Auf Wiedersehen, Corona aneb Co všechno přinesla "jiná" Bundesliga?

16.07.2020, 17:30
Názory a komentáře
Bundesliga má za sebou zvláštní rok. Podivná nemoc z východní Asie kompletně paralyzovala vrcholovou kopanou, té německé nevyjímaje. Fotbal ovšem nevymizel, přežil. Vrátil se v odlišné podobě, ale setrval. A právě jeho proměna přinesla prvky, které bychom za normálního stavu dost možná nikdy nespatřili. Pojďme si tedy připomenout ty nejpikantnější momenty post-pandemické Bundesligy.

Při prvním pohledu na výslednou tabulku německé elitní soutěže si mnoho z vás bez zbytečných emocí řekne, že dohrávka bundesligového jara přehršel vzrušení nepřinesla. Bayern zase králem, Dortmund opět druhý, dokonce i druholigový Hamburk po roce znovu ostrouhal. Jenže hlubší zkoumání poodhalí vícero zajímavostí, které netradiční atmosféra Bundesligy naservírovala. Některé momenty, kuriozity a pikantnosti totiž vyplynuly právě z oné zvláštní doby a už se nemusí nikdy opakovat. Proto se podíváme na nejzajímavější z nich. Jejich výčet přitom rozhodně není úplný, pokud vám tedy v článku něco chybí, nebojte se o absentující zážitek podělit v komentáři.

Měsíc a půl prázdných tribun znamenal pro fanoušky naplnění toho nejtemnějšího snu. I proto si zaslouží obdiv za to, že celou tu dobu se zdrželi větších excesů a nenarušovali chod Bundesligy alespoň v omezeném režimu. Ne každý se samozřejmě smířil s pustými ochozy, avšak počet incidentů byl veskrze marginální, a když už se nějaký problém objevil, tak spíše vyvolal úsměv na tváři. Tak tomu bylo v Berlíně hned v prvním pokoronavirovém kole, kdy se dva příznivci Unionu nechtěli ochudit o střetnutí svého milovaného mužstva s mnichovským Bayernem. Proto vyšplhali na stromy, odkud měli přijatelný výhled na stadion An der Alten Försterei. Pro jejich nápad však neměli pochopení policisté, kteří proti dvěma drzounům zasáhli. Ti tak podobně jako zbytek Německa museli v dalších dnech ladit televizi.

Nepřítomnost diváků řešily jednotlivé kluby různě. Například Borussia Mönchengladbach jako jedna z prvních přišla s tím, že na sedačky umístí podobizny příznivců "Hříbat". Jinde podobnou taktiku také převzali, někde se spokojili s vlajkami a transparenty a na dalších tribunách nebylo zase vůbec nic. Na první pohled zela prázdnotou také mnichovská Allianz Arena, ovšem pozor, nenechte se zmást. Jeden stabilní prvek totiž zůstal, a sice bílé T znázorňující znak Deutsche Telekom, hlavního sponzora Bayernu. Za normálních okolností vytváří ono písmeno přes 50 zaměstnanců společnosti, kteří na sobě mají bílé triko či pláštěnku. Lidé v bílém po restartu ligy samozřejmě z tribun zmizeli, nicméně bílý obrazec setrval. Dá se tak říct, že Bayern jako jediný klub zůstal věrný tradiční choreografii.

Německé kluby a jejich
Německé kluby a jejich "koronavirové” choreografie (© facebook.com/wumms)

Často se říká, že fanoušci doplňují mužstvo svými hlasivkami jako dvanáctý hráč, přičemž jejich podpora se má při takové úvaze pochopitelně více projevovat v domácích utkáních daného celku. Něco na tom opravdu bude, neboť v rozlehlých německých amfiteátrech bez příznivců se v květnu a červnu nebývale dařilo hostům. V prvních dvou "pokoronavirových" kolech dokonce hostující mančafty dosáhly na výhru ve více než polovině duelů. Nadmíru úspěšní byli také ve 29. a 31. kole, až v 32. a 34. vydání uplynulé sezony se karta obrátila ve prospěch domácích. I tak z účtování posledních devíti kol vyšli pořadatelé jednotlivých střetnutí hůře. Z toho vyplývá jednoduchá rada: daří-li se vašemu oblíbenému mužstvu pravidelně více na výjezdech, lobbujte za trvání přísných opatření i nadále.

Exekuce pokutového kopu vyžaduje velkou dávku odvahy a zodpovědnosti. Zvlášť v Bundeslize, kde na vás pravidelně civí tisíce zvědavců vytvářejících enormní tlak. Doba pandemická ale tíhu okamžiku utlumila a dala šanci plejerům, kterým se před napráskanými ochozy rozklepou kolena. Jenže takový Mark Uth při penaltách hrobové ticho asi nesnese. Útočník Kolína zahrával "Elfmeter" v květnu hned třikrát v řadě, proměnil však pouze ten první proti Mohuči. Následně si Uth nepřišel na düsseldorfského Floriana Kastenmeiera ani Olivera Baumanna z Hoffenheimu. Jeho spoluhráč Jhon Córdoba jistě skřípal zubama, neboť i on se chtěl z penaltového puntíku zapsat do listiny střelců. A jelikož se Uth ve zbytku sezony nevykoupil ani góly ze hry, nezbylo "Kozlům" nic jiného než se s devětadvacetiletým forvardem rozloučit a vrátit jej po vypršení hostování zpět do Schalke. V Gelsenkirchenu si penalty může převzít po Danielu Caligiurim, jenž se přesunul do Augsburgu.

Uth nicméně nebyl jediným, kdo zažil podobný problém. Florian Niederlechner z Augsburgu si míč na penaltový puntík nachystal 7. června shodou okolností proti Kolínu a...nedal. Z osobního neúspěchu později přímo obvinil atmosféru na stadionu duchů. Kdyby totiž ve WWK Areně nebylo tradičně slyšet vlastního slova, tak by Niederlechner jistě nezaslechl, jak jeden z protihráčů radí gólmanovi Kozlů Timo Hornovi ohledně oblíbeného místa, do kterého kanonýr FCA penalty zahrává. Niederlechner na to skočil - místo tradičního pravého rohu pálil doleva, tedy přesně tam, kam skočil Horn. Jeho nezdar sledoval i Uth, který tentokrát od sudího Cortuse žádnou příležitost k exekuci pokutového kopu nedostal. Snad pro jistotu, chtělo by se říct.

Nejen v Německu se při úvahách, jak jednotlivé soutěže v rozjetých ročních dohrát, debatovalo o zdraví a výdrži hráčů. Ti to opravdu neměli lehké. Trenéři pak museli více alternovat a míchat sestavou, což při omezení lidských zdrojů nebylo u některých mančaftů jednoduché. Sami fotbalisté pak pak měli jazyk na vestě, což bylo zejména ve druhých poločasech znát. Logicky si řeknete, že při takové konstelaci nemohou padat běžecké rekordy. Ale kdeže, to neznáte Vladimíra Daridu, maratonce z Herthy. Ten nejprve proti Augsburgu uběhl za zápas 14,34 kilometru, čímž překonal dva roky starý vlastní rekord, aby za další týden zdolal 14,65 kilometru a posunul samotné bundesligové maximum. Nám nezbývá než před českým reprezentantem smeknout. Darida je prostě srdcař, který by za berlínskou "Starou dámu" klidně nechal na trávníku duši.

Zatímco z Daridy se stal vytrvalec, Kai Havertz z Leverkusenu se zase rozpomněl, jak dobře tu kopanou vlastně ovládá. V předchozím průběhu sezony byl mladý supertalent nezvykle nevýrazný. Stále patřil mezi opory Bayeru, ale od hráče, na jehož bedrech má stát budoucí reprezentační "Nationalelf", to bylo vcelku málo. To se však po restartu Bundesligy změnilo. Hned v úvodu proti Brémám i Mönchengladbachu se Havertz blýskl dvěma zásahy, načež do posledního kola zaznamenal ještě vítězné trefy proti Freiburgu a v derby proti Kolínu. Navrch na paži několikrát navlékl kapitánskou pásku, čímž kouč Werkself Peter Bosz jasně demonstroval, jak je Havertz pro jeho mužstvo důležitý. V posledních dnech se v médiích probírá budoucnost ofenzivního univerzála, přičemž nejčastěji se hovoří o přesunu do Bayernu či za hranice Havertzovy rodné hroudy - do Španělska nebo Anglie. Velký vliv na zvýšeném zájmu o mladíka z Leverkusenu pak mají právě jeho výkony z května a června.

Havertz tedy vyrostl především herně. Avšak u takového Leona Goretzky nelze hned při prvním pohledu přehlédnout, kterak výrazně zmohutněl. Pryč je tintítko ze Schalke, v Mnichově vyrostl z talentovaného mladíka pořádný chlap. Goretzka během výluky rozhodně nezahálel, naopak se vrátil s vizáží Medvědáče bratří Grimmů. Co je však podstatné, jeho proměna se promítla hlavně na hřišti. V záloze Bayernu zaujal klíčové místo a stal se jedním ze stavebních kamenů mistrovské jízdy Bavorů. A pokud jej nedejbože přestane kopaná naplňovat, může se Goretzka inspirovat někdejším brankářem Werderu Brémy Timem Wiesem, jenž po konci fotbalové kariéry přesedlal na wrestling. Potřebné proporce k bojovým sportů totiž pomalu nabírá.

Proměna Leona Goretzky
Proměna Leona Goretzky (© sportbible.com)

Ne všem se ale po návratu na trávníky vyloženě dařilo. Takový Dennis Diekmeier ze Sandhausenu vstoupil do dohrávky 2. Bundesligy příšerně. V prvním "pokoronavirovém" zápase vydržel kapitán celku z Bádenska-Württumberska na hřišti jen něco málo přes tři minuty, než se nechal v Aue vyloučit. Po jednozápasové stopce však pravý bek prožil snový návrat, když proti Wiesbadenu vstřelil vůbec svůj první gól v profesionální kariéře. To ale nebylo všechno. Přišlo poslední kolo, v němž Sandhausen pětigólovým přídělem zpečetil osud Hamburku, jemuž po roce opět utekl postup do první ligy mezi prsty. Búra na hamburském Volksparkstadionu pak svou druhou kariérní trefou zkompletoval třicetiletý Diekmeier, jenž přitom dlouhých osm let hájil barvy přístavního HSV. To jsou paradoxy...

V některých městech byli se sezonním výsledkem spokojeni, jinde zase méně, tak to ve fotbale tradičně chodí. Slavit se dá v Bundeslize ledacos: titul, umístění na stupních vítězů, postup do evropských poháru nebo záchrana. Právě udržení se v elitní soutěži může vyvolat větší euforii, než se na první dobrou zdá, zvlášť když jste v takovém boji pravidelně úspěšní. V Mohuči proto demonstrovali, že záchrana je vlastně cennější než zisk Meisterschale. Na oslavných tričkách, které si "nulapětky" nechali vyhotovit, si dobírají Bayern tím, že jeho série osmiletého ligového kralování je už vlastně nudná. Avšak zachránit se jedenáctkrát v řadě? To je panečku něco. Jen v Mohuči všechny zamrzelo, že další klubový úspěch nemohli oslavit s fanoušky, což na tričkách ostatně také vzkazují.

Tropický motýl
Slavící hráči Mohuče a jejich vítězná trička (© twitter.com/1FSVMainz05)

Ať se nám to líbí nebo ne, dlouhá pauza způsobená nepříznivou epidemiologickou situací do značné míry ovlivnila ráz jarní Rückrunde. Mužstva, která v lednu až březnu válela, byla zastavena v rozletu, kdežto původně trápící se celky dostaly kvůli vynucenému intermezzu druhou šanci. Tu perfektně zužitkoval Hoffenheim, jenž se zprvu nemohl odrazit z bažin středu tabulky. Teprve poté, co nabral síly, úspěšně zaútočil na Evropu a dosáhl nejvýraznější změny v počtu bodů na jeden zápas před epidemií a po ní. Hned za ním se v této statistice umístily Brémy, které na jaře do 25. kola získaly jen čtyři body, ve zbytku Rückrunde už ale třináct, a také proto se nakonec v Bundeslize zachránily. Na zápasy před prázdnými tribunami by naopak nejraději zapomněl Kolín, který v průběžné jarní tabulce před dvouměsíční pauzou sídlil na solidní čtvrté pozici, jenže ve zbývajících devíti kolech uhrál pouze čtyři body a nechybělo mnoho, aby se kozli ještě zapletli do záchranářských bojů.

Samostatnou zmínku si "zaslouží” Schalke. Königsblauen se trápili již v prvních měsících kalendářního roku, kdy nenavázali na vyvedený podzim a připsali si na své konto jen sedm bodů. V květnu a červnu to však šlo s klubem z Gelsenkirchenu definitivně z kopce. Za devět kol uhrála družina trenéra Davida Wagnera jen dvě remízy, jinak prohrávala, kde se dalo. Celkově si za celou Rückrunde připsal méně bodů pouze poslední Paderborn. Díky první polovině ročníku se Schalke umístilo na dvanáctém místě, tedy relativně daleko od spodních pater, i tak ale královsky modří solidně brnkali vlastním fandům na nervy. Ti si pořádný stres zažili už vloni, kdy Königsblauen nebyli daleko od sestupu, a letošní jarní bída jim zdánlivou historii připomenula. Z Veltins Areny navíc již delší dobu hlásí finanční trable. Hrdý klub z Porúří opravdu nezažívá léta na výsluní.

Bundesliga už má tedy svou nepříjemnou epizodu bez diváků za sebou. Teprve se však ukáže, zda nepřijde pokračování. Pokud ano, doufejme, že nabídne podobně - nebo i více - zajímavých fragmentů, které absenci diváků alespoň částečně okoření. Přesto je zcela pochopitelně v zájmu drtivé většiny návrat davů na ochozy. Ať tak či onak, Bundesliga bude nadále servírovat špičkovou podívanou s tradičním německým šmakem.

Autor: Ondřej Vaculík

Komentáře (44)

Přidat komentář
Rudnevs

Pekný článok

A mimochodom; k tým finančným problémom Schalke je veľmi zaujímavé, že zrejme kupujú Schwolowa za 8 mio. €.

Reagovat
smazaný uživatel

skor pekne bicaky toho typka na fotke. Co hovoris na jeho uces?

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
Rudnevs

Ktorého týpka? Goretzku? No tak asi v pohode účes no Neviem čo viac k tomu dodať.

Reagovat
smazaný uživatel

U toho prveho obrazku ci druheho? inak ta goretzkova premena je real?

Reagovat
stas87

Ta prva by mala byt z roku 2018, ta druha je z tohto roka. Nic sokujuce, kedze dlho mu bola vycitana fyzicka slabost v subojoch.

Reagovat
smazaný uživatel

skor ma prekvapilo, ze mal take rucicky

Reagovat
stas87

Tak na EF ma 189 a 75, co by tak cca odpovedalo. Od tej doby co posilnil svoje telo, ma tak 81-82. Nenasiel som ale nikde aktualne, kolko vazi.

Reagovat
smazaný uživatel

Ako hovorim len ma prekvapilo ze mal v 23? rokoch ako profesionalny futbalista take ruky. Asi sa v posilke venoval inym partiam. Ale pekne zamakal aj ked teda ta druha fotka je dost divna, poza ako nejaky baletak

Reagovat
Rudnevs

Druhá fotka je pri vhadzovaní, akurát nevidno loptu.

Reagovat
Rudnevs

Napríklad taký Thomas Müller má za celých tých x rokov, čo sa vo futbale pohybuje, pomerne chudú postavu a napriek tomu je skvelý futbalista a taktiež sa pravidelne umiestňuje v rôznych anketách, kde ženy hlasujú za atraktívnych futbalistov.

Ale samozrejme Goretzka má na hracom poli trochu inú pozíciu a ako záložník dokáže pri hre mohutnu postavu viacej využiť. Tá prvá fotka je síce z roku 2018, ale tá najväčšia premena prišla až počas karantény. Ono sa to už hneď aj ukázalo, keď bol v Rückrunde jedným z najlepších hráčov Bundesligy. Ale samozrejme parádny futbalista to bol aj predtým, koniec koncov nejak sa do toho Bayernu dostať musel...

Reagovat
smazaný uživatel

Tie tvoje ankety atraktivity neviem kto tam hlasuje, ale asi nemky a tie teda maju fakt divny vkus. To hej, sice som ho nemal nasledovaneho zo zapasov iba z videi lebo sa dost hovorilo o jeho prichode do LFC

Reagovat
Rudnevs

Občas sa mi podarí naraziť na nejaky nemecký bulvár a tým pádom mám ankety atraktivity v malíčku Hej, hodnotia to zrejme Nemky, ale voľbu Müllera celkom chápem, on je takým dôkazom toho, že niekedy proste stačí byť normálny sympatický chalan s dobrým zmyslom pre humor...

Ten záujem Liverpoolu si pamätám, vtedy hral za Schalke skvelú sezónu a bohužiaľ odišiel zadarmo. Celkom zaujímavý pocit, že zachvílu budú spolu so Saném (plus s Neuerom a z lavičky sa prizerajúcim Nübelom) valcovať bundesligu. Najmä nech potom KHR zas kritizuje Schalke, že si nedokáže udržať hráčov...

Reagovat
smazaný uživatel

také ručičky má i teďkom když nezatne

Reagovat
cetto

Vypadá to na rozdíl tak 15 let. Na první fotce dvacátník a na druhý chlap těsně před čtyřicítkou...

Reagovat
smazaný uživatel

Ten nákup příliš nechápu. Pořád je tady Schubert a z hostování se vrací Fährmann. V takové finanční krizi je nákup dalšího brankáře celkem zbytečné utrácení peněz. Hlavně když kvalita chybí především u hráčů v poli, tam by se mělo posílit.

Reagovat
Rudnevs

Reagovat
stas87

Stále patřil mezi opory Bayeru, ale od hráče, na jehož bedrech má stát budoucí reprezentační "Nationalelf", to bylo vcelku málo.

To snad radsej ani nie..

Reagovat
Rudnevs

Neveríš Havertzovi, že by mohol byť oporou Nationalelf?

Reagovat
stas87

Bude jeden z mnoha, nie tahun ci opora. Na to ma vo svojej hre dost hluchych miest a chyb. Ani by ma nesokovalo, keby si v Chelsea odviedol +- svoje ale vylozene neziaril. Takze fandim Völlerovi v tom, aby naozaj isiel za 100 mega a Bayer na nom zarobil. Rovnako som prial Zorcovi pri Dembelem.

Reagovat
Rudnevs

S tým sa dá súhlasiť, podľa mňa mu (zatiaľ) chýba konzistentnosť, ale zatiaľ je ešte stále dosť mladý a navyše hrá v tíme, ktorý je sám o sebe dosť nekonzistentný. Uvidíme, čo s ním spraví prestup do Chelsea alebo niekam inam, ale podľa mňa by minimálne jednou z tých dôležitých súčiastok toho rodiaceho sa tímu novej Nationalelf mohol byť.

Reagovat
smazaný uživatel

maratonec by sa hodil do LFC

Reagovat
stas87

Bellingham ofiko v BVB. Cena je 25 milionov, samozrejme ze tam budu bonusy a percenta z dalsiheho predaja. Keby bol tak uspesny ako Sancho, jedine dobre.

Reagovat
Hurrikane

Pořád se řeší jestli s diváky nebo bez diváků. Kdo ten sport miluje, tak si cestu k němu vždycky najde..

Reagovat
TheMally11

rozhodně s!

Reagovat
cetto

Když už vidím toho Vláďu na titulní fotce, tak mne napadá, že by asi potřeboval novou výzvu. Bude mu 30 a má za sebou individuálně nejlepší sezonu za poslední 4 roky, tak by to chtělo ještě jeden krůček udělat před završením kariéry. Na nic lepšího, než je Hertha, to sice už asi nebude, ale mohl by zkusit třeba tu PL, nějaký postupující tým...

Reagovat
andrew96

Před novou výzvou stojí sama Hertha, kde má Darida pevnou pozici. Tudíž ten jeden krůček vpřed může udělat právě v Berlíně s budováním "nového" BSC.

Reagovat
bobis21

Odcházet při ambicích Herthy a jeho pozici v klubu by byl nesmysl

Reagovat
db18

Reagovat
20DollarsInMyPocket

Reagovat
smazaný uživatel

Myslíte, že v dohledné době může někdo Bayern sesadit když se to nepovedlo ani letos, nebo si dojdou za 3 roky pro 10 titulů v řadě?

Reagovat
smazaný uživatel

* za 2 roky ... Měl jsem za to, že letos vyhráli posedmé v řadě

Reagovat
cetto

Víš co, to je jak ve Francii. Bayern těží z toho, že v té lize není nikdo, kdo by se mu kvalitou kádru a finančními možnostmi mohl vyrovnat, takže i když má "down year", tak stejně to furt stačí na to, aby vyhrál. Občas to někdo dokáže narušit, ale to je souhra okolností, kdy Bayern musí mít fakt extrémně špatný rok a někdo jiný naopak extrémně dobrý. Ale dlouhodobě je Bayern nikým neohrožován.

Oni měli takový horší období, když jim končila ta generace okolo Kahna, chvíli se hledali, ale pak s Ribérym a o chvíli později i Robbenem zase našli tu svou "novou" vítěznou generaci. Tito kluci tam už nejsou, ale furt je tam Lewandowski, což znamená min. 40 golů rok co rok a s jeho stylem může být takto produktivní klidně do 37. Kimmich dorůstá v lídra, jakým byl Schweinsteiger, na křídle řádí perfektní Gnabry… takže zase, i když jedna generace odešla, objevila se jiná.

Takže moje odpověd na Tvoji otázku - já si myslím, že nikdo Bayern nesesadí a i kdyby jo, nebude to o kvalitě, ale o souhře okolností a bude to jen jednorázová záležitost.

Reagovat
KKralik77

OT: Znáte nějaké zahraniční podobné eurofotbalu? Díky

Reagovat
KKralik77

*weby

Reagovat
smazaný uživatel

eurofotbal.sk

Reagovat
smazaný uživatel

eurofotbal je unikát

Reagovat
smazaný uživatel

reddit.com/r/soccer

Reagovat
stas87

Andre Schürrle sa rozhodol skoncit. Uz nikde nepodpise s nikym zmluvu, podla jeho slov nepotrebuje potlesk z tribun a nema motivaciu. Danke za tie dva fiky pralesakom v semifinale 2014. Byt WeltMeister, vdaka futbalu zarobit pekne peniaze a skoncit rok pred tridsiatkou...chapem ho. Mozno sa okolo futbalu bude pohybovat aj nadalej, ci uz ako scout alebo hracsky agent.

Reagovat
andrew96

+ asistence Götzemu ve finále.

Reagovat
cetto

No potlesku z tribun se stejně nějakou dobu nedočká. Takže klidně ještě mohl pokračovat.

Reagovat
netopier

Mainz

Reagovat
bobis21

Ale úplně mimo to není, myslím že byla větší šance že Mainz spadne než že Bayern nezíská titul

Reagovat
netopier

ich fans musia mať nervy z ocele

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele