Sebastian Larsson (Švédsko) - Tak přece jen procitnul! Před pauzou to ještě nebylo tak výrazné, nicméně po změně stran už byl učiněným pánem své strany. Konečně byl výrazný, pravé lajně dodával na šťávě i kreativitě, uprostřed pole zase stíhal tvrdit muziku; a navíc se blýskl gólem i asistencí. Velmi komplexní výkon doteď zpravidla neviditelného borce ze Sunderlandu.
Zlatan Ibrahimović (Švédsko) - Vůbec poprvé se stává, že tuhle rubriku ovládli muži z jediné krajiny. Nicméně ačkoliv by se na toto místo dal s klidem dosadit třeba John Terry (který narýsoval dvě krásné diagonály a defenzivní statistiky měl takřka stoprocentně čisté), raději volím jakousi "omluvu" kapitánovi reprezentace tří korunek, jehož jsme posledně označili za odpadlíka. Dnes totiž fungoval v první řadě pro tým: viděli jste ho zamakat dozadu; viděli jste ho fungovat v roli středového "katalyzátoru", jenž citlivě urychlí kombinaci geniálním prvým dotykem; viděli jste ho vstřelit nejhezčí branku dosavadního průběhu šampionátu.
Odpadlík dne
István Vad (Maďarsko) - Tohle ocenění by si beze sporu zasloužil také stoper Philippe Mexes, kterého kárám již výše. Vzhledem ke kiksu brankového sudího nicméně nemohu jinak. Maďar, jemuž snad v Česku můžeme začít posměšně říkat István Vada, se v osudný okamžik pohodlně rozkročil, natáhl krk...a nezareagoval. Každý televizní divák tedy opět mohl nabýt dojmu, že neexistuje zbytečnější či méně prospěšné povolání než tzv. brankový (pátý) rozhodčí.
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Eurozápisník XXIV. aneb Vítej, zlatý hattricku!
02.07.2012, 14:39
Eurozápisník XXIII. aneb Španělé na tři, Italové na čtyři
30.06.2012, 21:54
Eurozápisník XXII. aneb V režii druhého nejlepšího
29.06.2012, 17:06
Eurozápisník XXI. aneb Španělsko verze 1.0
28.06.2012, 05:21
Eurozápisník XX. aneb Angličané z(a)traceni
25.06.2012, 17:38
Eurozápisník XIX. aneb Když dva dělají totéž, není to totéž
24.06.2012, 15:40
Eurozápisník XVIII. aneb Jedna ruka netleská
23.06.2012, 05:00
Eurozápisník XVII. aneb Nejhorší útok je obrana
22.06.2012, 13:17
Eurozápisník XVI. aneb Co čekat od Portugalců?
21.06.2012, 11:28
Eurozápisník XIV. aneb Žádné strachy, žádné spěchy
19.06.2012, 04:12
Eurozápisník XIII. aneb Čím víc ofenzivní síly, tím míň neplechy
18.06.2012, 05:04
Eurozápisník XII. aneb Odešel déšť a dorazili Češi
17.06.2012, 15:04
Eurozápisník XI. aneb Co čekat od Poláků?
16.06.2012, 12:01
Eurozápisník X. aneb Sucho vadilo, mokro souhlasí
16.06.2012, 09:52
Eurozápisník IX. aneb Nejlepší fanoušci - nejhorší hráči
15.06.2012, 12:29
Eurozápisník VIII. aneb Ronaldo Gómezovým učněm
14.06.2012, 06:50
Eurozápisník VII. aneb Když síly stačí i nestačí
13.06.2012, 12:26
Eurozápisník VI. aneb Co čekat od Řeků?
12.06.2012, 07:42
Eurozápisník V. aneb Ševa zase pálí a outsider vede
12.06.2012, 03:16
Eurozápisník IV. aneb S útočníkem ani ránu
11.06.2012, 02:44
Eurozápisník III. aneb Jak favorité ukázali slabiny
10.06.2012, 04:41
Eurozápisník II. aneb Alenky v říši samozřejmostí
09.06.2012, 02:52
Eurozápisník I. aneb Co čekat od Rusů?
07.06.2012, 22:29
Komentáře (229)
Přidat komentářTakovej je prostě fotbal. Včera v hospodě jsme zase byli všichni chytrý ohledně videa, ale není to tak jak jednoduchý...
video by kazilo celkově radost ze všeho... někdo dá gól, raduje se jak maník, gól mu sudí nepískne, začne se vztekat, pak se 3 minuty bude řešit video, pak odpíská že dal gól a bude znova lítat po hřišti radostí? jen se usměje..
neuro II.
radši bys pak celý život cítil křivdu?
fotbal je snad sport lidí ne počítačů.. že rozhodčí dělají občas chyby je naprosto normální když jsou to taky "jen" lidi.. s tím rozdílem že když hráč udělá milion chyb na hřišti tak je to vidět méně než když jednu udělá rozhodčí
panebože.. rozhodčí tam nejsou od toho aby hráli nějakou hru ve smyslu buď to písknu dobře nebo ne
no ono se to kecá přitom každý z nás ten míč viděl za čárou až z opakovaných záběrů.. to není o tom že to písknout nechtěl ale že to prostě neviděl.. a "zadní" rozhodčí taky nestojí přímo na brankové čáře a z toho úhlu kde stál to vidět ani nešlo že by byl za čárou
takové "chybky" se dějí už X desítek roků ale jen teď ve 21. století se nad tím začne brečet že to chce video..
protože teď je ta možnost... jsi zabedněný nebo co?
a v 80. letech kamery nebyly co....
ehm, teď není problém zavést propracovaný a rychlý systém kontroly přes video dostupný všem.. to že kamery byly nebo nebyly kamery byly již v roce 1890
ale to rovnou můžeme rozhodčí prostě vyškrtnout.. kolem hřiště nasází 30 kamer, každý míč bude točit 6 kamer z jiného úhlu a v kabině u monitorů bude 10 "rozhodčích" kteří když uvidí na videu nějaký prohřešek tak zmáčknou tlačítko, na stadionu se ozve obří klakson a podle tónu se uvidí jestli to byl faul, ofsajd či co.. ale hlavně že to budou řídit kamery
to je absurdní
co takhle, kdybychom se shodli, že se sním nedá diskutovat, co srbiču
ty jsi kokoooot
proč? však chceš kamery ne?
já nevim, jestli to myslíš vážně a nebo jsi prostě...
Aha, tak ty si sa uz pre pravdu rozhodol, tak to nic, skoda reagovat. Iba doplnim, ze obcas nieje na skodu si predstavit ako veci funguju v extremnej situacii, ale je fajn pokial to zostane v tvojej mysli a nepouzivas dany priklad ako argument...kazdopadne ti prajem pekny den
víš proč se tomu říká sport? protože tam prakticky o nic nejde.. a dokonce se tomu říká HRA.. a ve hrách se chyby dělají, ale vy děláte jako kdyby na tom závisela další světová válka protože rozhodčí blbě usoudí.. fotbal se píská pořád stejně už desítky roků a nevím proč by se měla bořit tradice..
Ano, je to sport, popularny sport, cize aj biznis, v ktorom sa toci kopec penazi, takze nevidim problem v tom, ked je moznost aspon ciastocne zvysit presnost v rozhodovani, ak je toto zabijanie tradicie, tak potom tradicie chybnych verdiktov. A neviem, ako tebe, ale mne prave taketo veci tu hru znechucuju, takze, nie zivot na tom nezavisi (aj ked nejaky ten podpaleny dom, pripadne infarkt fanusika je v hre), ale celkovo to moze mat prinos pre futbal.
v hokeji stym nikto nema problem tak nechapem preco by stym mal niekto mat problem vo futbale
v hokeji nejsou primadony jako ve fotbale.. za chvilku by si to vykřičeli rovnou i na fauly atd..
Presne, mas uplnu pravdu. Automobily tu tiez boli od prelomu 19./20. storocia a ono niekoho napadne tam zacat montovat airbagy, ABS a podobne veci az po tolkych desatrociach
Teraz vazne, tebe trebars na hokeji prekaza, ked videorozhodca neuzna neregulerny gol ?
Samozrejme, hokej sa hra na cisty cas atd. ale ide mi o ten princip
v hokeji ty sporné góly byly ale téměř co druhý zápas.. v tenise to bylo taky co chvilku ale ti to vychytali tím že každý hráč má omezený počet "žádání" o záběr.. a jestli ve fotbale se jednou za 3 měsíce v těch statisících zápasů po celém světě (na vyšší úrovni) neuzná gól..
Ale ono sa to deje, co je dostatocny dovod aspon seriozne uvazovat nad zavedenim systemu, povedzme odskusat to aspon na vrcholovych podujatiach. Nemyslim, ze by to bol az taky problem, videorozhodca, pripadne nejaky chip by nebol priamy zasah do pravidiel, len nastroj na zvyenie presnosti ich posudzovania.
I kdyby to bylo jednou za čtyři roky na MS třeba. Ovlivní to zápas, fotbal se hraje aby se dávali góly a pokud se regulérní gól neuzná, tak to ztrácí smysl.
dávaly
to je fakt, ve fotbalu vlastne o nic nejde, tam se nehraje o zadne penize o zadne smysluplne ceny a je to jen o tom, ze se borci domluvi a jdou si zakopat... Zavadet kvuli tomu video je nesmysl.
nevím. pořád beru fotbalový zápas jako souboj dvou soupeřů a ne tří.
snad najvacsia blbost aku som v polednej dobe cital ...teraz to je lepsie ze?
ja si radsje pockam ako to videorozhodca rozhodne za 3 minuty ako pozerat sa na to ze 10 hracov sa zhlukne okolo toho sasa s pistalkou a 5 minut ho presviedcaju aj ked viem ze nic z toho
vcera to Lesicky pekne povedal ze zacina mat pocit ze tu nieco smrdi...UEFA sa tak tvrdi brani zavedeniu takej logickej veci ako video,alebo cipy ze som presvedceny ze to robia kvoli nadrziavaniu silnejsim klubom (s nadsazkou je pre nich lepsie finale NEM:ANG ako CES:GRE)
Tak už si mohu tipnout medaile a vidím to takto.
Bronz: Itálie, Češi.
Stříbro: Německo
Zlato: Španělé.
A zlatá éra pokračuje!
Španěly vyrazíme v semifinále.
no veškerý vaše příspěvky jsou na hovno. Realita je taková, že čtvrtfinále sice budou hrát oba favoriti skupiny Anglie a Francie ale Francie nezaslouženě. Jednak Anglie měla remizovat s ukrainouve včerejším zápase ale hlavně Francie měla jet domů a Ukrajina jakožto spolupořadatel pokračovat čtvrtfinálem.
Ukrajina neměla remizovat
Měli vyhrát.
No Německoé je pro mě nejbětší favorit
docela mě překvapilo, že je tady tolik povyku kvůli tomu ukrajinskému "gólu", ale nikdo si nevšiml, že mu předcházel ofsajd při nákopu z vlastní půlky http://www.ceskatelevize.cz/mefotbal/videoarchiv/nejnovejsi/182783-neuznany-ukrajinsky-gol/
Přesně
jj taky fakt díval sem se na to včera ale nějak sem to přešel až ted sem si toho zas všiml a máš pravdu ofsajd to byl
A co kdyby ten ofsajd nebyl? Ono to totiž ukázalo jednu věc. Že ti drazí brankoví rozhodčí jsou úplně zbyteční. Jsou tam od jediné věci, kterou stejně nejsou schopni posoudit a omluva rozhodně není to, že zrovna v téhle situaci byl ofsajd.
A jinak ještě k tomu ofsajdu teda. Už to byl druhý Milevského neodmávaný tím samým čárovým rozhodčím. Takže Ukrajina vlastně mohla postoupit díky rozhodčím.
já tím taky brankové rozhodčí neomlouvám, jenom se mi nelíbí, že jsou Ukrajinci považování za chudáky, kterým rozhodčí upřeli postup
Jo, s tím souhlasím. I když někde jsem četl, že se to děje i na druhou stranu, tedy že je rozhodčí obhajovaný, protože k té situaci nemělo dojít. A ai bych se nedivil, kdyby se takhle vyjádřila i FIFA.
za svůj nadbytečný příspěvek se tedy omlouvám (začal jsem hledat videodůkaz, dokud tu ještě nebyl tento příspěvek). nicméně jsem čekal až do konce fotbalu, zda si toho jeden z expertů ve studiu všimne a nečekaně jsem byl zklamán
Kuriozita dne
moje chyba, nevšim jsem si toho
Mas absolutnu pravdu. Plus ukrajinska rezia uz tu akciu do konca zapasu celu pre istotu nepustila. Podobne ako nepustala Milevskeho ofsajdovu hlavicku...
Vždyť to pustili minimálně dvakrát.
já si nemyslím že by ten 5. rozhodčí udělal nějakou velkou chybu! v té rychlosti to asi nemohl videt uplně přesně, a proto já říkam že bud to jestřání oko třeba(i když sem proti tomu) a nebo nic! ale ti pátí a šestí rozhodčí tam sou uplně na hov*o
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10431607219-me-ve-fotbalu-2012/212471290150023-anglie-ukrajina/ 98:31 akce začala ofsajdem, takže ono ani není moc co řešit
postranny rozhodca nevidi ofsajd, nasledne nevidi, ze lopta bola za brankovou ciarou a podla teba nie je co riesit? ..
A teď si vemte, že jste v situaci toho brankového rozhodčího. Vidíte, že to gol byl, ale taky vidíte, že tomu předcházel jasný, neodpískaný offside, uznáte to nebo ne?
uznáš, ofsajd není tvoje starost. tyhle ofsajdy jsou ale těžké i pro asistenta.
Ale já přece vím, že on má na starost jen brankovou čáru. Já jen, že tady je každej chytrej jak sto vopic, ale to "morální" dilema pro toho brankovýho rozhodčího asi jednoduchý nebylo, jestli ten offside viděl.
To jako ten brankový měl vidět ofsajd? Můžeš mi říct jak?
Občas chytám a můžu ti říct, že offsidy vidím celkem bezpečně.
Ty máš fakt dost
Já vím, že od klávesnice se to vnímá těžko no...
troubelíne
Jj, takže ty máš takovou konspirační teorii, že ten brankový viděl jasný offside, tak si hned řekl, ježíšku na křížku to nemůžu uznat, to je nespravedlivé? Prober se z té diskotéky troubo..
ano konspirační teorie
Kristova noho
To slovo občas mám na špatném místě. Já hrál stopera a povětšinou jsem ten ofside viděl, ale od golmana si to nedokážu moc představit. Občas jsi ho mohl vidět i bezpečně, ale fakt jenom občas a jasný.
Ještě mi řikejte co vidím proboha...
néééé
:D chytas misku aby sisi spustil video spomalene ?
tak na co čekáš, ty jsi člověk stvořený pro práci rozhodčího!
tak pokud by brankový sudí měl rozhodovat jen o tom, zda míč překročil brankovou čáru, tak by ho uznat musel.
Nebyl uznán gól, který stejně neměl platit, tohle prostě může řešit jenom naprostej kretén ve prospěch Ukrajinců...
Nejlepší byla včera ta komentátorská dvojka při té situaci... Jeden: "balon asi nebyl úplně celým objemem", druhý: "mmm mmmm mmm eeeh"
přesně největší dementi co tak říkali za ptákoviny :D
náhodou včera byl komentář vpohodě
jj hrozně
Komentář je pomalu vždycky v pohodě, pokud si vyloženě neplete každého hráče a aspoň se věnuje hře. To jen náročný fotbalový fanoušek potřebuje... ani vlastně nevím co by chtěli Asi aby tam zpívali chorály.
jj
to je jedno ci mal byt gol alebo nie, ukrajina a je skoda ze nejde dalej, mne sa ich hra pacila viac ako anglicania, aj ten gol co dali bol suchy.. par krat som si pomyslel ked spalili ukrajinci sancu, ze Sevcenko by take cosi premenil.. ale tak zas by si taku sancu dost mozne nevypracoval no.. kazdopadne skoda ze koncia, hrali najsympatickejsi fotbal z toho co som videl cca 50% vsetkych zapasov a Sevcenkove goly najkrajsie!
Až na "levonohý tandem Clichy-Ribéry" moc pěkné
Moc "stran", musel sem si vypomoct polopravdou.
http://www.profutbal.sk/diskusia/
nic
http://wroclaw-euro.cz a jedéééém
A to je vsechno? Jen neco o stadionu, doprava... to si muzu najit i sam.
Kam zmizely háčky a čárky?
09:15 Chiellini proti Francii nenastoupí
Itálii bude ve čtvrtfinále ME proti Francii chybět zraněný obránce Giorgio Chiellini, jemuž stopku vystaví zranění stehenního svalu. "Bohužel se potvrdilo původní podezření. Vyšetřili jsme hráče pomocí ultrazvuku a ten ukázal poškození svalu. Už začala jeho léčba, ale ve čtvrtfinále hrát nebude," řekl hlavní lékař italské reprezentace Enrico Castellacci.
Ha ha
Jo, jo, docela sranda, když bude Itálie hrát proti Anglii.
Právě no. :)))
Když pomineme, že té situaci přecházel ofsajd, což se úplně pominout nedá, ale v teoretické rovině, tak tohle byla aspoň gólová situace, kvůli které by se video zavést mělo...video by mělo řešit sporný situace, jako třeba centimetrový překročení brankové čáry, ale nemělo by řešit zásadní chyby rozhodčích, jako třeba po Lampardově gólu na MS 2010, kdy byl míč půl metru za brankou a rozhodčí, případně pomezní tohle měli zcela jednoznačně posoudit...to se pak svádí na to, že má být video, a úplně se přitom pomine hrubka rozhodčích...
cože? půlmetr ne a centimetry jo? chápu Tě dobře?
Mně jde o to, že jsou situace, který musí rozhodčí posoudit, a pak situace, který jsou pro rozhodčí těžký na posouzení...mně vždycky vadí, když se začne volat po videu po situacích, který nejsou chybou nevidea, ale hrubkou rozhodčích, jako třeba dvě situace na MS 2010-Tévezův metrovej ofsajd a gól Lamparda...video ano, ale tím by neměla být potlačenost zodpovědnost výborně placených a výborně vyškolených rozhodčích...
A chybujících rozhodčích, nezapomeň dodat. Kdo bude určovat, že toto je chyba rozhodčího a zady už video ano? jestli video, tak pro všecky případy sporných branek, ne nějaká selekce.
To ale v žádným případě není o selekci, to jsi mě špatně pochopil...
no a co bude ta hranice? 4cm? 11cm? 19cm? 30cm?
Nerozumím otázce...hranice čeho?
no kdy je to ještě chyba nevidea a kdy chyba rozhodčího
Rozhodčí bývají potrestaní ne?
To nevím, uniklo mi, jaký tresty tihle rozhodčí za svoje chyby dostali...já neříkám, že rozhodčí mají být roboti, jen mi připadá, že se někdy nepřítomností videa omlouvají jejich velký hrubky...
spíš se kvůli jejich velkým hrubkám volá po videu
To ale není jediný důvod, proč se po videu volá...na brankové čáře byly vždy sporný situace, proto nechápu, proč se do branky už dávno video nezavedlo...nicméně jak říkám, video má být nezbytná pomůcka, nikoliv řešitel hrubek rozhodčích...
asi furt nechápu - jaký je rozdíl v dané situaci, kdy tým dá gól, mezi chybou sudího a nejasnou situací? kdo tom rozhodne?
Mně nejde o to, že při zápase nějaký šestý rozhodčí nebo nějaká jury řekne: ne, tahle situace se nebude posuzovat videem, protože byla Tvoje chyba, milej rozhodčí, že jsi to neviděl...mně jde spíš o princip situací, po kterých se po videu začíná volat...jinak samozřejmě, ať se posuzuje videem centimetrová i půlmetrová situace, když si není rozhodčí jistej...
No jo, jenže když dáš regulérní gól, o kterém si rozhodčí myslí, že nebyl, tak co ti dá, že si na něj po zápase zanadáváš? Do turnaje tě to nevrátí a pak už jsou nadávky zbytečné. Můžeš akorát volat po tom, aby se to příště neopakovalo.
Jinak rozhodčí za hrubky tresty dostávají a nemyslím si, že by to v případě Maďarů bylo jinak. Jen se o tom nepíše.
no jo, ale tým je vyřazen z turnaje, na který se připravoval 2 roky, rozhodčí dostane distanc na pár zápasů, vím, nejde to jinak, ale přesto.
No, je to trochu nespravedlivé, ale jak píšeš, jinak to asi nejde.
Nepíše, vůbec, kde se dá najít, který sudí jaký trest dostal?
v lize je to jasné, ale tam? nedostane nominaci na finále, jako Maďar byl nejžhavější kandidát.
anebo dostane, aby to mohl napravit
To mě nenapadlo, takhle bude finále pískat možná Webb
No chudák hlavní, ten je v tom vždycky nevinně.
je jako trenér, ten je taky zodpovědný, koho vybere
To já vím, jen že se ta kritika většinou valí na něj, přitom on přímo za chyby kolegů nemůže. Ale souhlas, má zodpovědnost za všechny.
hehe, minimálně jeden hráč CFC bude ve finále
It doesn't Mata.
Just Cech it out.
Aspoň se zviditelní a budou moci přestoupit do lepšího klubu
bad trolling is bad...
to ty furt sem motáš nějakou Chelsea
Ještě aby ne, když je to nejlepší tým Evropy
to si fakt nemyslím
Myslet si to nemusíš, ale je to tak
můj osobní názor je ten, že v Evropě je 15-20 týmů, kde každý může porazit každýho...těžko vybrat jeden
Chelsea FC, Champions of Europe 2012
když vyhraje i příští rok, tak řeknu, že je suverénně nejlepší
jo, teď je jen nejlepší
ty seš slušnej fanatik
di ty brepto...
a za dva roky řekneš co?
nic neřeknu, jen říkám, že v Evropě je 15-20, kde každý může porazit každýho
a Chelsea je z nich nejlepší
ty seš slušnej fanatik
Ty máš teda koule, když se hádáš s Diem.
Řeky jsme porazili, tak co
však jsem chtěl do 1/8 Řecko a Česko
Juventus
Ju...what?
Ju, fak ju.
S tím se dá zcela jistě souhlasit
houby, nedá
Ale prostě letos je to CFC
otázka, jestli v základu nebo na lavičce
jen v jednom případě se něco takového nabízí...
A co když bude finále Německo-Francie? Tam žádný hráč Chelsea nehraje ne?
Malůda
Malouda.
Malouda a Debuchy
i když je fakt, že zrovna v této dvojce bych rád, kdyby nebyl žádný hráč CFC
Whaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat?
tak hlavně mi jde o Maloudu, že jo
Jo tak.
Aha, jsem na něj zapomněl.
Jinak rozdíl mezi gólem Lampse a včerejším je v tom, že Lampsova střela dopadla na zem, což se posuzuje podstatně lépen než ten včerejší balón...
no popravdě tady by asi ten pátý rozhodčí byl prospěšný
Taktiež si hovorím, že či je to naozaj tak jednoduché v zlomku sekundy vo výške sa pohybujúcu loptu vidieť za čiarou alebo nie, nech sa na to pozeral z hocakej blízkosti. V tej chvíli má sekundu sa rozhodnúť či ukáže gól alebo nie, keď si nie je sám istý, či tá lopta v metrovej výške bola celým objemom za alebo na čiare.
To je právě ono. I kdyby tam těch rozhodčí bylo 6, tak všichni mají na to zlomek vteřiny se rozhodnout...místo toho by stačilo jeden člověk u videa...fakt komedie co ten Blatter předvádí.
Kuriozita dne.
100. pro Masopusta I. Velikého
Hail to the king, baby!
Všichni rusové jsou buzeranci oléé
Kdyby ten míč vykopával Johnson, tak není o čem, ten by si ho tam nafackoval..
Jak jste na tom ve fantě? :)
včera jsem rozprodal tým a dokoupil hráče, dnes ráno jsem si uvědomil, že to musím rozprodat znovu Ale jinak se těžce nechytám se svými 122 body
116
Pár dní před ME jsem nastavil sestavu, pak už jsem se nepřihlásil..
125, krásné 398. místo.
145. místo, 141 bodů, na prvního ztrácím 36 bodů.
162 bodů a sdílená 18. pozice.
2:1 pro Anglii, žádný 1:1.
To se ješte nedalo uvažovat o technologiích.
Drogbič v novém...
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/575692_334766473266889_849920012_n.jpg
modrá
Once a Blue, always a Blue.
znova modrá
Každopádně všechno nasvědčuje úspěchu Albionu - když mu naposled pomohl podobně spornej moment, bylo z toho nej MS, když naposled na ME vyhral skupinu, bylo z toho nej ME...
There are plenty of reports going round that Bolton Wanderers have agreed a deal to sign Leicester City defender Matt Mills on a season-long loan with a view to a permanent move.
Zavidim, skvelej tah
Hezky, Leicester se těch stoperů nějak zbavuje, pouští za směšnou částku Bambu, Millse, za kterého zaplatili tolik peněz. Ale tak aspoň si zahraje St. Ledger.
Ja spis cekam, ze privedou na CB uplne novy hrace. Mills si nesedl s Pearsonem.
Aha, tak jednoho do základu budou muset, jestli chtějí napravit letošní krach. Pro Bolton ale výborná posila.
Tak zustal jim tam jen St. Ledger a Morgan, urcite nekoho planuji koupit.
"Prekvapive" znam leda tak Dannyho ale kdyz rikate...
Budes z nej nadsenej po vsech tech Knightech, Wheaterech a podobne, s Reamem to bude skvela stoperska dvojice.
Foxes za nej vysazeli strasny penize Readingu a ted se ho zbavuji jen proto, ze jsou chamtivi a pritahli si na jeho post dalsi hrace, v dusledku toho se Mills rozhadal s Pearsonem a je jasny, kdo z tech dvou bude muset odejit. Ale Bolton na tom prakticky nemuze ztratit, privedou zkusenyho, duraznyho a kvalitniho stopera, navic je to je prirozenej lidr, a kdyby se mu nahodou nedarilo (sance tak 1%), tak tu opci proste neuplatni a je to Myslim, ze lepsiho prestupu uz se od Trotters behem leta nedockame.
Navic je porad jeste mladej
Sporný moment Anglie vs. korupce Itálie, to bude špíl.
Víc zubů!
http://www.youtube.com/watch?v=5rdDINeNZPA
Německo vs Řecko ... no to je zápas ....kdo vyhraje,tak platí
OT: neví někdo, kdy se bude losovat Gambrinus Liga ?
good job, fantomas
Opět se akorát ukázalo jak jsou brankoví rozhodčí naprosto na hovno, stojí drží hubu a pro hru jsou naprosto nepoužitelní.
rovnou by měli udělat něco jako v tenise že by 10 metrů nad bránou byla kovová lávka a ní by seděli ti brankoví rozhodčí a viděli by na to lépe než z čáry
Ty ses teda inovator Co navrhnes priste? Hlavniho rozhodciho s jetpackem na zadech?
to moje je stejná pitomost jako ti nynější brankoví rozhodčí kteří se hodí možná tak k písknutí rohu nebo odkopu.. ale ten skutečný důvod proč tam jsou nesplňují..
Hlavni je, ze v tom mas sam jasno a ses jak proti brankovym sudim, tak proti videu
protože je vidět že když zavedli novou věc která dřív nebyla tak je k hovnu (brankoví)... zavedou video a nakonec bude taky k ničemu
protože stejně budou výmluvy na špatnou čočku a blbý úhel kamery a vítr atd atd atd..
To je jasny, co kdyby nahodou vitr odfoukl kameru i s kameramanem
To mě dostalo
no vsaďte se že při prvním použití videa stejně bude ten "inkasovaný" tým mlet to co jsem psal výš
já bych třeba sundal z branek sítě, ty tam původně taky nebyly a daly se tam aby bylo jasno jestli míč šel do brány nebo bokem no a prd to pomohlo, když tu řešíme dneska tohle
kurv@, tak tomuto vravim kreativita, ty vymyslis milion dovodov, preco to nebude fungovat
to by bylo super, hráči by pak hráli hru " tref si svého rozhodčího"
Tak Sturridge zůstává v Chelsea, poté, co byl ujištěn, že dostane příležitost jako útočník
Drogba bude hrát s Anelkou v Číně, ale to asi víte..
Jeden agent tvrdí, že si jistý, že Hulk letos v létě bude hráčem Chelsea..Dále Hulk uvedl, že bude šťastný v Portu nebo v Chelsea..A ten přestup Hulka do CFC se údajně zpozdil kvůli neshodám ohledně poplatku agenta a taky prý tam vlastní 10% práv na hráče(nevim kdo přesně..)
odkaz na Daniela?
http://9gag.com/gag/4538798
hej, tka to sedí
Češi
Hypoteticky vzato, pokud by již teď bylo zavedené video na brankové čáře, a gól by byl pomocí videa uznán, znamenalo by to, že by byl uznán neregulérní gól.
znamenalo by to, spravne posudenie situacie, ci bola lopta za ciarou alebo nie
Tohle rozhodčího omlouvá
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=406102952775636&set=a.400204140032184.102137.384654951587103&type=1&theater
Wayne Rooney: I want hair like Andy Carroll
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele